m 3189. Dingsdag 31 J u 1 ij 1883. MSFOOBB (HI. Uitgever nit Had Herschijnt Maandag en Denderdagaeond. Aboaaemeat gar It maanden /I,-. Franco per Bur08.ll A H VANCLEEFF l-l n* do At iwl fc i Km MUDRHUIZEN plaatsruimte voor radnen an andere extra inrigtiag gesehiedt bangere prijsberekening. Legal* t6 Amersfoort. officieaio en onteigen. Adv. per regel 15 Ct*. Reclame* per regel 85 Ota. Aft. nummert 10 Ctt. hoek KortOgFftCht Wijk B 0O. Politieke Hevue. De Engelst-he regering heeft het rapport ont vangen der commissie belast inet het onder zoen van hel kanaal-lunncl-onlwerp. Het plan zal evenwel voorloopig niet in hel parlement worden gebragldaar de publieke opinie op 'i oogenbiik zeer ongunstig ten opzigte van den tunnel gestemd is. Men is zeer bangde eigen aardige positie van Engeland tegenover hel vasteland prijs te geven en bij de gedachte om een regtstreeksche spooi wegverbinding lusschen Dover en Calaisdroomt menig Engelsrhinan reeds van een Fransch landingsleger en andere onwelkome visites. Hel besluit der Engelsche regering in de Suez-kanaal-quaestie wordt door de meeste Kn- gclsche bladen goedgekeurd. De Standard alleen keurt de houding der regering af en beweert dal voor den Hritsrhen handel iets positiefs moet worden gedaan. Die kl.tgt is echter voor een groot deel onjuistde zekerheid dat een tweede kanaal zal worden gegraven en «lat de tarieven na eenigen tijd zullen worden verlaagd zijn geen geringe voordeelen. Waarschijnlijk zit de grief dieper. De heer Gladstone heelt ge zegd Engeland rnag niet van zijne lijdelijke en exceptioneele positie in Egypte misbruik maken. Die woorden ergeren het blad in hooge male en het meent, dat de regering zich ten spoedigste en ten duidelijkste dient te verklaren over de positiedie volgens haar Engeland in Egypte moet innemen. Het Lagerhuis heelt in derde lezing de laatste artikelen goedgekeurd van de nieuwe pachtwet voor Engeland. In die wel wordt o. a. liet regl van den landheerom den huurder wegens ach terstallige huurpenningen gevangen te zetten beperkt. De Schotsche landwetdie groolen- deels van dezelide strekking en inhoud is als de Engelsche zal eveneens wel spoedig worden aangenomen. De dood van Cetewayo wordt bevestigd. Hij is op de vltigt gejaagd viel tweemaal van zijn paard en werd eindelijk doodelijk getroffen, vele zijner vrouwen en volgelingen weiden met hem gedood. De partij van Usibepu is thans geheel meester in Zoeloeland. In de zitting van de Fransche Kamer van Af gevaardigden heeft de heer Lockroy de spoor wegconventies behandeld uit een strategisch oogpunt. Hij beweerde, dal voor eene goede landsverdediging de Staat de beschikking noodig had over de spoorwegenevenals thans in Pruisen voor hel grootste deel is tot stand gebragt. Door deze bewering was de minister van oorlog generaal Thibaudingenoopt de tribune te bestijgen. Generaal Thibaudin was niet voor bereid op eenen strategische verdediging der overeenkomsten en werd bovendien door den heer Clérnenceau erg in het naauw gebragttol hij door zijn collega van publieke werken den heer Raynalgeholpen werd. Deze wees er opdat voor eene mogelijke mobilisatie der troepenindien deze des mid- dags te 12 uur is bevolen, reeds vóór zes uur een genoegzaam aantal treinen kan vertrokken zijn om in de behoefte te voorzien. De infame Kamer" zoo is het opschrift van een artikeldoor een lid der uiterste linkerzijde van de Fransche Kamer in een der Dagbladen geplaatst. Geen