Staatsman en roemt men steeds op diens regt vaardigheid wars van nepotismedan moet men ook aannemen dat hij in dr. Evers inder tijd die begaafdheden ontdekte waarvoor Tlior- becke steeds gezegd werd oen zoo scherpen blik te hebben. En die ui.m is het nudie vriend en beschermeling met de ideeën van den voor- maligen partijleider zoo zeer vertrouwddie den staf brak over het hoofdbeginsel der wet van 1808. Want dat deed bij. Door zijn ver langen om de leerlingen van de middelbare school niel te overlad -n met vakken waaraan zij voor hun practisch leven geen behoefte hebbenreageert hij tegen de wet. Niet lang toch zou een wet kans van levensduurzaamheid hebben, welke zoo ongelijk zou werken als de wet van 1803, wanneer bij de toepassing als beginsel werd aangenomen de bevoegdheid om slechts sommige ol enkele vakken te volgen. Immers doorgaans, of meestal zelfs, houdt niet de liefde voor al die vakken de middelbare scholieren op de banken, liet is depiikkelvan hel eindexamenhetwelk op zijne beurt den weg opent voor maatschappelijke betrekkingen waarbij maar al te zeer op het offlcieele inerk- -leeken van de muhaveel minder op liet multurn wordt gelet. Hel diploma stelt de deur open voor ambt of betrekking. Dat te verkrijgen moet dan wel hel ideaal wezen en dal ideaal is niet le bereiken, zoolang de wet vordert kennis van al de voorgeschreven vakken om toleenig examen le worden toegelaten. Van de bevoegd heid, die prof. Evers wilzou derhalve weinig gebruik gemaakt worden hel kwaad blijft dus beslaan en derhalve is de klacht van dien ge leerden spreker een klacht legen de wet. Geene plaatselijke verordening vermag die op te heffen. Dit professoriaal advies zal inlusschen nooit verloren zijn. Als aanwijzing te meer van de rig- ling, waartoe hel zal moeien komen, heelt hel voor de Hegering en den toekomstigen weigever groote waarde. De Raad zeil heelt het gewone middel le baal genomen om zich van een lastige zaak voorloopig af te maken. DAGELIJKSCHE WATKRSTANÜEN van de Luntersche be3k en de rivier de Eem. OlTü*,,R"<,nE-; boven U*i.V IbeurJ 1 OVER- Kl* j HAL BttCO*. GE F.HE- STT.I.V HClV." DE Kek. lssjl m. l 1 M 1 M M. M 6 Aug:1 *,98 *.90 5.71 i 3.3S 1.70 «'.'53 6 *.99 1 5,2+ 1 3 31 2.7s 1 .OS 0,15 7 F99 +.91 3 23 3.35 2 So 1.71 I0.3-» 1.99 t 91 1 i 3,3' 2.77 l.Ca ,0,30 fl - 5.01 +.93 5. 3 3.-9 1.C5 10 -.,02 1 5 15 1 3.29 2.7.1 1.07 1 0,15 11 5.02 1 9+ 5,15 3,29 12.73 1 1.05 0,79 0,70 Allerlei. Voor een paar dubbelt jes had een arme be steller als getuige gefigureerd bij de aangifte van oen Ilaagscb kind, dal pas geboren was en waarvan de moeder heette te fijn de mai'res van een ko-lsicr van den tram. De ware moeder is echter later genleken te zijn een-: Leidsclie en hel kind moet reeds eenige weken oud zijn. De tramkoetsier en de vrouw met wie bij leelt schijnen derhalve de bezoldigde handlangers te zijn geweest van «ene moeder, die reden heeft haar moederschap te verzwijgen of van een vader, die zijn vaderschap tracht le verbloemen. Over deze zaak zal dus nader licht moeien ver spreid worden door politie en justitie. In de Z.iiuidag jl. gehouden tereglzitling van int «er>ie Kantongeregl te Rotterdamstonden alléén ter zake van openbare dronkenschap leregt negentig personen. eene andere levenswijze voegde en mij eens dal doen inziendekoste het hem niel veel moeite om mij over t« halen hein in Jeu vreemde le volgen. Onze verdwijning was natuurlijk in üe e- i .-te dagen het onderwerp van ille gcspick- ken en mijne goede, schandelijk bedrogen echigenooi d-ed dadelijk alle mogelijke stappen tol hel verkrijgen eencr wettelijke scheiding, heigeen hem niel moeilijk viel le verwerven en ik van mijne zijd-:kon zulks niel anders dan goedkeurendaar Eduard mij gezworen had om mij zijnen naam le schenken, ik was zoozeer verblind, dat ik ternauwernood bedacht dat ik mijn kind voor altijd daardoor van rnij verwijderde ik had slechts oogen voor Eduard en toen ik weinige maanden later zijne vrouw werd meende ik het toppunt van geluk bereikt te hebben. Doch helaasspoedig zouden mij de oogen geopend worden. Wij vestigden ons te Parijseene siadwelke allerlei vermaken in overvloed aanbiedt, maar dal alles kan de slem van een knagend geweien niet smoren en zulks ondervond ik maar al te spoedig. Ik ontdekte