op goederen geproduceerd beoosten de Kaap de Goede Hoop 2. geheel te herroepen sectie 2501 van de gereviseerde statuten 3. deze wet in werking te doen treden I January 1883." Dit sub-aaiendeinent werd aangenomen en zoo ging de wel naar het huis terug. De wet werd op de lalel van den President nedergelegd daar men die echter niet direct wilde behandelenwerd deze verwezen naar liet «Committee of Ways Meansalwaar zij nog is. Hel is zeer waarschijnlijk dat in dat Com mittee eene levendige discussie over de zaak gevoerd zal wordendaar eenige leden zich openlijk legen het amendement van den Senaat verklaarden. In weinige dagen schijnt men voornemens de zaak in het Committee te behandelen, dan misschien gaan nog verschillende dagen verlo ren voordal de zaak in het Huis voorkomt. Vereenigt het Huis zich met de wetzooals de Senaat die inzond, dan is 't all right en zal er eindelijk een schreeuwend onregl hersteld worden weigert het Huis echter da geamen deerde wet aantenemen, dan zal er hoogst- vaarschijnlijk een Committee benoemd worden bestaande uit leden der beide Huizen ten einde te trachten tot overeenstemming te geraken. Komt het nu daartoe en velen zijn van oordeel dat dit niet onwaarschijnlijk is, dan wordt het hoogst onzeker of er van de geheele zaak in deze zitting iets komt. Het Congres toch zal uiterlijk in Junij gesloten worden. Tegen 't einde der zittingen treden hier altijd de particuliere en partijbelangen sterk op den voorgrondzoo- velen hebben nog een of ander gunstwetje noodig óm weder voor de kiezers te durven verschijnen en in dien edelen wedstrijd van particuliere belangen zal men ervreezen wij minder op lellen of het inlaam schandaal nu II i jaar tegenover Nederland gepleegd zijn koperen bruiloft gaat vierenvooral daar Ne derland er niet bijzonder goed voor schijnt te zorgen dat de President bij tijds zijne berigten ontvangt Laat ons intusschen het beste hopen, misschien zegeviert hel gezond versland nog in ons Ver tegenwoordigend ligchaam In bovenst, brie! wordt de parlementaire loop der surlaxe-kwestie blootgelegd. Tot nu toe was nog geen enkel Ned. bladzelfs niet de SkuUs-Cl.bij magte dien pari. loop te publi- ceeren. Eenige dagen na hel verzenden van dien New-Yorkschen brie! werd ons de gunstige be slissing van het Huis getelegrafeerd vervolgens per bulletin direct door ons verspreid en later door de Ned. Staats-Cl. bevestigd. Echter hoe weid deze gunstige lijding, waar naar zooveel jaren brandend werd gehaakt door de in den titel van dit opstel genoemden begroet Met een deftig stilzwijgen En dat, ofschoon de Ned. Staat, als grootste koffieverkooper en de N'ed. Handelstand e. s. bij de alschatfing enorm zijn geïnteresseerd en of schoon het onderwerp vroeger telkens in Staten- Generaal en groote bladen werd behandelddat wil zeggen, daarin behandeld vóór 30 Augustus 1881, toen de Arnersf. Cl. de kwestie saisisseerde. Dit stilzwijgen is welsprekend, des te wel sprekender omdat tijdingen van dien aard bij RegeringStaten-Generaal en pers steeds uitin gen van satislactie als anderzins ontlokten. Toch is dal stilzwijgen met een ':orl woord verbroken, namelijk door den heer Baslert, die Maandagochtend jl. hij de discussie over het tractaat met Frankrijk het volgende zeide«Gaal liet tractaat niet doordan loopen wij gevaar onze koffietnarkt in Frankrijk te verliezen. Nu is het wel hard oin na den triomf door onze diplomatie in Noord-Amerika behaald zich in Frankrijk aan de surtaxe te onderwerpen, maar daar is nu eenmaal niets aan le doen." Dat deze triomf door onze Diplomatie werd behaald, moet te meer onwaar worden geacht, omdat niet enkel voor Nederland maar voor alle landen de surtaxe is afgeschaft. Olschoon de Staals-Ct. dal niet behelstzoo durven wij echter onze lelegramjuistheid deswegens staande houden. De Heer Baslert wordt verzocht te be wijzen dat deze triomf is behaald door ome Diplomatie, waarop wij evenwol volstrekt niet min nederzienmaar die toch niet met een aureool mag worden versierd waarop zij bij deze aangelegenheid geen aanspraak heeft. Dat de Hoer Baslert voorstander is van Schil ler's srhoone woorden: «Dm Vet dienste seine Kronedoet ons veel genoegen doch hij heelt zich vergist met de toepassing daarvan. Wij onderstrepen