DA.GCLIJKSCHR WATERSTANDEN van de Lunterscho beek en de rivier de Eem. Datum boren llllN benrd ovbk kim Lam- Bal BKUO. HUI» laan. 1883 m. m m M M. m M. M. 82 Jul- 4U6 4.76 5.05 3,17 2,72 2, tl 0.60 0,80 88 4,91 4.7« 5.07 3,18 2,64 1,69 0.6S 0,30 84 4,0l) 4,75 5,07 8,13 2,03 1,50 0,53 0,25 85 4,88 4,78 5,05 8,14 ■2.6b 1,60 o..vj 0.30 t# 4.88 4,80 5.07 3.20 2.00 1.56 0.64 0,30 97 4.S7 4,81 5,10 3,18 •2.60 1,55 0,60 0,35 96 4,88 4,80 6,08 8.20 2,70 1,56 0,58 0.55 Voor de liefhebbers van postzegelalbums ver dient hel vermelding, dat onlangs weder een nieuw postzegel in circulatie is gekomenn.l. dat van de Borrieo-corapagnic. liet zegel ver toont een roaleische praauw met volle zeilen en een leeuw er onder. Het is geldig voor Malakka LabouanHongkongChina en Sium. Een jong man van 28 jarenprins Eristoff w« verliefd op zijn nichtde vrouw van den militairen kommandant te Batoum. Deze ver bood den prins zijn huis en toen hij bemerkte dal Eristoff zich aan dat verbod niet stoorde posteerde hij een aantal soldaten in zijn tuin. De prinsvergezeld van zijn bediende drong in den tuinen werd met een kogelregen ont vangen. De bediende werd doodelijk getroffen terwijl de prins gespaard bleef. De komman dant daagde zijn neei' voor de regtbank te Odessa onder beschuldiging van inbraak in een bewoond huisdoch hel hof sprak Iieuo vrij. Te Nevadaaldus verhaalt een in Amerika verschijnend Duitsch blad (dat blijkbaar reeds tamelijk goed geacclimatiseerd is sloop onlangs des nachts een groolc beer een huis binnen, terwijl de heer des huizes nog niet thuis was. De vrouw lag te bed en meende dat 't haar echt genoot wasdie wal laat van de sociëteit kwam. Zij achtte het dus niet noodig licht aan te ste ken doch begon terstond met hem te vertellen waar hel eigenlijk op stond Zij deed dit zoo krachtig en overtuigend dal de beer weldra in zeer gedrukte stemming 't huis verliet, het ijlings op een loopen zette en niet stilhield voordat hij een tiental mijlen had afgelegd. Hel duurde nog weken daarna voordal de overige beren in hem den ouden bruin weder herkenden In de gemeente Tomblaine. nabij Nancy, viel onlangs een treurig ongeluk voor. Een zekere Guilrainot had voor hel feest van 14 Julij een groote hoeveelheid vuurwerk gemaakt, dat bewaard werd in zijn huis. Hij kwam 'savonds laat thuis en men veronderstelt, dal hij bij 't aansteken van een kaars de brandende lucifer op den groiJü heeft geworpen. Het vonkje heeft waarschijnlijk eenig kruit doen ontbranden. Althans plotseling hooide men eenige vreeselijke ontploffingen en stond het geheele huis in veel kleurige vlammen gehuld. De brandweer was spoedig op de been. Toen men de vlammen meester wasvond men het geheele huisge zin man vrouween zoon en twee dochters dood, door den kruitdamp geslikt. Omtrent den vermoedelijken moordenaar van Marie Walschaerl, die te Montrouge is gearres teerd worden nog de volgende bijzonderheden medegadeeld. De man heet Pierre Xavier en ir 48 laai oud. Hij is Brusselaar van geboorte doch woonde jaren lang te Parijs Hij keerde eenige maanden geleden naar België terug en werkte in het atelier van een steendrukker op den boulevard Leopold. Den dag, dat de moord voor de wereld le verbergen. Van André ver nam zij nietsals vat men vertelde dat hij eene lange reis ondernomen had. Waarheen dal wist niemand te zeggen en de eenigen die het Caro hadden kunnen mededeelen zwe gen hardnekkig. Men heelt toch zeker reeds ge raden, dat deze personen niemand anders waren, dan de generaal en zijne vrouwdie