na mijn huwelijk vele gebreken in Eduards karakter, die hem niel in mijne ach ting deden stijgenmaar hij bleef zich even Zelfs onze afgebruikte stalen pennen behoeven we voorman niet als waardeloos weg te gooijen. Te Dresden althans is reeds een commissie ge vormd die zich met do inzameling van oude schrijfpennen wil belastenze verknopen en «le opbrengst besteden tol onderhoud van armen scholen. De pennen worden gemaakt van het beste soort staaldal later in de fabrieken weer kan worden gebezigd voor de vervaardiging van horlogevceren en zakmessen, alsook bij de bereiding van inkt. Millioenon pennen zouden 'sjaarlijks verzameld kunnen worden, die nu door jong en oud aan een kant worden gedaan dal ze nog al waarde bezitten, blijkt hieruit, dal in de fabrieken van stalen pennen de minste splintertjes staal zorgvuldig worden op geveegd en weder gebruikt. Verleden week is te Knoxville, in den Nonrd- Ainerikaanscben staal Tenneseeeen gedeelte van den bodem van het reservoir der water werken ingezonken en daarmede een hoeveel heid van 22UU0 hectoliter water spoorloos in de diepte verdwenen. In den zuidoostelijken hoek van het reservoir is nu een klooi ontdekt wier diepte men nog niet heeft kunnen peilen, liet schijnt dal geheel Knoxville boven een ondermijnden grond gebouwd is en van ver scheiden kanten hoort men de vrees uilen dat de stad zelf ook le ceniger tijd wel eens in den afgrond zou kunnen verdwijnen. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzaglijke getalsterkte van hel Duilschc leger kan dienendat wanneer helnacht en dag voortgaandeeen gewone poon moest door trekken in marschkolonneshet een volle maand zou noodig hebben De directeur-boekhouder der bonk van leening te Tiel is ontslagen. Hel in zijne administratie ontdekte tekort moet eenige duizenden bedragen. Er inoet reeds eene klagl legen hem zijn inge diend bij de justitiewegens liet zoek maken van bovenbedoelde som. De griffier bij hel hof van assises te Bordeaux, Cliassain genaamdis eergisteren in hechtenis genomen wegens verduistering van gelden en kostbaarhedendie bij hel gcregtshol waren gedeponeerd en welke afkomstig waren van verschillende diefstallen. Uil voorval bragt te Bordeaux een groote opschudding te weeg d.«ar Cliassain ruim dertig jaren dienst hadop hel punt siond van gepensionneerd te worden en bovendien in de eerste kringen der stad verkeerde. Een bakker te Berlijndie een bijzonder liefhebber van het biljardspel wasbad een pari aangegaan 48 uren achtereen alleen hillard te spelen zonder le rusten. Natuurlijk had deze weddenschap de nieuwsgierigheid van hel pu bliek opgewekt en voortdurend kwam een menigte naar hel koffijlitiis om den speler te zi« nzoodat hel lokaal dag en nacht vol was niet gastenwaarbij de waard niel de minste zaken maakte. Vooral was de belangstelling groot, toen «le 48 uren verstreken waren en de bakker zijn weddenschap gewonnen badwaar mede liij 100 mark had verdiend. Echter ver klaarde hijal kon hij er duizend mark mede verdienen nooit incer dergelijke weddenschappen le zullen aangaan. In den grootcn Gotthard-tunnel is een dubbel spoor gelegdzoodat nu daar dagelijks zes treinen elkaar kruisen. zorgzaam en liefdevol jegens rruj betooncn en vooraltoon ons na eene tweejarige huwelijks- vercenigingeen dochtertje werd geborentol groote vreugde van den graafdie de moeder van zijn kind niet genoeg bewijzen zijner iee- derheid wist te geven. Ik hechtte mij innig aan bel kind le meer daar ik in haar mijn ander meisje meende terug te vinden. Onze lievelinge was reeds vier jaren oudtoen zij door eene kinderziekte werd aangetastdie haar binnen weinige dagen ten grave sleepte. U onze smart le beschrijven vermag ik niet. Ik zag daarin Gods hand die mij op deze wijze voor mijn gedrag strafte. Rij mijn nu steeds aangroeiend verlangen naar mijn verlaten dochtertje voegde zich nog de wroeging over mijn handelwijze en het verdriet over de steeds toenemende on verschilligheid inijns cchlgenoolswiens gedrag na den dood van ons kind jegens mij geheel veranderd was. Avond aan avond bracht hij aan de speeltafel door en kwarn 's nachts zeer laai te huis. Vruchteloos smeekte ik hem om 't ingeslagen pad te verlaten en zelfs de ge boorte van een zoon vermocht hem niel lol inkeer te brengen. Wurdt