afschaffing 1S71 dere wet 18821 Red. (4i Is liet niet vreemd dat de President 11 jaar noodig heeft gehad oin dat berigt te ontvangen Zou hij in al dion tijd den Nederl Gezant niet ontmoet hebben Red. AMERSFOORT11 Mei 1882. KABINETSCRISIS. De Tweede Kamer heeft Maandagavond j.l. het tractaat met Frankrijk met 43 legen 37 stemmen verworpen. De Heer M. M. van Asch van YVijck stemde tegen, de Heer Mackay stemde voor, zoodat uit het kiesdistrict Amersfoort eigenlijk in 'l geheel niet is gestemd want een «positief' tegenover een «negatief' beteekenen practisch niets. De Minister van Lynden verklaarde Dingsdag jl. in de Eerste Kamer «Met de handelingen der Regering, in twee hoogst belangrijke aangelegenheden heeft de meerderheid der Tweede Kamer zich in de laatste dagen niet kunnen vereenigen. Nadat de Minister van Koloniën ter zake van het conversie-vraagstuk ontslag had aangeboden en dit in handen van den ministerraad gesteld en bij dezen nog in overweging washeeft de verwerping ten tweeden male van het han- delstraclaat met Frankrijk ook de overige Minis ters genoopt hun ontslag eerbiedig aan Z. M. te verzoeken." De Minister verzocht nu schorsing van de aan de orde gestelde wetsontwerpentotdat door Z. M. beslissing zal zijn genomen. Daartoe is besloten en de Kamer is tol nadere bijeenroeping gescheiden. Mei de in de Tweede Kamer bewerkte ontslag neming der Ministers kunnen wij hel Vaderland volstrekt niet feliciteerenmaar wel condoleeren. Immers't is meer dan twijfelachtig of er nieuwe ministers zullen kunnen worden gevon den, geschikter en bekwamer dan de titularissen van het tegenwoordige «partijloos Ministerie van Zaken." Op grond der «kleuren" van de Volksverte genwoordigers, d:e tegen het Tractaat met Frankrijk stemdendient er thans opletreden een «Regenboograinislerie Dat zal dan, aan 't «werk" zijnde, het speclakel le zien geven eener tweede editie van «den toren van Dabei Ter benoeming tot hoofd eener school te 'sGravenhage zijn, na vergelijkend examen, voor gedragen de heeren .1. Radersrnale Amersfoort P. Post, te 'sGravenhage; W. den Hollander, le Nieuwcrkerk a/d IJssel en D. Herberts te Amsterdam. In April jl. verkregen de leerlingen der Rijks- Normaalschool te Amersfoort, de heeren Ph. E. Rredée en II. Ruitenberg acte als onderwijzer. Met 1 Mei jl. is eerstgenoemde als onderwijzer te Lccrsum en laatstgenoemde als onderwijzer le Hoogland in functie getreden. ik zijne vrouw geworden ben. In elke omstan digheid des levens toonde bij zijn edel en grootmoedig karakter. Hel eerste jaar van ons huwelijk ging in on gestoord geluk voorbij. Doe» daarna sliert rnijne moederook mijn man begon te sukkelen en eindelijk kluisterde eene verlamming van 't lin kerbeen hem aan den stoel. Onze zoon lag in zijn bedje en wij hadden geen biood. Mijn man gaf echter onder duldelooze pijnen piano lessen en zoo leefden wij voort. Zes jaren na mijn huwelijk trouwde ook mijne zusterdie zeer schoon was opgegroeid niet eenen adelijkenrijken heer. Zij verzocht ons om haai ons vijfjarig knaapje ter verzorging te geven cn bclooide hem tol moeder te zul len verstrekken. Zij beminde waarschijnlijk ha ren echtgenoot niet en verlangde nu naar een wezenwaaraan zij zich kon hechten. Onbe schrijfelijk zwaar moest het rnij vallen van mijn kind te scheidendoch mijn man lag op hel ziekbed uitgestrekt en weldra zou onze familie met nog een kind worden vermeerderd. De nood was dringend en. hoezeer het moederhart zich legen de scheiding verzettehel verstand ze gepraalde. Met een bloedend hart zond ik mijn kind naar mijne zuster, die reeds uit Dantzig was vertrokken Na een halfjaar ontving ik de tijding, dat het aan de mazelen gestorven was. Gij kunt u mijne smart voorstellenen toch ik mocht niet morrenwant de kleine Anna groeide flink op. Ik treurde lang over mij'nen lieveling en ik deed mij de hevigste verwijtingendal ik hem had laten vertrekken. Opeens kreeg mijn mandie begon le her stellen eene goede betrekking in het stadje N. Overal was hij weldra bekend als een fatsoenlijk, rechtschapen mensthdie zijne plichten nauw gezet vervulde. Eens, 'smorgens, toen ik mijn man zijne pijp bracht, werd er aan de deur geklopt; de oude nachtwacht Stephan trad binnen en vet haalde ons de volgende zeldzame