Als een nieuw teeken des tijds beval de Arnh. Cl. van Woensdag onder hare adverienliën een zincographie van een door de directie van den Vogel- en Plantentuin ontvangen ongeteekende briefkaartten einde door hel handschrift wel- ligl den schrijver le doen bekend worden zij iuioi als volgt ▲au de Directie van de Vogel en Plantentuin (Kippen en Renden te Arnhem. (Het is schande zoo als de Arnhemsche lui gevild wordenals lid van de Eenden-tuin met al die bijbetalende eotrées. Op een llinke Sociëteit heeft dit niet plaats (builen Sociëteit) X. stelt heeren exploitanten voorsloofjes aan te doenJan te speelen dan profileeren zij nog van de fooitjes." Aan den korporaal K. L Smit, van de 1ste comp. -4de baL Ode reg. inf. te Breda is vóór hel Ironl van dal bataljon uitgereikt de (ver gulde kroon ais eervolle vermelding voor zijn dapper gedrag op Atjeh. Voor deze onderschei ding heeft hij hel volgende heldenfeit verrigt. llij rukte op den 26. Dec. 1875 uit als fuselier hij het 6e bataljon te Atjehvoor eene ver kenning door het dorp Aroë met nog 14 an deren. Zijn commandant, den lsten luit.-adj. Ernstvolgde hij op den voeltoen deze alléén op eene versterking aanliepbuiten genoemd dorp door Atjehers opgeworpen en verdedigde hemtoen dezedoodelijk getroffen aan het hoofdop den grond viel. Zeker zou hij deze stoutmoedige verdedigingwaarbij hij menig Atjeher in het zand deed bijlen toch met den dood hebben moeten bekoopenals hij niet door eene list den vijand had verjaagd door zoo hard mogelijk in het Maleisch te roepen «vooruit die 2(H) man.'' Ofschoon er slechts 8 soldaten waren geloofde de vijand aan een sterker magl. De 6 anderen waren nog een eiodweegs achter. Door deze misleiding heelt hij, behalve zijn olficier, ook het leven gered van zijne kameraden. Ook viel de versterking verder zonder slag of stoot in handen van de compagnie die ter hulpe snelde. In het jaar 1875 viel dit kranig feit voor. In het jaar 1877 werd de dappere Smit eervol vermeld doch deze voormelde onderscheiding werd hem deor een verzuimpas heden ruina 6 jaren daarnater hand gesteld. Te Rome is thans een aardig proces aan hangig. Alle biljetten die op openbare plaatsen worden aangeplaktmoeten gezegeld worden. Daarvan zijn echter uitgezonderd da verkiezings- manilesten. Nu was een restaurateur op het idéé gekomen biljetten te laten drukken van dezen inhoud: Programma: Mijn politieke ge loofbelijdenis is dezeüingsdag boonen Don derdag aardappelkoeken; Vrijdag vischsoep Zaturdag hanenkammen enz. De liscus heeft een klagl ingediend en vordert een boete van 776 lire. De mandie toevallig bij de jongste verkiezingen 80 stemmen verkreeg houdt vol dal hij niets behoeft te betalen en dat zijn plakkaat een verkiezingsmanifest is. Tegen den directeur van de stoomtramweg- maatschappij «Oldambt," gevestigd te Finster- wolde is door het O. M. bij de regtbank le Winschoten veroordeeling geeischt tot eene geld boete van f50.bij niet-betaling te vervan gen door eene "gev. stral van zeven dagen wegens hel bezigen en uitgeven van opene kaarten, bestemd oro daarmede door middel van die onderneming comrnissien of boodschap pen ten dienste van hel publiek te verriglen omtrent welke behandeling klaglen van de zijde der postadministratie waren gerezen. Door den verdediger van beklaagde, Mr. A. II. Koning, werd o. m. gewezen op het feit dat hij de wet van 1870 houdende invoering van briefkaarten, het vervoer daarvan, anders als door middel van de posterijnietgelijk bij de wet van 1850 hel vervoer van brieven, strafbaar is gestold, op welke, als ook op an dere gronden pleiter lol vrijspraak concludeerde. Het eiland Ischia is in de laatste dagen het tooneel van nieuwe rampen geweest. Tenge volge van de aanhoudende regens was de grond zoodanig doorweektdal nagenoeg alle muren die hij dc jongste aardbeving nog waren sLaande gebleven zijn ingestort. De lavahet vlakke land overstroomende, stuwde de boomen en de puinhoopen voort tol Piazza bij Bagni. In de nabijheid van Essen is in eene mijn «en ontploffing ontslaan, waarbij 15 personen gedood werden, waarvan 11 vrouw en kinde ren achterlaten. De oorzaak dezer ramp wordt niettegenstaande het strenge verbod aan hel losacn van een schot in de mijn