Y r ij d a g 28 September 1883. M 5208. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden/l.— Franco per poel/1.15. Ad venent ir-n 1 8 regel» 80 CU elke regel meer 10 Cu. grooto letter» naar plaatsruimte voor randen en andere extra inrigting genchiedt hoogere prijiberekening. Legale officiefle en onteigen. Adv. per regel 15 Cts. Reclame» per regel 25 Cta. - Af,. nummer, 10 Cu. Bureau MÜUBHOIZEN hoek KortegracLtWijk B 60. ft. e ii ti i s e v i n SCHOUW De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art 22 van hel reglement op hel onderhoud en gebruik der wegen in de provin cie Ulrechl, d. d. 8 November 185.1 (Provin- ciaalbluil No. 102), alsmede arl. 10/» van het algemeen polilie-regleinenl voor de gemeente Amersfoort; Doen te welen dat de bij voormelde arti kelen bedoelde najaars-schouw over de wegen sloolen en waterleidingenaan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 11. October aangaande en vol gende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 24. September 188:1. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN VVIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Hulpbank te Amersfoort, Tot hot geven van gelden ter leen zal eene Commissie ail het bestuur op MAANDAG, den 1. OCTOBER aanstaande 's namiddags van half twee tot halporib, zitting houden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBERSecretaris. Do licht- en schaduwzijdon van den rijkdom. Vervolg en slot van 'f vorig Nummer.) Waartoe kan 't verlangen naar geld iemand al niet brengen? Welke sombere gebeurtenissen bevatten de kronieken der gerechtshoven niet meestal voortspruitende uit zucht naar rijkdom. Hoe menig jongeling maakt geen gebruik van de schitterendste verstandelijke gavenhem door God geschonken, omdat hij weel, dat bij rijk is'? In plaats \.in ze te ontwikkelen, ze te besleden ten nutte der menschheid bezoekt hij met zijne woeste makkers plaatsenwaar de ondeugd zich onder allerlei gedaanten vertoont FEUILLETON. LIEFDE EN PLICHT. Eene Novelle. 15) De toestandwaarin mevrouw Slrcit ver keerdevalt gemakkelijker te gevoelen, dan te beschrijven en toch zij moest kalm blijven. Evenwel zij wilde nog eene poging wagen oin den graaf van zijn helsch voornemen ie doen afzien en zij zeide op vasten loon lot hem «Graaf, bedenkt gij wel, dat gij onk het levensgeluk van Pedro in de waagschaal stelt'? Bedenk, welke verderfelijke kiemen van wan trouwen en wrevel gij in liet hart van uw neef zaait, want als gravin Ange na haar huwelijk de waarheid vernoemtzal zij dan willen ge- loovendat Pedro onwetend aan het gebeurde is, dat zulks niet tnet zijne toestemming is geschiedZij zal hem minachtenhem halen en toch aan zijne zijde moeten leven. En wat is er erger voor een manvoor een edelman wanneer de verachting eener vrouw voor hem in de minste barer handelingen heenslraalt. Dus overweeg allesvoor gij uw plan ten uil- voer brengt." «Ik dank u voor uwe opmerkingen, me vrouw," hervatte de graaf, «maar geloof mij ik heb alles nauwkeurig overwogen. Over wei nige weken zal de huwelijksplechtigheid plaats hebben. Als huwelijksgeschenk zal Pedro zijne bruid hetzelfde diamanten stelbeslaande uil waar hij gevierdgehoorzaamd en gevreesd I wordt, wijl hij geld bezit. Hoe menig zeer rijk heer leeft stil en vergeten op zijne huilenplaatsalwaar alles van den rijkdom des bezitters getuigt. Doodstil is het daar echtergeen blaadje is er in de zorgvuldig geharkte lanen te vinden geen steentje ligt verkeerd op de paden. Hoe benauwd wordt bet den binnentredende