Dingsdag- 29 Mei 1883. m 5170. BSFom conn. Uitgever sua »erschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per S maanden ƒ1.—. Franco per BQF0&U A CT XTAMOrPPPF pott 1.16. AdvartontiCn l--« rebels 80 Cto.elke regel meer 10 Cu.; groote lettor, naar MTTTTRFirTT'FFW A. H. VAN O Ij B. IS IT IT plaatsruimtevoor randen en andere enlra inngting geacliiedt hoogere prijeberekening. Legaleffl U U Kü U 1/.BB te Amersfoort. officiéél® en onteigen. Adv. per regel 15 CU. Reclame, per regel 25 Cu. Af*, nummer, 10 Cu hoek Kortegracht WijkB 60. K e ii ti i s g e v i n De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dal de door den provincialen Inspecteur van's rijks directe belastingen in Noord-llolland en Utrecht execuloor verklaarde kohieren No. 8 9 en 10 van de personeele belastingen het patent recht over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1882/83 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Ameisloortden 20. Mei 1883. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKEWIT. Welti.ld. Br. Tot klokslag vijf uren zijn morgen Dings- dag 29 Meide stembussen geopend voor de nieuwe verkiezing van drie leden voor de Pro vinciale Stalen van Utrecht Als Woensdag de slembussen zijn geledigd worden niet de stemmen beoordeeldniet de stemmen gewogenmaar wordenna voor lezing der stembriefjesde stemmen geteld. Het electoraal stelsel vraagt niet naar begrip niet naar verstandniet naar zelfstandigheid der slemgeregligden. De stem van den donasten kiezer geldt daar evenveel als de stem van den bekwaamsten kiezer. Het stemmental is regter. Bedroevend als dit isvalt echter niet daar tegen te redeneeren, niet te vechten met al de wijsheid van Salomo of van Socrates. 't Zou maar olie in 't vuur zijn. Socrates, die zoo uitstekend over de ziel doceerde, heeft geen recept achtergelaten om eene «domme" kiezersziel op den stemdag tot eene «verstandige" kiezersziel te kunnen trans- tormeeren. Men kan de kiezers geen andere hoofden op zetten. Men moet zich aan de tirannie van hel stemmencijfer onderwerpenziedaar alles. D&éirom bepalen wij ons ook thansmet referte aan hetgeen bezadigd in onze vorige nummers voorkwamom eenvoudig, maar drin gend de kiezers uittenoodigen getrouwelijk ter stembus aanwezig te zijn en hunne slem- men uiltebrengen op de altredende leden de Heeren Mr. J. Cock Blomhof Mr. J. de Louter, Mr. F. H. van Persiju. FEUILLETON. 19) DE OPOFFERING mm TOONEEISPEELSTER. «Dank, dank," stamelde Camillo«ik zweer u bij mijne eer als edelmanmijne geliefde dal het steeds mijn hoogst streven zal zijn om u gelukkig te maken. Welk eene heerlijke toe komst gaan wij te gemoet." Beatrice luisterde naar zijne stemzonder te hooi enwal hij zeidezij lag machteloos in zijne armenter wijl eene namelooze smart haar hart doortrilde. 'I Was langzamerhand volkomen donker ge worden de inaan wierp hare zilveren stralen op het jonge paar, dat alles in eikaars nabij heid vergat. Eindelijk hief Beatrice haar hoold op en fluisterde «Camillo, mijn vriend, 'lis zeer laat, soudl gy niet vertrekken «JaBeatrice't is reeds tamelijk laat en hoe ongaarne ik mij ook vsn u verwijdermoet ik toch gaandaar ik heden avond nog eene soirée bij den Duilsclien gezant moet hijwonen. Vaarwel dusmijne Bea mijne geliefde bruid over eenige dagen mag ik u toch immers weer eens bezoekenom met u de middelen te be ramen om ons plan te volvoeren." KLAPPERNIJT JES over de Amsterdamsohe Wereld-Expositie. Spreekwoorden zijn leugenwoorden hoorde en hoort inen weieens zeggen. Somtijdsja maar