EXTRA NUMMER. Als MEID ALLEEN. V r ij d a g 10 ||Ss Augustus 1883. m 3193. Uitgever A. H. 7 A N C L E E F F te Amersfoort. Dit blad YCMchijnt Maandag en Donderdagacon Abonnement per 3 maanden ƒ1. Franco per post 1.1B. Ad»ertentif-n1- 0 rojeli 80 C' elte regel meer 10 Cta. groot* letters naar plaatsruimte»oor randen en andere extra |\ing geschiedt h oogera prijsberekening. Legale, oScieélc en onteigen. Ad», per regel 15 Cis. lteelaincs |«er regel 15 Cis. Afz. nummert 10 Ct». Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. AMERSFOORT0 Augustus 1883. INSTALLATIE van deu Heer Jhr. Mr. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK als burgemeester der gemeente Amersfoort. Ter zitting van den Gemeenteraadheden middag te haiftwee aangevangen en gepresideerd door den heer Wethouder W. A. Croockewit waren aanwezig 13 leden; afwezig met kennis geving de hoeren C. V. Gerritsen en P. A. Iluet. Ken talrijk diglopccnstaand publiek vulde de gansche ruime tribune. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergaderingvolgt de mcdedecling van het Koninklijk besluit dd. 27 Julij 1883, No. 3behelzende de benoeming van den heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck tol burgemeester dezer gemeente, voorts dat de benoemde de gevorderde eeden heeft afgelegd waarna de Voorzitter voorstelt tot de installatie overtegaan. De heeren C. E. Herschel, J. F. Lagerweij en G. Schcltus worden in commissie gesteld om den heer van Asch van Wijck uitlenoodigen het voorzitterschap te aanvaarden en in de vergade ring binncnlclciden. De heer van Asch van Wijckvergezeld van voormelde commissie binnengetredenwordt door den heer Croockewit in nagenoeg de vol gende bewoordingen toegesproken Mijnheer van Asch van Wijck I Dij de aanbieding van het Voorzitterschap dezer vergadering wensch ik hij deze gelegen heid hel navolgende te relevoeren: Do vervulling der betrekking van Burgemees- loi van Amerslooit werd door velen met warme belangstelling tegemoet gezien niet alleen met bet oog op de dagcbjksclie administratieve werk zaamheden maar vooral ook met betrekking tol de aanhangige kwesliónals daar zijnde Gaskwestiede Kernkwestie het Onderwijs ccne herziening van het Algemeen politie- reglement en meer andere zaken wier atdoening men algemeen zeer wcnschl. Ik wensch en vertrouw èn met het oog op Uwe jeugdige krachten, kunde en bekwaam heden dat genoemde zaken onder Uwe leiding en bestuur, ter bevordering van den bloei en welvaart onzer gemeentetot een goed einde zullen worden gebracht, en dat Ge in Uw streven daarnaarU steeds van de meest wel willende medewerking dezer vergadering zult kunnen overtuigen. En hiermede verklaar ik U te zijn geïn stalleerd. Waarna de benoemde het voorzitterschap aanvaardt, onder het houden van nagenoeg de volgende toespraak Alvorens het voorzitterschap dezer vergade ring te aanvaarden, zij het mij vergund ook een enkel woord te spreken. Ik zeg den geachien spreker mijnen dank voor de tot rnij gerichte woorden. Toen de Koninklijke benoeming tot Burge meester dezer gemeente mij bekend werd was tevens een' sedert lang door mij gekoesterden wensch vervuld. Amersfoort was bij uitnemendheid de plaats, aan wier hoofd ik reeds sedert geruimen tijd gewcnscht had geplaatst te zijn. Amersfoort toch is het door wie mannen wier naam ik de eer heb te dragen ter volks vertegenwoordiging werden afgevaardigd. Amersfoort was het aan wier belangenwat haren waterafvoer betreft, mijn grootvader reeds zijne krachten wijdde. Het is om een en ander zeker zoowel voor deze gemeente als voor mij een dag van ge wicht. Gewichtig voor inij omdatnaar ik wensch onder mijn bestuur een zoo belangrijke zaak tot een resultaat zal worden gebracht, n. 1. de bevaarbaarmaking van de rivier de Ecm ocne zaak waarvoor ik uw aller welwillende medewerking inroep, Wanneer wij toch de banden ineenslaan en met den lust en ijver, die ons moeten bezielen om ons met getrouwheid van onzen plicht overeenkomstig den door ons gedanen eed of belofte te kwijten, dan twijfel ik niet of, met medewerking van hoogere autoriteitenzai deze zaak lol een goed einde worden gebracht immers niet lang geleden had men in Gel derland eene dergelijke zaak ik bedoel de bevaarbaarmaking van den ouden IJsel te behandelenen hoewel daarmede lang is ge traineerd door gcincenschappelijken arbeid en de hulp der aangelanden heeft men een ge- wensclil resultaat verkregen. haten wij ons iulusschcn geen grootsche plan nen voor de toekomst scheppendoch tevreden zijn met ccne oplossing dier aangelegenheid welke ons in slaat zal stellen Amersloortde machlslad aan de Geldcrsclie valleidoor den zamcnloop van verschillende beken wier bevaar baarmaking tolde mogelijkheden behoort, voor de uitoefening tier scheepvaart zoo gunstig gc- legendoor een aaneenschakeling van ver schillende spoorwegen met de voornaamste han delssleden verbondeneene schoone toekomst, tegemoet te doen gaanwelke Gij, mijne heeren zoo gaarne wensclil, waarvoor Gij Uwe beste krachten geeft. Ik althans verklaar U mijne heeren en U allen die te dezer plaatse zijl gekomen om van uwe belangstelling te doen blijkendat ik steedszoowel bij de leiding der