toegeschreven. Dij het Grand Hótelboulevard des Capu- cines le Parijs, is eene proef genomen met de electriciteit als beweegkracht. Er werd van wege de maatschappij voor den aanleg van electrische geleidingen in dat hotel een diner gegeven natuurlijk bij electrisch licht en na het eten kon men ter spijsvertering rijden in een door electriciteit in beweging gebragte omnibus een «electrische tramway" zegt de Parijzenaar, wiens Engelsch niet altijd onbe rispelijk is. Wel stootte de groote machine een paar malen tegen een trottoirbandmaar het ding was moeijelijk le besturen. Serah Bernhardt is opgetreden in Frou-Frou! en geheel Parijswat men geheel Parijs noemt is toegestroomd om de bewonderens waardige kunstenares te zien. De Parijzenaar houdt van hel tooneelmen kan gerust zeggen dat hij verzot op het tooneel is en de groote Sarah de koningin der republiek is bovendien voor hem de vleesch of been geworden drama tische kunst; geene vrouw maar eene muze. Trouwens zij heelt eigenschappen die in eene muze misschien bekoorlijkhet tegendeel zijn van wat men in de vrouw vereert. Zij is bv. het tegendeel van zachthet tegendeel van kalm het tegendeel van huiselijk vooral. Zij vervult stad en land met het getuchl van hare avonturen en hare grillen zij is gehuwd omdat dat het eenige was wal zij nog nooit gedaan hadzij is maar zij iszegt de Parijzenaar de onnavolgbarede eenige Sarah en hij ver goodt haarofschoon zij beslaat uil slechts vel en beenbijna zonder vleesch. Het Hof te 's-Hage behandelde Vrijdag de zaak van Mr. Van der Drilt te Schiedambe schuldigd van valschheid in geschrifte door het vervaardigen en doen verzenden van een telegram met valsche onderteekening. Beschul digde bekende volledig en betuigde zijn leed wezen over aanvankelijke ontkentenis. De adv.- gen. Mr. Bijleveld oordeelde de mogelijkheid van benadeeling en de vereischten voor valsch heid aanwezig en requireerde 6 maanden celstraf en 2 boeten ad f50.Mr. Van Gigh betwistte de aanwezigheid en vereischten voor valschheid en gelooide dat beschuldigde ter goedertrouw gedwaald had. Hij verzocht vrijspraak. Uitspraak Vrijdag aanstaande. In het kerkboek van een dorp in 't Maag- denburgsche vindt men onder anno 167V en ook nog laterden volgenden post «Aan een schooljongen, die dezen zomer de slapers in de kerk gepord heelt, 12 grosschen voor een paar schoenen." De zoon van vicomte Paul de Lorgeril te Vauleraulteen jongrnensch van 19 jaren had om zijn zusters te verschrikken een koord om den hals gedaan alsof hij zich wilde ophangen. Zijn voet gleed uitdoor den val werd de knoop digigehaald en er volgde eene plotselinge on- magt, die den dood ten gevolge had. De Fransche admiraal Pièrredie onlangs gestorven is werd eenige jaren voor 1870 com mandant over een oorlogschip. Den dag, dal hij hel commando overnam liet hij als naar gewoonte de bemanning bijeenkomen, en hield de volgende kernachtige toespraak «Officieren •nderolficieren en matrozenik ben geroepen om het commando te voeren over dit vaartuig. Gij kent mij nietik heel Pièrre (steen) en ik hen harder dan mijn naam. Ingeruktmarsch Op den Franschen Westerspoorweg worden thans op de groote stations mandjes verkrijg baar gestelddie een dinereen dessert be nevens eene halve flesch wijn bevatten. Zij kosten 3 a ."3i francs. De reizigersdie ze koo- pen geven 'l mandje aan den conducteur terug. Slecht en onvoldoend voedsel verstoort en vernietigt het leven van duizenden eenvoudig omdat dc zenuwachtige en ongezonde toestand der goede huisvrouwen haar niet in staat stellen haar best te doen. Eene ftesch Hop-Bitter door ieder van haar genomenzal dit alles voorkomen. