m 5091. Vrijdag 15 September 1882. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden ƒ1.—. Franco per poet/1.15. Advertentie 1-6 regel» 60 CU.elke regel meer 10 Cu.groote lettere naar plaaUrnimtevoor randen en andere e*tra inrigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale oflicieÉle en onteigen. Adv. per regel 15 CU. Reclame, per regel 25 Cu. Afz nnmmer, 10 CU Bureau MUURHUIZEN hoek EortegrachtWijk B 60. Politieke llevue. Er beslaat plan een gedenkteeken le plaatsen op hel graf van Blanqui. Door de ontwerpers eene vergadering gehoudenmei al hunne geest verwanten als aanbidders van den révolution- naire par excellence, en daar viel hel besluit het voornemen uit te voerenhoewel nog slechts voor fr. 7500 aan bijdragen is inge schreven. Eudèsde ex-generaal der commune Louise Michel, Alphonse Humbert, Chavrière, Grappa en zoo veel anderen waren verschenen en allen die het woord voerden verkondigden den lof van den afgestorvenehunnen apostel «die zijne vrijheid opofferde voor de verbreiding van zijne begrippen.Een monument voor Blan qui opterigten beteekentzoo verklaart Louise Michel, «het opriqten van een monument voor de politieke eerlijkheid." Zij voegde er bij«De doorluchtige doode zou zeker nooit gedaan heb ben wat onze regeerders in deze dagen doen. In plaats van één Keizer hebben wij zestig Bonaparlesvan welke de beste tol niets anders deugt dan naar de galeijen gezonden le worden." Met betrekking lot de militaire conventie be helsde een telegram uit Conslantinopel het vol gende Lord Dufferin verklaardedal de bepa ling helreflende hel vertrek der Turksche troepen naar Porl-Saïd zóó moet opgeval wordendat zij niet het regl zullen hebben daar aan land te gaanmaar dat hunals zy in de wateren van Port-Saïd zijn aangekomendoor den En- gelschen bevelhebber zal worden aangewezen werwaarts zij zich te begeven hebben. De Porte komt hiertegen op. Naar hare raeening was men overeengekomendat de conventiewaarvan de bepalingen waren vastgesteldzot: onderteekend worden op het oogenblik dat de proclamatie, houdende verklaring dat Arabi is een rebel, zou uitgevaardigd zijn. Onder deze voorwaarde stemde de Porte toe in het uitvaardigen van de proclamatie en dus vraagt zij de onmiddellijke onderteekening. Lord Dufferin verlangt voorts eenige wijzigingen in den tekst. De Porie heeft hierop geantwoord dal Engeland slechts de ver klaring van Arabi tot rebel verlangde en zy hieraan voldaan heeft. Alles hangt nu af van de instructiënwelke lord Granville zal zenden. Inmiddels hebben Derwisch-pacha en Baker- pacha hun vertrek uitgesteld. De Peslher Lloyd beval een belangrijke mi- nisterieele circulaireregelende het burgerlijk ;ezag van den gouverneur van Bosnië en de 'erzegowina. Men weet dat tot hedenzoowel FEUILLETON. 2) Een Kasteel aan 2ee. Arthur vervolgde het gesprek met zijne zuster aldus «Doch in elk geval hebt gy nog drie maan den lijd om u tc bedenken. EnMarionik wil u voorstellen om na mijn huwelijk en als het hof naar Parijs terugkeert, met ons mede naar die groote stad te gaanzegwilt gij 7" en de jonge man nam een muziekboek van de tafel en bladerde daarin gedachteloos Juist wilde Marion hem een verheugd ant woord geventoen zijn oog op het titelblad viel. «Maximiliaan de Lamarquenep hij uit. «Marion hoe komt dat boek m uwe handen Een blos verfde Marions gelaat donkerrood toen zii haren broeder een naam hooide noe men die haar reeds sinds eenen langen tijd dierbaar was geworden. Niet zonder eenige trilling in hare slem antwoordde zy dan ook «0 de graaf bracht my dat boek Zijne moeder is tanle's vriendin. Il.j bezoekt ons dikwijls cn, mijne liefde tot muziek kennende, cal hii mij deze liederen. 