in deze ver gadering te behandelen zeken, als bij het uit brengen mijner raadgevende stemde waar achtige beljngen dezer gemeente op het oog zal hebben. Gewichtig voor deze gemeente wat de be noeming van mijn persoon betreft. Over nujne kunde en bekwaamheden kan door mij niet worden uiige wijdnoch gespro kenen is hel alléén mijnen oprechten wensch lang met U aan den bloei en welvaart dezer gemeente te mogen arbeidenen dat het eens zal inogen blijken dal de keuze eene goede mag zijn geweest. Wal l.el verschil van rneeningen betrefton getwijfeld zal dat ook hier bestaandoch zeker zal ik ongeacht mijne persoonlijke mee ning in mijne raadgevende slem uitgedrukt evenals ik zulks van de evenlueele minderheid dezer vergadering hoop gaarne inij nederleggen bij liet gevoelen der meerderheid in het be wustzijn bij het door mij aangevoerde de waai- achtige belangen onzer gemeente op het oog te hebben gehad. Roep ik in de uitoefening mijner betrekking uwer aller welwillendheid inniet hel minst doe ik een beroep op de bekwaamheidkunde en bereidvaardigheid van heeren Wethouders, die reeds tal van jaren de welvaart en bloei dezer gemeente hielpen bevorderen. In hel bijzonder hoop ik te inogen rekenen op de veeljarige ondervinding van den Wet houder die bij ontstentenis van den Burge meester diens function vervulten het is met te meer gerustheid dal ikdeze gemeente lol waarneming van andere funcliëntijdelijk zal verlaten, bij de overtuiging dat de belangen van de gemeente Amersfoort alsdan zullen zijn toevertrouwd aan Heinreeds meermalen ge roepen bij vacature de zaken le leiden en onze gemeenschappelijke belangen voortestaan. En thans een beroep op Umijnheer de Secretarisdie de eer heelt reeds ruim een 30lal jaren deze betrekking te beklcedenom mij met uwe veeljarige ondervinding en met uwe veelzijdige kennis in gemeente-zaken bijtestaan. Hel is toch zeker de wetenschapdat een man als gij aan het hoofd der administratieve werkzaamheden dezer gemeente stond die mij de vrijmoedigheid schonk deze betrekking te aanvaardenwant ik weet door mijnen werk kring als secretaris van verschillende collegiën welk een steun de secretaris den Voorzitter is ik heb daardoor tevens de''.ondervinding opge; daanwat een secretaristoekomthet is niet mijn voornemen mij immer op uw moeilijk terrein te bewegenen reken alleen op uwen bijstand en op dien van hen welke U terzijde slaan. Ten slotte hoop ik dal Hijvan wien alle wijsheid is, bij de leiding dezer vergadering, mij zal sterken ea de kracht verleenen omin bet waarachtig belang dezer gemeente werk zaam te zijn. En hiermede verklaar ik het Voorzitterschap dezer vergadering te aanvaarden. Door deu Voorzitter worden nu aan de orde gesteld de op de agenda voor deze vergadering ter behandeling gestelde puntenals Benoeming van een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. De heeren B. E. Herschel en M. van Beek worden, zoo voor deze als de volgende stem mingen lot stemopnemers benoemd. En blijkt dat van de 13 geldige stammen er 12 zijn uitgebracht op den heer van Asch van Wijck, die derhalve is benoemd. Een biljet was blanco. Benoeming van twee leeraren aan het Gym nasium. Bij de stemming voor de benoeming van een leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde erlan gen van dc 12 geldige stemmen de heeren A. M. Kollewijn Nz. 10 en Mr. J. C. Naber 2 stemmen. Een biljet was blanco. Bij de stemming voor de benoeming van een leeraar in wiskunde erlangen vin de 13 geldige stemmen de heeren G. F. G. de Bruin 12 en J. N. Lancel 1 sL Op de voordrachten voor beide betrekkingen kwamen de volgende heeren voor Geschiedenis en Aardrijkskunde. 1. A. M. Kollewijn Nz., te Amersfoort 2. Mr. J. C. Naber, te Utrecht. Wiskunde. 1. J. C. vin den Berg, te Leiden, 2. G. F. G. de Bruijnte Arnhem 3. J. N. Lancelte Breda. De heer van den Berg had zijne sollicitatie ingetrokken. Vervolgens doet de Voorzitter medcoeeling van het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvangerdd. 26 Juli LL Ter Secretarie ter inzage van de leden, eene mededeeling van Mevr. Graswinckel, geb. List, dat zij de benoeming lot regentes van het Burger-Weeshuis aanneemt eene raissieve van den Minister van Binjen- landsche Zakenbehelzende goedkeuring der benoeming van den heer II. J. Reijoders tot leeraar aan het Gymnasium; Aangenomen voor notificatie, de begrooting van het Burger-Weeshuis dienst 1884 Te behandelen bij de gemeente-begrooting. een verzoek van den heer Mr. F. H. van Persijnom eervol ontslag als curator van hel Gymnasium een verzoek van den heer M. W. Scheltema Ez.om eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs Tc behandelen in eene volgende vergadering. En ten slo'le van een verzoek van den heer A. M. Kollewijn Nz.om (bij evenlueele be noeming tol leeraar aan het Gymnasium) ont slag uit de betrekking van leeraar aan de 11. B. S. Te behandelen in eene volgende vergadering. Daarna is de vergadering door den Voor zitter gesloten. ADVERTENTIE N. verlangt men met Novembereene flinke DIENSTBODE. Vereischlen zijn goed strijken en koken. Loon f90,—. Adres Mevrouw DOORMANKampstraat.'

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1