op eene dergelijke menschenmassa die als fun dament dienst doel. De beenderendie nog groolendccls in gezonden locstand zijnzijn blijkbaar alkonislig uit een tijd, toen het raen- schelijk geslacht veel sterker ontwikkeld was dan tegenwoordig. Waarschijnlijk dagteekenen zij van het jaar 1400, toen de St. Martinuskerk aldaar werd gebouwd. Te Wolvega is dezer dagen overleden Dirk Kuipersdie den hoogen leeftijd van 99 jaar en 7 maanden bereikte. Den 15 October a. s. zou hij 100 jaar geworden zijn. Men had zich reeds in dat feest verheugd. Hij was een man met een bijzonder sterk gestelmaar die ook zeer matig en geregeld loeideniet rookte en geen sterken drank gebruikte. In de kracht zijns levens deed hij verbazende voetreizen o. a. in den win ter bij slechte gelegenheid en op 73jarigeo leeftijd, van Harlingen naar Walvega, in 15 uren. Op 96jai igen ouderdom reed hy op schaatsen in gezelschap van zijn zoon en zijn kleinzoon naar Echten, een afstand van vier uren, en 's middags terug. Bij de begrafenis volgde Rouke Kuipers95$ jaar van Echten overgekomen hel lijk des broeders naar de laatste rustplaats. Zaterdagavond tusschen elf en twaalf uur, werd op den Malesherbes Boulevard te Parijs een rijtuig, waarin de heer X. met zijne vrouw zijne dochter en een vriend gezeten waren door eene bende van tien personen aangehouden aangevoerd door de schoonmoeder der dochter en waaronder zich ook haar gescheiden echt genoot bevond benevens zijn broedertwee neven en eenige huurlingen. Hun doel was zich met geweid van de jonge vrouw meester te maken, doch dit mislukte door de krachtige houding van den heer X. en zijn vrienddie de schakers met revolvers in ontzag wisten te houden, liet fraaiste van de geschiedenis is zegt de Événement, dat reeds eene week te voren eene eerste, poging beproefd was ten huize van de echtelingen X. zelf, toen de politie bijtijds tussghenbeide was gekomen. Het echtpaar D. te Avesnes had hun kind bij eene gewezen meid ter zoging gezonden die terzelfder tijd haar eigen kind de borst gaf. De tweebeide blozende van gezondheid zijn nu zoo op elkaér gaan gelijkendat de ouders en de min hen niet meer van eikander kunnen onderscheiden. En daar men verzuimd heelt liet in verschillend gekleurde pakjes te steken, heelt bel echtpaar D., om zich niel te vergissenmaar besloten beide kinderen als de hunne aan te nemen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Het badseisoen te Scheveningen is Maandag geopend en het stelt zich zeer gunstig in er zijn reeds vele badgasteninaar er kunnen er nog heel wat honderden komenvoordat al de nieuwe hotelsdie in den loop des jaars zijn verrezenvol zullen zijneen van die hotels het oude «Zeerust" zal vooral naam maken door de nieuwe bierkelder, dien men daaronder heelt gebouwd en waarin zeer goedkoop bier wordt verkocht. Deze kolossale met tegels bekleedde frissche localiieit herinnert aan de bierkelders van Weenen en Berlijn en is tot hiertoe eenig in ons land; alleen de biet kelder van de Rotler- damsche Passage heeft er iets van. We hebben op hel gebied der bierdrinkers nog een andere nieuwigheid gekregen. Ik bedoel een echt beijersch bierhuis, een biet knijp met den naam «Munchener Kind'l" (hel wapen van Munchen). Uiterlijk ziel dit bierhuis er even keu rig als van binnen uit; de vensters van gekleurd glas zijn op Gothisc fie w iijze in lood gevatfraaije lantaarns met Duilsche en Nederlandsche wapens doen zeer de aandacht op hel bierpaleis vallen. Van binnen is het geheel inet eikenhout be timmerd en met spiegels behangen. Door deze verschillende bierknijpen zal welligl het doel der •nli-jeneverslrijders zeer in de hand wor den gewerkt. Trouwens, wij Hollanders zullen nog heel wat vaten bier moeten verzwelgen vóórdat wij rnet de Bcijeren kunnen concur- reeren die gemiddeld ieder 289 liter bierner jaar drinken. De Belgen drinken 149, de En- gelschen 143 liter per hoofd en per jaar. De Duitschersmet uitzondering van de Boijeren drinken 94, de Denen slechts 59 liters per jaar. Te Parijs wordt gemiddeld 50 liter per jaar door ieder inwoner gedronken en wij jeneverdrifikcride Hollandersstellen ons met slechts 41 liter per hoofd en per jaar tevreden. liefde niet waardig. Boberlis niet mijn zoon... llij ishet kind mijner zuster I" Robert wankelde. Langzaam en teeder riep hij uit «Eugenie, gij kondet mijne zuster niet zijn; mijne liefde voor u w as niet die van een broeder." Slot in 't volgend Hf. nederlvmdsciie centraal-spoorweg. Opbrengst over de maand Mei 1882. 