6 Arthur fronsle liel voorhoofd en wide met nadruk tot hel bevende meisje .Gij weel, dat graaf Lamarque eenen verrader is%o als rechtgeaarde dochter ge Hi het civiele als hei militair gezag berustte in handen van den commandant-generaal der Oos- lenrijksch-Hongaarsche versterkingen te Sera- jewo. Deze commandant zal chef der admini stratie blijven in de bezette provinciëndoch naast hem zullen twee autoriteiten worden aan gesteld tot regeling van alle civiele en militaire quaestiën. Het onheil der aardbeving te Panama is zeer groot geweest Verscheidene personen verloren 'l leven en in de stad werden vele groote ge bouwen o. a. de hoofdkerk erg beschadigd. De schade wordt op eenige honderdduizenden dollars geschat Uit Aspinwall wordt geseind dat zoowel de spoorweg- als de tel^grafiische gemeenschap tusschen die stad en Panama is afgesneden en dal de bruggen door de aardbeving vernield zijn. Dat men de ramp in verband brengt met de kanaalwerkenis niet meer dan natuur lijk te meer daar het eerst Zaturdag in de oude wereld vernomen onheilDonderdag plaats had den dagwaarop te Parijs de inschrijving ge schiedde voor den aankoop van den Panama spoorweg. Als spoorwegbruggen er door de onvastheid van den bodem gevaar van in te vallen loopenhoeveel te eer dan de reuzen- dam die de rivier Chagres moet tegenhouden Hel is spreekwoordelijk gevaarlijk huizen te bouwen op een zandgronddoch het is nog veel gevaarlijker een dam te bouwen op een aan ?trdbevigen onderhevigen grond. De Duitsche regering maakt zich ongerust over den toenemenden omvang dien de landverhuizing krijgt Door den minister van binnenlandsche zaken zijn de opperpresidenten der provinciën bij circulaire uitgenoodigd hem een statistiek van de landverhuizing te leveren en hem de middelen op te gevenwelke naar hun gevoelen geschikt zouden zijn om ze tegen te gaan. Bo vendien zal een nieuw ontwerp van wet betref fende het onderwerp ingediend worden. Allerlei. Dezer dagen begaf zekere Mevr. Fallères van Parijszich met nare twee dochters op reis naar Italië. Van hare talrijke reispakken hadden zij slechts een klein reiszakje bij zich gehouden, dat voor ongeveer 40,000 fr. juweelen bevatte. Naauweliiks waren zij aan 't derde station builen Parijs gekomen, of de vrouwen bemerkten tot haar schrik dat het zakje verdwenen was. Men weel niet of hel gestolen of wel verloren is. van uw vaderland moet gij het hoofd van hem afwenden. Het hof bewierookt hem en hoopt hem door een huwelijk met ïonkvrouwe d'Har- court aan den troon te verbinden. De Prins van Artois schenkt hem zijn vertrouwen en niet tegenstaande dat allesdruk ik u ter harte Laat Maximiliaan de Lamarque niet de oorzaak zijndat gij Henri Larocne afwijst. Geliefde Marion," voegde hy daarbij teeder, «arme zusterluister naar mijne waarschuwingen ik meen het goed met u." Vervolgens drukte hij eenen kus op haar voorhoofd en verliet de kamerterwijl het jonge meisje haar blondgelokt kopje in den hoek der sopha verborg. Zij weende eenige oogenblikken bitter, vervolgens stond zij op en plaatste zich voor eenen spiegel en beschouwde haar beeld opmerkzaam. «Neenriep zij eensklaps uit, «neen Arthur nooit zal ik gravin Laroche wordennog liever wil ik mijne schoonheid en jeugd binnen hel klooster begraven. Liever gebrek en ellende dan zulk een schijnbaar geluk. Zoude Lamarque mij bedrogen hebben Doch neen dat is onmo gelijk 'tKan niet zijn. Zijne trouwe, blauwe oogen kunnen niet liegen.' En zij verzonk in een nu eens droevig dan