K e n ti i 45 o r i n 5. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMEItaFOORT Gezien de aril. 8 en 16 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n\ 95) Brengen ter kennis van het publiekdut bij Zijner Majesleits besluit van den 29 November 1882 n®. 17 hun besluit van den 17. Juli 1882, n®. 51 waarbij aan de finna GARJEANNE Co. en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tol hel oprirhlen van eene ververij verbonden aan eene tapijtfabriek op de per- ceelen alhier gelegen aan den Lagenwegka- dastralSectie A N°* 1899 en 980is gehand haafd en ongegrond verklaard het legen dal besluit ingesteld beroepmet bepaling dat de ververij moet zijn voltooid en in werking gebracht binnen één jaar na de dagleekening van opgemeld koninklijk besluit. Amersloorl, den 16. December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisVAN PERS1JN. W. L. SCIIELTUS. «55 AMERSFOORT18 December 1882. In eene gisteren zeer druk bezochte verga dering van de Vereeniging Amersfoortsche vrijwillige brandweer" werden de statuten vast gesteld. De iunctiën van brandmeester werden den heer J. J. de koningh toeveitrouwd die van onderbrandmeester aan de heeren W. van Leer en II. E. van Swedenals hunne plaatsvervan gers de heeren S. Deenik en A. E. Janssen aan gewezen terwijl door het bestuuruit ge noemde heeren bestaandetot commandeurs werden benoemd de heeren 11. Duinoulin en A. Mulder. Reeds eene maand geleden plaatsten wij in ons Extra-nummer 8111 van 18 Nov. jL met groot genoegen een helder en zakelijk geschreven ingezonden stuk van den lieer A. v. S. te Amers foort over de «Nieuwe Zegelwet," 'twelk naar door ons is vernomen veler belangstellende attentie genoot, waaronder van vooiname han delsfirma's handelaren en particulieren hier en elders, die hel ter contii.ueele raadpleging op hunne bureaux oi schrijftafels onder hun onmid dellijk en vlug bereik bedoelen te houden. Thans ontvingen wij van onzen voormaligen stadgenoot den lieer B. Blankenberg (firma Couvée éc Co.) te Leiden een Exemplaar van een door hem uitgegeven «Eenvoudige Hand leiding voor particulieren ten gebruike bij de Wel op het Hecht van Zegel, zooals die op 1 January 1888 in werking treedt," welke uit gave zeer gunstig door eenige geaccrediteerde groote bladen is gerecenseerd en derhalve dit boekje gaarne bij hel publiek wordt geïntro duceerd als kunnende het eenieder goede dien sten bewijzenterwijl wij ons tevens beschei denlek veroorloven voormeld ingezonden stuk nopens deze zegelwet eveneens als doelmatige leiddraad voor velen in de herinnering van het publiek te recommandeeren. vooruit. De muziek is een gemeengoed van allen. Al hadl ge slechts éénen toon in uwen keel slechts een triller op uwe fluit, of slechts eene zelfbedachte passage in uw hoofd zoo behoort niet u dat, inaaraan de muzikale monschheid. Breng uwen loon uwen triller, uwe passage in de wereldgij zijl hel haar schuldig. Zie eens onze moderne componisten zij schreeuwen hunne muziek alle menschen in de oorenof dezen ze willen hooren of niet. «Is dal niet verheven?" zult ge wel niet vragen, «is dal goddelijk «Verheven goddelijk I" De ge- beele muzikale wereld vol bewondering Ziel gezoo brengt men iels nieuws voort." De oogens< hijnlijk zoo kaline man was zoo builen zich zeiven geraakt, dal hij aan alle lede maten scheen te heven. «Ik hoor, dat gij een beroemd componist zijlzeide ik. «Nog niet," antwoordde Steinwald met melancholischen ernsi, «maar eens zal ik het zijn. Het publiek is voor mijne muziek nog niet rijp mijn lijd is nog niet gekomen." «Maar gij zeidei mij immers ook: gij moet aan de wereld uwe muziek opdringen." «Preciesmijn waarde, wie dal kan; ik breng bet niet zoo ver." Hij slak zijn hand in den borstzak. «Gij blaast de fluitzegt ge. Hier heb ik een compositie voor mij welke voor de fluit uitste kend geschikt iseene arie uit mijne opera die groolendecls klaar is. Ziehiei. Als ik u er plei- zier mee kan doen, verzoek ik u dit blad als uw eigendom te beschouwen. Ik inoel u alleen de voorwaarde stellen