Ïen«Schaapskopkom boven Schaapskop e procureur meende dat hij uitgescholden werd en gaf den luitenant, dienaar beneden kwam, -een oorveeg, waarop d-ze niet eenigeduchtige rollingslagen antwoordde. Explicaties hielpen nu niet meer en er volgde een duel. Jansen had het eerste schot en trol Fischer aan hel hoold doch deze schopt op hetzellde oogenhlik den procureur door het harthetgeen zijn ornniddellijken dood tengevolge had. l)e wond van den luitenant is zeer onbeduidend. De moordenaars van den apotheker Aubert te Parijs zijn ontdekt. Zij zijn het echtpaar Fenayron, een oude patroon van Aubert, en F. 's broeder met de vrouw had Aubert vroeger intieme betrekkingen onderhouden. Zooals ver moed werd had de vrouw op aanstoken van haar man. Aubert, met wien zij sedert eenigen tijd gebroken had in het huis geloktwaar hij door de twee mannen overvallen en afge maakt werd. Het lijdt geen twijfel meerof de apotheker Aubertdie door de gebroeders Fenayron en de vrouw van een hunner is vermoordis niet hel slagtoffer geworden van de jaloerschheid van den gehuwden Fenayron omdat zijn vrouw in verboden omgang stond met Aubert, maar eenvoudig van de hebzucht van het drietaldal zich in zcr berooiden slaat bevond en hein heelt willem afzetten. Mevrouw Fenayron heeft zelve den hamer en hel louw gekocht en op den prijs nog afgedongen. Hel touw moest dienenom Aubert te bindende hamer om hemals hij zich verzette en niet wilde toegeven, te dooden. Uit alles blijkt ook, dal mevrouw Fenayron niet, gelijk zij beweert, medephglig is geworden, oindat zij door haar man met den dood was be- 'dreigd indien zij Aubert, haar minnaar sedert acht ja: en, niet ging lokken, maar dal zij-zelve de hooldschuldige de aanlegster van den moord is gewecsl. Zij heeft de kaars hijgehouden, toen haar man en haar zwager Aubert doodden. Hebben de Engelschen reeds lang hunne ten- toonslellingen gehad van kattenvette kinderen en buff'etjuffcrtjesde Amerikanen overtreffen de geheele wereld zeker in dwaasheidEr wordt nu ten minste in de Vereenigde Staten een tentoonstelling geopend van lijkkisten gratzerken, doodgraverscos!utnes en dergelijke liefelijkheden meer. De Roiterdarasclie of Am- slerdamsche «bidders" en «huilebalken" moes ten eigenlijk met de Yankees concurreeren. Omtrent Cheyne. den Engelschmandie een reis naar de Noordpool met drie aan elkaar bevestigde luchtballons wil makenis weder een en ander hekend geworden. Het benoodigde kapitaal zou door algemeene inleekening verkregen worden. Dit kapitaal zal tachtig duizend dollars rnoelen bediagen, waarvan Engeland en Amerika ieder de helft zullen moeten leveren. De di ie luchtballonsdie zamen op twintig duizend dollars begroot zijn zullen in Engeland vervaardigd worden, terwijl New-York als plaats van vertrek is gekozen. Dezer dagen kwam te San Francisco de grootste suikerlabtiek van Amerika gereed. Hel is een kolossaal gebouw beslaande uil dertien ver diepingen. Het gebouw is aan het water gelogen en is voorzien van toestellen om het water op le pompen. De labriek kan zestig duizend ton suiker per jaar leveren. Het noodige suikerriet voor de raffinaderij wordt op de Sandwicheilan den gewonnen en dertig schepenalle le San Francisco gebouwdbrengen aanhoudend de producten oaar het vasteland. In zekere gemeente van ons vaderland niei te Kampen werd onlangs een gaslantaarn geplaatstdie weigerde licht te geven, liet ver stand van den lantaarnopsteker die anders toch geen kruk in zijn vak was, stond er voor stil. Er werd nu een beambte geraadpleegd, die hooger stond Fransch had geleerdLngelsch sprak en «technische" bekwaamheid bezat, llij inspecteerde de lijderes met de meeste naauw- keurigheid, gal raad, maar ook al geen goeden raad. want de lantaarn bleef halsstarrig weigeren licht te geven. Hel publiek fluisterde reeds aller lei geheimzinnighedentoen de oorzaak gelukkig gevonden werd: men had verzuimd... de lantaarn in verbinding te brengen met de gasleiding Louise. Niets Francisca. Stilstilzij komt. Louise. Help onso God Francisca. (in haar boek ziende) Ik houd mijn boek verkeerd. Louise, (evenzoo doende) Heiaas, hel is een grieksch werk! Wordl venolytL Men heeft bij de Jenabrug te Parijs het lijk van een man uit de Seine gehaald met den hals in een strik waarin een keisteen hing en met den mond gestopt. Hel ligchaaindat tien dagen ongeveer in het water moest ge legen hebbenwas goed gekleedgeheel in het zwart. Den 7 der volgende maand zal voor hel provinciaal gereglshof le 's Gravenhage teregt staan de persoon van Roland verdacht van den moord le hebben gepleegd op den heer S. te Veere. 