niet oin het harte wanneer bij dat alles aanschouwt «Welk genot heeft die man nu van zijne schallen vraagt men zich zelf af. Waarom besteedt hij zijn tijdzijn geest een matig gedeelte van zijn geld niet tol het bevorderen van hel algemeen belang minstens lol het bevorderen der plaatsbelangen. Hij is niet slecht, o, neen; hij is niet gierig, o, neen, want hij geeft steeds wekelijks eene zekere som aan de armenhem ontbreekt echter de lust om werkzaam te zijn om onderzoek naar eene of andere zaak te doenals zij hem niet persoonlijk aangaaL Indien hij werken moest ora zijn dagelijksch brood te verdienen o dan zou den zijne krachten zich geheel anders geopen baard hebben I Dat rijkdom dikwijls ook veel huiselijk- en familiegenol kan aanbrengen is eene onbetwist bare waarheid mits het gebruik van aardsche middelen in dat opzicht niet in misbruik ont aart Immers bemiddelde raenschen kunnen zich vele aangename levensgemakken verschaffen en met hun gezin talrijke gepaste genoegens ge nieten, hunne kinderen heler in kunsten, welen- schappen enz. doen onderwijzen dan wanneer dit uil eene bekrompen beurs zou moeten ge schieden zoomede deze naar hunnen stand eene goede of winstgevende positie in de maatschappij doen innemen. Zoo langzamerhand komen wij aldus tot de overtuiging dat hel in 't geheel niet zulk eene gemakkelijke laak voor den bezitter is om zijn rijkdom goed en verstandig te beheeren en dat zijn standpunt niet altijd zoo benijdenswaardig is, als het wel aan velen schijnt Laten wij daarom hel spreekwoord indachtig zijn: «'lis alles geen goud dat blinkten niet oordeelen en veroordeelen naar den schijn. Uit dat alles kan men gemakkelijk opmaken dat 'tgeen ik in 't begin dezer eenvoudige schels schreef, waarheid is en eindig ik dan ook onder bijvoegingdat rijkdom eene bron van geluk en vreugde is voor hendie hunne schatten niet slechts aanwenden tot het vol doen hunner begeerten en genoegensmaar ook een open oor en oog hebben voor de be hoeften en wenschen van anderen. 8. oorbellen me«laillon en armbanden aanbieden dat mijn ongelukkige broeder aan hare groot moeder schonk en welke ik, zorgvuldig in een sierlijk juweelkistje geslotenna zijnen dood in de woning vond waarin Pedro geboren is." Mevrouw Streit rildeeene koude huivering beving haar't was haar onmogelijk om zich langer te bedwingentoen de deur eensklaps geopend werd en Pedro binnentrad waardoor een einde werd gemaakt aan hel pijnlijke onderhoud. Mevrouw Streil begaf zich naar hare kamer om ongestoord te kunnen nadenken over hetgeen zij zooeven vernomen h3d. Zij zonk in een stoel neder en verborg toen het gelaal iu hare handen, terwijl heele tranen steeds langs hare wangen vloeiden. God welk eene martelingte wetendal hare dochter in hare nabijheid leefdedat deze dezelfde lucht inademde als zij en toch niet te kunnen niet te mogen tot haar snellen haar te waar schuwen welke helsche plannen er legen haar geluk gesmeed werdenEn zijhare moeder kende ze en tochzij kon ze toch niet ver ijdelen, zij w as gebonden door eenen heiligen eed. Nooit werd er wellicht een harder strijd lusschen lieldc en plicht gestreden dan door die ongelukkige vrouw. Wat moest zij doen De liefde tol haar kind verhief zich met luider stcin in hare borsto hoe gaarne zou zij haar willen reddenzelfs ten koste van haar eigen levenmaar haar eed Mocht zij dien verbreken was hel niet haar heilige plicht dien te houden'? «0 Godsnikte zij«is hel niet genoeg AMERSFOORT, 27 September 1883. Vrijdag 5 October e. k. zal het twintig jaren