om het voor u zelf te be houden omdat de opera nog niet opgevoerd is." Worél vrwbjiL Waterstand der rivier de Eem aan de Schot- balksluis buiten de Kleine Koppel te Amersfoort: 10 D*wmber 0 20 M. k. P. 11 0.25 IS 0.26 IS 020 14 m 0.20 15 0 86 18 0.40 17 0.25 18 010 Waterstand in de Lunlersche beek te Woudenberg: aan dc Polhbrug; aan de Geeresteinsche schut 10 Dec. 8.75 2.87 +A.P. 11 8.80 2.23 12 3.23 2.12 13 3.30 2.15 14 8.38 217 15 3.44 2.23 16 3.50 2.28 s Rooden haan Over- Gasthuis- Buiten: Binnenzijde: eem: laan: 10 Dec. 5.94 A. P. 5.9 5.38 1.06 A. P. 11 5.95 5.8 5.31 0 92 12 5.92 t 5.18 5.26 0.86 15 5.86 5 32 5.34 0.90 16 5.83 5.34 5.27 0.93 De TooneelvoorstellingWoensdagavond jl. in liet Lokaal «De Arend" door de Tooneclver- eeniging «Oefening baart Kunst" gegeven ten voordeele der Weezen van hel Burgerweeshuis te Amersfoort heelt netto opgebtagl f59,95. De voorstelling werd bijgewoond door een vrij talrijk publiek uil diverse standen en de uitvoering genoot veel bijval. Bij de behandeling in de Tweede Kamer der begrooling van Binnenl. Zaken hebben de heeren Bichon c. s. omtrent de post «suhsidiën aan gemeenten voor gymnasia en pro-gymnasia" voorgesteld om dien post inet f25.683.— te verminderenmet hel doel om 50 pCt. van de werkelijke kosten als maximum aan te nemen en thans nog weg te laten de gelden voor ver meerdering van gymnasia en pro-gymnasia waarvoor in de begrooling uitgetrokken is een subsidie voor een nieuw gymnasium te Gorin- chem en een voor de uitbreiding van hel pro- gyinnasiuin te Amersloorl lol een gymnisium. Een tweede amendement was van de heeren SchepelGratama en Baslert om hel artikel te verminderen met (10.000. Hel ging uit van hetzelfde beginsel als dat van de andere heeren doch het had de meer beperkte strekking, om niet dadelijk over te gaan tot verandering van het progyinnasium te Amersloorl in een gymnasium. Gold in 'lalgemeen het bezwaar, door den heer Dijckmeester ontwikkelddal men moet trachten den bloei der kleinere gemeenten in de hand te werken door niet alle inriglingen voor wetenschap en beschaving naar de groote centra over te brengen de minister deed boven dien opmerken dal de nu voorgedragen subsi- dieposl ad f 220,000lager dan de vroegere wel als maximum kan beschouwd worden maar dal de regeringnog niet de aanvragen kennendeeenige speelruimte behoorde te be houden. Tol een maximum van 50 pCL kon de minister zich dan ook niet verbinden. De heer Mackay achtte het evenwei onverstandig omals men een gymnasium wil (en hij acht dat in principe veel beter dan de hallslachlige pro-gymnasia) daartoe Ie ligtvaardig overtegaan zonder dal rnen zich van de financieële gevolgen in verband met hel aantal leerlingendat men verwachten kan behoorlijk rekenschap gaf. In- tusschen verklaarde de heer Lobman dat de voorstellers wel bereid waren hun amend, in te trekkenindien de minister de toezegging gaf, datwaar de gemeenten zich zeiven kunnen helpenniet steeds 50 pet. zal worden uitge keerd van hel bedrag der kosten. En hoewel de minister die verbintenis niet bepaald op zich durfde nemenomdat veel van de omstandig heden afhangtnamen de heer Bichon c. s. toch hun amendement terug. Hel amend.-Schepel c. s. had de minister aanvankelijk niet zoo sterk bestreden. Daarna echter kwam hij er met eenige warmte tegen op, omdat in 1883 de 6e kl. van het nieuw ingerigt gymnasia komtwaaruit uitbreiding van personeel en zeker van andere kosten onvermijdelijk is te AmersfoorL Noglans werd het ainend. aangenomen met 40 tegen 39 stemmen. Op een uur afstands van Arnhem heeft zich iemand hij hei aankomen van een trein op de iails geworpen. Ilij werd overreden en was ter stond een lijk Men denkt dat de ongelukkige dit in een vlaag van waanzin ondernam. Van de nog weinig overgebleven oud strijders bij Waterloo is wederom een overledennl. Dirk Rijnderste Tielin den ouderdom van 89 jaren. De ontslagen brievenbesteller W. B., te Smilde, door zijne voormalige huishoudster aangeklaagd brieven le hebben geopend, doch bij de instructie onschuldig