wonder, dal zulk een artikel niet alleen sensatiemaar ook groote verontwaardiging in de Kamer verwektetrouwens de schrijver be- leedigt in dit artikel de Kamer van algevaar digden en zegt onder raeer dat hij hel aantal en de hoegrootheid der «fooijen," die de over eenkomsten met de spoorwegmaatschappijen af geworpen hebben en waarvan allerwege gespro ken wordtniet schallen wil. De Kamer was dus in hare zitting niet in eene stemming om te luisteren naar den heer Jean David, den eersten spreker, die een tegen ontwerp voorstelde, strekkende om het derde spoorwegnet door de particuliere nijverheid bij openbare uilbesteding te laten aanleggen. Het kazerneringsstelsel van Tollet. (Getrokken uit een opstel ran den lieer W. p. Rüisch in de Economist 1. Oprichting der kazernen buiten de steden, op ruime, hygifi- mseli gunstig gelegen terreinen 2. Verspreiding der manschappen compagnies-gewijxe over rer- scliilleiide paviljoens in ngivaal vorm regelmatig over het bouw- emplacement verdeeld, derwijze, dat de aftand tusschen elke twe* paviljoens minstens l'/'j maal de hoogte dezer gebouwen bedraagt. 3 Dete paviljoens mogen geene verdiepingen hebbenmaar slechts uit een verhoogd parterre bestaan. Zij moeten zoodanig gebouwd zijndat zoo min mogelijk bouwmaterialen zoo groot mogelijk ruimte omsluiten en daarin de luchlrerverscliing geregeld en gemakkelijk kan plaats hebben 5. Bij de constructie dezer paviljoens moet ijzer en steen zooveel mogelijk hout en andere brandbare materialen vervangen. De muren en zoldering de. zalen moeten effen en glad zijn en de vloer on doordringbaar voor grondlucht en grondwater. 6. Voor woning der gehuwden en voor de lokalen voor admini strative en oeconomische doeleinden bestemd worden afzonderlijke paviljoens aangewezen. 7. Voor doelmatige ventilatie en verwarming der lokalen en voor wasch- en badinrichting moet de meeste zorg gedragen worden. De paviljoens, naar dit stelsel gebouwdvertoooeu in doorsnede eenen gothisclien boog en zijn saamgetteld uit een gebogen ijzeren netwerk bestaande uit lichte ijzeren ribben die door een nokijzer cd trekstangen onderling zijn verbonden, welk netwerk is opgevuld met lichte harde steenen of wel 't zij massief *t zij hol met cement of betonmortel volgegoten eu tot den on 'erkant der dakbekleeding aanvangende op 2 lil boven den inwendigrn vloer van de buitenzijde beklampt. De inuren zijn inwendig roet eene fijne laag pleister be dekt en met olieverf bestreken zoodat de gewelfde binnen-oppervlakte van bet paviljoen glad en elfen is en nergene gelegenheid tot net!Hen aan vuil of imetelojjen in koeken of op onejfene oppervlakten aanbindt. De vloer bestaat uit ijzeren liggers op gemetselde neuten gedekt door plaatijzer waarop cement of aspbaltzoodat deze minetene 0,3 M. boven den bcganen grond gelegen is en ondoordringbaar voor grondluckl en grondmater De paviljoens zijn met platte kruispanDen gedektdie aan ijzeren panlatten worden opgehangen, welke op do ribben bevestigd ziin. Talrijke groote openslaande vensters laten rijken toevoer toe van ten-he lurkt en licht. De ventilatie wordt bovendien ondersteund door bolle steenen in de zijmuren even boven den vloer welke door schuiven gesloten kunnen worden en door dakvensters en ven- tilatiekokers op den nok der bogen geplaatst Des winters wordt de ventilatie door de buitenlucht opzuigende calorifères ondersteund. Niet slechte hospitalen en kazernen ook stallen magazijnen