I volstrekt niet voor baszanger geschikt achtte vroeg of ik hem in twee drie uur de lage E en F kon teruggevendie hy door te groole inspan ning had verloren. Donderdagavond jl. had de vertooning der taasie-spelen (Bijbelsche voorstellingen) door iel bekende gezelschap uit Beijeren te Gouda plaats. De kerkeraden der Ned. Ilerv. en der Chr. ?r gemeenten hadden daartegen bij het hoofd er gemeente Gouda geprotesteerd. Voor het gebouw der Sorieteit «Ons Genoegenwaar de vertooning geschieddehad zich ecne woedende volksmenigte vereenigddie niet alleen door luide kreten haar afkeuring t« kennen gaf maar ook door het werpen van steenenhet ingooijen van lantaarns enz. van haar ontstem ming tastbare blijken gaf. De politiewier kalme houding lof verdientmoest eindelijk tol krachtige maatregelen overgaan en trachtte toen met de blanke sabel de orde te herstellen doch dat baatte niet Daarop werd uil de nabij- zipide kazerne de militaire wacht gehaald Bleekerssingel en Boelekade werden door de soldaten afgezet en door de andere gedeelten der stad liepen voortdurend militaire patrouilles. Bij een der ingezetenen werden de ruiten inge worpen een soldaat werd gewondenz. De tweede voorstelling der passie-spelen te Gouda, van Vrijdagavond, is dank zij de goede maatregelen der openbare maglongestoord afgeloopen. De domme menigte liet echter den avond niet voorbijgaanzonder op andere plaat sen schandaal te plegen. «Ten 10 ure," zoo wordt aan het D. v. 2. 11. geschreven, «trok een bende naar het huis van den burgemeester Mr. A. A. van Bergen IJzendoornwien men hel hoogst euvel duidt dat hij de vergunning tot de voorstellingen niet wil intrekkenmaar ook dit was bezet met militaire wachtenzoo dat men er zich toe moest bepalenvan de overzijde der gracht af, onder een vloed van verwenschingeneen aantal steenen naar het huis te werpen die dank zij den afstand geen doel treffen. De woning van den commis saris van politie was minder gelukkig, daar hier eenige ruiten werden ingeworpen. De houding van het volk is zeker diep te betreuren maar de moreel schuldigen zijn zij diehet volk kennendedoor hun heftige taal van den kansel en in particuliere gesprekken tot dergelijke handelingen indirect aanleiding gaven. Dan deed men te 's Hage beter, waar de kerkelijke autoriteit eenvoudig en in waar dige taal lot on'houding aanspoorde." Onder polilie-geleide is uit Parijs te Amster dam aangebragl Benjamin Salzedo, verdacht van medepligligheid aan hel vervaardigen van valsche bankbiljetten van honderd gulden. Te Lvon heeft een naaistertje, dat door een kleedermakersgezel bedrogen washem een fleschje met vitriool in 't gelaat gegooid. De man werd aan hel gelaat en den hals gewond doch niet ernstig. Ilel ongelukkige meisje is in hechtenis genomen. Ren Schevaningsche koetsier zat in kenne- lijken staat op den bok van zijn rijtuig. Dit werd opgemerkt door een drietal politieagenten twee hunner pakten den man op en stopten hem in zijn eigen rijt wig terwijl de derde den hok beklomde leidsels nam en den overtreder der drankwet naar het politie-bureau reed. Ken New-Yorksch weerkundige Prof. B-ooks, heeft bij sijne lelescopische waarnemingen een zeer groot aantal vlekken op de zon ontdekt die ook met het bloote oog zichtbaar zijn. Zij voerspellen omkeeringen in de atmosfeerelec- trische stormen enz.vroegere natte onstui mige zomers werden ook aan de zonnevlekken geweten en pessimisten beginnen al bang te worden dat het weder uit zal zijn met het ouder- wetsehe mooije zomerweder. liefde tol haar opblikte. «Nu, dan. André, ik zal trachten om het voorgevallene ie vergelenechter gaals men ons eens bespieddeuwe bruid «Bevindt zich reeds hier en hoorde juist uwe laalsla woordenzoo sprak eensklaps eene schorre stem. Yerschrikl sprong André op en wendde zich om. Daar stond Caro met hoog opgeheven hoofd, 't Zwart fluweelen masker was op den grond gevallenzonder dal zij zulks bemerkt had. Een blos van verontwaar diging kleurde hare anders zoo bleeke wangen donkerrood en de toornice glansdie uil hare oogen straalde, maakte haar in dat oogenblik werkeiyk schoon. In 'l eerst zwegen allen. Ein delijk