rek]«arde plaatjaaperkament Ben «ehiMerijPane met den appel en de drie Godinnen: Venue. Juno, Mioorra Een ijieren "J™- -i... familie van Je Gumiter .- een Chatelaine lilrer. Met naaldenkoker en koker voor eork en mee XVIIe Eeuw - Een tilreren beugel. XVIIe Eeuw - Pk Meijer*: M,ddelburg>che Courant1797- fï- Blom .- twee gebeeldhouwde Gerclsteenen, af komitig van het huia, Wijk A. 360. Mr 5 A. ran Wateren: koperen ilotpl.mt, afkomstig ran de deur ran de herberg te Lcusdeu. S. Kilian: Aardglobe. Ao 1750. Een stuk «eetikte rijde Voor stelling: Bloemruiker. WelEerw lieer Post. T. ran r lonten: Eeu snuifdoos: het deksel berst een kaartje ran frankrijk Twee portret ten: een Amerifoortsche jongen en meisje, broeder en zuster. Kleeder- dru-htBegin dezer eeuw. - P Hon,lintEen stuk gebrand glas. VoorstellingChristus in den Tempel. Tk BranJ'en.- Het wapen ran Johan ran AmerongenPastoor te Leusden Ao. 1582 Gebrand glas Tk Knniveetkoperen .-edeukpenning1629. Aftocht ran Montecuculi. WelEorw. Heer J J J van Rottum Romeiiische muntM Commodus Antoninus Gevonden in de water leiding te Soest. Zilveren Damiate. Gesneden houten horologie- standaard Schilderij Stads gelicht buiten BIoemendaaL Een groen lijden bovenlijf ran een japon, XVIIIe Eeuw Beu waaier. Vijf en dertig koperen historiepenningen - Eenige Romeinsche mun ten. Een aaulal liollaudsche en Bu iteulandsche muuten. - Een Plaat Paaschprijs. WelEerw. Heer G. Hilkortt.- Uteren haal met opschrilt Mevr H. F. ran Zijit geboren Coekint en Mej. W Cockiut. Een aanmerkelijk getal Komeiusche Urnen benevens Ter scheiden andere Romeinsche Oudheden. J. Moot Een zilveren ho rologie. H. Crooeievit. Zes blauwe schotels. Delftsch anrlewerk. Beu Plaatgezicht op Amersfoort. A van Santbrink Een kaart perkament met de pen geteekend. Afbeelding ran de heide tussclien Amersfoort en Leusden, XVIIe Eeuw. Merkwaardig vooral omdat daarop ouderscheiden plaatsnamen voorkomen, die in de XVe en XVle Eeuw in gebruik waren. Mevr. de Wed SntkerlanA Klei nere voorwerpen: aardewerk en porcelein. —.V S Een teekening, 0.-Indische Inkt. De Kamperbinnenpoort ran de Ksmp af gezien. XVIIIe Eeuw. Reeds anderhalfjaar geleden den 2den Juli 1^81 werd aan het Bestuur der V-reeniging door het üagelijksch Bestuur der Gemeente medegedeeld, dat de raad der Gemeente in zijn Vergadering van 30 Juui 11 geen bezwaar vond de afbeeldiug van de L V Toren naar het aan de Gemeente behoorend lokaalalwaar de Oudhedeu der Vereeniging verzameld zijn te doen overbrengen eu aldaar voorloopig te bewaren toodal deplaalting aldaar ipoedig kan voeden tegemoet gezien Wij herhalen wat reeds in het Veral3gran het vorig jaar gezegd is: wij' tién nog tleeJt te gemoet. Wegens het gemis van gewenscht zomerweer hebben er geen onderzoekingen ran het terrein rondom de stad of in ha.tr om streken plaats ehad. Overeenkomstig Art. VII van hrt Reglement werd aan den KaUlogns de vereischte zorg besteed. Ook dit jaar heeft men aan de verschillende Godshuizen, enz. geen aauvrage ge daan om voorwerpen voor die gestichten van miader belaag of daar minder op hnu plaats althans in bruikleen te mogen ontvangen. Hoofdzakelijk wegens doancieéle bezwaren werd het Reglement, gelijk bet door Z M. den Koniug thans is goedgekeurdniet afgedrukt. RAMP B IJ M U I D E N. Dc 60 werklieden der buskruitfabriek nabij Muiden waren Vrijdag om 4 uur 's morgens aan hun werk gegaan. Om halfachi weid de gewone schafttijd gehouden. Tien minuien later hoorde men een vreeselijken slagdoor nog twee zware en drie ot vier ligtere slagen gevolgd. In weinig meer dan een minuut