stonden warm niet zoo spoedig gered. Sommigen liepen met brandende nachtklee deren voHi-liij <ie vensiers en geen anderen uitweg invet zi-ndesprangen zij eindelijk uil d*- runen. Vooi de meesien liep deze sprong vni _roed al De brandweer slaagde er eindelijk in Iri hui- binnen ie dringen en achtereenvol gen.- werden twaalf, reeds door het vuur om ringde verpleegdengered. Plotseling viel toen het d*k in en ailes wal nog binnen de muren van hei brandende gebouw leefdewerd mede naai beneden gesleurd en onder de brandende puinhoopen begraven. Bij dit onheii zijn de eigenaardr. Bayd en zijn zoonbenevens twee patiënten en de keukenmeid omgekomen. De geredden hebben groolendeels ernstige brandwonden bekomen. De naamsoorsprong van den Tabak is twijfel achtig. Sommigen zijn van oordeeldat de naam afkomstig is van dien van hel eiland Tobago ol Tabasco, waar Ferdinand Corlez uitgestrekte velden met deze plant zag bedekt. Anderen rneenendat hij ontleend is aan dien der tabakspijpen der inboorlingen van Cuba dooi hen labaccos geheelenterwijl Bilderdijk beweert, dal de na3m alstamt van helTurksche woord tabakhetwelk de beteekenis heeft van blad. Toen Columbus in 1492 Amerika ontdekte, zag zij er de Roodhuiden tabak rooken en ook in Brazilië en elders bestond in de 10de eeuw die gewoonteterwijl er levens zijndie het gevoelen opperen dal de tabaksplant evenzeer in Azië te huis behoort en dal reeds lang vóór de ontdekking van Amerika gerookt werd in China en Perzië. Eerst in de tweede helft der 16de eeuw ves tigde Jean Nicot, Fransch gezant te Lissabon, de aandacht van Calharina de Medicis op de ge neeskrachtige eigenschappen der tabaksplant, en weldra werd deze in Frankrijk en vervol gens ook in DuilscMand verbouwd. In ons Vaderland bestaat de tabakscultuur het vroegst te Amersfoort sedert 1615. Van Java ontvin gen wij eerst tabak in 1835, van de Molukken in 1874 en van Sumatra in 1805. hoewel in die gewesten reeds lang le voren tabak werd ver bouwd ten behoeve der inlanders. gers op den trein waarvan niet één gedood werd enkele builen en schrammen niet mede- ge rokend, bleven zij tells van verwondingen vrij. De goederentrein zegt men was in vertraging. Te Weerde aangekomen ging de machinist den werkman, die het signaal moest geven en van vermoeienis ingeslapen was is ak ker maken. Ongelukkig had daarbij een misver stand plaats en werd een verkeerd signaal ge geven. In plaats van le signaleeren dat de baan niet vrij was, zoo zegt men ten minste, meldde de wachter het tegenovergestelde. Dientengevolge kwam de expraslrein in volle haast aangereden: hij bolste op den goederen trein. De vernieling en de verbrijzeling is ver schrikkelijk geweest; alles is gebroken en lol splinters geslagen en men is verwonderd dal er geen aantal ongelukken zijn voorgevallen lus- schen de reizigers. Van alle kanten kwamen er menschen uil de puinen gekropenzoowel dames als heeren. De spoorwegdienst lusschen Mechelen en Weerde was den geheelen dag gestremd. De treinen uil Antwerpen konden slechts rijden tol Mechelen en die uil Brussel tot Weerde. Later was de weg echter weder vrij. Eergisteren is de machinist W., die op een trein van Emmerik naar Utrecht dienst deed terwijl de stoker de 'L gewond en bewusteloos op de spoorlijn, lusschen Ede en Veenendaal is gevondenter beschikking gesteld der justitie le Arnhem en naar die gemeente overgebragL De stoker de Z., is nog steeds niel buiten gevaar. De Winschoter Courant behelst het volgende ondeugend antwoord. «Weet u ook," zei jl. Maandag op een soiree te Amsterdam iemand tot den bekenden Stot-Tai, «dat de kriticus N. gezegd heeft, dal uwe vurige schetsen van de bekoorlijkeAndalusische meisjes en uwe lief desavonturen in Spanjebij hem niets dan «walgingkunnen wekken?" «De arme man," antwoordde blot-Tai meedoogend«ik hoop, dal hij spoedig weer zal herstellen." Het Geregtshof te Arnhem hesft den gewezen gemeente-ontvanger van Putten veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf en een geldboete van f600. 