In de omstreken van Bromberg, waar thans dooi het Daitsche leger groote manoeuvres ge houden worden heeli een ontzettend voorval plajts gehad. Een roode huzaar liep langs een weide, toen eensklaps een slier, door de kleur vut) zijn uniform in woede onstokenop hem aanrende. De huzaar sprong vlug ter zijde greep den stier bij de horens en wist zich boven op den rug van het nu nog doller ge worden dier te werken, dat, na vruchteloos getracht te hebben zich van zijn berijder te ontslaanzich in woeste vaart in het meer stortte. Hier liet de in doodangst verkeerende soldaat zich zachtjes van zijn minder aangename zitplaats afglijden, in de hoop op die wijzen te Ontkomen. De stier zwom hem echter na en bragt den ongelukkige herhaaldelijk zulke vree- selijke w onden aan hel hoofd toedal deze weldra zijn krachten verloor en het water met zijn bloed kieurende, in de diepte wegzonk. In Pruisen is weder meer «raad" gekomen. De Raad-rubriek is uitgebreid. Bij de geheime en wn'kelijkc geheimraden, bij de gezondheids- en juslilie-radenzijn nu nog schoolraden ge komen. Die titel zal worden verleend aan ver dienstelijke onderwijzers en leeraren (bij de hoogere burgerscholen) die op pensioen worden Sis te ld. 't ls mooimaar hel kost niet veel. isschicn zouden vele candidaten voor pensioen aan eene verhooging van hel pensioen boven den Raads-tiiel de voorkeur hebben gegeven. De ruim 20jarige ongeh. raej. B. te Zwolle had terwijl zij zich met eene brandende petro leumlamp naai den kelder had begevenhet ongtluk op de trap te struikelen en te vallen. Haar kleederen vallen daarbij vlam en hoogst ontsteld snelde zij naar buiten. Op haar angst kreten toegesneldhaastten zich de buren de vlam te blusschen Zij was intusschen reeds mei brain wonden overdekt en dan ook na een verschrikkelijk lijden bezweken. De brievengaarder cn besteller te Slikkerveer gem. Ridderkerkis sedert gistermiddag voort- vlugiigmen vermoedt dal hij zich aan ver duistering oi valschheid in geschrillen heeft schuldig gemaakt. Terwijl eenige veldartilleristen te Naarden he iig waren een vuurmond te laden ontplofte de lading. Van een soldaat werd een gedeelte der arm geheel weggeruktoogen en borst zwaar gekwetsteen wachtmeester en een ander soldaat bekwamen eveneens zware brandwonden. Ge neeskundige hulp werd spoedig verleend waar op de gewonden per ziekenwagen naar het hos pitaal werden overgebragt. De oorzaak van het ongeluk inoel gezocht worden in hel nog aan wezig zijn van vuur van de vorige lading. De heer J. A. de Bergh maakt nu weer in zijn Penkrassen bekend dat hij nog lang niet voornemens is zijn uilgaaf te staken. Een koe. die op de landbouwtentoonstelling op het eiland Jersey dezer dagen den eersten Ïrijs behaald had is aan een Amerikaan ver- üchl voor 118.000. Wanneer conservatieve geneesheeren aan hunne zieken hel Hop-Bitter voorschrijven in plaats van de gewone apothekers-receptenis zulks alleen daaraan toe te schrijven dat zij daarin hel eenige middel zien dat nauwkeuiig het resultaat oplevert dal voor den lijder verlangd wordt. C l 11. III hebben weinig noodig I" Ik zou nooit gedoogen dal gravin Hermance van Lichtenau «Deze houdt op te bestaan," viel zij hem zacht in de rede, «om plaats te maken voor Mevrouw Streilwier echtgenoot op 'l bed van eer gestorven is en rnel hare blinde moeder zich teruggetrokken heefi op een klein landgoed. Gij ziet du>dat ik op alles bedacht ben." «Maar niet op de gevaren, welke eene jonge, tchoone vrouw overal bedreigendie zonder mannelijke bescherming in rie wereld staat." «Mijn gedrag," hervatte Hermance fier«zal niemand ooit aanleiding kunnen geven om mij oneerbiedig te durven naderen. Wee den vermeteledie zulks zou wagen 1 Mijne plaats is aan de zijde mijner blinde moederik zoek dus geen gez< Ischap. Haar te verzorgenhaar te verstrooien zal voorlaan mijne taak zijn. Ea mmeer ik is alles geregeld en blijft mij niets meer overig te doen dan afscheid van u ea mijnekinderen te nemen." Niemand antwoordde want allen zagen in dat tegenwer pingen op hare onverzettelijkheid afstuitten. Op luar scheden verscheen een bediendewien