Dingsdag 7 Augustus 1883. m 5191. '^35§v Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit lilad verschijnt Maandag en Dtnderdayaaond. Abonnement per S maanden ƒ1.— Franco per post 1.15. Advcrtentitn 1—6 regels 60 Cte.elke regel meer 10 Cis.; groote letters deur plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale officicSle en onteigen. Adv. por regel 16 Ctl. Reclames per regel 86 Ct». Aft. nummer 10 Cts. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegraehtWijk B 80. Politieke ilevtie. De minister van finantiën in Frankrijk is met zijn buitengewone begrooiing gereed. In den ministerraad is zij op 205 nnilliocn francs vast- gesteldwelk bedrag bestemd is voor de de partementen van oorlog en marine. Met hel overigeongeveer 40 millioenzal het tekort van de vorige buitengewone begrooling gedekt worden. In dcnzclfden ministerraad werd ook besloten de overeenkomsttusschen den Bey van Algiers en den heer Cambon gesloten aan het Parle ment ter goedkeuring voor te leggen. In dit ti actual neemt de Uey de verpligting op zich, ten einde de toepassing van bet Fransche protectoraat gemakkelijk te maken, in zijne staten al de hervormingen in te voerenwelke Frankrijk in hel landsbestuurde regtsbedeeling enz. nuttigen noodigachl. De Fransche regering harerzijds waarborgt de leening voor de con versie der Tuneesclie schuld de Bey mag zonder Frankrijks toeslemming geene nieuwe leening sluiten. De sommenvereischt tol de rentebe taling worden tol een bedrag van twee millioen gevonden uit de inkomsten des lands en uil de civiele lijst van den Bey. Onmiddellijk nadat dit besluit van den ministerraad was gevallenwerd bet ontwerp van wet tot goedkeuring van het Iractaat bij de Kamer ingediend. De Duitsche marine is voornemens een proef te nemen met een drijvend hospitaaldat het eskader bij de zeemanoeuvres in de Ballische zee zal vergezellen. Dit schip zal voorzien zijn van hullenhangmatten voor zieken en ge wonden chirurgische instrumenten en operatie tafels. Voorlaan zal dit schip bij alle oorlogen de actieve vloot vergezellen en opdat de oorlog voerenden het schip kunnen onderscheiden, is het wit geschilderd met een roode streep in 'l midden. In de militaire en politieke kringen te Berlijn wordt druk gesproken over het definitief af treden van den vice-admiraa! Balschchef van liet station der Noordzeedie thans op non- activiteit is gesteld. Deze hoofdofficier heeft reeds herhaaldelijk zijn ontslag ingediend, voornamelijk in de maand April 11., bij gelegenheid van hel geschil tusschen v. Bismarck en generaal Stosch welke laatste toen als minister van marine ver vangen is door den luitenant-generaal Gaprivi. Het blijkt thans dal bij het in functie treden van dezen minister in Junij de heer Batsch op nieuw zijn ontslag heeft gevraagd. De groote FEUILLETON. Caroline of de Stiefmoeder. (3) Slot. Eene Novelle. Von Ilelmbach volgde hunnen raad op en begaf zich dadelijk op reis naar de stad hunner inwoning. De schemering begon reeds te vallen toen hij aldaar aankwam en toch aarzelde hij geen oogenblik om zijne schreden te richten naar de hem zoo welbekende woning van de familie von Platen. Hij schelde met bevende liand en op zijne vraagof de generaal tehuis was, antwoordde het dienstmeisje hem dat de familie zich in den tuin bevondwaarop hij haastig besloothen daar op te zoeken zonder zich te laten aandienen. Hij was weldra in den tuin. Na een warmen dag bracht het zacht windje dubbele verkoeling toe en diep adem halend bleef de jongeling een oogenblik bij eenige reusachtige eikenboomen staan. Niet verre van hem bemerkte hij eene bank waarop twee vrouwen met afgewend gelaat gezeten waren. Zou eene dezer Caro zijn? Voorzichtig sloop hij nader; hij vernam duidelijk de woorden: «OAnna geloof mijik gevoel geen wrok naeer." 