28 V r ij d a Julij 1882. m 3077. Uitgever a. a van cleepp te Amersfoort Dit blad vertchijnt Maandag en Donderdagavond. Abonneaentapriji per 3 maanden ƒ1—. Franco per post ƒ1.15, PrfJ» der Adtertentiéa 1—fl regel» 80 Cts. elke regel meer 10 Ct»; legale, oltleieflle en onteigen. Ad». per regel 15 et». Reelamoi per regel 85 ct». Afeonderlijke nummert 10 et». Bureau MUURflUIZKK hook Kortegracht, Wijk B 60. Politieke Kevue. Bij hit Britsche Lagerhuis heeft de minister Childerseen ontwerp van wet ingediendwaarbij een creliet van 2,300,000 pd. sl. aan de regering wordt geopend ten behoeve van hel leger (900,00) pd. si.) en de vloot (1,400,000 pd. st.) tevens stelde hij voor het leger met 10,000 man te versterken. Engeland is alzoo niet in oorlog met Egypte want het wettelijke erkende hoold an dien" Staat is Engelands bondgenoot, vriend n beschermeling; maar met Arabi-pacha den al'jBzctten en tol rebel verklaarden minister van oologwiens haat tegen de Engelschen en in let algemeen tegen de Europeanen hein en zijn handlangers de afschuwelijkste gruwelen doet b Irijven. Bijna )n"eloofiijk is alles wat men uit het on- gelukki e Egypte verneemt, en ijzingwekdend is de tdikomst voor de bevolkinginboorlingen zooweUals vreemdelingen. AraÜi, die in zijnen overmoed paal noch perk kentjtiecfl op zijne beurt den Khedive van landverraad beschuldigd, en door de kamer van notabelen werd een commissie benoemddie zich raar Alexandrië moest begeven, tol on- derzodl van de punten van beschuldiging tegen den Kljedive. Aral# vertrouwt dat de Egyptenaren zich om hem lillen scharen om de vreemdelingen uil het laijd te verdrijven. Dat hij als middelen tot die verdrijving niet alleen het leveren van veld slagen! maar ook gruwelijke moorden in koelen blocdji bezigtis helaas maar al te waar. De harenrijzen te berge bij het vernemen van de kanniaaalsche wreedheden, die de vroegste lijden der n/iddeleeuwcn in herinnering brengen of aan de onbeschaafdste wilden in de meest onbekende oonJah der wereld doen denken. Een staaltje uit veleEen geacht en geloofwaardig man heeft ie Tantah gezien dat een soflaop den grónd gezetenaan een Europeaan de keel als eed en hel bloedende hoold van zijn slagt- oift lusschcn zijn knieën vasthield De toe- star d wordt al erger en de paniek steeds grooter. De vuropeesrhc bevolking is slecht gewapend er iet gewoon met vuurwapenen om te gaan er e stad is vol vrouwen en kinderen. Mogt Arali of een troep Bcdouïnen Port-Saïd aan- valli n dan zouden de menschenlevens die ver- lorei gingen niet te lellen zijn. Mp de Sultan in Egypte optreedt aan de zijde .FEUILLETON." 4) CENE VOORSPELLING. {Stut.) ?ah nu af aan was de graaf een dagelijksche gast In de woning der beide vrouwen. Groot moeder moedigde voortdurend deze bezoeken aan, lot Nanni zeggende, dat hij de persoon was, die de waarzegster bedoeld had. 't Kón nie' andersof deze woorden misten hunne uitwerking op 't meisje niette meer daar de graaf haar bekend haddat hij haar hartstoch telijk beminde. Ook zij had hem met al de kracht barer ziel lief, en 'l was een bevallig tafereeltje, als men die beide schoone menschen noosl elkander zag zittenterwijl zij elkander vol liefde aanblikten. L»e graaf zeidc nu en dan hoe gelukkig hij zou wezenwanneer zij zijne vrouw zou zijn en als zij dan schroomvallig antwoordde dat zij veel te gering voor hem wasdan wist hij glimlachend alle bezwaren uit den weg te rui men. Hij vertelde haar, dal zijne moeder hem wilde doen