D i n g s d a g 5 J u n ij 1883. M 517*2- tiSBia FEUILLETON. MSFOOEMOIM Uitgever nit blad renehijlit Maandag ra Dmderdagtrrnd Abooi.m.nt par 3 maasden /l.—Franca per BurOSll I IT VAUl PT fFFP po.t 1.15. AdrertraliHn, !--• regel. «O CU.ellta regel 10 CU. groat, letter, nrar MTTTTRTTT7TZEN H. VAN OLil!«l!<irir plaaUroim'-e voor randen en andere extra inrigtiag feechiedt hoog» re prij.berakeoiog Legale te Amersfoort. olficieAle en onteigen. Ad», per regel IS Cu. Reclame! per regel 35 C'U. A/s. nummert 10 tie. hOek Kortegr&cht Wijk B 60. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op ail. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad No. 97), Brengen ter openbare kennis dat een ver zoekschrift oai vergunning tol verkoop van sterken drank in bel klein bij hen is ingekomen van J. W. van RinrjelensteinFNo. 294. Amersfoortden 31. Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT, W. L. SCHELTUS. Weth.I". If. Politieke Revue. Volgens een telegram moet betgeen de Engel- sche bladen melden ten opzigle van de vijandige gezindheid van China sterk overdreven zijn integendeel zou men in de offii ieele kringen te Peking volstrekt niet vijandig jegens Frankrijk gezind zijndoch veeleer met deze mogend heid lol eene overeenstemming willen komen. Het Chineesch gouvernement beklaagt zich wel over moeijelijkheden door de Franschen aan den Cliineescben handel te Tongkin berokkend en over de voortzetting van de militaire opera'ien door de Franschen ook na de terugroeping der Chineesche troepen. Het Fransehe pantserschip Atalante is van Toulon naar Tonkin vertrokken. De Mytho vier andere transportschepen en een kanonneer boot moesten zee kiezen. Het heetdat ook Alrikaansche troepen naar Tonkin gaan. L>e admi raal Courbet vertrekt daar heen aan boord van de Bayard. Er wordt eene manifestatie te gernoet gezien bij gelegenheid van den verjaardag van het bom bardement van Alexandrië. De ontsteltenis is algemeen en de ophitsing onder de inlanders is groot. In Engeland heelt het Lagerhuis in tweede lezing de wel op de landpachten aangenomen. Er beslaat kansdat ook bij derde lezing weinig tegenstand zul worden ontmoet. Het tot stand koruen van deze wel kan voor Engeland een groot gevaar afwendende vijandige verhou ding tusschen landheeren en pachtersals in Ierland. Volgens de nieuwe wet moet de landheer den pachter vergoeding schenken voor de ver beteringen die deze heelt aangebragl. Ten behoeve van Schotland zal naderhand een dergelijke wet worden voorgesteld. AMSTERDAMSCHE WINKELGALERIJ. Werd in No. 3170 van 29 Mei jl. een en ander omtrent de Amsl. Wereldtentoonstelling gepubliceerd en moge de sprong van Agostini's naar Sarpliati's «grootsche" schepping wel wat «groot" zijn, toch is die sprong gewettigd, omdat de spiksplinternieuwe «grande en haute nouveauté" van Amsterdamsche bouwlust en pracht de cosmopolitaansche attentie in ruime mate verdient. Eenige dagen geleden is de galerij welke ron dom den tuin van het Paleis voor Volksvlijt is opgerigl, plegtig geopend geworden. Die galerij is breed en hoog. Het 5Utal win kels, die men er vindt, zijn keurig betimmerd en voorzien van kolossale spiegelruiten. De vloer is van kunstig llaliaansch raozaiek en een sierlijk ijzeren hek scheidt de galerij van den tuin van het Volkspaleis. Zij doet denken aan het Palais-Royal te Parijsinaar is veel grootscher aangelegd en veel artistieker ingerigt. In een woord zij is een sieraad van Amsterdam. En evenwelnogthans en desalniettemin om met