zelfs kerkeo zijn naar dit stelsel in Frankrijk gebouwd. De voordeelen aan dit stelsel van kazerneering verbonden over vloed van vrsehe lucht en rijkdom van licht in alle lokalen zuiver drinkwater uit den nog niet als in de steden vervuilden bodem reinheid der zuivere lokalen niet hunne gladde en cffene oppervlaktewaar geen ongedierte 't zij groot "t zij klein nestelen kan en de voor grondlucht en grondwater ondoordring bare bodem zoodat het opstijgen der ziekteverwekkende micro-orga nismen uit den bodem wordt voorkomen zoomede de afzonderlijke ligging der woningen voor dc gehuwden zijn alle uit eea hygiënisch oogpunt nooit te hoog te schatten voordeelen aan dit stelsel ver bonden waardoor zooveel m gelijk de gezondheid der in deze ge bouwen gekazerneerde manschappen gewaarborgd wordt en dc verspreiding der betmeWelijke ziekten onder de gekazerneerde troepen zooveel mogelijk wordt verhinderd Plaatst men in gedachten tegenover dergelijke verzameling van luchtigezuivere paviljoensop grooten afstand van elkander in het vrije veld gelegen door stroomen van vcrsche lucht naar alle tijden omgevenwaar licht en warmte alom onbelemmerd toetreedt en het kristalhelder water uit den onbesmetten grond opweltde boven beschreven groote oude gebouwen ,344 verdiepingen boog met koudetochtige binnenplaatsen donkere gangen slecht ge ventileerde overvolle talen met vervuilde muren in welke localen de manschappen moeten wonen slapen eten poetsen enz. enz. en denkt men zich dan zoo een soldaten-pakhuis gelegen op ver ontreinigden bodem in de volkrijke achterbuurten der groote steden naar de lucht maar al te vaak wurdt bedorven door kwalijk riekende gassen uit latrines riolen mesthoopen grachten werkplaatara stallen magazijnen enz. opstijgende vermengd met de kolendamp der fabrieken en laboratoria dan zal liet niet meer noodig zijn de voordeelen aan het stelsel Tollet uit een hygiftnisch oogpunt- ver bonden nader uiteen te zetten en zal men billijken dat ik vaa ganscher harte reeds voor een drietal jartu er met klem op aandrong dat ook in Nederland tot het boawen van militaire hospitalen en kazernen op een daartoe gunstig gelegen terrein met dit stelsel eene proef zon genomen worden. En waarlijk de tijd om die vraag te doen was niet praematnnr, want, lo was het succès dat het stelsel Tollet bij dc beproevmg te beurt viel reeds toen schitterend 2o. is het een algemeeu bekend feit dat vele onzer kazernen allerellendigst zijn en dringend voorziening behoeven (die daaraan nog twijfelen mochtsla slecht* de jaarverslagen op van ons geneeskundig staats toezienti3o. werden juist toen van de volksvertegenwoordiging groote finanlieele offers gevraagd tot het bouwt n vau nieuwe kazernen met het oog op de concentratie van ons leger iu de naar het centram van ons land gelegene garnizoenen. gezond en vroolijk zult zijn als vroeger. Hoe, gij schreitwaarom toch Snikkend verborg 't meisje haar hoofd aan de borst der jange vrouw. Zij waren alleen want de generaal had het vertrek verlaten. eOch ik beschrci mijn verloren levensgeluk I Ik heb hem zoo vurig bemind of neenwaarom zou ik het u nu nog verbergen ik heb hem ondanks het gebeurde zoo mogelijk nog inniger lief. 0, gij weet niet, welke smarten ik lij«J." «Ik gevoel bet, mijn kind, ik ken het," zeide Emelie ernsiigterwijl zij somber naai den grond staarde. «Maar uwe smart is niet zoo groot, als de mijne was André zal tot u terugkeeren zoodra zijne