huwen inel zijne nicht, freule d'Alincourtdoch niemand voegde hij daarbij dan zijne lieve Nanni zou ooit zijne eentgenoote worden. In den eersten lijd echter durfde hij zijne moeder daarvan niets mededeelendaar hij nog geheel en al afhankelijk van haar was. Als hij slechts meerderjarig zou zijnhetgeen der Engelschen zal het fanatieke priesterdom in Egypte het volk voorhouden dat de Sultan strij dende aan de zijde der ongeloovigenten oorlog trekt legen de aanhangers van den profeet. Men meldt dan ook reeds dat de Sheiks van de El Azliar moskee besloten hebben Abdul llamid als hun geestelijk heer af tc zweren en den groot-Scherif van Mekka tot kalif uit te roepenzoodra er Turksche troepen in Egypte landen. De toestand is dus voor den Sultan moeijehjk genoegweigert hij in Egypte op te treden dan krijgt hij het met de mogendheden te kwaad cn deze treden in zijne region stemt hij toedan krijgt hij het te kwaad met zijne eigen onderdanen en dezen zweren hein af. Ook de Engelsche krijgsraagl in Egypte wordt gaandeweg versterkt. Zoo ontscheepte op 22 jl. de «Malabar" 11UO man. De infanterie, lot het expeditie-corps be- hoorende zal op 4, de kavallerie op 9 Augustus aan boord gaan en onraiddel'jk op Alexandrie gedirigeerd worden. Frankrijk zendt voorshands slechts 5000 0000 man infanterie naar Egypte, hoofdzakelijk tot bescherming van het Suez-kanaal. Een Engclsch officier is naar Parijs gezonden, teneinde er over de ophanden zijnde gecombi neerde operaliën te spreken. Behalve de Fransche oorlogschepen zijn er nu 9 Engelsche korvetten in het kanaal van Suez. Een wegens nihilistische neigingen gearres teerd Russisch officier der marine verklaarde dat 90 pCL zijner kameraden dachten als hij en socialistische ideeën waren toegedaan. Allerlei. Katoenboter wordt tegenwoordig te New-Or- leans gefabriceerd. Men heelt daar een middel uilgevonden om uil de olie van het katoenzaad een soort boter te makendie niet van de «fijnste tafelboler te onderscheiden" moet zijn. Bij de Pont Neuf te Parijs is weder het lijk opgehaald van een 25jarige vrouwdat sporen droeg van vooraigaande gruwelijke mishande lingen. Van de landverhuizersdie in April van Wom- mels naar Amerika zijn vertrokken is thans een bejaard man teruggekeerd. De toestanden in het eerst over een half jaar gebeuren zou dan kon hij doen wat hij verkoos. Met deze oogenschijnlijk ware woorden wist hij het meisje orn den tuin te leiden. De ge volgen van hunne steeds nauwer geworden betrekking bleven niet uit en toen zij den graaf onder tranen verteldedal zij moeder moest worden bezwoer hij haardat hij haar in hare eer herstellen zoude. En zijarmezij geloofde zijne woorden want achmen gelooft zoo gaarnewal men hoopt. Nadat zij hem haren toestand medege deeld had verminderden langzamerhand zijne bezoeken en eindelijk hielden zij geheel op. De lijddat Nanni moeder zou worden naderde met rassche schreden. Wat zij leed is niet te beschrijven. Van het eertijds zoo bloeiende meisje was geen spoor racer overig hare schoone oogen waren dof geworden van de vele tranenhare wangen waren verbleekt en haar vroeger zoo veerkrachtige tred was in eenen loomen gang veranderd, ledereen op straat wees haar met de vingers na, want de menschen verheugen zich gewoonlijk over een braaf persoondie valt. Onder tranen had zij hare Grootmoeder alles medegedeeld. Het arme moedertje weende met haar en hijdie de oorzaak van al hun verdriet was, bracht misschien op dal oogenblik weer een