Zondag jl. eindigde de togt van een lucht reiziger die in de nabijheid van Weenen was opgestegenop een manier welke groote sen satie heeft verwekt. 'I Was stormachtig weder toen hij opsteeg en de lelie wind steeg voort durend. Om zich en zijn loglgenoot te redden schoot slechts één middel overhij moest den vasten bodem trachten te bereiken. Zoo gezegd zoo gedaan. Onze luchtreiziger vatte de lijn van de klep ter hand en met snelheid daalde de ballon en kwam weldra in aanraking met den vasten bodem. Hij den schokdien dit ver wekte, glipte de lijn uil zijn hand, hel over gebleven gas kon niet ontsnappen en op de vleugelen van den razenden wind werd de nog hall gevulde ballon in ijlende vaart over den grond vooi tgesleurd. Nadat de ballon op die wijze een alstand van een viertal kilometers had al- gelegd, kwam hij te midden van een uitge strekte begraafplaats aan, verbi ijzelde daar een Stevigen muur, wierp ruim een dozijn gral- gesteenlen omver en smeet toen den luchtrei ziger met zijn bediende tusschen de graven. Wel waren zij beiden erg gehavendmaar op de begraafplaats behoefde men ze niet te laten. Te Londen hebben dezer dagen twee biljart- virtuosen op hun geliefd instrument een strijd gevoerdwelke vier avonden heelt geduurd. William Mitcheluit Schelheid de beroemdste man in 't vak in Engeland had zijn tegenstander Will. John I'eall uil Brixtonna Mitchel de eerste matador in het land, 1000 punten op een partij van 5000 voorgegeven. Oe over winnaar zou als zegeteeken verwerven een zeer fraaijen zilveren beker. Vele honderde bemin- naren van T biljartspel waren toegestroomd om getuige te zijn van den strijd. Op den eersten avond inaakle Peal 1188 pun ten die met de 1000 hem voorgegeven punten een totaal vormden van 2188 p. Mitchel kwam dien eersten avond niet verder dan tot 007 punten. Op den tweeden avond kloin Peal tot 3730Miti hel lot 2488. Pen derden avond maakte Mitchel achtereen 1055 p en overlro! daardoor de grootst bekende seriewaarvan sprake is in de geschiedboeken van 't biljart spel en die niet hooger gaat dan 936 p. zoodat Mitchel zijn grootsten voorganger met 119 punten overtrelL Aan 't einde van den der den avond stond de partij aldusPeal had 4950Mitchel 4938 punten. Op den vierden avond viel de beslissing al zeer spoedig en wel ten gunste van Mitchel. De zoogenaamde Tapola-aff.iirebehoort lot «1c treurigste daden van geweld van 'l Servische minislerie-Rislic. Dit kabinet maakte zich schul dig ean inbreuk op de constitutie toen het den 12 Dec. 1877. ten tweeden male den oorlog aan Turkije verklaarde, zonder zich vooraf van de goedkeuring der Skuptchina verzekerd te hebben. Toen hierop drie militic-bataillons gehoor zaamheid weigerden werden de officieren voor een krijgsraad teregl gi-steid en verscheidene op staanden voel gefusilleerd. De overste Jelrern .Markovic, wien mede dit lot trof, was een der kundigste stal-oüw ieren van het Seivische leger hij had zich .n den oorlog van 187<i meermalen onderscheiden en was deswege met de Russische orde van St. George gedecoreerd. Onmiddellijk na de uitspraak van den krijgsraad werd Mar kovic gefusilleerden zijne vrouwdie hem per telegram kennis had willen geven, dat zij ten zijnen gunste een beroep zou doen op den vorst, ontving hel lakom'eke antwoord: «De adressant bevindt zich niet meer onder de leven den." De ongelukkige vrouw moet sedert meer- xndon teekenen van zielsziekte aan den dag hebben gelegd. Ware «Je moordenares niet eer der rijp voor het krankzinnigengesticht dan voor liet tuchthuis, zij zou zeker niet haar wapen gerigl hebben op den koningmaar veeleer tegen den minister, die haar een laatste zamen- komst mei haar rnan had toegezegddoch die weinig uren te vore.i door de voltrekking van hel vonnis had verijdeld en eigenlijk de eenige aanlegger was geweest van de Tupola-affaire. fn de me de Vanneste Parijsis een in aanbouw zijnd huisdat reeds tot de vierde verdieping w.