verblindheid geweken iszoodra zijne gevoeh-ns in zijn hart tot klaarheid zijn gekomen, zoodra hij inziet, welk een schat hij van zich stiel. Echter mijn Carl was voor mij verlorenwant niet alleen dal ik hem leerde kennen als een égoislzoo was hij tegelijkertijd een huichelaareen ver rader. Dusgij zietmijne lievedat er nog groolere smarten zijn en alles kan zich nog ten goede schikken. Koinwees nu niet zoo bedroefd en toon uw vader een vroolijk gelaal." Emelie wist het gespiek vervolgens op an dere onderwerpen te leidendie Caro ook langzaam belang inboezemden. Er verliep een hall jaarwaarin Caro geheel herstelde. Hare vroegere blijmoedigheid was wel getemperddoch hare oogen schitterden weer met denzelfden glansenhoewel zij menigmaal in de eenzaamheid wecnend haar gelaal in de handen verborgzoo wist zij zulks FEU1LLETO N. Caroline of de Stiefmoeder. 12) Eene Novelle. Zij zetten zich spoedig op eene bank neder. De generaal richtte bezorgde blikken op zijne dochter, wier vermagerd gelaat met een blosje van inspanning gekleurd was. liet witte kleedje omgolfde in ruiine plooien hat e tengere gestalte terwijl hare lange lokkenwelke ongedwongen langs haren rug vielenhaar iets kinderlijks iels onschuldigs bijzetten. Hare oogen lagen diep in hunne kassen en onverschillig dwaalden zij in het rond. Mijn kind zoo verbrak de graaf het stil zwijgen«waaraan denkt gij «ÓchPapa aan niets dan om u genoegen te gevengij die mijne minste wenschen zoekt te voorkomengij die u in mijne langdurige ziekte zoo hartelijk jegens mij betoond hebt..." «Doch minder opofferend alsmijne vrouw. Zij heeft dagen en nachten aan uw ziekbed ge waakt als waart gij haar eigen kind; zij heelt met u geloden en wat is haar dank Gij tracht vruchteloos uw afkeer te verbergenals zij u nadert. Neen poog het maar niet te ontkennen ik begrijp niet, waaraan ik dal alles toeschrij ven moet." «Werkelijk, Papa, gij vergist u." «Neen, neen, mijn kind, mijno oogen be driegen mij niet. Ziet gij dan niet, hoezeer zij onder uw gedrag gebukt gaat? Wilt gij mij niet mededeelenwat u zoo doet handelen. Welnudan zal ik het u zeggengij waant haar schuldig; gij gelooft, dat zij en André..." «Papa om Godswil,'' kreet 'tmeisje, «wie heeft u dat verteld V' «Mijne vrouw," vervolgde haar vader bijna streng, «heeft voor mij geene geheimen en hcell mij alles toevertrouwd I" En nu verhaalde hij 't bevende meisje de geschiedenis van Eme- liri's eerste liefde. Toen hij geëindigd hadreikte zij haren vader hare hand terwijl zij op ont roerden toon tol hein sprak «Laat het aan mij over, Papa, om mijn gedrag jegens haar goed te maken." Spoedig daarop traden zij de tuinkamer bin nenwaar Emelie met een handwerk bezig, op de sopha gezeten was. Bij hunne nadering scheen zij eerst 'l voornemen te hebben hen te gemoet te gaandoch zij bedacht zich en werkte rustig door. Eensklaps voelde zij zich door twee armen omvat en Caro fluisterde haar toe «Kunt gij mij vergeven, edele vrouw, dat ik hel waagde u te verdenkengijdie u in mijne zykte zoo liefdevol, zoo hartelijk jegens inij be'oond hebt, en waarvoor ik u nooit genoeg zal kunnen danken T anen van ontroering beletten Emelie om da'.elijk te antwoorden na eene kleine pauze l órnam zij «Laten wij daarover niet meer spreken, het vededene is vergetenrotjne goede Caro voortaan willen wij maar moedig in de toekomst blikken en hopen, dat gij spoedig weer even

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 3