geen regel zonder uitzondering en stellig vormt op dien regel eene uitzonderingdat die aan den weg liininerlde spraak moet verwachten. De Tentoonstellingscommissie mag zich die spreuk wel duchtig in 't hart prentenwant het spraakmakend publiek veroorlooft zich heel wat opmerkingen te haren opzigie. In de eerste en voornaamste plaats wordt er haar een groote grief van gemaaktdat de Ten toonstelling meer dan drie weken na de opening nog niet gereed is. Maar men vergeet daarbij dat geen enkele groote Tentoonstelling ooit op lijd ts klaar geweest. Diewelke te Parijs in 1878 plaats had, was in 't einde van Junij nog niet geheel klaar. Bovendien de schuld daarvan ligt veel meer hij de inzendersdan bij de regelingscommissie. Er zijn aliijd menschen die voortdurend den tijd hebben. Zoo staal in den «Figaro" van 14 Mei te lezen, dal een Pa- rijsche hoedenfabriekantalvorens zijn goederen naar Amsterdam te zenden ze eerst nog eenige dagen bij zich aan huis ter bezigtiging stelt. Verbeeld uEene inzendingbestemd voor eene tentoonstelling die 1 Mei geopend wordt is den 14e nog te Parijs Is dal soms «ook" de schuld der Commissie? Maar hel feil dat nog heel watzoowel in 't hoofdgebouw als in 't park niet geplaatst of uitgestald isdat zelfs aan lal van kiosken nog druk getimmerd wordt, behoeft niemand van een bezoek afleschrikken. Hel is thans reeds onmo gelijk al wal gereed is op één dag af te zien. Want er is al heel wat belangrijks en tevens leerrijks te bezigtigen. In de eerste plaats zij genoemd de uiterst schoone Koloniale inzendingwelke in een af- zondelijk gebouw is geherbergd en die ook op meerdere volledigheid kan aanspraak maken dan met eenige verzameling op onverschillig welke tentoonstelling ooit het geval is geweest. Men is niet alleen dank verschuldigd aan de krachtige medewerking van het Indische gouver nement vooral omtrent wat het gezonden heeft, maar bovendien aan een groot aantal particu lieren die wel uil hunne rijke verzamelingen hel schoonste en beste hebben willen afslaan. Het is niet zonder een gevoel van trotsch dat wij eiken vreemden bezoeker deze afdeeling zien binnentredenwant wij kunnen er ver zekerd van zijn dal hij bij hel verlaten van het gebouw de overtuiging mededraagt dal hel kleineop de wereldkaart niet meer dan een stipje vormende Nederland niettemin eene groote Koloniale Mogendheid iseene die veilig mag meegeteld worden en die eerbied afdwingt. De Diamantententoonslellingzich eveneens in een afzonderlijk gebouw bevindende en voort durend door poïitie-agenten en brandweerman nen bewaakt wordendewas evenals de Kolo niale tentoonstellingop 1 Mei reeds geheel geïnstalleerd. Voor millioenen schats zijn daar bijéén en ook bij hare aanschouwing gevoelt rneo een nationalen, of liever mede van velen gezegd een stedelijken trotsch. De bewerking van den kost baren diamant toch is nog altijd bijna geheel in handen van Amsterdammers. Hun collectieve inzending doel bij eiken stapdien men maakt èn hunne bekwaamheid èn hunne meesterschap van de markt op de duidelijkste wijze in het oog springen. De Javaansche garaalang en de Surinaamsche negers zijn geheel geïnstalleerd. Aan de Nederlandsche afdeeling ontbreekt niets meer. Ziedaar reeds genoeg dat tot bezoek uitlokt maar er is meeroneindig veel meer nog dat een reisje naar Amsterdam volkomen wettigt. Dat de koffiehuizen en restauraties reeds lang bezig zijn op het terrein den hongerigen en dorstigen mensch die eene goede beurs heeft te lavenspreekt van zelf. Let weldie eene goede