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersohe beek en de rivier de Eem. datum Kooden Haan Over- l1m bal- l'OTII ür1re- (Jast- de boven bened eem ruu. •tbjw. i.aan. Eek. 1883 M. M. M. M. M. M. M. M. 18 Sep. 4,82 4,77 4,02 3,07 2,40 1,58 0,48 0,10 A.P. 17 - 4,81 4,78 4,01 3,04 2,45 1.57 0,58 18 4,83 4,77 4,01 3,03 2,43 1,64 0,02 -0,05 10 4,88 4,75 4,00 2,00 2,41 1,51 0,59 0,06 20 4,80 4,70 4,00 2,00 2,88 1.47 0,50 0,20 21 4,03 4.75 4,01) 2,05 2,30 1,42 0,62 0.20 22 h 4,04 4,70 4,01 2,05 2,38 1.42 0,50 A.l'. Uet Uekeu ii l.euxluü A. 1'. AMERSFOORT, 24 September 1883." Begunstigd door fraai weder werd Zaturdag. avond jl. le Amersfoort liet «Weldadigheidsfeest" gevierd ten bate van do slagtoffeis der vulcanische uitbarsting op hel eiland Krakatau en juist door de matige entrée, ook vooral uiterst matig voor kinderen is de gelegenheid opengesteld gewor den tot groole deelnemingdie dan ook ruim- schools aan de verwachting heelt beantwoord. Üp het la giorno verlichte terras van Amicitia was dc talrijke schare zamengevloeid om aan de vele aldaar op diverse tcrreinpunlen georga niseerde amusementen deellenemenof bij de étalages enz. te verwijlenom alzoo onder tal van vormen liefdadigheid uitteoelenen en zich tegelijkertijd vermaak of genoegen le verschaften. Terwijl vooral kinderen en jongelieden in den glansrijk verlichten draaimolen 'tzij <a cheval" of «en char" zich perfect vermaakten wisselden telkens in den Tir de Salon bij 'l Panorama aan dc Zaal-Tombola enz. enz. de aanwezigen zich af, want door variatie van 'tgeen was in- gerigt, konden onder zulk een talrijk publiek de promenades van het eene naar hel andere en de visites aan het geëtaleerde zonder moeije- lijkheden of gedrang geschieden. Dit werkte dus ook mede dal gaarne, naar den aard van hetgeen rnen be/orhlruim ge offerd werd op hel altaar der liefdadigheid voor onze door voormelde ramp getroffen koloniale natuurgenooten. De zaaltombola en 'tgeen op hel terras was daargesteld gal dan ook stof tol algCTnecne te vredenheid en zelfs toen de weegmachine niet meer geheel juist het gewigt dergenen kon aan duiden die tevens wenschendc te welen hoe ligt of zwaar zij wogen mede alzoo daar hunne liefdegaven plengdenwaren de gewogenen evenwel zeer content over de vriendelijke moeitedie bij het wegen werd toegepast en waarlijk deze welwillende moeite verdiende loffelijke erkenning. De vrolijke muziek op het terras droeg levens veel hij om het genoegen van hel lerrasleest le verhoogen'twelk werd gevolgd door een kinderhal en later door een bal in de tooneel- zaal, die natuurlijk in de eerste uren een zeer groot getal aanwezigen bevatte. 'I Is ons derhalve aangenaam le constaleeren, dat een ruim getal ingezetenen en ook environs- bewoners door hunne tegenwoordigheid en velen door hunne generositeit blijk hebben gegevendat zij zich gaarne voor weldoend genoegen beschikbaar stelden. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. is in hel inspectiebureau der lloll. 1.1/.. Spoor- wegmaalsch. te Atnersloorl inbraak gepleegd. De dader of daders hebben zich aldaar toegang verschaft door een klein zijraam en al de les senaars openbroken zonder eenige waarde te vindenomdat deze niet aanwezig was. Een gebroken mes en eenige blocddroppels bleven achter, waardoor men veronderstelt dat zij zich bij hunnen arbeid aldaar hebben gekwetst. Voor zooveel ons bekend is, zijn de dader of daders nog niet opgespoord. Vrijdagochtend jl. arriveerden per Oosler- spoorlrein aan 'l Amersf. station dc koene Noord poolreizigers van de «Varna," alwaar zij opge wacht werden door den heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck Prof. Dr. P. Harting en een aantal andere belangstel lenden. Na hartelijke begroeting vertrokken zij, onder herhaalde hoczee's der aanwezigen, naar Utrecht. Aan 'l station en aan diverse woningen te Amersfoort wapperde te dier gelegenheid de nationale driekleur. Bij den schietwedstrijdDonderdag jl. door de Ainersf. Weerbaarheidsvereeniging «Een dracht maakt Macht" gehoudenzijn behaald door de heeren J. v. d. Plaats 1e, J. A. Scho terman 2eG. J. Scholerman Jr. 3eG. van Ede 4e, R. de Haas 5e, II. C. van Dam Ge, Schneilters 7eS. Deenik 8eA. G. Koppen 9e prijsdie door den Beschermheer Majoor Tromp van Holst met kernachtige toespraak werden uitgereikt en is vervolgens de avond aangenaam doorgebragt. Vrijdagmiddag jl. viel een 5jarig jongetje in hel water der Wcverssingeldoch werd door den nachtwaker van Barendie zich gekleed te water begafgelukkig gered. Ter vergadering van Donderdagavond jl. van den Bunscnoter Veen- en Veldcndijk is hot ge- wigtig besluit genomen om aan do ingelanden van dit heemraadschap twintigduizend gulden uiltekceren, uit de batige saldo's van vorige dienstjaren spruitende.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2