was alles algeloopen en die korte tijd was voldoende geweestom alle gebouwen van de fabriek te vernielen met uit zondering alleen van hel groote kruitmagazijn dal op eenigen afstand gelegen is, en mijlen ver in den omtrek ontzetlende verwoestingen aanleriglen. Dit groote kruitmagazijn bevatte 300 fusten kruit. Dank zij de toevallige omstandigheid dat het schafttijd was waren de meeste arbeiders op hel oogenblik der ontpiolfing buiten de fabriek. Een twintigtalmeest allen huisvaderswaren nog aan hel werk. De meesten van dezen heb ben er 't leven bij ingeschoten. Do portier die zich in de sloomsloof bevonden, toen hij den slag hoordein een hoek kroopis als door een wonder ongedeerd gebleventerwijl alles om hem heen vernield werd. Het getal dooden is elf. De meesten der slagt offere zijn getrouwd. Een der dooden laat eene vrouw en elf kinderen na; eene andere vrouw ■die nu weduwe is, was eerst enkele dagen ge leden bevallen en heeft met haar man nog een broeder verloren. Gekwetsten zijn er vier, waarvan een (de machinist) ernstig aan de beenen. Geneeskundige hulp was spoedig uit Muiden zelf en uit Weesp «-n Naaiden bij de handdoch vond niet veel le verrigten. On barmhartig moet hel personeel van een der Gooische stoomtrams zich getoond hebben. Een docter, die van oordeel was, dal Je gewonden betere verpleging in het gasthuis le Amsterdam zouden vinden vroeg of de tram hen zou kun nen opnemen. Dit werd echter geweigerd men floot en reed door. hebt. Nu wordt gij rijkzeer rijk zelfs en zijl dus in staal gesteld oin aan al uwe luimen te voldoen daar de graaf een zeer loegeelelijk man schijnt !e zijn." «Gij stelt ii mi|n karakter geheel anders voor dan hel werkelijk i«," hernam Florence bedaard, terwijl zij hm haren waaier speelde, «mijn streven zal slechts zijn om mijn echtgenoot zoo gelukkig mogelijk te uuken en nooit zal ik de goedheid en kieschhei-l vergelen waarmede hij de weeze een «te huis" aanbood." Op dit oogenblik inehide een bediende, dat het rijtuig wachtte om de meisjes naar het huis des graven de Merécourl te voeren Weldra bevonden deze zich alsmede de gra vin de Girardin in de met bloemen versierde vestibule van de prachtige woning des graven die de dames reeds tegemoet kwam. Hij hooii Florence zijnen arm en leidde haar de zaal binnenalwaar hip haar aan de talrijke gasten als zijne bruid voorstelde. Hoe groot hunne verwondering ook waszoo haastten zij zich om hunnen gastheer en zijne verloofde hunne ge luk wenschen aan te bieden. War dl vêrvolyd. De ontzettende vernielingdie werd, aange- rigt, laat zich begrijpen, wanneer men nagaat de hoeveelheid kruit, die inde lucht moet ge vlogen zijn. Een der droogkainere bevatte 18U bakken en een andere ruim IÜ0 bakken waar van elk ongeveer 15 kilo kruit inhield. De voor raad kruit was juist nog al grooter was nl. een partij van 15.000kilo gereed, bestemd lei- verzending naar Zuid-Afrika. Daarbij komt dan nog de hoeveelheid die in de mede verwoeste glanshuizen aanwezig was, en die 10.000 kilo gram inoel hebben bedragen. De derde dt oog kamer bleef behouden, maar hel zich daaitn bevindende kruit li<p groot gevaar door den brand die in de nabijheid woedde te worden aangetast. Dit onheil werd voorkomen door de spoedige hulp van de bezetting van Naarden. Zwaar is Muiden door de ramp geteisterd. De bewoners van dal anders zoo stille stadje dachten eerst, dat de jongste dag was aange broken. De perceelendie er zonder schade zijn afgekomen zullen schaars te vinden zijn. Geen glasruit bijna is heelgeen schoorsteen slaande geblevenmuren en daken zijn inge