't Was hare stemdie zoete stem waarnaar hij zoo vaak onverschillig geluisterd haden welke nu zijn hart deed trillen. «Neen, Anna, ik wil niet huwen, zoo lang grief moet gelegen zijn in dezelfde quaestie waarover vroeger reeds zooveel geschreven is, nl. de benoeming van een officier van het lager lol minister van marine. In Daily News worden eenige détails gegeven omtrent het plan van een kanaal door de Doode zee. Dit kanaal zou ongeveer 2."J0 mijlen lang worden, terwijl hel Suez-Kanaal 100 mijlen lang is. De Doode zee ligt 1292 voet beneden het peil van de Middcllandsche zee en van de Roode zee. Dit zou ontzettend groote onkosten veroorzaken en levens een groot verlies van tijd voor de schependie van het kanaalals het gereed wasgebruik zouden maken. Daarom ligt in liet plan opgesloten 't reusachtig denkbeeldom de Doode zee wedergelijk men beweert dat vroeger het geval is geweest met de Roode zee te verbinden door de golf van Akabah lot aan de Doode zee te verlengen. Daardoor zouden de rivier de Jordaande vallei derJordaan, Capernaum, Jericho en het Galile- sche meer geheel verdwijnen en allen ingezwol- gen worden door de watermassa wier peil dan ongeveer 1300 voet hooger zou zijn dan thans dat van de Doode zee. Eene binnenlandsche zee van ongeveer 200 mijlen lengte zou zoo doende ontstaan. Aan het hoold van hen, die zich met dit groote plan bezighoudenslaat de hertog van Sutherland. In de provincie Petersburg heeft men tegen woordig rondreizende onderwijzers, die geregeld verschillende dorpen bezoeken om aan kinderen die te ver van dc bestaande scholen wonen en die niet kunnen bezoekenlezen en schrijven te leeren. Allerlei. De Amerikaansche heer Sheridan heeft een raiddel uitgevonden om door de electriciteit veroordeelde misdadigers zonder eenige srnart ter dood te brengen. De veroordeelde wordt op een leunstoel geplaatst, die van den grond geïso leerd is en waarvan de armen verbonden zijn aan de twee polen van een dvnamiet-machine. De veroordeelde gaat zitten en zoodra de elec- trische stroom wordt losgelatenis de misdadiger gefoudroyeerd. De draaikolk van den Niagara heeft eindelijk het lijk van kapitein Webb met gapende won den aan het hoofd teruggegeven. Webb laat zijn jeugdige vrouw en drie kinderen slechts een zijn beeld mij voor oogen zweeft. O, hoe dik wijls heb ik 's avonds opwaarts naar de sterren gestaardzij blikten toch immers in zijne kamer ook0ik ben. Langer kon André zich niet bedwingen en onder den uitroep «Geliefde Caro, ga voort; aan uwe voeten geknieldvraagt hijdien gij bemint en die u ook liefheeftu om vergiffenis. En zult gij hem deze bede weigeren? Neen, dat kunt, dat moogt gij niet 1" Verward en ontsteld beschouwde Caro hem. Zij aarzeldedoch hunne oogen ontmoetten elkander en 't was beslist. Zonder een woord te sprekenzonk zij in zijne geopende armen en aan zijn kloppend hart vergat zij alles alles, behalve, dat hij haar omvat hield, dat het zijne kussen warendie op hare lippen brandden. Een kwartiertje later zaten zij naast elkander op de bank. André had haar alles verteld en zij had hem volkomen vergiffenis geschonken. Hij had den arm om hare slanke gestalte ge slagen en streek met zijne hand de weerspan