83 getuigen zijn in deze zaak opgeroepen. Een Fransch photograaf te Tanger heeft van den keizer van Marokko opdragt ontvangen om zijn vrouwenop dit oogenblik 304 in ge- lal in beeld le brengen. De portretten zijn bestemd voor een album ter opfrissching van 's Sultans eigen geheugen en een tweede vol ledig stel afbeeldingen zal aan Grévy ten ge schenke worden gegeven. Een vreeselijk onheil had eergisteravond nabij hel station Rosmalen plaats. De wisselwachler Van Lent werd door den van Nijmegen komenden trein overredenmet het treurig gevolg dal hein de beenen van het ligchaam werden ge sneden. Re ondragelijke pijnen deden hem bijna onmiddelijk den geest geven. De ongelukkige laat een behoeftige vrouw met vier jonge kin deren na. Ieder herinnert zich de aardigheid uit zijne kinderjarendat hem in oogenblikken van ver veling de raad werd gegeven om bij dei» apo theker voor een stuiver lust te gaan koopen. Een Fransch geneesheer dr. Luiton schijnt dien raad voor verwezenlijking vatbaar te hebben gemaakt. Uit vijf gram linctura ergotini en 1,5 gram natron phosphoricuin bereidt hij een mengseldal den inensch vrolijk stemt en jichtlijders hun pijn doet vergelen. Bij ziels- kranken aangewendbragt het een aangename gewaarwording te weeg en ook eenige opge ruimdheid, neiging tol lagchen, en zells schoone visioenen. Die toestand duurde echter niet langer dan de werking van het geneesmiddel. Eene dosis van 9 gr. T. E. en 2,7 N. P. veroorzaakte een ligte roes. Voortaan kan men dus zijne vrolijkheid en levenslust inderdaad bij den apotheker koopen. In de crimineele zitting van het hof te Leeu warden, stond teregt Janna F., oud 25 jaren, publieke vrouw te Groningen. In den avond van Zondag 9 April j.l. ontmoette C. W. L. twee vrouwen le Groningen en ging met haar op eene kamerdoch na zijn vertrek bemerkte hij een taschje te vermissenwaarin I 205 aan bank- en muntpapier. Bij onderzoek der politie ten huize waar besch. woont een andere woning dan die waar zij met C. VV. L geweest was zijn gevonden 1 bankbillet van 140, I van f25 en 2 muntbilleten van 110, hoedanig papier zich onder de vermiste gelds waarde had bevonden. De adv. gen. requireerde .l,ii besch. zal worden schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis en ver oordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf De verde diger refereert zich aan de prudentie van het hof. Uitspraak over 8 dagen. Een onzer bladen behelst het volgende huwe lijksaanzoek Een jong Duitscher, van hoogst achtbare familie, tegenwoordig adsistent van een groolen Uuitschen paardenspoorwegin de dienst van het verkeer en bureau grondig ervaren, wenscht in het hu welijk le treden met eene jonge beminnenswaar dige Hollandsrhe damede Duilsche taal kun nende sprekenwier vermogen toereikende is een kleine rentabele paardenspoor aanlekoopen of te pachten. De justitie van Breda is naar Roosendaal ver trokken om onderzoek le doen naar een moord aldaar gepleegd door L. Rominerts op zijn schoon zoon T. Suijkerbuik. De schoonvader was in woede ontstoken wegens de mishandelingdie zijne dochtervrouw van Suijkerbuikvan deze had ondervonden. Te Mureaux, in het Fransche departement der Seine en Oise, is hel geheele gezin van den heer Andrieux aldaar behalve deze zelf na het gebruik van giftige paddestoe len overleden. De heer Andrieux zelf had er niet van mede gegetendaar hij op reis was. Te huis komendevond hij zijn vrouwzijn schoonzoon en vier kindereneen jongen van 14 en drie meisjes van 15 tot 25 jaar, aan algrijssclijke smarten ten prooi. Zij bezweken spoedig, ondanks'alle aangewende middelen. GROOT THEATER CASTI. Maandagavond