stort of gescheurd. Ook in de huizen werden spiegels gebrokendeuren en vensters ge raakten uit hunne hengselsmeubels werden van hun plaats gezel. De rivier trad buiten hare oeversen het water dal tegen de huizen opspattevermeerderde de onsteltenis. Geluk kig dal men hier alleen materieele schade le beklagen heelt; persoonlijke ongevallen, van ernsligen aard zijn niet voorgevallen op één uitzondering na: een 19-jarige jongeling, die, toen het ongeluk plaats had op de brug over de Vecht te Muiden wasschrikte zoodanig door den slag, dal hij op de plaats dood bleef. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand Dec. 1882. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. Wed. v. d. Velden Utrecht. 2. Wed. W. Zeelt Putten. 3. Johan Horsthuizen Watergraafsmeer. Reglhebbenden vervoegen zich aan het post kantoor le Amersfoort. Keunisgeviug. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 26 der mililiewet Doen te wetendat het register van inschrij ving voir het jaar 1882 en de alphabetische naamlijstbevattende de ingeschrevenen voor de lichting der nationale militie over 1883, gedurende acht dagente rekenen van heden 's vooriuiddags van 10 tot 1 uur des namid dags ter Secretarie voor eenieder ter lezing liggenbinnen welken lijd bij den heer Com missaris des Konings bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaald verzoekschrift op onge zegeld papierintedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoortden 20. Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCI1ELTUS. AMERSFOORT. 22 Januarij 1883. Gisteren, halftweeis te Berlijn 18J jaar oud, overleden Prins Karei van Pruisen broeder van Keizer Wilhelm en grootvader van Prinses Hendrik. Zaturdagavond j|. had de tweede wintcruit- voering plaats der Rederijkerskamer «Ontwik keling" le Amersfoort welke weder veel genoe gen verschafte. Bij den wedstrijd in het voordragen behaalde de heer D. F. van Sloolen den prijs. De andere heeren, die voordragten hielden kwelen zich in verschillende op/.igten goed van hunne taak. Door eenige leden is hel denkbeeld geopperd ommet de Gymnastiek- en Schermvereeni- ging «Bienljes" alhier, door het geven eener openbare uilvoering de gevolgen der ramp te Muiden te helpen verzachten en nadat de wer kende leden daarmede hunne instemming had den betuigd', werd eene voorloopige commissie bestaande uit de heerer II. van Gelder en M. G. van Frankenhuijsen geconstitueerd, die reeds dadelijk den leden eene lijst ter inteekening aanboden. Naar wij vernemen hebben zich ook reeds drie datnes als werkende leden bij de Rederij kerskamer aangesloten en in deze week vangt hel doen circuloeren. bij de ingezetenen van inteekenlijsten voor genoemde uitvoering aan. Mogen de ze pogingen door ruime inteekening worden bekroond Jannetje Struik houdt de ambtenaren der Justitie nog voordurend op reis. Zoowel te Vuren als te Utrecht zijn nadere onderzoekingen ingesteld. De dame schijnt even karig in haar mededeelingen te zijn als ze vroeger kwistig met hare rijksdaalders was. Al zoekende komt het fijne van de zaak echter ook zonder hare mededeelingen wel uan 'tl'chL 'l Schijnt haar overigens in de gevangenis volstrekt niet te vervelenze is zoo gezond als een visch en laat zich de gewone kost smaken; in haar jeugd was zij trouwens niet beter gewend, 'l Eenige wal haar hindert en waarover ze klaagt is, dat ze 't bijzijn van haar vriend lloelink moet missen. Deze schikt zich echter veel minder goed in zijn toestand dan de raillioenen-juffrouw. Voor het Geregtshof le 's Gravenhagestond leregt de gewezen brievengaarder le