bevondenis in zijne betrekking hersteld. Iemand die voor de Zwolsche regtbank teregt stonddaar hij bij een buurvrouw de glazen had ingeslagen hegon van de zitting komende, met haar weder zoodanige vechtpartijdat tegen hem opnieuw procesverbaal werd opgemaakt. Niet ten on regie had hij zich dan ook almet hel oog op zijne vele compariliënop de vraag van den president naar zijn beroep «ontvanger van dagvaardingen" genoemd. De SOjarige dochter van K. te Leiden was zoo dronken en speelde in haar vaders huis zoo op, dat eenige buurvrouwen haar vast moesten houden en de politie te hulp werd geroepen. Toen de gezonden agent de deur binnenkwam rukte de jonge dochter zich los en vloogonder het gegil der buurvrouwen op den agent aan bragl hem een vuistslag op liet regleroog toe en beet hem in zijn sj.»ko. Tegen hel lieve meisje is procesverbaal opgemaakt. In het Proces Peltzer verdeelde verdediger Picard zijn pleidooi in drie hoofdpunten 1. het huishouden Pernaysotn daaruit de relaties van Armand met de echtgenoolen liet nays te onder zoeken 2. om na te gaan alles wal Léon be treft; zijne reis lol den dood van Uernays 3. het voornaamstehet onderzoek der be trekkingen welke lusschen Léon en Armand zouden beslaan hebben vóór den moord van Bernays. Spieker ging eerst het huishouden van Ber nays in alle bijzonderheden na. Wat Bernays wasstaal in de acte van beschuldiging zelf geschreven 't was volgens adv.-generaal zelf een hardvochtig, driftig mensrh, aan niets dan aan zaken denkende, zonder opvoeding ruw wild. Daarna trad spreker in een beschouwing over het huwelijk en de oneeniglieid van beide echt genoolen zijn ongeoorloolde betrekkingen met de gouvernantes en de dienstbodenin 't kort eene afbreking van de nagedachtenis van den vermoordedie niet meer daar is om te ant woorden. Bernays werd door den verdediger als een slecht mensch afgeschilderd, die hel geluk van zijn vrouw veiwoestte, hare gezondheid zelf knakte, terwijl zij volgens pleiter de misstappen van haar man niet vergal, maar alles vergaf. Pleiter omschreef nu wie Armand Peltzer is, de eerlijkheid, loyauteit, zachtzinnigheid en opregthcid in eigen persoon. Men slaat nog niet zeide hij tegenover een moordenaarhet vonnis moet nog geveld wordenmen staal tegenover een beschuldigde. Advocaat-gen. moge de ossen achter den wagen spannen en donderen tegen sinistre comédien en den assassin zoo lang hel vonnis der jury daarop het zegel niet heeft gedrukt, hebben wij het regt ongestoord te doen uitkomen dat beschuldigde door al die hem kenden werd geacht en geëerd om de groote hoedanigheden van hart en geest. Te Mérignac bij Bordeaux zijn de echtgenoolen Lessalle, 75 en 76 jaar oud, in hunne woning vermoord gevonden. Zekere Bairau met hunne dochter gehuwdis met zijne vrouw in hech tenis genomen. Uil New-York wordt gemeldtdat een brand op Jamaica Maandag is begonnen en tot Woens dag heeft geduurd. De schade wordt thans ge raamd cp 15 rriilllioen dollar. De vlammen ver nielden groote pakhuizen roet rumsuiker koffie en specerijen. Te Saarbrücken hebben een paar straalroovers het op gouden brillen gemunt. Zij grijpen ze van de neus der dragers af en kiezen het hazen pad voor de verschrokken bestolene lol zichzelve is gekomen. Dezer dagen overkwam dit geval zelfs een regler. Een koopman in Maine Frankrijk vader van zes kinderenbegaf zich onlangs naar den bar bierswinkel van Gourdonom zich te laten scheren. Als gewoonlijk maakte hij onder het scheren een welwillend praatje met den barbier. Plotseling drukte dezezonder eenige aanleiding, hel hoofd van zijn cliënt naar achteren en sneed hem met het scheermes den hals af. Zijn slagt offer had zelfs geen tijd een kreet te slaken. De beide zusters van den moordenaar waren ge tuigen van het vrecselijk loonccl Op liaar ge roep kwamen de buren toeschietendie den moordenaar boeiden en in handen der justitie stelden. Naar men verneemt moet de afschuwe lijke misdaad aan een aanval van delirium tremens zijn loeleschrijven.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2