weer vroolijker gepeins. Eindelijk stond zij op en begaf zich op het baicondal zich bij hare kamer bevond. De kalmtedie daar builen heerscfitehet vroolyke gezang der vogelsde zachte stralen der zon dal alles deed ook Ma- Het schepengerechl te Darmstadt heeft den beruchten directeur vau het internationaal hu welijks-bureau J. Kronerwegens bedrog tol een gevangenisstraf van 8 weken veroordeeld. Kroner had eene Maagdenburger werktuigkun dige, onder voorwendsel dat hij hem een vrouw met 150,000 mk. zou bezorgen, als voorschot voor briefportentelegrammen enz. 25 mark afgetroggelden dit bedrag niet teruggegeven toen de trouwlustige bespeurdedat hij schan delijk bedrogen was en Kroner de party in quaestie niet te begeven had. Een zonderling ongeval had dezer dagen te Brighton plaats. Een heer had in een groot magazijn eenige inkoopen gedaan, 't Was laat geworden; hij moest nog naar den trein. Na betaald le hebbenkeert hij zich om en ijlt de deur uit, niet bemerkende dat hij daarvan nog door een groolen glazen wand gescheiden was. Hij vliegt door dal glas en wel met zooveel krachtdat bij slechts een kleine wond aan 't voorhoofd kreeg en reeds builen wasvoor hij hel glas in duizenden stukken hoort rinkelen. Die heer moet ten naastebij de snelheid van een kanonskogel gehad hebben. Bij een hevig onweder zocht onlangs een burger van New-York een schuilplaats in een der eerste hólelszettevóór hij de trap op ging naar de eerste verdiepingzijn parapluie open in een hoek van het voorhuisom te drogenen speldeals voorzorgsmaatregeleen stuk papier er opmet de waarschuwing «Afblijven! Deze parapluie behoort aan een mandie een vuistslag van 250 pond kan geven. Hij is binnen een kwartier terug." Na dat tijdsverloop kwam hij door een glas absynlh versterkt, terug, en vond zijn regen scherm verdwenen. Op den grond lag een briefje, met het onderschrift«Deze parapluie is mede genomen door iemand die 10 mijlen in het uur kan loopen. Het is onnoodig op zijn terug komst te wachten." De aardbeving, die den 9 Julij 11 Mexico teisterdewas wel in hare uitwerkselen niet zóó noodlottigmaar de schrik en ontsteltenis die zij te weeg braglmogt wel de schilderingen van Plinius en Bulwer omtrent Pompeji herin neren. De beweging ging blijkbaar uit den nabij- zijnden Pepolatepeo. Alles liep naar buiten, rions gemoed tot rust komen. Nadat zij eenige oogenblikken het zich voor haar uitstrekkende natuurtafereel bewonderd had, trad zij weder in de kamer en schelde hare kamenier. Met be hulp van het spoedig verschijnende meisje was hear toilet in korten tijd voltooid. Het nauw sluitende rijkleed deed hare gevulde vormen voordeelig uitkomen, en het coquette hoedje was luchtig op de blonde lokken gezet. Een lange zweep hield zij in de hand. Ternauwer nood was zy gereedof een dienaar kwam haar uit naam van haren broeder zeggen dat hij op haar wachtte om hun dagelyksch rij toer! je te doen. Zonder zooals gewoonlijk van zijne hulp ge bruik te makenzat Marion weldra in den zadel. Broeder en zuster spraken weinig, beiden waren te zeer vervuld met hunne eigene gedachten. Het meisje dacht aan hare kindsheid aan bare moeder en hel wordt lijddat ook wij eena iets naders omtrent de heldin van ons eenvoudig verhaal te weten komen. IL Een terugdlik. Marion was kort na den dood van hare ouder! bij eene tante gebrachtdie op een klein slot een stil leven leidde. Zij gaf hare nicht eene goede opvoedingdoch het ontbrak bet jonge meisje geheel aan gezelschap voor hare jeugd geschikt Zij bezocht met hare tante nu en dan

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 7