Vader Cats te spreken moet de Heer Oudshoornde mandie zijn naam heeft ver eeuwigd door het bouwen van het Paleis voor Volksvlijt, zich wel omkeeren in zijn graf over het onbegrijpelijke wandalisme door de galerij- heeren gepleegd. De beide toegangen aan de Oost- en West zijde van het Frederiksplein zijn namelijk tegen hel Paleis v. Volksvlijt aangebouwd. Die toegangen op zich zelf vormen een paar schooneeen paar architectonisch schoone ge bouwen dal is niet te miskennen en beleekent reeds heel wat in een land als het onze, waar inen in den regel overal zulke afgrijselijke leeiijke huizen nêerplakl. Maar zij zijn van kalk en steen en in geheel anderen stijl opge trokken dan het uilsluitend van glas en ijzer 20) DE OPOFFERING ELNER TONEELSPEELSTER. Stileene doode gelijklag het meisje in zijne armen en vermocht geen woord te uilen 't was haarals werd hare keel dichtgeschroefd «Hoe, gij antwoordt niet, Bea Wat be- teekent dat Zacht wist zij zich van hem los te maken en op rauwen loondie haar lijden verried hernam zij «Uw bericht, Camilloheeft mij zeer ont steld. Ik kan het bijna nietdoch uwe som bere blikken bewijzen mij dat geen twijfel mogelijk is. Juist nu wij van eene heerlijke toekomst droomden nu worden wij zoo wreed gewekt tot de werkelijkheidOwelke lange jaren van scheiding..." «Scheiding," onderbrak d'Eprano haar hef tig, «maar mijn God, Beatrice, wat bedoelt gij daarmede «Wel," hervatte zij schor en schijnbaar on verschillig, «in den eersten lijd mogën en kun nen wij aan geen huwelijk denken. Ik heb u innig lief, Camillo, doch dat gevoel beheerscht niet zoodanig mijn verstanddat ik zoude toe stemmen om te leven als eene burgervrouw ik die mij in weelde baad ik die steeds ge wend ben om feesten bij tc wonenik kan mij niet vergenoegen met dat huiselijk lief en leed 'twelk zoo fraai in do romans beschreven wordt, maar echter zoo prozaïsch blijkt te zijn in de werkelijkheid." De graaf had haar bleekmet samengeperste lippen aangehoord eene uitdrukking van hevige smart misvormde zijn schoon gelaattoen bij haar vervolgens vraagde «Dus omdat ik over geene rijkdommen meer te beschikken hebweigert gij mijne vrouw te worden? Is dat nu de reine onbaatzuchtige liefdewelke gij voorgaaft voor mij te koes teren? O, Beatrice, hoezeer heb ik mij in uw karakter bedrogen. Echter, neen, 'lkan niet waar zijnuwe woorden zijn slechts -scherts gij behoort mij toe en spoedig zal de priester lijke zegen onze verbintenis voor God en de wereld bekrachtigen en hij knielde voor haar nederterwijl hij smeekend lot haar opzag. En zij Zij stond daar in haar lang wit gewaad beschenen door de zachte stralen der maan als een bovenaardsch wezen. Eene siddering doorliep haarzij dreigde neer te zinken onder hel naamlooze lijdendat hare ziel verscheurde. Evenwel zij moest sterk wezen en al hare kracht verzamelendesprak zij oogenschijnlijk koel «Geef u aan geene ydele voorstellingen over, mijn vrienddie nooit verwezenlijkt zullon wordenik wil eerst dan uwe gemalin worden als uw fortuin weer hersteld isals wij den luister uws edelen naam waardiglijk kunnen ophouden, 't Valt mij zwaar «Zwijgverraadsterviel Camillo haar heftig in de redeterwijl hij haar van zich af stiel «nu doorzie ik uw plan. O, gy huichelaarster gij veinsdet slechts genegenheid voor mij om tol rijkdom cn aanzien te geraken. Guidioik dank udat gij mij de oogen geopend hebt I gebouwde Volkspaleis. Ware men zoo verstandig geweest eenige ruimte open te laten lusschep het wonderschoone