nige lokken van haar voorhoofd weg. Beide menschen blikten naar den hemelwaar tal van sterren heerlijk flonkerden. «Ziet gijCaro," fluisterde Andréterwijl hij haar nog vaster aan zijne borst drukte, paar duizend dollars na. De Amerikanendie van hel ontzettende schouwspel getuigen waren zullen zorgen voor bun onderhoud. Kapitein Webb is de derde roekeloozedie hel beproelde door den kolk van den Niagara te zwemmen en allen ondergingen hetzelfde lot. De eenige die de rivier op de gevaarlijke plaatsen is overge stoken is de koorddanser Blondin maar die ging er over, niet er door. Een verschrikkelijke ramp vond op den Den ver Rio Grande-spoorweg plaats. Een pleizier- trein tuimelde van de hangbrug over de Gunnisson rivierhonderd veertig personen kwamen om. Men meldt uit Kampen van 2 Aug.: Tot de onverkwikkelijkste schouwspelen, die de goede gemeente van tijd tot tijd te genieten krijgtmag men zonder aarzelen een verkiezing voor den gemeenteraad hier ter stede brengen. Geen middelenhoe onedel ook worden daarbij gespaard om de candidaten te doen zegevieren. Allerlei curieuse overwegingen kleinsteedsche belangen persoonlijke grieven geven den door slag, verdachtmaking, orakooping, dwang be- hooren tot de orde van den dag, goede trouw en eerlijkheid zijn contrabande. Een gevoel van verlichting overkomt den burger, als de ver kiezingen zijn afgeloopen en hij weer eenigen tijd van de kiesplaag bevrijd is. Bij de in deze week gehouden herstemming hebben zich weer ergerlijke feiten voorgedaan. Ter kenschetsing Van den toestand het volgende staaltje. Een boek handelaar, die zijn kiezerspligt vervulde, werd teen bij het stadhuis door een zijner klanten, een man van aanziendie zich bijzonder voor de verkiezing interesseerdeaangehouden en geïnterpelleerd op wie hij stemde. Daar de kiezer, in zijn onnoozelheid meenende, dat de stemming vrij en geheim was, bezwaar maakte om zijn candidaten te noemen gaf de moderne inquisitie-meester hem doodeenvoudig te kennen, dat.... hij voortaan niets bij hem meer zoude bestellen. Dat mag men noemen kiespijn aandoen. Over de aardbeving op ïsehia wordt nog gemeld In een hotel speelde een Engelsche dame, miss Robertson, voor een vrij talrijk gehoor juist de Marche funèbre van Chopin. De lijken van miss Robertson en hare moeder zijn onder de puinhoopen gevonden met die van een Zwit- cziet gijdaar is onze ster weerzij straalt en glanst, door geen donker wolkje beneveld. Weet gij wel, gij beschouwde! haarmaanden geledenals een ongelukkig voorleekennu echterdierbaar meisje is zij ons de voorbode van eene gelukkige toekomstdie ik mij heerlijk denk aan uwe zijde." «Jajazij ziet op ons neer met zachten glans; evenzoo zal onze liefde ons leven ver helderen en veraangenamenmaar laten wij te midden van ons geluk niet vergeten, dat de mijnen ons wachten." Eenige oogenblikken later knielden de ge lieven voor den generaal neder en smeekten om zijnen zegendien hij bereidwillig gaf. Hij omarmde Andrè hartelijkvervolgens zeide hij op ernstigen loon tot hem «Ten tweede male voer ik mijne dochter in uwe armen. Maak haar gelukkig en vergeet nooit wal zij om uwentwil geleden heeftbe denk dat vooralwanneer donkere wolkjes uwen huwelijkshemel benevelen en de harmonie tusschen u bedreigen." Geroerd beloofde André zulks en met de verzekeringdat hij zijne belofte vervuld heeft, eindig ik dit eenvoudig verhaalwaaruit men opmaken kandat alleen ware liefde ons ge lukkig maken kan.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1