188!. Reizigers 52312 f\7,296,1 tl 43275 f 39,727.96 1,075,14 1,178,37 Beslelgoi'deren. 5,056,76 5,270,42 Koopinaiisgociier. 11,020,32 *13,343.20 Vee, Paard., Bijl. 9,044.89 9,344.13 Diversen .2,539,44 2 420.91 76.032,70 f 71,284,99 Ophr. van p°. Jan tot uit. Mei 1882 334.985.99$ 1881 335.143,32 Mindere opbrengst in 1882 f 157.32$ Per dag en per kilometer in Mei 1882 f 24,04 1881 >22,54 van 1°. Januari tot ulL Mei 1882 *21,75 1°. 1881 *21,76 AMERSFOORT. 8 Junij 1882. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag jl., gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. F. 11. van Persijn waren aanwezig 13 leden en was afwezig de Heer C. Scheltus Iz. (1 vacature.) Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergaderingwas aan de orde 1. Voorstel tot overplaatsing van den onder wijzer 11. van Gelder naar de openbare Tusschen- schoolmet adres van de plaatselijke school commissie. Aangenomen. 2. Benoeming van een ol twee onderwijzers aan de openbare lagere scholen (school Koestraat.) Benoemd zijn de Heeren J. Lindenhovius te IJssehnuiden en T. Bruijn te Edam. 3. Benoeming van eene Regentes van het burger-weeshuis. Benoemd is Mevrouw van Zijstgeb. Cochins. 4. Verzoek van de commissie voor de straten- verlichting om een crediet. Verleend een crediet van f1500. 5. Onlwerp-adres aan Z. M. den Koning om ontheffing der verplichting lot oprichting van eene burgerdagschool voor middelbaar onderwijs. Aangenomen. Door het Dag. Bestuur is geantwoord op de in de vorige vergadering gedane interpellatie omtrent den toestand van wegen. Ingekomen zijn Missieve van den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid oordeelende de Minister, dat voor eene regeling der vaart op de rivier de Eem het initiatief behoort uitlegaan van het Gewestelijk Bestuur en verwijzende den Ge meenteraad met zijne daartoe strekkend adres naar Gedep. Staten van UlrechL Goedkeuring van Gedep. Staten van Utrecht op het kohier der hondenbelasting. Van Hegenten van het Burgerweeshuis de rekening over 1881. Zondag 11 Junij e. k. zal de godsdienstoefening in de Bemonstranlsche kerk te Amersloort wor den geleid door den Heer J. J. van llille predikant te Zaandam. De regthank te Utrecht heeft den vleeseh- houwer I), v. G. te Amersloort, beklaagd van hel niet willen laten visiteeren van zijnen win kel door de rijks-commiezenveroordeeld lot 1100.boete, bij non-betaling te vervangen door gevangenisstral van drie maanden en tien dagen, zijnde hij levens in de kosten veroordeeld. Tc Parijs isonafhankelijk van het bestaande Israëlitischeeen hulpcomité tot leniging van den nood der in Rusland vervolgde Israëlieten opgerigt, onder presidium van Victor Hugo. Ue groote Dichter is ook een groot Menschen- vriend. Omtrent den nieuwen naam dien de hoofd onderwijzers gekregen hebbenmaakt de heer 11. Pierson de opmerking, dat ons laal-eigen het woord hoofd in overdrachtelijken zin toe kent aan personendie deel van een lichaam uitmaken hoold des gezinshoofd der firma hoofd der redactie enz.maar dat men niet spreekt van hoofd van een kantoorof hoold van een fabriekals men den eigenaar meent of hoofd van een gesticht voor bedelaars ol krankzinnigen. De hoofdonderwijzerdat is het hoofd van liet personeel van onderwijzerswaar van hij deel uitmaakt, kan dus met, zonder onze taal te verkrachtenin hoofd der school worden veranderd. Maar al kon dit, zien wij waarlijk niet in waarom dit moest. Te 's Hnge is door den bestuurder der Be- gralenisvereeniging een doodkisten-magazijn ge opend. Een dergelijke winkel, vooreen jaar of vijftien tc Amsterdam aan den Nicuwendijk opgerigt, is hij gebrek aan kooplust voor hel artikel heel spoedig «gekist" en begraven. Uit Wildervank schrijft men; De jongen, wien 't maar al te wel gelukteeen gulden met den voet in den geopenden mond te wippen behoort in ons dorp thuis, 't Is het