jéi jEüEZZï.a js'i 5070. Diiigsdag 4 Jul ij 1882. Uitgever A. H. VAN OLEEFF te Amersfoort Dit blad Tflriehijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementeprij» per S maandea fl—Franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertenti«n 1—8 regels 80 Cta. elke regel meer 10 Cts; legale, ofllcieCla en onteigen. Adr. per regel 15 ols. Reclames per regel 25 cts. Afzonderlijk» nummeri 10 cts. sJuieaa MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B 60. li o ii n i s g e v i 11 j;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen Ier kennis van de inge zetenen dezer gemeente, die ter erlanging van hel EERETEEKEN wegens eervollen langdurigen werkclijken dienst bij d«ï SCHUTTERIJEN, in de tonnen van Zijner Majesteits besluit d.d. 5. December 1851 (Staatsblad No. 143) mochten gekomen zijn en verlangen met het eereleeken te worden begiftigddal zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandagden 17. Juli aanstaande, 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 3. Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCllELTUS. AMERSFOORT3 Julij 1882. Door lleeren Burg. en Welh. van Amersfoort is heden aanbesteed het onderstaande en gegund aan de daarbij vermelde minste inschrijvers. 1. Onderhoudswerk aan bruggen, schoeijin- gen en pompen. L. Ruitenberg voor f687. 2. Onderhoudswerk aan een steenen duiker or.der de Kamperbinnenpoort enz. VV. van Haselen voor f1855. 3. Onderhoudswerk aan het gebouw en meu belen der II. Burgerschool, alsmede het wit ten enz. Pb. Smit voor f428. 4. Het witten en schoonmaken van het pro- gymnasium. A. van Daal voor f75. 5. Onderhoudswerk aan de meisjesschool en hel ziekenhuis in de Koningstraat. Ph. Sinit voor f198. 6. Hel witten en schoonmaken van vier open bare scholen en het verven van de kostelooze school in de Koningstraat. A. van Daal voor J'345. Door het Muziekcorps «De Amersfoortsche Harmonieonder directie van den Heer F. J. Schweinsbergwordt overmorgen Woensdag avond 5 Julij in Amicitia een concert gegeven, den leden dezer sociëteit, ingevolge adv. in 't vorig nummerdoor het Muziekcorps aange boden. Het programma bestaal uil tien fraaije en aantrekkelijke muziekstukken. Deze uilvoering, die op hel terras der sociëteit plaats heeft, zal ongetwijfeld groot genoegen verschaffen. Dezer dagen is in een heerenhuis, toebe- hoorende aan de Ned. Israëlielische gemeente te Amersfoorttoevallig ontdekt een Gobelin behangsel waarvoor zich reeds onderscheidene personen van elders, kenners van dergelijke zeldzame en kostbare behangelster aankoop hebben aangemelddoch tot nu toe heelt de Kerkeraad nog geene beslissing omtrent even- tueelen verkoop genomen. Ingevolge achterst, adv. is door de Ned. Gen- traalspoorwegmaatschappij een goedkoope extra- trein georganiseerd op Zondag 9 Julij e. k. van Utrecht, Amersfoort, Nijkerk en Harderwijk naar Zwolle en Kampen en terugwaarvan het wel te denken is dal door velen in voormelde spoor- wegplaalsen en environs in dezen lraaijen zomer tijd gehiuik zal worden gemaakt, terwijl het ook wel gewaardeerd zal wordendal deze trein voor de drie klassen is ingerigliedere klasse lot allormaligsten prijs heen en terug. Men maakt tevens, zooals <n de adv. is om schreven, de reis vlug en gemakkelijk op zeer geschikt vertrekuur, zijnde mede de lijd van terugkomst zeer doelmatig gekozen. Hoewel Guilenu herhaaldelijk had gevraagd dat men hein klokslag twaalf zoude hangen werd hel 12 uren 40 rnin. eer hij den beul fret vooraf beraamde sein gaf om het valluik te ope nen. De doodstrijd moet kort zijn geweest en voorzoover men kan wetenniet zeer smartelijk. Op de mare van zijnen dood juichte de menigte zoo hevig dat hooren cn zien rondom het schavot verging. Te halfiwaali had hij om zijn middagmaal gevraagd en at hij toen met smaak een pond biefstuk met gebakken aardappelen, een om- melel en geroosterd brood en dronk veel koffij. H. K H. Prinses Hendrik wordt heden op hel paleis te Soestdijk verwachthet dienst doend personeelde paarden en rijtuigen van II. K. 11. zijn er sedert Donderdag jl. In hel Engelsche graafschap Essex heslaat een oud gebruik, dat wanneer jonggetrouwden ge durende het eerste jaar van bun huwelijk geen enkele maal geknibbeld hebben en geen oogen- blik over hunne vereeniging berouw hebben gevoeldzij aanspraak konden maken op een vet varken en een tonnetje bier, dal hen dan door den gemeenteraad moest worden aangeboden. Sinds de 16de eeuw is dit nu slechts drie maal voorgekomen, nl. eens in 1510, eens in 1777 cn eens in de zoogenaamde zomermaand Junij 1882. Is dat nogal niet wel? Onder in eene ton met oude lappen en been deren is verleden week ten huize van eenen bleeker te Arnhem het in ontbinding zijnde lijkje van een pasgeboren kind gevonden en Vrijdag werd aldaar gevankelijk van Apeldoorn binnengebragl