beurs heeft Als gij goedkoop wilt eten of drinkenbedenk u dan minstens tweemaal vóórdat gij een café restaurant binnentreedt Gij mogl u anders uwe roekeloosheid eens te laat beklagen Vooral de Fransche restauratie schijnt bijzonder de rijke clientèle op het oog te hebben want zij is de duurste van allen. Was hel niet om de filaalsruimte der courant, dan zou er wel groote ust mogen zijn om haar geheel tarief hier op te nemen als een «hoed u voor den hond." Thans wordt daarom enkel vermelddat een bittertje in een «klein" glaasje er «een kwartje een «klein" glas madera «twee kwartjes" kost. Eene portie vleesch kunt gij er niet krijgen beneden de f 1.50 en eene portie groenie kost 75 cent Twee dames betaalden er verl. week voor twee halve biefstukjes f 4,25. Het ove rige is naar evenredigheid. Maar er zijn gelukkig andere inrigtingen op het terreinalwaar lot matige prijzen goede eetwaren en dranken kunnen verkregen worden. Niets schilderachtiger dan hel parkzoowel door zijn aanleg als door de tenijes kraampjes, kioskensoms geheele huizenwelke aldaar zijn opgerigt en ingerigt «Dus tol over weinige dagen mijn vriend «Dal God ubescherroe, geliefd meisje. Denk veel aan mijmijne gedachten verwijlen steeds bij u I" En na haar nogmaals leeder omhelsd te hebbenvertrok hij ijlingsBeatrice ten prooi aan de smartelijkste gewaarwordingen achterlatende. Wederom verliepen eenige dagendie de heldin van dit verhaal zeer treurig doorbracht. Julielta was haar komen bezoeken en steeds meer en meer moest Beatrice zichzelve bekennen, dat het bekoorlijke kind al de eigenschappen bezat om Camillo gelukkig te maken. Menig maal opende zij den mond om de jonge gravin alles mede te deelendoch een blik op dal rein gelaal deed haar zwijgen. Waartoe zou zij den vrede van hel onschuldige meisje ver sloren door haar de waarheid te ontdekken, de naakteruwe waarheid. Neenzij wilde liever stervendan zich een woord te laten ontglippen enals zij dan bemerktemet welk eene innige genegenheid Julielta haar gadesloeg, hare minste wenschen trachtte te raden, o, dan achtte zij zich voor eenige oogenblikkeo voldoende beloond voor hare opoffering. Zij had nu slechts een verlangen en wel dal de beslissing spoedig plaats zou hebben. Zullu zou niet lang duren. Vijf avonden na d'Eprano's bezoek zat zij wederom volgens gewoonte aan het vessltr. Lina was uitgegaan om eenige boodschappen te verrichten en zoo was zij geheel alleen met hare gedachten. Daar werd tie deur eensklaps geopend en aan 't kloppen van haar hartge voelde zij, dal hel Camillo was. die binnen trad. Weldra rustte zij aan zijne borstterwijl geen woord tusschen hen gewisseld werd. Eindelijk sloeg Beatrice de oogen op en fluisterde: «Camillo, mijn vriend hoezeer heb ik naar uwe komst verlangd «Ik niet minder, lief kind. Uw beeld zweeft mijwaar ik mij ook bevindtsteeds voor den geest. Telkens meen ik uwe zoete slem te hooren. 0gij weet niethoe innig ik u beinin, mijne beveling; u te vei liezen, ware mijn dood en steeds vaster omsloot hij de gelielde. Zy rilde bij zyne woorden eensklaps dacht zij weer aan allesaan de roldie zij spelen moest; alles had zij bij zijne leedere omhelzing velgelen. Zy begreep, dal het be slissend oogenblik naderde. «Moed mompelde zy by zich zelve, «o. God vei leen mij kracht om mün eens genomen besluit getrouw te blijven. <Bea," vervolgde d'Eprano na eenigen tijd, «gij herinnert u voorzeker wel ons laatste ge sprek Hebt gij gsen berouw over uwe beloito

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1