jl. zijn de voorstellingen in het Theater Casli op den Hof te Amersfoort aangevangen en zij overtroffen zelfs de stoutste verwachting. De vlugge sprongen der vier luchtspringers de English songskomische voordraglen en dansen de trapezewerkzaamheden het jong- leerende musicale exercitiën op onbekende instrumentende stoelen-equilibristde luchl- duiker, de allermerkwaardigste en komiek ge dresseerde honden, enz. enz. gaven respectievelijk groot amusement en wekten grenzenlooze be wondering op. De productie der door rnagne- lismus in de lucht zwevende dame bleek ver bazend en vooral boeiden onwederstaanbaar de gracieuse en uitmuntende dansen van bet corps de balletdie de unanieme attentie en bijval van hel talrijk publiek genoten. De panlomine «de Barbier" was extra-ordinair aardig. Tot slot is opgevoerd het Melodrama «De Wildeman, of de moordenaar van Keizer Julius" in vijf tafereelen en met Apothéose waarin de rijkdom der Romeinsche costumes wapenrustingen, enz. uitblonk en 't gansche ar rangement. de mise-en-scèneoptogten, deco raties en uitvoering waren schitterend en gran dioos zoodat gerust mag worden geconstateerd, dat te Amersfoort nog nimmer iets zoo prachtvol in theaters is gezien. Üok nog nooit was hier een theater zoo netgemakkelijk tochtvrij en naar den geest des tijds ingerigtzelfs voor de hoogste standen terwijl tevens de toeschouwers eene echt Fransche geciviliseerde behandeling van Directie en verder personeel ondervonden. Het publiek was dan ook volkomen omtrent alles voldaan. Kortomnaar waarheid mag worden ver klaard, dal de voorstellingen vol variatie, amusant, charmant en brillanl waren en de nog te geven voorstellingen de algemeene aan wezigheid van het publiek volkomen verdienen. De Staats Ct. bevat een tweetal lijsten van bij Kon. besluit in 1881 en 1882 toegekende pensioenen. Daarop komen o. a. voor Dr. J. E. Starkleer. aan de rijks h. b. s. met f760; F. C. llekroeijer, hoogleer, aan 's rijks veearts, schoolf2283G. J. Ilengeveld, id., f1003; dr. G. J. I.oncqhoogl. aan de rijks univers.f4000, allen te Utrecht; IL bruninkhoff, zich schrijvende H.-BreuriinghofT, hoofdond. te Abc. Proostdijf690li. E. Mater, onderw ijzer te Amersfoortf 241 D. van Mer- kestijnhoold der sch. te Leersumf575; I. J. Gramser, onderw.id. le Auslerlitz1074; E. van Altena id. te Rhenenf 584J. Verduin id. le Lopikcrkapelf596. AMERSFOORT, 15 Junij 1N82. Aanbevelingslijst van benoembaren voor de betrekking van leeraar-Directeur aan de Scholen van middelbaar onderwijs in deze gemeente, zooals die door lleeren Burgemeester en Wet houders, ingevolge art. 29 der wel op het middelbaar onderwijsis vastgesteld No. 1. Dr. J. Cam pert te Leiden; !Dr. B. G. Goudsmil te Zutphen; Dr. G. J. Michaëlis te Arnhem; Dr. D. A. Kerkhoff te Alkmaar; ol Dr. C. A. Schellema le Delft 3. Dr. B. J. Goossens te Amersfoort. Met leedgevoel vernamen velen alhierelders en wij het plotseling overlijden op 28jarigen leeftijd van den Heer E. GoosensAgent der Ned. Cenlraalspoorwegmaalschappij te Zwolle vroeger onderslationschcf te Amersfoortalwaar hij met veel tegenwoordigheid van geest iemand die groot gevaar liep door een spoortrein te worden overreden ijlings wegtroktevens daardoor zijne hand ernstig bezeerde. De Centr. Sp. Maatsch. verliest in hem een ijverig en be kwaam ambtenaardie aan strenge pligtsbe- trachting welwillendheid en minzaamheid paarde. Eergisteren werd de milicien-nummerverwis- sclaar L B.der ligting 1882, van Amersfoort gevankelijk naar Arnhem overgebragt, teneinde wegens diefstalten nadeele van een zijner kameradenin d>- kazerne gepleegd voor den krijgsraad teregt le staan. De raad van administratie der Ned. Centraal Spoorweg-maalschappij heeft bepaald, dat de aldeeling Contróle voortaan zal staan onder de leiding van den heer llenri Boerssecretaris der maatschappijdie zich in hel bijzonder op de ontwikkeling van hel personenvervoer zal toeleggen. Voor de troepen, welke dit jaar in de ieger- plaats bij Milligen zullen kampeerenzal het brood niet, zooals in de laatste jaren het ge-

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2