m 5185. I) i 11 g's d a g 10 Julij 1883. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— Franco per po»t ƒ1.16. Advertenties, 1 -C regel» 00 Ct».elke regel 'neer 10 Cta.; groot» letters unnr plaatsruimtevoor randen en andere extra isrigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale olfieicMo en onteiges. Adv. per regol 15 Cta Reclames per regel 25 Cta. Aft. nummert 10 Cta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Kevne. Volgens berigten uil Parijs hebben tusschen de groole mogendheden onderhandelingen plaals 0111 in Egypie een internationale vaste gezond heidscommissie lot stand te brengen. Uil Con- slaniinopel meldt men dal men tnj keizerlijken firman de bedevaarten naar .Mekka lijdelijk ver boden beeft. In Oostenrijk-Hongarije dringt men er ernstig op aan vooral aan de zijde van Turkije voorzorgsmaatregelen te nemen en heelt ook te Berlijn een conferentie plaats gehad van de be trokken autoriteiten onder voorzitterschap van den minister van Hóllicher, om voorzorgsmaatre gelen te beramen. Ook de minister Goszlcr nam er deel aan. De Franse he Senaat heelt over hel wetsont werp beraadslaagdbetreffende de voorwaar den waarop de consulaire reglers benoemd kunnen worden, liet ontwerpzooals bet door de Kamer van Algevaardigden gestemd was, is aangenomen met 154 tegen 107 stemmen. De geruchten omtrent de oorlogzuchtige hou ding van China blijven steeds aangroeijen. Vol gens de Standard worden wissels van een aan zienlijk bedrag naar EngelandAmerika en Duilschland gazondenvoor den aankoop van wapens en krijgsvoorraad. De Franschen zullen van Hongkong hel uitgangspunt van hunne operalies maken. De ziekte onder hunne troepen in Tonking verergert tengevolge van hel slechte water de groole hitte cn het gebrekkige opzigt. De stemming van het Chineesche volk is oorlog- zuchtiger dan ooitoverdreven beschrijvingen van de neörlaag der Franschen te Hanoidie in omloop gebragl zijn dragen veel daartoe bij. Rumenië blijft volharden bij zijn verzet legen de besluiten der Londenschc conferentie. Men seint uil Weenen dal er geen kans beslaat voor de toetreding van het koninklijk. In September zijn de maanden van beraad verstreken en moeten de slot-protocollen geratificeerd worden. Onderwijl zint men te Bucharest op uitvluglen. De mogendheden hebben geen planmaatre gelen van geweld te nemenzoodat eenvoudig de zaak sleepende zal blijven en Humenië wordt uitgesloten van de Donaucommissie, Althans zoo wordt verzekerd. Indien de diplomatic zich' maar niet van dit FEUILLETON. Caroline of de Stiefmoeder. 8) Eene Novelle. De volgende dagen werden geheel in beslag genomen door de toebereidselen voor de ont vangst van den generaal en zijne echtgenoote, zoodal Caro weinig tijd overbleef om zich aan verliefde droomerijen overtegeven. hoewel André baar menigmaal bezocht. Hij had de lijding van de terugkomst van 't echtpaar met voorgewende onverschilligheid vernomendoch een scherp waarnemer zou de lichte trilling zijner slem de nauw merkbare bleekheid welke zijn gelaat overloog, opgemerkt hebben. Hij vreesde en verlangde tegelijkertijd Eraelie te ontmoeten dat bekoorlijk wezen'twelk Caro's eenvou dige schoonheid geheel overschaduwde. Op 't verzoek van deze bevond André zich aen hare zijdetoen de echlgencolen aankwa men. De generaal sloot zijne dochter met innige liefde in zijne armen en (luisterde haar de leederste namen toe. Ondertusschcn was de jonge vrouw ook binnengetredendoch bleef op den drempel van 't vertrek slaan om hen niet te sloren. Een aanminnig glimlachje speelde om hare frissche lippen terwijl een zacht blosje hare wangen