eene dienstbode in verband met dit gevonden lijkje. Zij heeft reeds hare mis daad bekend. De Arr. Reglbank te Leeuwarden heeft het vonnis uitgesproken tegen N. E. R.oud 29 jarenluitenant-kwartiermeesteren inr. C. A. R.oud 26 jarenadvokaal en procureur beiden te Leeuwardendie daarbij schuldig verklaard werden aan wederkeerige mishande ling welke zaak in ons vorig nummer is vermeld. D-; geringheid der gepleegde feilen in aanmer king nemendeveroordeelde de Reglbank ieder hunner tot f25 boete, subsidair 7 dagen ge vangenisstraf. Door een blinde olifant van het Circus-Meyer dat in het Alexandra-Palace te Londen voor stellingen geeft, is Zondag een man gedood. «Blind Bill", een wijfjes-olilantwas altijd even zachtaardig. Hodges gaf haar een kleinen slag, om haar aan te drijven. De olifant keerde zich om en drukte den drijver piat tegen den wand. Ten overvloede gaf zij hem nog een stoot in hel hart mei een harer slagtanden. Nimmer heeft het Mormonendom zooveel nieuwe leden geworven als in den laalsten tijd. Deze nieuwe leden komen niet uit de Vereenigde Staten zeiven maar uil EngelandWalesSchot land, Denemarken, Zweden en Noorwegen en beslaan uit lieden die zeer gebrekkig onderwijs hebben ontvangen en die niet langer willen wer ken zonder hoop op minder hard lot. De Mor- moonsclie zendelingen schilderen Ittin Utah af als eon land van melk cn honigals een bloe menhof met de schoonste bloemen en vruchten. Te Nieuw-Sion voegen zij er hijzijn genees middelen voor alle kwalen en baisein voor alle wonden. De armoede is er onbekend en de meest volkomen waarheiddeugd en vrijheid heerschen er zoowel in liet burgerlijke als in het godsdienstige in een woord een nieuw Eden na den val. Op de 143,000 bewoners, waaruit de bevol king van Utah beslaat, telt men ongeveer 112,000 Mormonendaarenboven bevinden er zich in Arizona 1900 en in Colorado 6000. In Nieuw-Mexico zijn eveneens kolonies van Heiligen, alsmede in verschillende andere Staten. Tien missionarissen zijn in die Staten op Toogen- blik werkzaam om propaganda te makenen jaarlijks verlaten Mormonen Salt Lakeom zich met datzelfde doel in Europa bezig te houden. Verleden jaar ontvingen 800 Engelschcn den Mor- moonschen doop en kwamen er 1450 immigran ten in Utah, t. w.505 Scandinaviërs90 Zwitsers30 Duilschers5 Hollanders2 leren en 1 Franschman. Om een nietige reden kreeg mej. D.eigenares van een huis in de gemeente Marum twist met den huurder van dal huis. Als eerste gevolg van dien twist werden twee schapen van den huurder uit het land van mej. D. verwijderd enals onbeheerd veenaar den sehutstal Ie Marum gebracht. De burgemeester nam de scha pen in bewaring en vertrouwde ze toe aan de zorg van den kastelein in 'l gemeentehuis. Nu moet men echter welendat er te Marum volstrekt geen schulstal isergokon de schut ting niet geregtvaardigd worden en diende althans oproeping in dagbladen plaats te hebben. Wie inoesl nu de beide schapen terughalen Mej. D. werd eerst verzochtdit te doennatuurlijk tegen betaling der kosten. Doch zij weigerde. Toen werd den eigenaar der schapen hetzelfde verzoek gedaan. Ook hij weigerde. De schapen bleven intusschen ten gemeentehuizezij aten en dronken, gaven melk en groeiden als eclue schapen. Wie betaalde kostgeld voor de heide eters Dal was de zaak. De eigenaar had daartoe geen trekde burgemeester, die tol de schutting last gal, ook niet. Zoo kwam men geen slap verder. En toen eindelijk de eigenaar der schapen .sprak van schadevergoeding en van betaling der kosten niets wilde welentoen was het te voorzien dal de beide weldragende arrestanten nog aan geene verlossing uit hunnen kerker behoefden te denken. Nu staan ze nog ter plaatsewaar ze gebragt zijn. En dat logies duurt nu reeds bijna acht maanden Wij ver nemen echter, dat de zaak thans in handen van een regtsgeleerde is gesteld. Vervolg der berigten 4e bladz. VERVOLGING DEK ISRAELITES IVIILSÜYD. Opgaaf van ingekomen gelden Bij den Hr. S. VISSER onder lelt. IIDf 5.— Bij den ilr. J. E. KALKERge collecteerd door eene daine op de bruiloft te Groningen f127.35 Van een korporaal n 2.25 N. N1 130.60 f 135.00 is met het vroeger vermelde bedrag >1088 02 te zamen f1223.62 Het comité alhier heeft de eer te berigten dat zij hare taak te dezer stede als afgeloopen beschouwt, dankt voor de van vele zijden ge noten ondersleuning en verzoekt tevens de eventueel nog voor bovenstaand doel bestemde giften direct aan het lloofdcomilé te Amster dam te willen overmaken. AmersfoortNamens het comité voornoemd 3 Juli 1882. E. L. VISSER, Secr. ADVERTENTIE N. Heden vieren onze geliefde ouders II. V E R S L 0 O T ?J E. MülïRING hunne 50JARIGE ECHTVEREENIGING. p!| Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Amersfoort, 4 Juli 1882. H "Ssi'CP Juvs- ;ajxL/^*JG^Ï

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1