Paleis en de sierlijke gd~ bouwenwelke toegang geven tot de galerij dan zou men vrij wat oordeelkundiger te werk zijn gegaan. Het Paleis ware dan een op zich zelf staand geheel gebleven en zijne lijnen waren nergens gebroken geworden. Dia beide sicenen huizenhoe schoon ze ook zijnhinderen uge zoudt ze wel willen weg kijken omdat zij het grootsche aanzien van het Paleis verminderen orndat zij Sarphati's schepping, zoo gelukkig door Oudshoorn in vorm gebragt, geen op zich zelf slaand geheel meer doen zijn. Men mag voorziendat er nog eens een tijd zal komenwaarop onze nazaten die mooije toegangen een eindweegs zullen verplaatsen, orn hel gezigt op de zijden van hel Paleis weer vrij te krijgen. Misschien zal liet nog lang duren voordat die lijd komtmaar dat hij eenmaal komt, mag rnen voor ontwijfelbaar houden. De nieuwe galerij is opgerigt door eene spe ciale maatschappij. Het denkbeeld is uitgegaan van eenige leden van het Paleis v. Volkvlijl met een drieledig doel 1. vonden die heeren den aan 3 zijden open liggenden tuin te tochtig om er te zitten. Na een concert te hebben bijgewoond kwamen ze nooit thuiszonder eene duchtige verkoudheid te hebben opgedaan en iedereen weet hoe on aangenaam dat is 2. hielden ze veel van «hun Paleis," omdat zij er voor een geringe jaarl. contributie bijna eiken dag en avond soms overdag en 'savonds, tevens inet vrouw en kindereneen concert eene tooneelvoorstelling of iels anders konden bijwonen en vreesden zij misschien spoedig dit goedkoop genot te zien ophoudendaar het Paleis al slechter en slechter zaken maakte en er dus noodzakelijk een middeltje moest gevonden worden om de kas te stijven 3. achtten zij de oprigting der winkelgalerij eene uitnemende speculatievooral als een beetje meer terrein gekocht werd dan noodig wasom dit later te bebouwen met huizen die weinig zouden kosten en duur verhuurd konden worden. De zaak werd vooraf besproken in den huise- lijken kring en ziede datnes vooral dweepten Aldus was uwe deugd slechts schijn om mij aan u te ketenen Welnu gij zijt vrijvoorlaan kunt gij levenzoo gij wiltzonder daarvan aan iemand rekenschap behoeven te geven. Gij hebt uwe aanbidders geruimen tijd van u ver wijderd gehoudennu kunt gij hen weer ten uwent ontvangen en hen door verdubbelde lief talligheid schadeloos stellen voor deze gedwon gen scheiding. In de laatste jaren hebt ge van niemandtenminste in zooverre als ik weet eenig geschenk bekomen ik wil nietdat gij door onze betrekking het minste geldelijk ver lies lijden zultdaarom leg ik hier lot schade vergoeding eene som van 5000 fr. op de tafel nederwanthoor goedSignoraik ben nog even rijk als vroeger, ik heb niets ver loren dan caijn geloof ean vrouwelijke deugd voegde hij schamper daarbij, «en dat allee heeft slechts gediend om u op de proef te stellendie gij zegevierend hebt doorslaan zulks moet ik bekennen. Nu heb ik u alles ge zegd wat ik wilde. Vaarwelik zal trachten u en uw laaghartig gedrag te vergelen «0Camillokreet Beatriceterwijl zij zich als een worm aan zijne voeten kromde «vertrek niet alzoo, ik bezweer het u bij onze lief. «Stil vrouw, spreek dat woord niet uit, 't klinkt uit uwen mond als eene beschimping, als oene ontheiliging der edelste gevoelens. Maar waartoe zouden wy dit onderhoud verder voortzetten 'l leidt immers toch tot niets daar mijn hart vol bitterheid jegens u vervuld is. 0, ik zou u wel kunnen vloek..." «Camillo," gilde zij, «houd Mter ver-

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1