Ding-sdag" 19 J u n ij 1883. m 5176. ,gg|p imSPOORMl CODUR. Uitgevor Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 intuinden/l.— Franco per BUFOAU A TI VAM rr PPPP post/1.16. Advertentién1-8 regels 60 CU.; elke regel meer 10 Cu.groote letter, i.tuir MnnDIinT7VH v Oliaai I plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt hoogere prijsberekening. LegaleITLU UKUUUBW t0 Amersfoort. otlicieCle en onteigen. Adv. per regel 16 CU. Reclames per regel 26 Cts. Afi. nummert 10 C'ts. hoek Kort8£r3ChtWijk B 60. Politieke Revue. Gladstone verzocht lord Randolph Churchill hem eenige bewijzen te gevenom zijne be wering ie slaven, dal de Khedive zeil'de brand stichting Ie Alexandrië bevolen had De heer Chun hill heelt werkelijk een schrijven aan den minister overhandigd. Misschiendal er nog eene tnquèle zal worden gebonden over deze zaak. Alle bieden geven beschouwingen over het aftreden van den heer Von Rennigsi n doch dooi' de liberale pers wordt zijn besluit alge meen betreurd, liet Tageblatl doet bij deze gelegenheid een beroep op de leden der liberale partij en noodigt hen uil zich nog naauwer legen prins Bismarck aaneen te sluiten daar liet ontslag van Von Bcnnigsen door dit blad als een bewijs beschouwd wordt, dal de Rijks kanselier te ver is gegaan. Bcnnigsen uit Land- en Rijksdag dat is te Berlijnjain geheel Duiischland hel be langrijkste leil van den dag. UI hij lol op 'l laatste oogenblik loonde een Staatsman te zijn. Dat is de vraag Zeker is hetdal hij tusschcn de partijen in schipperde en die dal doet lijdt gewoonlijk schipbreuk en ook dat men hemdrenkeling gewordenop het strand laat liggen. Allerlei geruchten doen de ronde over de Tonkin-expeditie. De France vertelt, dat on middellijk na het innemen van de vesting Nara- Dhin koning Tu Due een gezant heelt gezonden aan den Franschen gouverneur van Cochin China om voldoening aan te bieden en vrede te bewerken. Als dit waar is, heelt of de gouverneur of de regering verkeerd gedaan met te zwijgen. De France verwijt den minister van buiteniandsche zaken dat hij reeds lang hel plan gekoesterd hadvoor een nieuwen kolo nialen veldtogL De Russische Czaar heeft de veroordeelden wegens deelneming aan de omwentelingsparlij der Russische socialisten begenadigd. De dood straf welke BogdanowitschTellalowSlolo- polsky, Grotsrhewsky, Kliraenko en Bntzevvilsch moesten ondergaanis veranderd in dwangar beid voor onbepaalden duur. Hel vonnis van dwangarbeid, over Stefanowilsch uitgesproken, is verzacht wat den duur betreften deze op acht jaren vastgesteld. Aan Lissowskava en Pubylowa is een dwangarbeid van niet langer dan 4 jaren opgelegden de voorschriften be treffende de deportatie van GrünbergBoreisch en Juschkowa zijn verzacht. FEUILLETON. Caroline of de Stiefmoeder. 3) Eene Novelle. Caroline kuchte evenwaarop beide op de sola zittende personen ras het hoofd om wendden en tegelijkertijd een kreet van ver bazing lieten hooren. De generaal liet zijne bruid snel losnaderde vervolgens ijlings zijne dochter en haar in zijne armen sluitende sprak hij lol haar «Gij hier, mijne Caro, mijne lievelinget Welk eene heerlijke verrassing. Gij kunt niet denkenhoezeer mij uwe komst verheugt." Nogmaals kuste hij haar op 't voorhoofd. Daarop voerde hij haar lot freule von Steinterwijl hij vervolgde «Ik stel u hier, lief kind, mijne bruid, freule Emelie von Stein voor en hoopdal gij haar met harlelijkheid en toegenegenheid te gcmoel zult komen." Emelie omhelsde Caro teeder en fluisterde «Schenk mij slechts een klein gedeelte van de lieldedie gij uw vader