kleurde, 't Eenvoudige zwarte reis gewaad omsloot nauw hare prachtige gestalte en liet haar bekoorlijk voetje onbedekt. Ken groole zwarte hoedversierd met eenige donkere en lichlo rozenwas luchtig op hare lokken ge plaatst Zij hield haar hootd eon weinig voorwendsel meester inaaklom de üoslersche kwestie te heropenen. De Times geelt iets naders over de punten van beschuldiging door Lord Randolph Chur chill ingebracht tegen Tew lik-pacha den Khe dive van Egypte. Zijne lordschap tracht aan te iconen dal Tewfik alles heelt gedaan om A ra hi pacha in '.erdenking te brengen hij de Europeesche mogendhedenen verder mede- pligtig is aan du moorden van li Junij 1882. De liberale partij in Belgie geraakt in twee spalt zooals te voorzien was. Eene radicale herziening der constitutie is de eisch der geavanoeerden eene zeer beschei- dene herziening is de leus van hel Ministerie. Wal van dien strijd kome 'l gevolg is verzwakking der liberale partij en dal kan deze tegenover de kerkelijken niet lijden. De eerste discussie over hel herzienings-voor- slel van den heer Janson c. s.was zeer levendig. Scherpe pijlen werden er op elkander gericht en dal de conservatieven en ulirainunljnen daarin groeiden, spreekt van zeiven. Een der sprekers zeidetoen wij een ach teruit kruipend Ministerie haddeneischle ik een herziening der Constitutie nu wij een Ministerievoorwaarts I bezitten ben ik legen herziening Die naive verklaring verwekte gelagch op alle banken. Men zal trachten lot een vergelijk te komen. Allerlei Jetste van den Bergdie reeds vroeger te Franeker tal van opligterijen had gepleegd en deswege die stad had moeten verlatenhad daarna te Amsterdam een zoogenaamd generaal- correspondenlie kantoor opgerigl tol het aan werven van werklieden voor Amerika. De aangeworvenen moesten drie gulden voor uit stortenzouden dan vrijen overtogl ontvan gen om naderhand van hunne verdiensten die verschotten terug te geven. Maar alles was slechts op het beraagtigen der eerste drie gulden aan gelegd zoodal de directeur van den Berg weldra ■nel de Justitie kennis maakte en den 29en Junij l.l. voor de Amslerdamsche regtbank teregt coquet tegen den post der deur aangeleund waardoor haar profiel geheel zichtbaar was voor Andrédieonopgemerkt door allen zijne verterende blikken op haar gevestigd hield. Hij gevoelde in dat oogenblikhoe innig hij Emelie lielhadhoe hare schoonheid hem be dwelmde. Hij waagde het haar te naderen zij keek op hunne oogen ontmoetten elkan der een vragende blik trof hein uil die dei- jonge vrouw en «Vindt gij niet, beste Emelie. dat Caro er flink uitziet zoo liet zich eensklaps de stem van den heer von Platen hooren. De aange sprokene omhelsde het meisje teeder, dat aan hare borst eensklaps in een onderdrukt schreien uitbarstte. «Foei Caro, waarom weent gij? Ik hoopte dat wij onze lehuiskómst eens recht genoegelijk zouden vieren," zeide Eraelie zacht. «Kom, droog terwille van uw papa uwe tranen welke hem voorzeker pijnlijk aandoen." «Nu ik wil het beproeven," hervatte Caro. «Doch, niemand uwer schenkt eenige opmerk zaamheid aan André die zoo zeer verlangt om u te begroetenen vol liefde beschouwde zij den jongen mandie met warmte de aangebo den hand des graven drukte. Zij staarde hem aan als verwachte zijdat hij nu 't geheim hunner liefde aan den graaf en de gravin open baren zou en hij hare blikken begrijpende, deed zulkshoewel zijn hart weinig aandeel daarbij nam. Verwonderd waren de generaal en zijne vfouw op liet vernemen van die lijding, doch zonder aarzeling gaven zij hunne toestemming André en Caro verzekerende, dat niets heu stond. Het 