geregeld brieven van den jongeling, welke zich in Italië bevondontvingen. Zij hadden hem reeds lang zijn gedrag vergeven waarvan hij nu de dwaas heid inzag en levens diep betreurdeterwijl hij te kennen gaf, dat die voorbijgaande harts tocht zijne liefde voor Carozooals nu bleek eerder had aangevuurddan uitgedoofd dat hij niet kon niet durfde hopen op het aan- knoopen van den band welke door zijne han deling verbroken was geworden. De heer von Platen en Emelie antwoordden hemdat mis schien alles nog niet verloren was en zeiden hem hunne medewerking toe om Caro zachter voor hem te stemmen. Dank zij hunne po gingen slaagden zij er in om hem met eenige noop op welslagenaan le raden om zich in persoon tot haar ie wenden en zij twijfelden «iet, of Caro zoude hem alles vergeven. Slol wijl. te Molenbeek gepleegd werd26 December 1882, kwam Xavit?r eerst 's avonds hallzeven in 't atelier. Hij zag er toen zeer ontdaan uit en ging terstond naar zijne kamer. Een leerling die hem later ging wekken, zeide dal hij zeer verwilderd rondstaarde. Sedert dien dag werkte hij ongeregeld, zoodal men hem wegstuurde. Hij ging kort daarna weer naar Parijs terug. Een herbergier uil Koekelberg had sedert de eerste tijding van de misdaadvermoeden opgevat tégen Xavier en deed zijne nasporiiigen. De procureur des konings begaf zichnaar aan leiding van de verklaringen van dien herbergier naar het atelier. Twee werklieden meenden, dat zij op den bewusten 26 December 's avonds tegen 6 uur geschreeuw van een kind gehoord hadden in de buurt. In de kamer van Xavier werden een halsdoek en een lint gevonden dat de moeder en een der kameraadjes van Marie herkenden als loebehoorende aan het slagtoffer. Op gezag van deze ontdekking werd de man in Fisonknjk gearresteerd. Hij ontkent hardnekkig zijne schuld. Kapitein Webbdiedoor den draaikolk van den waterval der Niagara willende zwem men Dingsdag verdronken iswas slechts 35 jaren oud. Hij was kapitein geweest op ver schillende Engelsche koopvaardijschepen, toen hij in 1875 zijne betrekking liet varen om zich geheel aan de zwemkunst te wijden. Den 3den Julij van dat jaar zwom hij van Blackwell naar Gravesend langs den Theemsin 4 uren en 12 minuten, een afstand van 7'/i mijl en, na eenige uren rustmaakte hij denzellden togl met het grootste gemak terug. Eenige dagen later deed hij nog iets sterkers. Nadat de eerste poging mislukt was, slak hij het Kanaal van Dover naar Calais over in 21 uren, juist toen de zee zeer stormachtig was. Een andere groote daad was diewelke hij in 1880 te Sarborough volbragt, waar hij na melijk gedurende 74 uren in het water bleef. Hij beschouwde het overzwemmen van den draaikolk van de Niagara op de plaats waar de stroom een diepte heeft van 30 meters en het water een snelheid van 16 mijlen in 't uur, als de kroon van zijn loopbaan. Nooit was een zoo gevaarlijke togt beproefd. Kapitein Webb had eene weddenschap van 10.000 dollars aan gegaan dat hij hem met succès volbrengen zou. In Amerika hield men hem voor dwaas en iedereen trachtte hem van zijn voornemen terug te brengen. Maar hij rekende op zijne krachtendie hem begeven hebbendoch eerst nadat hij reeds 8 mijlen had afgelegd. De spoorwegdirecties schijnen de roekelooie proefneming niet aangemoedigd tu hebbon dsar ze weigerden excursie-treinen te laten loopen. Voor dat hij in de rivier dook, vertelde Wobb aan de ver slaggevers dat hij de proefneming deed zonder er geld mede te vereii-nen maar om de eer. Om drie uur 't middags ging hij in een