geschiedenis. Wordt vervolgd. Maandag jl. hebben wij vrij uitvoerig ver meld dal iemand te Amersfoort in de Kortegracht was gesprongen omdat zijn engagement was afgesprongen. Of die sprong is een Kamperstreek valt niet door ons te beslissenmaar wel weten wij dat hij geen Araersfoorterevenmin een Kampenaar isen om te bewijzen hoe berigten, evenals melk soms worden vermengd nemen wij uil eene andere courant het volgende over «Een Kampenaar, wiendemoed ontbrak het kruis des levens langer te torschen, sprong in niet zeer nuchleren staat Zondagmiddag in de Kortegracht te Kampen. De dartele springer scheen er plcizier in te hebben in hel water le blijven rondspartelenwant toen twee kloeke gasten Ier redding opdaagdenwist hij hen herhaaldelijk te ontkomen. Maar eindelijk werd hij op hol droge gcbragl. Or.der geleide van een jeugdig belangstellend publiek werd de waler- lievcnde overtreder der drankwet naar het bureau van politie geleid. De man had zich bedronken omdat zijn engagement was afgesprongen In het district Hilversum is tol lid der Tweede Kamer gekozen Mr. Th. P. baron Mackayanti revolutionair, md 728 steramen. Op den Heer Bekhuis waren 550 stemmen uitgebragt. Eergisternacht is ingebroken bij een gegoed alleenwonend grijsaard te 's-Gravendeelver moedelijk door 2 dieven. Ze hebben den inan lT. v. S.) een prop in den mond gedaan en vervolgens geboeid aan de polsenwaarvan 's morgens de sporen nog zichtbaar waren. Vol gens verklaring van T. v. S. was de een zwaar gebouwdterwijl de ander een doek voor 'l aan- gezigt had. Een van hen is door hel kelder venster naar binnen gesloten. De dieven zij» met f40 op den loop gegaan. De sleutel der geldkist is door de dieven uit den broekzak van den ouden man gehaald en medegenomen. Nadere bijzonderheden zijn tot nog toe onbekend. De politie doet ijverig nasporingen. Onder de lotelingen der gemeente Hemelumer Oldephaert en N'oordwolde c. a.die le Leeuwar den waren ingekwartierdom bij de militie te worden ingelijfd bevond zich een die om zich behoorlijk voort te bewegen gebruik moet maken van krukken. Redoelde persoon heeft verzuimd voor den militieraad le verschijnen en is dientengevolge voor de dienst aangewezen. Zaturdagavond is de jeugdige gemalin van Prins Wilhelm van Pruisen voorspoedig bevallen van een Hinken jongen. De Duitsche Keizer is dus nu overgrootvader geworden en heelt alzoo troonopvolgers tot in het vierde geslacht. Konin gin Victoria van Engeland die daardoor ook overgrootmoeder werd, want de Duitsche Kroon prinses is haar oudste dochter, is pas 63 jaar oud. De mensch moet niet al tc sceptisch zijn. In verschillende bladenvindt men mededee- lingen aangaande den verblijdenden gunstigen toestand van de veldgewassen en de daarmede in verband slaande goede stemming der land- houwers. In één berigt vinden wijdat de «landman vergenoegd" is. Waar blijven nu de ongeloovigen die beweren, dat de landbouwer nooit tevreden is met wind en weer en dat «De Vergenoegde Landman" alleen te vinden is in een versje van Poot en op het uithangbord van eenen winkel aan den Nieuwen .Weg te Groningen In een beestenspel. Boertje: «Wel, wel, baas; wat is de olifant een schrander dier." Oppasser: «Ja, maar zijn grootste kunststuk is geld in dat bakje te gooijea Wil je hel niet eens beproeven (De boer geeft den olifant een guldendien het dier met zijn snuit in het bakje werpt). Boer: «Laat inii nu ook eens zien, hoe hij hem er weer uit krijgt en teruggeeft." Oppasser«Ja zoo schrander is hij nog nietdal moet ik hem nog eerst leeren." Bij den wissclagent Allard te Parijs is een eigenaardige diefstal gepleegd. De kassier moest naar de^Beurs. Toen hij tien minuten later terug keerde vond hij hel geheele kantoor leeggestolen door.... de vier employés, die hij er achter gelaten had en zamen 40.000 fres. aan papieren van waarde hadden medegenomen. Dal heet «esprit de corps" tegenwoordig. In het Cirque de I'Hippodróme geeft de heer llagcnhe< k tegenwoordig voorstellingen met 5 in vrijheid gedresseerde ossen. Deze logge dieren gehoorzamen op zijn minste wenken en doen een aantal toeren met een verbazende vlugheid. Een dwaas gezigt vooral is liet om ze te zien wippen op een wipplank.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2