zijn dal de Heer J. van Asperen als Stationschef in functie isbijna al dien tijd te Amersfoort, 'twelk allengs een spoorwegcen- traalpunt des Rijks is gewordenalwaar dagelijks nagenoeg een zestigtal treinen aankomen en vertrekken. Gedurende dit twintigjarig tijdperk was de Heer van Asperen niet alleen lol hooge tevre denheid der Centraal- en Hollandsche spoor- direcliën en Rijksspoorwegauloriteilen als Stati onschef werkzaam zich door trouwe en ijverige pliglsvervulling onderscheidendemaar ook zijne groole hulpvaardigheid en minzaamheid zijn te Amersfoort algemeen en bij duizende aan dui- zende landgenooten en vreemdelingen die naar en van 't Amersfoorlsche station reisdenten gunstigste bekend. Doch wat nog veel meer weegtsteeds was hij waakzaam voor de veiligheid van hel spoor wegverkeer zijner standplaats en environs, reeds menig spoorwegongeluk is door zijne opmer- kingskracht, tegenwoordigheid van geest en vlugheid beletverrigtende hij vele reddingen waarvan diverse in ons blad werden vermeld. vHct extra-lijvig Verslag der Su.itsc-.mm.«ie Toor de «spoorweg- enqutte" behelst op blad». 31* het volgende «het Amersfoortsche perron is voor het aankomen Taa xoo veie treinen tegelijk xeer slecht ingerigtomdat wij geen overbrugging hebben de Stationschef heeft herhaaldelijk bewijzen ran moed gegeten dwjr memrhen bijna tan onder den trein Kejtehaltn. 11 ij staat geregeld met een paar arbeider* op -t perron om 1 pnbliek te waarschuwen, want aan elie tijde vaa 1 Slation moeten passagiers uitstappen.) Slechts enkele daaronder laten wij hier volgen: Op 19 Junij 1867 trok hij ijlings weg eene dame met kind op den armdie van 'l perron af stapte toen een trein haar reeds nagenoeg raakte. Up 1 Julij 1871 keek eene eenigszins doove dame, op de spoorbaan staande, naar een van de andere zijde aankomende treinen. Hij wierp haar daarbuitendoch daardoor viel hij en reed de machine over hem heengelukkig zonder hem te kwetsen. Op 12 Nov. 1872 waagde het eene Nijkerksche vrouw, ondanks zijne waarschuwing, voorbij een in aantogt zijnde sneltrein te loopen. Hij trok dat ik gescheiden ben van hendie mij zoo dierbaar zijn Moet ik het nu ook lijdelijk aan zien dal mijne Angemijne dochteropge offerd wordtOwijs gij mijGodhoe ik handelen moet en heb gij toch medelijden met eene arme moederLang en vurig bad zij lol den Almachtige. Eenige dagen gingen stil voorbij. De graaf maakte eenige malen de bemerking, dat me vrouw Streil zeer onrustigzeer zenuwachtig scheen en raadde haar aan om rust te nemen. Daarvan wilde zij echter niets hooren integen deel zij zocht het gezelschap haars meesters zij verliet hem geen oogonbhk en toen hij voor de eerste maal uitging was zij hetdie hem geleidde. Na een hall uurtje wan del ens was de graaf echter zoo vermoeiddal hij zich op eene bank in eene der lanen moest nederzetten terwyl mevrouw Streil aan zijne zijde plaats nam. Zij luisterde werktuigelijk naar zijn onder houdend gebabbelmaar hare gedachten ver wijlden in vroegere tijden. «Mevrouw," klonk eene smeckendc slem achter haar, «heb medelijden met mij en koop iels van mij. Mijne moeder is ernstig ziek cn wij hebben geen geld ora een dokter te nemen bovendien wil er geen komenzonder vooraf betaling te hebben ontvangen. Daaromme vrouw, koop eenige ruikers van mijl" De aan gesprokene wendde zich medelijdend om en zag een armoedigdoch beeldschoon meisje voor zich slaaneen korfje met sierlijk ge rangschikte bouquotjes in de hand hoï.denütu

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1