V r ij dag 23 February 1883. m 5140. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad Tenchijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per t maanden f\.—. Tm» per poit 1.16. Adrertenti^n1 --fl regel» «0 CU elke regel meer 10 Cu.; groot* UtUn n**r plaatsruimte roor randen en andere extra inrigting geaehiedt hoogere prij.berekening. Legale officieUe en onteigen. Adv per regel 1& Cu. Keclame» per regel 35 CU. Aft. nnmmtri 10 Cte. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 60 S p a a r 1> a n k. Hel Bestuur zal r.ijrip eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 26 FKKIIUAIUJ e. k. ten Itaadliuize te Amert/oorides namiddags van 12 tol 1 ure. A J. BOSSecretarit. AMERSFOORT, 2-2 February 1883. Gisteren Woensdagavond is, ingevolge uit- noodiging van ruim 20 ingezetenen, in Amicilia eene «Meeling" gehouden Ier zake de gaskwustie te Ameisloort, bijgewoond door p. m. 200 be- langsiellcnden waaronder een negental raads leden. Ingevolge den wensch der voormelde convocanten, vormden de Heeren P. llondius Tz. als voorzitter en W. van Leer als secretaris hel Bureau. Na introducloire rede van den voor- zillei en besprekingen van vele aanwezigen waarvan wij morgen Vrijdagochtend hel ver slag in een Kxtra-Nuininer publiceeren, is met algemeene stemmen (uitgezonderd eene stem die van den Heer C. V. Gerritsen) de volgende motie aangenomen: «De vergadering besluit aan den Gemeenteraad van Amersloori in over weging le gevende levering van bel gas in de gem. Amersfoortzoowel aan de gemeente als aan de particulierenbij publieke inschrij ving le doen plaats hebben onder voorwaarden door den Baad le stellen." Vier raadsleden namen geen deel aan de stemming. De netto opbrengst der uitvoering door de Rederijkerskamer «Ontwikkeling" en Scherm en Gyinnaslieltvereeniging «Bienljes" le Amers loori gegeven ten voordeele der nagelalen be trekkingen der slagtoffers van de ramp bij Muiden, was /"78,82±. Het programma van het concert aanst. Maan dagavond 20 Febr. in Amicilia le Amersfoort te gven door Mevr. J. WinterPiccardl en de Heeren Aug. Winter, Kes en Bosnians bevat eene keur van scboone vocale en instrumen tale solo- en ensemblenummers. Daaronder zijn diversen waarvan hunne voordrag! hoogelijk is geroemd in bel muzikaal Tijdschrift «Caecilia vermeld in ons No. 3138 van 10 Febr.zoodat Maandagavond een heerlijk kunstgenot zal op leveren. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Ik wil u wijzen op de geringschatting der publieke opinie door onzen gemeenteraadin de zaak van hel badhuis. Er is niemand builen den raadb> halve de belanghebbenden bij de concessie Reiss-Coblijnen du aandeelhouders in het Oranjebotel en de Galeries, die er indi rect groote voordeden van zal genieten ik zeg er is niemand die geen wraak roept, overeen half millioen gemeentegeld op hel oogenblik dat een ander een hall millioen aanbiedtom hel badhuis te koopen en heb u reeds gezegddal de heeren Reiss c. s. alle voorwaarden die men hen stellen zalzonder eenige bedenking aan nemen. Immershet is hen alleen le doen om het zoo spoedig mogelijk verkoopen der conces sie aan de toekomstige ondernemers overla tende om de Üains-mixtes en het speel-rocie- teitje zoo productief mogelijk le makenof de genieentcnaren al luid opkomen tegen de onze dclijke plannenwaarvan de raad op hel punt is zijne toestemming te schenkende heeren storen er zich niet aan en zal men waarschijnlijk in de volgende week de beslissing nemen die ik aarzel niet het le zeggenop lal van raads leden den schijn laadtalsof andere overwe gingen dan het belang der gemeente bij hen den doorslag geven. Te Nes op Ameland is aangespoeld een nog levende potvisch. Het vervaarlijke dier is om streeks 10 meter lang en twee meier dik Men denkt er 40UU liter traan van le krijgen. Bij den aanvang der discussie over de Icenings- wel verklaarde de minister van (inantiëndal de Minister van Koloniën wegens het Billiton- voluin zijn ontslag genomen heeftzoodat de minister van Lijnden de leeningswet verdedigt ook voor den Minister van koloniën. Te Putten hebben zich eenigs heeren ver- eenigdonder voorzitterschap van baron van Aylva van Pallandt, om eene vennootschap op te riglen met een kapitaal van f 30,000, waar voor zij een höiel enz. willen bouwen ten einde meer bezoekers naar deze streek le trekken die door hare vele dennenbosschen en hare hooge ligging eene der gezondste uil ons land raag genoemd worden. Men verneemt dat te Naarden een achttal onder-olficieren gearresteerd zijn wegens het bekende geval met het meisje uit Arasterdam in ons vorig nummer vermeld, In de Runstraat le Arasterdam ontstond maandagavond te ongeveer tien uren een hevige vechtpartij tusschen militairen burgers en poli tieagenten. Waarschijnlijk onder den invloed van den doorgehragten