verwijd. Op nieuw melden de bcriglen uit Ischiaeen aantal wonderbare reddingen. Terwijl soldaten van liet vijftiende regiment aan 't graven warenboorden zij in de nabij heid onder een steenmassa T geluid van eene mensclieiyke slem. Zij gingen in die rigfing graven en br.iglon met moeite een jonkman hovendie bi jna zonder eene enkele wonde 1 III uur in zijn onderaardscli hol had geleefd. Zijn vader was aan zijne zijde gestorven en dé lijklucht dreigde hem te doen slikken. Hij bad telkens om hulp geroepen, maar was met ge hoord totdat de laag puin, die hoven hein lag, door 't afgraven was verminderd. Hij kon nog loopen en ging zonder gesteund le worden naai de haven. Hij beschreef eene andere plek in zijne nabijheid, waar, zeidc hij, zijn neef begra ven lag. Men groei dus verdertotdat men diens stem hoorde en van hem vernemen kon dal hij ineengedoken onder een hem beschermend houten raam zat. «Maar, zeg ons," riep de sergeant hein toe, «ol de balk, waarop wij slaan, tol de plaats reikt, waar gij zit, anders vreezen wij, dat als wij verder graven, alles boven u zal instorten." «Neen, neen!" riep de levend bcgr.lvene«ga gerust uw gang; de balk reikt lol bierEn inderdaad slaagde men er in ook oezen man, nadat hij l!4 uur onder bel puin bedolven was geweestle red den. Eenige geredden verbalen«lal zij met kennissendie in hunne nabijheid bedolven lagen, nog spreken konden, totdat langzamer hand de slem der and- ren al zwakkeren zwak ker werd en zij eindelijk niel im-er antwoordde. Zoo was hel uiteinde van de ongelukkigcn bis schop van Casamicciola. Ondei oi-n puinhoop begraven riep hij zoo luid mogelijk de gravers loc: «Ik lig hier, red mij!" En ook terwijl men hem opgroeigaf Iiij aan hoe uien doen moest: «M-ec hierheen! Zoo is het goed! .Nu aan dezen kantenz. Het was echter onmu- gelijk hem te naderen hoezeer im n zich ook in spande en de aarde niet alleen met schoppen, maar zclls inet de handen weggroef. De slem werd steeds zwakker; zijn laatste hulpkreet ging in een pijnlijk kreunen over en ongeveer 24 uren nadat hij levend begraven werd, schijnt hij overleden le zijn. Fatsoenlijk. In e--n der jongste nummers van de Ht-lmondsche Cl. leest men de volgende advertentie: Twee fatsoenlijke heeren vragen hier (le Hel mond) met de a. s. kermis, twee fatsoenlijke jonge damesoin daarmede fatsoenlijk kermis le gaan houden. Te Chicago is eene maatschappij opgerigt lot het bouwen van luchtschepen voor bel ver voer van passagiers en goederen, liet kapitaal bedraagt 2,000,0(10 dollars. In Achler-lndië slaat de Engelsche regering thans op slechten voel met den koning van Birma. Zijne koninklijke majesteit is eigenlijk mei verlol gezegd een schofteen ellendeling. Toen hij voor vier jaren den troon besteeg liet hij ongeveer al zijne bloedverwanten inet hunne persoonlijke vrienden doodenom zijne magt te bevestigen. Hel fundament van zijn troon is gemetseld met menschenhloed. IIij heeft tegen over eene Europeesche mogendheid niets te be- leekcnen: een paar Engelsche regimenten zouden voldoende zijn om hem hetere manieren le leeren. Maar de inan heelt een vreeselijk iilée van zich zeivenhij lijdt waarschijnlijk aan grootheidswaanzin en schijnt besloten te hebben oin ziel) met Europeesche vorsten op den voet van gelijkheid le stellen. Daartoe heeft hij reeds in 1874 en 1877 gezanten naar Europa: naar Parijs, Roine en Madrid gezonden. Maar dat is hem nog niet genoeg geweest en er komt nu een derde gezantschap van vijf Birmancn met groote titels pronkende. Ilcl gaat in de eerste plaats naar Frankrijk. Te Qudemirdurn (Gaaslerland) kregen twee knaapjes van 4 jaar twist. Een van de twee kinderen greep een hamer en gal daarmede den anderen een slag op hel hoofd die zoo hevig aankwam dat hel gekwetste kind aan de gevolgen is overleden. Te Udcnhoul hadden twee buurvrouwen voort durend twist, die daarmede eindigde«lal een van deze tweeoin hare woede le koelende woning van de andere in brand stak. Zij is in verzekerde bewaring genomen. Gld. 20.uitgespaard. Men zal moer ziekte voorkomen en genezen mot 11. 5.— lïop-Bitter dan met fl. 25.uit- tegeven aan dok Iers visi ten. Ook wanneer alle mogelijke andere middelen lalcn geven zij den zieken de genezing.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2