boot de rivier iu beueden den val De bootsman Mac Cloy vroeg hem of al znn geld op was. Neen ik heb nog een 15.000 dollars over zeide hij. Laat mij u dan aan wal roeijen en maak dat geld eerst op zeide Mac Cloy. Webb lachteontkleedde zich en deed een zwem broek aan waarop hij in de rivier sprong Hij werd snel inedegernkt en zes minuten later schoot hij reeds onder ds hooge Hangbrug van den spoorweg door. liet vliegende water schndde hem nn links dan r-gts al« een schommel. Voorbij de brug vliegt het waterdat door den val in de diepte gedrongen is omhoog Do woede der rivier daar is niet te beschrijven Soms werd Webb door een hooge golf omlaag gedrukt en was dan een tijdlang niet te zien. Eens kwam hij pas 150 meter verder weder boven water. Steeds sneller ging hij omlaag. Hij zwom bijna niet, maar bewaarde zijn krachten voor de draaikolk. F,< n kwart mijl vóór de Whirlpool buigt de rivier om. Het water springt tegen den Amerikaanachen oever op en wat men de waterbel" noemt, ontstaat. De aantrekking van den draaikolk wordt hier het eerst gevoeld. Hier zonk hij onder een wanhoopskreet der toeschouwers doch verderop kwam aijn hoofd weer boven water. N"u naderde hij deu draaikolk. Deze draait rond in cirkelvorm. De 'cr schiet naar voren in 't zuidelijk deel en gaat door het westen noorden naar het oosten. Boomstammen die door den val werden medegeslecptdraaljcn hier soms maande* lang in snelle wieling nnd. Webb werd door hot draaijend water medegerukt. Hij was op cj top van de hoogste randgolf, hief zijn handen eens op en werd toen iu den gapenden wervelenden afgrond geworpen. Even was zijn hoofd nog te *ien toen werd hij ondergetrokken en welligt men zijn lijk nog weken lang in den gladden draaikolk tien cirkelen. De beschaving van de wilden in Z.-Afrika gaat met reuzenschreden vooruit. De Kaffers hebben er reeds hun eigen coura»t, die Ifigidirai heet en te Port-Elisabeth het licht zieL In een der jongste nummers las men de volgende ad vertentie «Huwelijksaanzoek. Steller dezes, een Kafferdeelt aan alle meisjes mede dat hij inel een lieve jonge dame in den heiligen echt wenscht te treden. Hij verlangt van zijn aan staande dat zij goed lezen en schrijven kan dal zij ook verder liet schoolonderrigt met vrucht gevolgd heelt en alle huiswerkzaamheden weet te verrigten. De inzender is het rnoede ge stampte maïs en ongezuurd brood te eten. Hij is van gemiddelde grootte25 jaar oud Hink gezond, heelt een duchtigcn snorbaard en 135 si. Het meisje dat er toe besluit, hem in dit even door dik en dun tc volgen zal een uit stekende keus hebben gedaan. Gegadigden wor den verzocht haar photographisch portret op te zenden. Honies (d. z. kleine vrouwtjes) hebben geen moeite te doen. Franco brieven onder letters A. B. G. aan het bureel van de Higidi.ni." Bij de afschcidsvoorslelling van Oscar Carré te Leeuwarden is het gedresseerde varken onder de toeschouwers verloot. AMERSFOORT, 30 Julij 1888. Bij Kon. besluit van 27 Julij 1883, No. 3, is benoemd tol burgemeester dor gemeente Amers foort de Heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijckte Utrecht. l)e Heer van Asch van Wijck is lid van de Tweede Kanier der Staten-Gencraal voor het kiesdistrict Zwolle en zijn altredingslijd als zoodanig is in September 1885. Hoogstwaarschijnlijk wordt door hem aanst, Zaturdag of vroeger de ambtseed als burge meester in handen van Z.Exc. den Commissaris des Konings afgelegd en zal daarna zijne instal latie geschieden wcllligl reeds in eene Dingsdag 7 Augustus