6. Benoeming ven een leeraar in de Natuur wetenschappen aan de hoogere burgerschool. 7. Voorstel van den heer C. V. Gerritsen in zake de gasfabriek. Gisterenochtend tegen 12 uren is brand ont staan in een hooiberg achter Luijaard bij Amers foort behoorende aan den lieer Jan de Brce. De Heeren Burgemeester, Wethouders, Brand weer Schutterij en Politie waren zeer spoedig aanwezig en heelt de brand zich bepaald tot deze hooiberg die echter niel tegen brandschade was verzekerd. Hedenochtend omstreeks acht uren is op de Langestraat een paard, gespannen voor een wagen tengevolge van schrikkenop hol go- raakt en in de bogl nabij de Varkenmarkt viel de wagenwaardoor een groot spiegelglas van den Heer Maurilz. F. W. J. de Jong werd ver brijzeld hetwelk echter verzekerd is bij den Heer Henri Huinck te Utrecht De hij hel 2e reg. hussaren benoemde Rit meester 11. M. Werner is in zijnen nieuwen rang ingedeeld als kornmandant van het 2e escadron in garnizoen te Venlo. Den Heer Majoor-Kommandanl Pandbare en den Ritmeester Werner zijn door de Officieren der Hussaren te Amersfoort in garnizoen Don derdag jl. een diner in Amicilia aangeboden, zoomede eene serenade van de regimentskapel. Oiider kommando van den Heer Majoor Tromp von Holst werden in de laatste dagen op de Vlas akkers nabij Amersfoort gecombineerde schiet oefeningen gehouden van Ainersl. Schutterij en Weerbaarheids-vereeniging zullende deze aan den Schietwedstrijd nabij Bussuiu deelnemen. Ingevolge opdragt van den gemeenteraad van Amersfoort, die lol eigen exploitatie des noodig tot den bouw van eene nieuwe gasfabriek in beginsel beslootzijn door het dagelijksch be stuur tot deskundigen voor de waardeering der fabriek c. s. van den tegenwoordigen conces sionaris benoemd dr. Th. van Doesburgh directeur der gasfabriek te KralingenC. A. Huygenciviel-ingenieuren W. 11. Kam, gem.-arehitectwier rapport eerstdaags kan worden tegemoet gezien. In de eerstvolgende dagen zal aan de inge zetenen dezer gemeente eene lijst worden aan geboden ter gemoeikoming in de kosten Ier op sporing van de Varna met de bemanning, allen Nederlanders. Aan het hoofd der lijst leest men Medeburgers! Het is U allen bekenddat de Nederlandsche expeditie, aan boord der VARNA en bestemd naar Uicksonshavenvóór bijna een jaar in liet ijs der Kara-zee besloten is geraakt. Een stoomschip ligt te Hammerfest gereed om zich te begeven naar de plek waar de Varna het laatst gezien is en zoo mogelijk red ding aanlebrengen. Doch zoowel de huur en de uitrusting van dit schip als de waarborg tegen de vele ge varen welke hel in die zeeën bedreigeneiscnen groote sommen. Professor BUIJS BALLOT heeft zich daarvoor op groothartige wijze aansprakelijk gesteld. Hij deed dat in liet rechtmatig vertrouwen dat de natie hem helpen zal bij het torschen van dien last. Dit vertrouwen mag niet beschaamd worden. Ieder Nederlander, wiens hart op de rechte plaats zitzal het zich tol eene eer rekenen daarvan blijk te geven, door, naarmate van zijn vermogenbijtedragen tot kwijting van zulk een schuld. Wij achten het overbodig Uonze mede burgers, daartoe optewekken. Het zal voldoende zijn U in de gelegenheid te stellen, door in- .'eekening op bijgaande lijstdeel te nemen aan dit werk van liefde en nationaal eergevoel. De ingezamelde som zal onmiddellijk worden toegezonden aan professor BUIJS BALLOT, onder dankbetuiging voor zijnen betoonden moed en het in zijne landgenooten gesteld vertrouwen. Jhr. Mr. T. A. J. VAN ASCII VAN W1JCK. M. VAN BEEK. Dr. D. BURGER. R. W. VAN BURGSTEEDEN. C. L. DOORMAN. Jhr. DE GEER VAN RIJNHUIZEN. B. E. HERSCHEL. Mr. F. II. VAN PERSIJN. J. C. ROL AN DUS I1AGEDOORN. Bij het vergelijkend examen voor de betrekking van Directrice der te Amersfoort oplerigten Openb. School voor meisjeswaren Donderdag jl. Een zich noemende Jan Baloud 27 a 28 jaren, ontving dezer dagen van llermanus Wis- sinkte Rotterdamin bewaring een boekje van de Rijkspostspaarbank. No. 7806, le Am sterdam afgegeven waarop nog als inleg voor kwam f 20. B. deed hel boekje