zoontje van den timmerman J. B alhier. Hij is echter vol maakt gezond en heelt volstrekt geen hinder van het geldstuk dal zich thans waarschijnlijk in zijne maag of ingewanden bevindt. Voelen kan hij den gulden niel. Volgens de getuigenis van den dokter is er geen gevaar bij. Hij is nu nog een gulden meer waard dan vroeger. Naar wij vernemen zou iemand op zijn sterf bed bekend hebben de moordenaar te zijn ge weest van den telegraphist Kets, die eenige jaren geleden op de Brouwersgracht bij de Korte Prin sengracht dood in zijne kamer is gevonden. Gelijk men zich herinneren zaldeden de omstandig heden destijds aan zelfmoord denkendoch de vrienden van den heer Kets verklaarden eenparig, dat er hoegegaamd geen aanleiding tot zelfmoord beslaan had dal hij wel degelijk vermoord was. Wordt het gerucht der bekentenis bevestigd, dan zouden zijne arablgenoolcn goed gezien hebben. De moordenaar zoo zegt inen zou zijne vrouw en nog een persoon als medepligtigcn hebben gehad. Amst. Ct. Aangaande Garibaldi's huwelijksgeschiedenis- sen deelen de Ilaliaanschc bladen de volgende bijzonderheden medeGaribaldi heeft van 3 vrouwen6 kinderen. Op zijn reis in de La Plula-staten maakte Garibaldi kennis met Anita die haar man verliet. Uit deze betrekking werden drie kinderen geborenMenoltiRie- ciotti en Signora Canzio. Deze drie kinderen zijn onwettig. In hel jaar 1859, hij den strijd in Lontbardije ontmoette Garibaldi te C.omo een jong meisjede dochter van den Marchese Raymondi. Haar vader bevond zich hij den generalen stal van Garibaldi. Zij bekende dezen haar vurigen hartstocht voorden generaal, liet gevolg was: een huwelijk met Garibaldi. On middellijk na de huwehjksplegtigheid deed de jonge vrouw haai man de bekentenis dat hij het voorwerj) van haar hartstocht n.et was maar dat zij haar toevlugl lol een leugen ge nomen hadom den toorn haars vaders lo bezwerendie haar zijn toestemming lot een huwelijk mei haar geliefde den luitenant Luigi Garolivan wien zij zwanger was, geweigerd hid. Garibaldi verliet toen zijn vrouw en heelt haar nooit meer gezien. Uit deze wettige ver bintenis werd een knaap geboren. Later heeft Garibaldi te Rome voor de civiele regtbank een aanklagt lot nietigverklaring van zijn huwe lijk ingesteld. Hij wilde hel kind uil dit huwe lijk niet erkennen. Luigi Caroli vluglic naar Polenwaar hij aan den opstand deelnam hij werd gevangen genomen en naar Siberië ge zonden, waarbij stierf. Naden slag van Aspro- inonle trok Garibaldi zicli op Caprera terug, waarheen hem zijne dochter Canzio vergezelde. Zij had kort te voren een kind gekregen dal zij met eene minzekere Fruncescadie den generaal in zijne ziekte verpleegdenaar hel eiland inedenam. Er ontstond een intieme betrekking tusschen den generaal en Krancesca die hem op zekeren dag met het bcrigt verraste dat zij zich moeder gevoelde. Garibaldi liet zijn dochter roependeelde haar de zaak mede en van dien dag werd Francesco lot de huishou ding van Garibaldi gerekend. Uit deze betrek king had Garibaldi drie kinderenwaarvan er een stierfde beide andere Glelia en Mencio zijn nog in leven. Blijkens eene nadere opgave van het getal nog in leven zijnde afstammelingen van den onlangs te Ter Neuzen in den ouderdom van bijna 97 jaar overleden ruslenden landbouwer P. De Feijter Lz., bedraagt het getal 203als 13 kinderen en behuwdkinderen70 kleinkin deren, 108 achterkleinkinderen en 0 o verachter kleinkinderen alzoo in het vierde geslacht. Binnen eenige dagen zullen de afgevaardigden uit de verschillende loges te 's Hage bijeen komen om een opvolger van Prins Frederik als grootmeester-nationaal van de vrijraetselaars- ordc in Nederland te kiezen. In het Parijschc Hippodrome is bij een Romcin- schen wedren een der zegewagens waarin zich een jonge paardrijdster bevond omvergeworpen en de volgende wagen over haar ligchaam ge reden. De ongelukkige stierf eenige oogenblikken later. Tc Leuven is de eigenaar van een wissel kantoor die zich het algemeen vertrouwen had welen te verwervenop de vlugtccn tekort van 1 inillioen achterlatend en de wanhoop in menig gozindal hein zijn spaarpenningen had toevertrouwd.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2