le houden zitting van den Gemeen teraad van Amersfoort. Aan het te Utrecht gehouden Eind-examen der Hoogere Burgerscholen niet vijfjarigen cursus in de provincie Utrecht is door 22 candidaten deelgenomen. Hiervan werd aan 17 het diploma uitgereikt. De leerlingen der 5e klasse van de H. B. te Amersfoort A. KruimelJ. P. C. Leinweber A. J. de Mandt en H. C. J. Slrengnaerts zijn toegelaten. Het door ons gepubliceerde verslag tier jongste raadszitting behelst abusievelijk eene aanbeveling voor leeraar in de natuurwetenschappen aan de H. B. le Amersfoort. De inwijding van de nieuwe Remonsltantsche kerk te Amersfoort had gisteren plaats. Hel gebouw ontworpen door den heer W. 11. Kam, gemeente-architect en gebouwd door den heer J. B. F. Lensing doen architect en aan nemer beiden eer aan. De WelEerw. heer 11. W. Kalff hield dc feest rede waarin hij deed uitkomen dal hel slichten van een nieuw gebouw bijna noodzakelijk was geworden, nu het oude, dat ruim twee en een halve eeuw den knagenden tand des tijds had weerstaanslechts met groote kosten hersteld had kunnen worden en inen daaroru door ver- cenigde krachten van ledenbegunstigers en ook van liet Hoofdbestuur der Beinonstrantsche Broederschap, waarvan afgevaardigden gisteren aanwezig waren, dit gebouw had doen verrijzen. Een koor van dames voerde op verdienste lijke wijze eene feestcantate uildie op allen een diepen indruk maakte. De woorden dezer cantate waren van den heer Ds. Kalff, de muziek van den heer F. J. Schweinsberg en werden algemeen geroemd. Tevens is gisteren het nieuwe orgel in ge bruik genomen dat men geheel door vrijwillige bijdragen heelt kunnen aankoopen. Den gevers werd daarvoor dank betuigd. De kerk was in den ingang met bloemen versierd en maakte een regt goed effect. Aanst. Donderdagmiddag 2 Augustus 12 uren zalbij gelegenheid van den 25en verjaardag van 11. M. de Koninginop het exercitieveld builen de Slijkpoort te Amersfoort parade worden ge houden door de d.d. Schutterij, het depól- escadron van hel le reg. hussaren, de 5e en 6e batterij van het 1e reg. veld-arlilleric met de stavenenz. te Amersfoort in garnizoen. De parade wordt gecommandeerd door den kapitein J. W. K, VerweyKommandant der voormelde 5e batterij. Op het landbouwleestin de vorige week te Woerden geheudenwas eene collectie pluim gedierte aangevoerdzoo fraai als neg nimmer le dier plaatse is aangebragt en waarbij de in zending van pluimgedierte van H. van Hens- bergen te Amersfoort in het bijzonder heeft uitgemunt met die van nog vier andere inzen ders uit WoerdenGouderakMolenaarsgraaf en Rotterdam. Te beginnen morgenDingsdag 31 Julij treedt bij de lloll. IJzeren Spoorwegmaatscn. in werking eene wekolijksche goodkoope reis gelegenheid naar Amsterdam des Dingsriags en dien dag of volgenden dag terugzooals in neven«st. advertentie der lloll. IJzeren Spoor wegmaatschappij is omschrevenook wal be treft de desbetreffende stations. De heer Levi Joël Cohen te Elburg vierde Vrijdag jl. zijn 90en verjaardag. Hij is, dien hoogen ouderdom in aanmerking genomen steeds vlug en gezondgaat nog flink regt op en leest somwijlen nog brieven zonder zich van bril te bedienen. Zijne zuster mej. wed. Kreijn mede te Elburg wonende, is 25 April jl. haar 04e jaar ingetreden. VVij maken daarvan vooral gaarne melding omdat zij te Amersfoort zijn geboren. Zij tollen bijeen 184 jaren en is er wel «enige kans dat zij mettertijd een gecombineerd getal van 200 jaren bereiken.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 7