hervatte Emelie «Caro, hoezeer de schijn tegen mij getuigt, zoo bezweer ik udal ik. «Spur uwe verzekeringen, Mevrouw onder brak Caro haar koel, «evenals gg, Mijnheer; Het Hof van Assises in 'l Somme-Depmtenient heelt zekere weduwe Clievallier ter dood ver oordeeld. Dit omnenscli had haar zwangere schoondochter vermoord om haar zoon in liet bezit te stellen van een kapitaalbij huwelijks overeenkomst aan de langstlevende verzekerd. Zij had het 20jarige vrouwtje een schaar in liet oor gestoken tot in de hersenen. Daarna had zij hel lijk der ongelukkige in den paardenstal ge- bragl en 'l paard losgemaakt, om zoodoende aan een loevalligen dood te doen denken. Den 10 Augustus», s. zal door een der rijkste ingezetenen van Nieuw-York mei een zestigtal vrienden een pleizierlogt in het Far West tot San Francisco ondernomen worden. Alle kosten die op 200,000 francs geschat worden zullen door den gastheer, den heer Rafus-Hatchbe taald worden Het gezelschap, waarvan dertig personen uit Europa verwacht wordenzal be slaan uit sportsmengeleerdenkooplieden letterkundigen en eenige dames. Volgens de Rural Newyorkerheeft er in de laatste jaren een belangrijke invoer vaneijeren uit Europa in de Vereenigde Staten plaats gehad. Gedurende de laatste negen maanden impor teerden enkele firma's te New-York ruim 200,000 dozijn eijerenvoornamelijk van Frankrijk ook Nederland en Duitschlandzelfs van Italië en Turkije. Het breken moet geringer zijn dan bij Weslersche eijeren en de prijzen een paar cent per dozijn minder dan van het inlandsch pro duct. 's Zomers is de eigen productie bijna vol doende, doch 's winters moet het buitenland te hulp komen. Canada heeft lot dusverre voor een groot gedeelte in die behoefte voorzien en de aanvoer van daar bedroeg in 1882 12 rail- lioen dozijnter waarde van 1,800,000 pd. sL Daar eijeren voldoende lang goed kunnen wor den gehoudenvoorspelt men mettertijd aan voeren van China dal alleen genoeg produceert om de Vereenigde Staten te voorzien. Te Heerenveen hebben Dingsdag en Donder dagavond een paar Mormonen gesproken. De zaal was telkens overpropt vol en een paar personen hebben zich bij hen aangesloten. Men vreest echter niet dal hunne prediking veel resultaat zal hebben. Oude lieden wier bloed dun en wier slap onzeker geworden is prijzen het Ilop-Bitler voor hel goed dal het hun gedaan heeft. Reinig en bevochtig de drooge en kleverige mond der zieken en verfrisch hen met Hop-Biller, dat gij met een glas koel water moet vermengen. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de LunterBche beek en de rivier de Eem. Roodek Haa> boren bened. Lam Poth- Giui 0,15 0,40 0,35 0,70 0,50 O,AO 0,21 Verkooping van Vaste Goederen. Donderdag 19 Julij 1883 in het Koffijhuis «de Arend" te Amersfoort Notaris: de Heer C. VAN WIERINGEN te Woudenberg. 1. De Windkoorn-, Run-en Pelmolen, gen. «de Gunst," met Woonhuis, StallingErveTuin en Bouwland aan den Oud-Leusdenschen weg f 4560 2. Een perceel Bouwlandachter h«t vorige perceel470 3. Eene Koopmanshuizinge met Pak huis, Stalling en Erve, builen de voormalige Slijkpoort *2580 7610 ik hecht daaraan volstrekt niet de minste waarde; maar ter zake. GijMijnheerbegrijpt voor zeker weldat ik uwe vrouw noch kan noch wil worden. Evenwelom alle éclat te ver mijden en bovenal om mijn goeden vader te sparenwil ik nog eenige dagen uwe geluk kige bruid schijnendaarna zijl gij vrii. En dank hetMevrouwaan mijne innige liefde voor mijn papadat ik hem uw gedrag niet bekend maakdoch wee uzoo gij eene tweede maal het waagt den edelen naam te schand vlekken, dien gij onwaardig zgt te dragen. Maar daar klinken stemmen 't is waar schijnlijk mijn vaderdie u zoektMevrouw. Spoedig ga door deze deur naar uwe vertrek ken ik zal wel eene reden vinden om uwe afwezigheid te verontschuldigen" en zij drong de arme Emelie de oranjerie uil. 