voor f 15 over aan S. Bremerte Rotterdamvoorgevende zelfde eigenaar llermanus Wissink te zijn, waarbij hij een schuldbekentenis onder dien naam afgat ln het bijzijn van Bremer gaf hij dien naam als den zijnen ook aan het Post kantoor tc Rotterdam op. De commissaris van poliie te Rotterdam verzoekt nu opsporing, aanhouding en berigl omtrent dezen BaL De nachttrein van Parijs naar Amsterdam is te Weerde bij Mechelen in botsing gekomen met een goederentrein. De machinist van dezen laatste is morsdood geblevende stoker brak «en beende hoofdconducteur werd ernstig aan borst en zijde gekwetstterwijl nog eenige andere trein beambten ligle kwetsuren kregen, 'lGerucht, door een der ochtendbladen ver spreid dat er tien reizigers gedood zouden zijn, is gelukkig onwaar. Er waren 22 reizi- «Edel kind,' antwoordde Mevr. Werner, terwijl zij llermance's hoofd lusschen de handen nam, «uw gelaat is voorzeker de spiegel uwer reine, onschuldige ziel. Gij zijl gewis zeer schoon mijne lievelinge en ik uwe moeder 241 u nimmer kunnen aanschouwen. O, als ik daaraan denk dan «Dierbare, dierbare moeder, wees kalm!" «Ja, mijn kind. ik zal in Godswil berusten. Nogmaals llerinancesineek ik ulaat mij gaan. Ver vwn bier, wil ik trekken, verzekerd zijndedal gij mijner in liefde herdenken zulL Geloof mij, kind, 't valt rnij zwaar om u te verlatenmaar het moet geschieden en hoe spoediger zulks gebeure des te beter is het." «Blijf, moeder, blijf, maak uwe dochter niet ongelukkig. Wie zal uwe wankelende schreden geleidenwie zal u moed inspreken als de herinnering aan hel verleden u dreigt te overmeesteren. Wie...." doch naderende voetstappen deden haar eensklaps afbreken. Zij luisterde eenige 'oogenblikken en vervolgde daarna op gejaagden toon: «O, mijn God daar komt mijn echtgenootmijne kinderen." Ijlings nam zij op de sopha plaatsterwijl zij eon borduurwerkje ter band nar». «Ga zitten, moeder, en wees bedaard. Wat er ook gebeureuwe Hermance is bij u en zal u weten le beschermen.Wordt vervolgd. Het Hop-Bitter heeft zijns gelijke niet om aan iedereen het gemak, de rust, de kalmte, de kracht en de ineesl bloeiende en robuste gezondheid te bezorgen. Vraag hel aan allen die er gebruik van gemaakt hebben en neem er ook de proef van op uwe beurt. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eem. |Rooi>ex litis Ovïs I.m Pgth- Oui DB boven bened BAL- i.b.n stki.v nvu- lit.s'. Km 1888 m M Al M M. M M- M. 12Ao? 5 03 ♦,95 5,20 3,3« 2.78 1,70 0.75 0,60 13 - 03 5.12 3,2a 2,72 1.67 0,73 0.30 1« - 5.02 5,07 3,21 2.70 1,60 0,69 0.10 15 5,00 ♦,93 5,15 3,25 2,69 1,59 0,56 0,10 16 ♦,»9 ♦,81 5,28 3,2S 2,76 1,66 o,69 0,30 17 ♦,99 ♦,92 5.20 3.3<) 2,73 1 0,66 0,35 18 «,99 ♦,92 6,U 1 3,2* 2,72 1,8« 0,67 0,30 Di COMMISSARIS des KONINGS ij» d« provincie UTRECHT Brengt ter kennis van een ieder, dat ten gevolge van het aanbrengen van herstellingen en versterkingen aan de Potbruggelegen in den Grooten Weg der eerste klasse n°. 2 (tweede perceel) de passage over die brug zal zijn gestremd van Maandag 27 Augustus tot Zaturdag 8 Septemher a. s. en het verkeer dientengevolge gedurende dien tijd zal plaats hebben over de Zuidwaarts van den rijksweg gelegen Zandweg genaamd de Brinkanlerweg. Utrecht, 18 Augustus 1883. De Commissaris des Konings voornoemd s' JACOB. BMB AMERSFOORT, 20 Augustus 1883. Donderdag, 23. Augustus 1883, des namid dags te 1 uur zal de Gemeenteraad van Amers foort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Verzoek V3n den heer Mr. F. H. van Persijn om ontslag als curator over het Gymnasium. 9. Verzoek van den heer M. W. Schelletna E.z., om ontslag als lid der commissie van toezigt op hel lager onderwijs. 3. Verzoek van den heer A. M. Kollewijn A.z., om ontslag als leeraar aan de hoogere burger school met advies van Burg. en VVeth. 4. Ontwerp-besluiten in zake reclamen tegen aanslagen in don hoofdelijken omslag. 5. Voorstel van Burg. en Welh. tot het vcr- leencn van gratificatiën aan L. Karnes en P. Schimmel.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2