0. M. eischte eene gevangenisstraf van 5 jaar en een boete van f25 en twijfelde niet of wegens gebrek aan de noodige fondsen zou Van den Berg toch niet op den bepaalden lijd de 258 aangeworven werklieden met hunne gezinnen naar Amerika hebben kunnen vervoe ren, wanneer de aireslalie niet er tusschen gekomen was. Bij vonnis van 5 Julij werd de beklaagde tot eene gevangenisstraf van drie jaren en eene boete van 1 25 veroordeeld. De Engelsche geestelijke YVhitboondie on langs in een spoorwegcoupé tusschen Calais en Parijs door een reisgenoot verraderlijk overvallen werd zal weldra genezen zijn van de vijf won den die hem met een scherp werktuig aan het hoold werden toegebragten is van plan daarna zijn uitstapje naar Zwitserland en Savoye voorllezellen. De misdadiger is een Franscne architectdie zich bij zijn arrestatie een kogel in hel oor schoot en van zijn wond niet her stellen zal. De aanslag werd gepleegd uit heb zucht of in waanzinwant de heer Whiiboon verklaartden man voor het eerst van zijn leven in de coupé gezien te hebben. Dingsdagmorgen moest van een der werven van de firma Alexander Stephen Sons te Glasgow een stoombootDaphne genaamd van stapel loopenter grootte van ongeveer 500 tons en 4i meter hoogwelke bestemd was voor de vaart tusschen Glasgow en Londonderry. Om halltwaalf werden de sluliendie de Daphné tegenhielden, weggenomen en het schip, van alle banden vrijliep te water onder luid gejuich der menigte die bij een dergelijke ge beurtenis steeds in groote getale tegenwoordig is. Doch op een oogenblik ging de boot zoo buitengewoon snel te waterdat men reeds aan een ongeluk begon ie twijfelen. Zooals ge woonlijk had men eer. ketting dwars over de rivier gelegd om te belettendal hel schip niet tegen den tegenoverliggenden oever zou stoolen. In zijn snelle vaart dacht men eerst dat hel schip de ketting losgerukt haddoch later zag men met verwondering dal hel schip nog niet de ketting was genaderd en dat de oorzaak een andere was. Om zoo spoedig mogelijk met gelukkiger had kunnen maken, dan te welen, dat zij elkaar oprecht beminden. Emelie was wel heimelijk een weinig verbaasd over de tegenstrijdigheid in Anuré's gedrag. Hoe kon zij den hartstocht, die uil zijn gelaal sprak, toen hij haar beschouw de rijmen met de aan zoek om Caro's hand 'l Kwam haar als een raadsel voorwaarvan zij tevergeefs naar de oplossing zocht. Gaarne zou zij hare twijfe lingen hare gedachten aan Caro medegedeeld hebbenindien zij zelve niet daarin zoo nauw betrokken ware geweest. Wat zou daarvan het gevolg zijnwanneer zij hoorde dat de vrouw haars vaders neen zij moest zwijgen hoe moeilijk 't haar ook viel. Zij besloot echter om op hare hoede te zijn en Andre's gezelschap te vermijdendaar zij vreesde hem alleen te ontmoeten. En hoe was .iet met den jongeling gesteld? In één woord diep rampzalig. In eene soort van bedwelming had hij een slap gedaan waarvan hij als man van eer de gevolgen moest dragen, en wellicht had zulks hein minder zwaar gevallenindien hij niet steeds Emelie's schoonheid en lieftalligheid bewonderen rnoest. Voor Caro gevoelde hij eene kalme hartelijke schier eene broederlijke toegenegenheidhij kon uren lang in hare nabijheid vertoeven zonder ééns hare hand te drukken, terwijl menigmaal de wensch bij hem opkwam om Emelie in zijne armen te sluileuhaar hoofd aan zijne borst te leggenhaar toe te fluis teren, hoe innig hij haar liefhad. Hij was er zelf van overtuigd, welk eene onwaardige rol hijspee'de, en dikwijls vatte hij het voornemen op ora Caro alles te bekennenmaar als hy

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1