feestdagstelden eenige der militairen zich zoo te weer dat de agenten van hunne sabels gebruik moesten maken. Na tuurlijk zijn enkele personen gewond. Twee mariniers werden in hechtenis genomen. Men meent echter dat de eigenlijke hoofdda ders ontsnapt zijn en tracht hen op le sporen. Dat de gearresteerde directeur van het «Gene- raal-Correspondeniie-Kanloor" te Amsterdam, J. v. d. Berg genaamd heel wat goedgeloovige liedenwien hij beloofdelegen betaling van f3 voor eene acte, kosteloos naarNoord-Ame- rika te zullen vervoerenongelukkig heeft ge maakt komt telkens meer aan het licht Alleen in de gemeente Leens zijn er bijna 200 personen die ieder f3 aan hem overmaakten; ook in Opsterland en Dongeradeel deden meer dan vijltig personen hetzelfde. Op het ontvangen van de acte achtten de lieden zich verzekerd verkochten huis en goed en wachtten op tijding van vertrek. Thans zitlten velen door van den Berg's bedriegerijen broodeloos. Voor de betrekking van concierge aan de hoogere burgerschool te Zwolie zijn reeds 220 sollicitanten en nog dagelijks bieden zich personen voor die betrekking aan. Zou er maar één geschikte onder xijn In het onlangs gestichte Diaconie-Ouderaan- nen en Vrouwenhuis te Winterswijk werden eergisteren morgen twee verpleegde mannen die zamen een kamertje bewoondendood ii IJ» hun bed gevonden. Men zegtdal ze gestikt moeten zijn door het gas dat ontsnapi eene kraandie was blijven openstaan. Te Avignon woont een landbouwer van 102- jarigen leeftijddie voor vijf jaren nog her trouwde met een vrouw van 48 jaar. De echte lieden genieten een volmaakte gezondheid. Men heeft onlangs te Parijs een pak gevonden met overblijfselen van het lijk van een man. De gendarmerie heeft zijne vrouw aangehouden die terstond bekende haar man vermoord te hebben. Zij sloeg hem eerst doodbragt zijn lijk in haar woningwaar zij het aan stukken sneed en er drie pakken van maaktewelke zy 's avonds in de rivier wierp. De pakkenwelke nog niet teruggevonden zijn, werden waarschijn lijk door den stroom medegevoerd. Een koopman uit Lyon keerde uit Italië terugwaar luj voor 270.000 lrancs aan diaman ten had gekocht. Behalve deze schat droeg hij nog 0000 lrancs aun bankbiljetten bij zich in een lasehje aan een gordel bevestigd. Onder weg sliep hij interwijl hij zich alleen in een coupé bevond. Bij zya ontwaken bemerkte hij dat het taschje verdwenen was. De policïe doet nasporingen. Burgerlijke Stand van Amersfoort, GEBOREN 16 Febr. Gijsbertus Aloijsius z. van Gijsbertus Aloijsius Clemens en Johanna Catrina Geertruida Kok. 17 Febr. Johannes Jacobus Frederikus, z. van Theodorus IIendri- kusde Greel en Maria Antonia Frederika Lou. 18 Febr. Johanna d. van Nicolaas Wollswinkel en Geertrui van Eijken. 19 Febr. Geertruida Mariad. van Otto van der Linden en Geer truida Kok. Hendrik Arendz. van Gerrit van de Pol en Gerritje Arendsen. Hendrika Johanna Corneliad. van Jacobus Antonius Pijpers en Maria Alijda Pulman. Wijnand, z. van Petrus Herraanus van Haselen en Anna Gerhardina van Kamp. Judinad. van Phi- lippus van der Pol en Susanna Sleenbeek. 20 Febr. Jacobus Adrianus, z. van Willem te Beek en Johanna Touw. Antonius, z. van Theodorus Wilhelmus Visser en Maria van Mee'eren. Maria d. van Roelofvina Klara van den Bijtel. 21 Febr. Geertruida Wilhel- minad. van Samuel Gerhardus Caminha en Helena Margaretha van Staveren. 22 Febr. Elisabethd. van Albertus Gouw en Cornelia Nagelmakers. GEHUWD: 21 Febr. Gerrit de Bree en Maria Mandersloot. Jan Maij en Johanna ColeL OVERLEDEN: 16 Febr. Een levenL aang. kd. mann. gesl. van Frans van Keulen en Hen drika Bredana van Mourik. 17 Febr. Wille- mina van Barreveld 6 j. Jan de Goede 61 j. echtg. van Maria Magdalena Ewig. 19 Febr. Hendrik Oxenaar, 61 j. wedr. van Anna Streefland. 20 Febr. Cornelia Johanna Hulst, 28 d. 21 Febr. Cornelis Westhof, 13 m. Feuilleton 2e bladz. Vervolg der ber. 4e bladz. Inzendingen Advertentiën enz. voor een mor gen Vrijdagochtenduittegeven EXTR A-NUM MER worden spoedig mogelijk verzocht. ADVERTENTIE N. 5 25-Jarige Echtvereeaiging van A. M. SLOTHOUWER en M. VAN EIJBERGEN. 25 Februari '83. Receptie: Zondag e. k. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde zuster en behuwdzuster, LAURENTIA SCHULTZ Wed. A. J. CR0LLbetuigen wij bij deze» onzen harteiijken dank. M Febr. 1883. Voor de blijken van belangstellingon dervonden bij de viering onzer 12 V,-jarige Erhtvereenigingbetuigen wijmede namens onze Kinderenharlelijken dank. Amersfoort 22 Februarij 1883. J. HOPMAN. A. HOPMAN— Huijgbk. Voor de zeer gewaardeerde bewijzen van belangstelling, ondervonden bij mijne plaatsing in een nieuwe betrekking, betuig ik mede uit naam van echtgenoote en familie, den meest haitelijken dank. AaüBSPOORT J t LB1.NWEBKR. 21 tebr. 83.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1