zij beval M'jullïou'v Claire te verzoeken rnet de kinderen binnen ic komen. Wordt vcrvvüjd. DAGELÏJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersobe beek en de rivier de Eem. Datum Hoont* Haan O ver- Lam buven bene.1. oen. 18S3 M. M. M. M. 08 Aug 4,92 4,84 4,90 3,08 27 4,88 4,82 4,9b 28 4,88 4,80 4,95 29 - 4,84 4,75 4,95 3,04 30 4,88 4,59 4,97 3,os 31 4,99 4.00 4,96 3,04 1 Sopt. 4,90 4,01 4,98 3,10 POTII- DUtlO. Geerk- ■STKIN. Gast huis- i)e Eem. M. M. M. M. •2,03 2,27 2,23 0,57 0,05 2,00 0,50 2,07 2,29 0,65 2,00 2,25 0,58 l),2o 2,0-2 2,24 0,01 0,3b 2.01 2,32 0,60 0,15 2,00 2,26 0,60 0,20 Ramp in Nederlandsoh-Indië. Regeringslelegr. uit Ned.-lndië Op 20 dezer hevige uitbarsting op Krakatau met een aschregen, die een groot deel van Noord- Bantam verwoestte en voedingsmiddelen ver nield heeft. De bevolking verlaat in wanhoop het land. Den 27 des morgenshevige vloedgolf. Kust streek van Merak en tol Tjiringin verwoest. Anjer, Merak en Tjinringin zijn inel alle gouver nementsgebouwen verzwolgen. De vuurtorens op hel «vierde punt" (Java) en den «Ylakke- hoek" (Sumatra) zijn vernield. Vijl Europeesche en verscheidene inlandsehe ambtenaren van Anjer en Tjiringin zijn vermist. Vaarwater straat Soenda geheel gewijzigd. Krakatau ingestort. Waar vroeger de top was staat thans water, terwijl zestien vulkanische opheffingen tusschen Krakatau en Sibesië zicht baar zijn. m «Geheele omvang der ramp niet bekend." Een Reuler-telegram luidde «Zestien nieuwe vulkanen zijn ontslaan tus schen de plek waar Krakatau lag en liet eiland Sibesië. Dc vulkaan Soengepan heeft zich ver deeld lot vijf vulkanen. «Een gedeelte van de residentie Bantam is een woestenij en met asch overdekthet vee is ge heel zonder voedsel. De bevolking is wanhopig. Men is begonnen met het opzoeken van de lijken 704 zijn reeds begraven in het district Tanara 300 in het dorp Kraniat, raeerendeels Chi- neezencn 40 in het district Serang. In een bij de Stoomvaart-Maatschappij Neder land omvangen telegramwordt dc verwoesting van Krakatau en var den vuurtoren te Anjer bevestigdmedegedeeld dal tot nu toe onbe kende rotsen in straat Sunda te voorschijn zijn gekomen en de meeste zorg aanbevolen bij het passeeren dier straat. Men schat hel aantal slagtoffers in het district Tjiringin op 10,000; het geheele aantal slagt oflers van de uitbarsting wordt door sommigen op 30,000 menschea geschat. Koiiuitfgeviiig. Dl BURGEMEESTER van AMERSKOOHT Gelet op het koninilijk besluit randen 17. October 1820 (Staats- blad No. 22) Brengt ter kennis ran de ingetelencn deter gemeente dat tol het mtgeren r»u de PATENTBLAUEN' aan hen die aangifte roor patentrecht orer het dienstjaar 1883/84 hebben gedaan, ten r.i.id- haite tal worden sitting gehouden op Maandag, den 10. en Dins dag, den 11. September aanslaande, ran 2 tot 4 uur dea namid dags ea dat de nict-afgehaalde patentbladen door den deurw aarder ran 's rijka belastingen sullen worden bezorgd tegen betaling ran Amersfoort, den 3. September 1893 De Burgemeester roornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. AMERSFOORT, 3 September 1883. Dingsdag. den 4. September 1883, des na middags ten 1 urezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Installatie van de benoemde leden. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Benoeming van leden der Commissie be doeld bij art. 166 der Gemeente-wet. 5. Benoeming van twee leden der Commissie van fabricage. 6. Benoeming van een lid voor hel Burgerlijk armbestuur. 7. Benoeming van een Curator van het Gym nasium. 8. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijl. 9. Benoeming van een onderwijzereshoofd der openbare meisjesschool. 10. Rekeningen van hel burger-weeshuis, burgerlijk armbestuur, dc dd. SchutterijKamer van Koophandel en der gemeente, allen over 1882. 11. Verzoek van den heer C. Karsten oin ontslag als curator over hei Gymnasium. 12. Verzoek van den heer J. P. de Keizer om ontslag als onderw ijzer aan de jongensschooL 13. Behandeling der Gaskwestie. Heden is door Hoeren Burgemeester en Wet houders van Amersfoort aanbesteed 1. eenig verf- en onderhoudswerk aan het pakhuis en armkantoof nabij het raadhuis. Inschrijvers de HeerenJ. Boodo f 73A. J. van Wijland f85, J. Kok, f88,88, A. van Daal f90, 0. Ruitenberg l'94, Ph. Smit 1107. 