Veere, die verschillende stortingen voor postwissels ten zijnen kantore tot een bedrag van circa f300 had verduisterd. Besch., die een vlekkeloos verleden achter zich had bekende door groeten nood hij genoot slechts een inkomen van I 350, tot dien misstap le zijn overgegaan. Ilij had, door een edel uiensi henvriend daartoe in staat gesteld, biide ontdekking, alle schade aan de betrokken personen vergoed. Adv. gen. requireerde, op grond van hoogst verzachtende omstandigheden, 18 maanden cel straf en een boete van I 25. Hel Hol veroordeelde besch. lot 8 maanden celstraf en een boete vjn f25. Sedert enkele dagen worden te 's Hertogen- bosch vermist de ingenieur B. de klerk van liet telegraalkantoor d. B. en een korporaal der inianlerie. Tol dusverre is omtrent het lot van geen hunner iets met zekeiheid bekend. Te Beverwijk kreeg een meisje vanéënijar, dochtertje van den landbouwer L.dezer dagen een stukje koolraap in de keel. Geneeskundige hulp baatte niet, de kleine overleed den volgen den dag. De directeur van bel generaal corresponden tie-kantoor te AmsterdamJ. van den Bergis door de regtbank lol f 100 bode of veertien dagen gevangenis veroordeeld en onbevoegd verklaard om landverhuizers aan le werven. In Varseveld woonde een dokter die eene zeer geriefelijke eigenschap bezatnamelijk dat hij nooit rekeningen inzond en zelfs meermalen de betaling uil eigen beweging van de hand wees, als hebbende geen haast. Jammer dal zoo'n dokter dood gaalMaar T gehemde toch en nu maken de erfgenamen de rekeningen opten gezainelijke getale van 2700. Maar de patiënten zijn nu lang zoo gewillig niet meer. als bij het leven van hun dokter; ze maken allerlei bezwaren en het regent aanklagten bij 't kanlon- geregl le Terborgh. Daar de rekeningen over 40 joren loopenkunnen er heel wat lastige processen verwacht worden te meer daar vele patiënten beweren wel betaald maar geen qui- lantie ontvangen te hebben. Een extra-nummer van het Algemeen Politie blad beval hel signalement van Doininicus oud 29 jarenrijksontvanger le Colijnspiaailiaar en knevel lichtblond zonder baardaangezigt ovaaldraagt een blaauwen brilis altijd nel gekleed. Hij wordt verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan verduistering van f6600 uit 's Rijks kas. Hij reist waarschijnlijk in gezelschap van een meisje oud 21 jaren kleur gezond zeer blanke huid lichlblondaschkleurig haarrijzig en smal van gestalte een weinig scheefmona groot, regelmatige boventandenonregelmatige benedentanden gekleed vermoedelijk met toque van otterhuid zwarte mantelen ook Engclsth sprekende. Met dit meisje (uil Monnikendam afkomstig) is hij op den 7n dezer le Roosendaal gezien. De officier van justitie le Middelburg verzoekt opsporingaanhouding en berigl. Bij ontdekking van het meisje wordt daarvan berigl ingewacht bij den officier van justitie le Haarlemten einde deze den vader met het verblijl zijner dochter in kennis kunne stellen. Aangezien nog steeds advertenliën geplaatst worden waarin zekere l)r. Lefries zijn ekster- oogen-linctuuraanbeveelt, vermeldt de Inspee lt vJn politie Verschoor te Rotterdam Op 12 December van gepasseerd jaar zijn door de politie alhier aangehouden de gebroeders Mtnger, laatstelijk wonende te Keulen, die over de grenzen van dit Rijk in de rigting naar Duilsehland verwijderd zijn geworden om dat zij zonder geld of behoorlijk middel van bestaan waren aangetroffen. Eerstgenoemde schijnt zich alhier voor Dr. Lefties uitgegeven te hebben. Genoemde personen hebben ul van beslellin-

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2