toedraagtdaar mede zal ik mij reeds tevreden stellen. Niet AMERSFOORT op de Amsterd. Internationale Expositie. Vervolg en slot van No. 3174 en 3175. In dezelfde galerijter regterzijdeniet ver van de inzending der firma Schaap, bevindt zich de inzending van den fleer B. van Leer: llollandsche tapijten. Hel hier tentoongestelde ziet er goed uit zoodal het niet behoeft le verwonderen dat zijn fabrikaat gunstige bekendheid ht-ell verworven. Het ontbreekt ons aan voldoende kennis van het door hem geëtaleerde om daarover in détails te mogen treden. Gewis verdient hel door zeer vele expositiebezoekers le worden bezigtigd. Thans teruggekeerd en den middengang door gaande zij gewandeld naar het uiteinde van hel terrein waar uien linksaf achter de Machine galerij het «Nevengebouw" voor Nederland vindt. Bij het doorgaan van den groolen dourgang valt de aandacht onwillekeurig zoowel links als regis op twee groote vloerkleedenzoogenaamd Smirnsch." Ware men niet in de Nederland- sche afdeeling, dan zou men misschien dunken met «echt" te doen te hebben. Nu echterwij welen hel, is hel «imitatie," dat is in een voudig Hollandsch «namaaksel." Men trekt soms bij dal wooid den neus op, echter waar het Inlandsch fabriekaat van tapijtenin navolging van Oosterschen stijl geldtis men eerder ge woon den hoed aftenemen voor de hoogte waarop deze industrie hel bij ons heeft gebragt. Men heeft er schier eene «kunst" van gemaakt. Een uithangbord, een étiquet, levert voor menigeen met ons luttele waarde op. in Parijs noemt elk logement zich «grand hotel" al heeft het ook slechts een dozijn kamers. De naam doel meest tijds weinig of niets ter zake. Hel maakt dan ook zeker voor velen met ons niets uit, dat de fabriek der firma Garjeanne k Co. hare tapijten Smirnsch noemtzonder iets saillants daarbij. Het werk daaruit gele verd is in geen paleis misplaatst en voor hare collega's is deze firma eene niet te ver smaden concurrente. Vooral is de teekening der patronen van de tentoongestelde kleeden aller gelukkigst geslaagdterwijl de harmonie dei- kleuren daarbij uitmuntend in 'l oog is gehouden. Maar nu naar het nevengebouw. Daar vindt men in de eerste plaats de keurige étalage van de Koninkl. Nederl. Stoomschors- fabriekeigenaar de Heer Manuel Wolff Mz. te Amersfoort Men ziet daar de verschillende soorten schors zooals Europa en andere werelddeelen die op- waar, dat wilt gij wel?" eindigde zij vleiend. «Ik wil het ten minste beproeven," ant woordde Caro, nauwelijks hoorbaar «dadelijk zal zulks mij niet gelukkendoch als ik zie dat mijn goede papa zich in uw bezit gelukkig gevoeltodan zal ik u wel leeren liefhebben J, daaraan twijfel ik geenszins." «Nu. Caro, gij zult voorzeker vermoeid zijn en daarom zal ik u uwe kamer wijzenher vatte freule von Steinterwijl zij Caro's arm vertrouwelijk in den hare legde, «zij is geheel gereed, daar ik wel dacht, dat gij van onze uilnoodiging gebruik zoudl makendoch dal gij zulks zoo spoedig zoudt doendurtde ik niet hopen." Na den generaal de hand gedrukt le hebben, met belofte van Emeliedal zij spoedig terug zou keerenverlieten de beide meisjes hem en begaven zich naar de tweede verdiepingwaar Caro's kamer was. Deze beviel haar uitstekend 'twas een ruim vertrek met fraaie meubelen, die met smaak gerangschikt waren. Het venster zag uil op een smaakvol aangeleiden tuindie met zorg onderhouden werd. Zij zag daarin twee personen wandelen, toen freule von Stein haar op 't prachtige vergezicht opmerkzaam uid-kie en keuk Eiuolie vragend aanals om leveren. Vooral de Alrikaansche eenig in hare