ander meisje ten val. Eindelijk was het oogenblik daar, dal Nanni hel levenslicht schonk aan een knaapje. Eene verre westen der Vereenigde Staten schenen zulk een somberen indruk op hem te maken, dat hij zeer spoedig regtsornkeert heeft gemaakt. Door een der Londensche regtbanken is weer een kaltenbeuldie eene kat mishandelde en tegen dc sleenen doodgooide, tol twee maanden dwangarbeid veroordeeld. De vereeniging tot dierenbescherming had de aanklagt tegen hein ingediend. Twee moorden, beide door zelfmoord gevolgd en beide uit minnenijd voortgevloeid zijn Za- turdag jl. voorgekomen; een te Manchester, waar Royle N'ewby Ada Howard en zichzelf doodde; de andere te Kings Lynnwaar Park Twailes Harriet Fox en zichzelf het leven benam. «Vier nette jongelui" ad verteeren in een onzer bladen hun «opregl" gemeend aanbod of ver zoek aan «vier fatsoenlijkenette jonge meisjes" oin bij wederzijdsch goedvinden eene verkeu- ring aan ie gaan. De studentjes van Piet Paal- tjens deden alles raetz'n drieën deze, jongelui alles met z'n vieren wat een gezelligheid in onzen ongezelligen lijd: vier nette gezellen met vier nette meisjes. En wat een nette menschen 1 Acht stuks Jan Holland zou er pleizier in krijgen 1 Montevideo heeft ook haar schouwburg-brand te meldenongelukkig zijn hierbij menschen levens te betreuren. Onder de voorstelling ont stond brand op hel tooneeldie zoo snel om zich heen greep, dal aan redding niet te denken viel. In hel gedrangdat onder de toeschouwers ontstondwerden drie-en-twinlig personen ge dood en honderd en drie inin ol meer ernstig gekwetst Hel Hbl. deelt twee onrustbarende brieven uit Atjeh mede. 24 Mei werd de dekking der Cliineesche wegwerkers aangevallen en op 100 passen afstand uil de wildernis beschoten. De luitenantdie de bedekking aanvoerde kreeg een mallen kogel tegen zijn rcglerbeendat verwond werd evenals zijn linkerhand die hij juist tegen zijn been hield ook drie soldaten en vijf Chinezen werden gewond. De dekking beslaande uil 30 manwerd omsingeld cn zou er zeer slecht zijn afgekomenware niet hulp buurvrouwdie medelijden met hel meisje hadstond haar in die bange ure bij. Zij gaf de jonge moeder haar kindje en bel wichtje werd begroet door een tranenstroom. Helaas, daar was geen gelukkige vaderdie moeder en kind in zijne armen sloot Zij leed veelde arme Nannien toen zij eindelijk het kraambed verliet, was zij na.tr lichaam en ziel gebroken. Uren lang zat zij naast hel wiegje, waarin hel jonkskc sluimerde en weende biltere tranen. Niels boezemde haar belang in dan haar kind. Met angst bewaakte zij zijnen slaap en alleen dan verhelderde een glimlach een oogenblik haar gelaatwanneer hel knaapjeluid schreiendezich aan haar vastklemde. Haar verdriet was nog niet ten einde. Hare grootmoeder begon te sukkelen en weldra stond zij aan 't doodsbed van deze goededoch dik wijls onverstandige vrouw. Nu bleef haarni.-is meer over dan haar kind aan 'twelk zij zich met ware liefde wijdde. Zij werkte dag en nacht voor h.m en hoewel zij zich steeds zwakker gevoelde, zoo arbeidde zij ijverig door. Op zekeren dag kwam de goede buurvrouw, die haar in haar ongeluk niet verlaten had bij haar en gaf haar den sleutel van hare ka mer Nanni verzoekende hem voor haar te be waren daar zij naar de kerk ging om de huwelijksvoltrekking van freule d'Alincourt bij te wonen. Bevende vraagde Nanniwie baar echtgenoot werd en als een donderslag klonk

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1