<s opgetrokkeningestort. Van de twintig weikii'-lcfi werden acht onder het puin begrav -n. Allen wei den zwaar gewond er onder uit gehaald. Een vied rmuizen-hol is onlangs bij Uvaldc in den county v.m gelijken naarn in Texas ont dekt en h«doolt voor den gelukkigen vinder een ware goudmijn Ie worden. Men i> reeds bezig met het weghalen der zeer aanzienlijke massa er in aanwezige v| muis.guano, natuurlijk mei behulp van e».n lijil>-iijk»n spoorweg, in aan sluiting aan een spou: weg in de nabijheid. Dagelijks worden 30 tons uit liet hol gehaald. De guano gaal naar Liverpool en zou daar 40 dollars per ton opbrengen. Dezer dagen is te 's Bosch een huwelijk vol trokken tusschen een 18-jarig jonkman en eene 36-jarige weduwe, die liuar tweeden echtvriend 6 kinderen uil haar eerste huwelijk als bruids geschenk hragl. Hel zeldzame geval doet zich hier voor, dat fstief-) vader en (stief-) zoon zich beiden in Januaiij zullen hebben aan te geven voor de nationale militie. Ingezonden. Mijnheer Je Iietlncleur U waart zoo welwillend in Uw nummer van j.l. Vrijdag een breedvoerig verslag te geven van de beide eerste vergaderingen van het Comité ter oprichting eener Fröbel Bewaarschoolen het bestuur twijfelt derhalve niet ol U zult wel zoo goed willen zijn om in het eerstverschynend nummer van Uw blad aan Uwe lezers ineéle- declendat in de Comité-vergadering van Za terdag 28 dezer besloten isgeen fonds bijeen- tebrengen om de kosten van het eerste jaar (die op f 22(10 geraamd waren) te dekken maar om te trachten een grondkapilaal te vormen voor den aankoop of den bouw van een liuis geheel geschikt om daarin een Fröbel Bewaar school te vestigen. liet Comité stolt zich voor dit kapitaal te plaatsen in renlelooze aan deden ad 25.Voor dit doelzullen de comité-leden, de Amersfoortsche ingezetenen, die belangstellen in- en belang hebbenbij den bedoelden lak van onderwijspersoonlijk be zoeken en houden zij zich voor eene ruime deelname aanbevolen. Namens hel Comité ter oprichting eener Fröbel Bewaarschool HET BESTUUR. AMERSFOORTSO October 1882. Men meldt uit 's Gravenhage Officieel althans is de prins van Oranje nog afwezigde schildwachten voor zijn paleis zijn nog niet teruggekeerd sommigen houden nog vol dat hij naar Nizza is gegaan het zijn degenen die anders geen uillegging voor 's prin sen opsluiting welen te vinden. In de vorige week is 'l echter bewezen dat Z. K. II. in het land was. Als grootmeester-nationaal der vrij metselaren heeft hij de feestelijke plegtigheid der Loge te Leiden bijgewoond. Hij kwam per rijtuig van Den .laag n keerde 's avonds teil uur met dezellde gelegenheid door het Bosch terug. Men had verwacht dat de prins een rede zou houdendoch men werd teleurgesteld. Toen de voorzittende meester den prins den hamer wilde overreiken gal hij hem dien terug zeggende dat hij aan zeer goede handen was toevertrouwd. De behandeling der gemeente-begrooting heeft al zeer weinig bijzonders opgeleverdin een uurtje middag- en een paar uren avondzitting, mei kaarslicht, werd het gansche budget afge hamerd zoo vlug dat men den nieuwen bur gemeester bijna niet kon bijhouden. Als er over «afdoening" van zaken wordt geklaagd, kan men in het vervolg zeker zijn dal de schuld niet bij den voorzitter van den raad is te zoeken hij doet de dingen zoo vliegend snel af, dat de leden zells geen lijd hebben om 't woord te vragen. De uitvoering van het Internationaal Concert- gezelschap Donderdagavond jl. iu Amicitia te Amersfoort opgetreden schonk veel amusement. Een groot getal prograromanurnmers kwam meerendeels voldoende of goed lot hun regt. Vat men het ensemble, geproduceerd in deze soireein billijkheidnaar plaatselijke ver houdingen op en stelt men dientengevolge niet de hoogste eischenzoo mag werkelijk met niet te miskennen tevredenheid op deze uit voering worden teruggezien en ontlokten dan ook diverse artisten herhaald applaudissement aan het auditorium 'twelk tamelijk talrijk was opgekomen. De Directeur de Heer G. Stroobervan Rot terdam natuurlijk verpligl geweest hier reke ning te houden met voormelde omstandigheden en wat zich daarom strengelt, verdient lof voor 'tgfen hij produceerdehebbende hij bewezen volkomen hij magte te zijnom in even redigheid van hem toetekennen renumeratic hoogst attractieve cn amusante soirée's met uitmuntende artisten te kunnen organisecren. Daarom mag de vvensch niet worden verbloemd naar eene tweede uilvoering in laatstbedoclden aard gedurende liet intredend winterseizoen ter welker totstandkoming het echter noodzake