soort, zich kenmerkende door hare rijk houden de tanineis daar geëxposeerd. Onder de ver schillende soortendie Nederland oplevert en met alle builenlandsche wedijverende, munt bijzon.Ier uit de schors uil een gedeelte der Soe- rensche wouden en is in der tijd dit gedeelte aangelegd en de grond ontgonnen op impulsie van Z. M. Koning Willem III. Van deze soort vindt men ook gemalen in een der bakjes van de étalage aanwezig. Vooral de gemalen schors zoogenaamde runschittert door fijnheid van gemaal en kan men aan deze zien hoe de bewerking der schors te Amersfoort, zonder dat zij warm onder het malen wordtgeschiedt, aangezien zelfs geen spaantje er var is verkleurd. Hel is dan ook hoofdzakelijk aan deze be werking te dankendal aan deze fabriek de onderscheiding le beurt vieldal zijonder de honderde inzenders ter Expositie speciaal voor Eikenschors, in 1877 te Berlijn gehouden, de eenige was aan wie de gouden medaille werd toegekend. De zarnenslelling en regeling dezer étalage is geschied door den Heer J. li. Zwier le Amers foort die daarvoor veel lof verdient. In schors wordt in ons land heel wat handel gedreven en in vele streken zijn de schorshan delaren talrijker dan de meesten hunner zelfs liel is. Toch heeftmet uitzondering van den Heer Wolff, geen enkel hunner het in zijn be lang geacht aan de Tentoonstelling deel le nemen. Hel is daarom des le aangenamer te kunnen conslateeren dat onze wakkere stadgenoot de eer van dezen belangrijken tak van nijverheid hier le lande glansrijk op de Amsterdamsche Expositie ophoudt. In hetzelfde gebouw vindt men de kunstslee- nen van de firma HuetOvereem k Co. De steenen zijn mooi en zuiver afgewerkt. Deskun digen roemen dit fabrikaat zeer. Thans teruggekeerd om een kijkje in de Koloniale afdeeling te nemen. Ook daar vindt men Amersfoort weder ver tegenwoordigd. In de derde groep toch ziet men boven een der verzamelingen van Indische penningen en munten den naam vermeld van den Heer J. Schulraan. Zijne collectie bestaat uit bijna twee honderd Indische muntstukken, waaronder zeer fraaije en zeldzame exemplarendie stellig meer dan één liefhebber zullen doen watertanden wijders een paar ridderorden en eenige medailles. Na de gouvernements-inzending van munten is die van den Heer Schulman ontegenzeggelijk de belangrijkste. De door 's Rijks Munt te Utrecht hunne namen te vernemen. Deze glimlachte en zeide daarop «Do oude dame, die zoo vertrouwelijk op den arm van den jongen man leunt, is inijne goede mama. De jongeling is mijn neef, die sedert twee weken zijnen intrek ten onzent heeft genomen hij had hel ongeluk om zijn vader voor weinigen tijd te verliezen en het eertijds zoo vroolijke kasteel herinnerde hum le veel aan zijne oudersdie hij met afgodische liefde vereerd had. Andréeen mooie naainniet waar, is natuurlijk nog zeer droefgeestig ge stemd desniettegenstaande mama cn ik hem zooveel mogelijk trachten te troosten. Hij heelt een schoonbelangwekkend gelaatik geloot wel. dal hij bij nadere kennismaking een aangenauien indruk op u zal maken. Hij is slechts drie en twintig jaar ouddoch heeft op zijne reizen veel wereld- en menschen- kennis verkregen. Zijn gevoelvol meesterlijk vioolspel heelt ons menig genotvol uurtje ver schaft. Maar, ik sta hier te praten, alsol Alfied... ik bedoel von Platen zich niet hened. n bevindt en alsof gij Caro, niet vermoeid zijl. Nu, kind lief, ik Lat u alleen en besleed den tijd tot aan bet thceuurtje hèmaar wil ik n eenige ververschingen zenden Neen nu 'l is mij

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1