2. het vernieuwen van twee gedeelten werf- muur aan den Singel nabij hel raadhuis. In. schrijvers de Hoeren T. VV. Bonte 1260, T. van Daal 1294, J. B. F. Lensing 1345, Kars- hergen de Bruin 1408, F. de Bruin 1413, P. Boks 1482. 3. Het vernieuwen van de Baak aan hel Ooslei-Eemhoold. Inschrijvers de Hoeren: P. Roks 1218, Mossinhol 1225, Dekker f277,50, L. Ruitenberg f298. Deze werken zijn den minsten inschrijvers gegund. Ter vervanging van den tol Ritmeester be noemden 1e luit-adjudant ll. M. Werner, is tot Ie luit.-adjndnnt bij het depöl-escadron van hel Ie reg. Hussarenle Ameistoort in garnizoen, benoemd de le luitenant M. R. Hamming. Bij kon. besluit van 29 Aug. jl., no. 24, is, met ingang van 1 Sept. benoemd tol huis meester in het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek onze stadgenoot de heer J. E. A. van Riesen gegageerd adjudant-onderofficier dienstd. officier bij het leger in Ned. Indië. Door den Heer G. van Ede, lid der Amcrs- foorlsche YVeerbaarheidsvereeniping «Eendracht maakt machtwerd hij den schietwedstrijd le Bussum een prijs behaald met 52 punten. Eenige jongelui te Amersfoort hebben het plan gevormd een feest te organiseerenwaar van de netto opbrengst ten goede zoude komen aan de onkosten veriionden aan eene expeditie die ter opsporing van dc «Varna" werd uil- gezonden. De behouden aankomst van de expeditie te Vardö, in verband met de ontzettende ramp veroorzaakt door de vulcanische uitbarsting op Krakatau, die een deel van West-Java (Bantam) heeft vei woest, heeft hen van plan do«-n ver anderen. De gevolgen van die uiibarsting zijn verschrikkelijk. Duizenden en duizenden vlugtcn berooid van have en veeteneinde een wissen hongerdood le ontgaan alle te velde staande gewassen en aanplantingen zijn vernield een dikke aschlaag bedekt den verschroeiden bodein. Daar iels bij te dragen tol leniging van den nood is thans hun doel. Overtuigd dat de offervaardigheid die voor de «Varna" niet tc vergeefsch werd ingeroepen voor Bantam zich niet onbetuigd zal laten hopen wij, dat de medewerking tot en de op brengst van het feest eene rijke bijdrage moge opleveren voor de noodlijdenden. Bij bet examenuitgeschreven door de Ned. Toonkunstenaarsvereenigiriglol het verkrijgen van diploma als bekwaam muziekonderwijzer of muziekonderwijzcieswaren door 32 candidaten gevraagd 30 diploma's. Aan de programma- etschen is door 13 candidaten voldaan en er werden 14 diploma's uitgereikt, waaronder een aan Mej. E. M. van Driel le Amersfoort. De «Varna" is op 24 Julij gezonken, doch de bemanning is op de kust van Waaigat door de Stoombooten Obi en N'ordenskjold gered, in goeden welstand le Vardoe aangekomen cn zijn de leden dier Nederl. Poulzee-cxpedilie op weg naar Nederland. De begrafenis van den graaf van Chamhord zal heden Maandag o< blondmei koninklijke praal te Göritz bij Triest, ongeveer 20 uur sporens van Parijsplaats hebben. Men rekent dat daar meer dan 5000 aanhangers bijeen zullen zijn. Er zijn drie doodkisteneen met wit satijn bekleedwaarin de Prins zal rusten op een matras en een hoofdkussen met dezelfde stof overlroLkeneen tweede kist van zink in een derde geslotendie van gepolijst eikenhout zal zijn met zilver ingelegd cn bedekt met een tapijt van brocarL Door het bestuur van de posterijen wordt gelegenheid gegeven om de waarde van pakket ten waarvan die waarde is aangegevenmits een bedrag van f150 niet le boven gaande, van den geadresseerde te doen invorderen en door middel van een postwissel aan den af zender te doen overmaken. Behalve het port en het regtingevolge 8ril. 2 en 3 der wet van 21 Junij 1881 (Staats blad no. 70) voor pokkelten rnet aangegeven waarde verschuldigd wordtvoor de over making van het ingevorderd bedraghet voor postwissels te betalen recht van 5 cent voor elke som van f 12.50 of gedeelte van f 12.50 aan den afzender in rekening gebragt.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 4