'tWas hoog tijdwant op den drempel verscheen de gene- real. WêrtU wrvêhjd. AMERSFOORT, 23 Julij 1883. Du bij den Generalen Staf benoemde luitenant, kolonel Jhr. L. J. H. Teding van Berkhout i8 bestemd om de betrekking te bekleeden van chef van den staf bij den Inspecteur van het wapen der cavalerie en de bij het 1e reg. hussaren nieuw benoemde majoor J. M. G. Randharezal hem vervangen in het bevel over het depót- escadron van hel le reg. Hussaren, in garni zoen te Amersfoort. Voor de levering van gas lot verlichtingver warming en beweging in de gemeente Amers foort is Vrijdag jl., den termijn tot inlevering der inschrijvingsbiljettengeen enkel aanbod ontvangen. Het muziekcorps van het 1e reg. hussaren, kapelmeester de lieer H. Kareis, bragl Donder dagavond jl. op hel terras in Amicilia eene serenade aan Jhr. L J. H. Teding van Berkhout te Amersfootl, onlangs lot luitenant-kolonel bij den generalen staf benoemd. De voormalige gemeente-ontvanger van Pulten D. C. Horselinggevankelijk van Michigan uit Amerika naar Zwolle overgebragtheeftvol gens de Zwolsche Ct.hij zijn verhoor voor den regter-commissaris aldaar volledig hekend, zoodal hij reeds naar den procureur-generaai bij het Hof van Arnhem is verwezen. De tekorten in zijne gemeentekas moeten reeds sedert ver scheidene jaren telkens door hein zijn bedekt met geleend geldals hij wist of begreep dat zijne gemeentekas zou worden nagezienwelk geleend geld hij dan, n& de kasopneming, aan de leeners teruggaf. Hij moet bij het verhoor den wensch hebben te kennen gegeven om spoe dig le mogen teregtslaan teneinde na hel onder gaan der hem opteleggen stral des te spoediger weder naar Amerika te kunnen lerugkeeren. Te Soest zijn tot leden van den gemeenteraad gekozen (te heeren G. C. Klootersaftredend lid en weihouder en H. F. Logtensteijn. Herslem ming geschiedt lusscheo do heeren C. Kok Tz. en P. Kuijer. Te Woudenberg zijn lot leden van den ge meenteraad herkozen de heeren C. van Wieringen en J. ter Maaten. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Er is heden nog een onderwerpwaarbij ik even moet stilstaanbij den toestand le Scheveningen. De goede concerten van ons opera- orkest op hel terras, de lieve tooneelvoorstel lingen en andere amusementen in de kurzaal (we zullen er weldra Desiré Arlot en Padilla hooren) niets is in slaat Scheveningen op te wekken uit den slaap, waarin het door de nieuwe exploitatie en door de «afsluiting" van het Badhuis is vervallen. Hel bezoek is veel geringer dan voorheende magazijnhouders in de galerie klagen algemeen cn in het badhuia gaat het zoo stil dat de restaureur Oster lus- schentijds den bijl er bij heeft neergelegd. De geruchtenals zou de man met de noorderzon zijn vertrokkenzijn eenvoudig lasterlijk hij heeft in een hotel in Den Haag zijn intrek ge nomen en al zijn crediteuren opgeroepen om betaling te doen van hetgeen hij hen schuldig is gebleven. De man beweert echter bedrogen te zijn en verwijt dit aan het bestuur van het zeebad Scheveningen. Ik voor mij geloof dat daarvoor geen grond beslaatomdat de ondernemers m i. zelf bedrogen zijn in hun groote verwachtingen. Ten slotte zal het dan ook blijken dal de nieuwe badhuisexploilalie voor niets anders goed is geweest, dan om de kwijnende hotels te Scheveningen te helpen. In de Groningsche bladen leest men Door den heer officier van justitie bij de arron- dissements-regtbank te dezer slede zijn wij ge- magligd ter algemeene kennis le brengen, dat door de aannemers, len wier nadeele in den avond van den 18den op den 19den Julij jl. uit een ijzeren brandkastbinnen de in aanbouw zijnde cellulaire gevangenis le Helpmantwee bankbiljetten ieder van f1000 en ander bank papier cn specie, ten gezamenlyk bedrag van omstreeks f4000, werden ontvreemd, ecne som van f 200 is uitgeloofd voor dengenedie den dader of de daders van dit feit aanwijst of zoo danige inlichtingen aan de justitie verstrekt waar door deze op het spoor van den dader of den daders en tot hunne veroordeeling kan geraken. Vanwege de Maatschappij tol verpleging van weezen in hel huisgezin wordt op de Tentoon stelling te Amsterdam een bazar gehouden, waar van de opbrengst aan de weezen ten goede komt. Zooveel steun ondervindt die Maatschappijdat de bazar byna is uitverkochtde commissie vraagt toezending van voorwerpen van kunst cn smaak on den voorraad weder aan la vullen.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 5