lijk is, dat zich beduidend omvangrijkerintee- kening dan tot dusver moge openbaren. Men schrijft uit den Haag aan de N. Rott. Crt. Hel berigtalso! de houders der buffetten van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten Generaal zonder vergunning sterken drank zouden vej kocht hebbenis geheel onwaar. Vóór de invoering van de drankwet werd hoogst zeldzaammeestal slechts twee ol' driemaal 'sjaars sterke drank aan de buffetten verkocht, en na de invoering der drankwet is geen sterke drank meer verkocht. Er is geen sprake van dat vergunning zal worden gevraagd liet is evenwel waar, dat alhier vrij algiineen het gerucht is verspreid, dat sterke drank uan die bulletten wordt verkocht. De drie laatste voorstellingen, door liet Too- neelgczelschap .an Mevr. Wed. Bakker te Amers foort gegeven hebben evenals de drie reeds vermeldeveler bijval genoten. Diverse hoofd en nevenrollen zijn weder goed vertolkt. Bij de voorstelling, waarin «De Militaire Willemsorde" van Rosier Faassen werd opgevoerdwas een groot gedeelte van bestuur en leden der Amcrs- loortsche Aid. van «Hel Metalen Kruis" tegen woordig. De beschaafde Directie cn Tooneelistcn laten gunstige indrukken achter hij hen die, v, cl wil lend gezind op tooneelgebied in redelijken zin oordcelen, het onbereikbare hier niet prclen- dceren zoomede gaarne flinke beroemde stuk ken opgevoerd zien en mag dus gerust worden vermeld dal deze voorstellingen groot genoegen hebben verschaft. De voorstellingen te Amersfoort in het hoogst omvangrijk «VolKSlhéAire" van den lieer Leon Pedro Veith gegeven zijn door een uitermate talrijk publiek bezocht'twelk aanhoudend en krachtig de uitvoering der programmanummers toejuichte en deze toejuichingen waren welver diend. De laatste voorstelling op Zaïurdagavond jl. is besloten met de aantrekkelijke en brillanle groote rooverpanlomime «Fra Diavolo" in 3 acten waarin 4(J personen optraden en welker opvoering groolelijks door liet publiek word geroemd. Uit F.lhurg wordt gemeld Een allertreurigst schouwspel werd gisteren avond in onze zeehaven waargenomen. De in den morgen van 25 OcL jl. nabij Harderwijk door een rukwind omgeslagen turfpraain van schipper L Nagelhout uil Meppel is alhier binnengebragl zonder lading. Er werd direct een onderzoek ingesteld naar de bij die ramp omgekomen drie kinderen. Weldra werden de lijkjes van twee kleinennamelijk een jongentje van 7 en een meisje van 1(1 jaar, heneden uit het gehavende schip van onder de klei te voor schijn gehaald, terwijl het derde kindje van 2 jaar alsnog vermist wordt De diep getroffen vader woonde alles persoonlijk bij. Te Amsterdam is in de Laurierstraat eene 60-jarige vrouw, door hel vlam vatten barer kleederen, verbrand. Men vond de ongelukkige aan de deurpost barer w oning bijna vormeloos ineengehurktzitten. Hare kleederen hadden vlam gevat door hel in brand raken van ccne warme sloof. Aan de arrondissernents-regtbank te Zierikzce is regising3ng verleend tegen een hakkersknecht te Oud-Vossemeerdie in de vorige maand een reeds gebruikt vijl'-cents-posizegel van den stem pelinkt ontdeed cn licrn daarna op een te ver zenden brief plakte, liet vorige jaar werd be klaagde wegens een dergelijk feit door genoemde regtbank veroordeeld lot betaling eener geld boete van f60, subs. 14 dagen gevangenisstraf. De vrees dat de loodskotter no. in den jong- sten storm zou zijn vergaanbevestigt zich door het aanspoelen van wrakstukken, een zwem gordel en eene reddingsboei van dat vaartuig te Callantsoog. De Brusselsche politie heeft oen jongen Duit- scher gearresteerddie in een der voornaamste hotels was afgestapt «,n zich uitgaf voor den zoon van een groot bankier. Het bleek later dat hij een groote bedrieger was cn Knackmuss heette. Hij heeft zich o. a. schuldig gemaakt aan het maken van valsche wissels. Dc onder Gastricum gestrande visschersschui*. van Schevcningen zal geheel weg zijnzij heet Jakobus Brieverstuurman Pronk die met vijf man der equipagena den nacht in den mast doorgebragt te hebbengered werddoch drie der opvarendenwaaronder twee broeders kwamen in dc golven om. De vader dier heide verongelukte broeders was uan boord, doch werd gered.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2