D ingsdag 23 October 1883. m 3313. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad «mchijnt Uatndtf aa Atmnnraiant par 3 maandnaFninr* p«r poat 1.16. AdTertoutiftn 1—8 refela 80 OU tlka regel neer 10 Ct*. groot» letton oaar plutaraiata roor raad** ea ander* axtn isngtiig geaebiedt hoogere pnjibarekeaing. Legal* ufEeie'le aa oateigea Adr. par regel II Cta. Kaelaaa* per ragal tl Ota. A/t. atMari 10 Ct*. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 60. Politieko Kevue. De budgetcornmissic der Fransche Kamer van Algevaardigden heelt met den Minister van Finantiën eenc zitting gehoudenwelke niet minder dan drie uren geduurd heeft, liet tekort van hel budget voor 1884 zal 45 millioen be dragen. Kr zijn twee middelen om het te dek ken de uitgaven inkrimpen of nieuwe belas tingen heffen. De Minister van FinantiënTirard, verwerpt dit tweede middel. Volgens zijn inzien kan er op de dienst der pensioenkas 14 mil lioen gespaard worden men moet dus nog voor ,11 millioen besparingen vindenom bet even- wigi van hel budget te herstellen. Te Lyon is eene bom geworpen in den tuin bij hel monumentopgerigt ter gedachtenis a«tn het beleg van Lyon. De ontploffing bragt een hevige schrik teweegdoch veroorzaakte geen schade. De Figaro voegt er bijdat de hom was vervaardigd volgens een receptdat onlangs werd gepubliceerd in het anarchistische dagblad Le Drapeau noir. De directeur van dit blad is gearresteerd. Omtrent kapitein Maujcan den gewezen par ticulieren secretaris van generaal Thihaudin Fransche Minister van Oorlog, schrijll men aan hel Journal de Bruxulles <ii.j heelt geweigerd naar Alrika te gaan en nu spieken de radicale bladen van gebroken carrièreverbrijzelden degen enz. Maujean is schatrijk en de gunst van Thihaudin is hem zoo naar liet hoofd geslegendat hij zich en zijn minister daarenboven onmogelijk gemaakt zou hebben als dit noodig ware geweest. Zijn verblijf aan het ministerie zal men zich lang herinneren. In de laatste dagen kwam een koloneldoor den minister met eene vertrouwe lijke zending belastin groot tenue aan diens kabinet om verslag te geven van zijne zending. Kapitein Maujean weigert hem den toegang. ilk wenscli u te doen opmerken kapitein," zeide de kolonel, «dal de minister persoonlijk mijn rapport verlangde te ontvangen." «Ik herhaal u, mijnheer," zeide kapitein Maujean, «dat de minister u niet ontvangen kan." De kolonel gaf zijn verwondering le kennen dat een minder officier hem niet bij zijn titel noemde. F KUIL LKTON. O EENE LASTIGE LOGEE, oorspronkelijke familieschels door S «Zie zoo, Louise, eindelijk is dan die ver velende baron von Weldau vertrokken. Nu hoop ik verder den geheelcn avond bij u te blijven." Met deze wooiden trad advocaat Ifruno Greve de huiskamer binnenwaar zijne jonge vrouw met een pruilend gelaat voor de thee tafel zal. Zij waren nog niet lang getrouwd slechts twee jaren en eerst sedert een half jaar gaf een dikkelieve jongen allerlei zot gen aan zijne gelukkige moeder. Louise is niet mooidoch zij heeft een lief gelaat met een paar schalksche oogen. Boven dien is zij niet groot en vormt dus een scherp contrast met haren echtgenoot, die zeer forse» gebouwd is. Advocaat Greve had nu nog geene drukke praktijkdaarvoor is hij nog te kort gevestigd, maar hij heeft echter volstrekt geene reden lol klagen. Algemeen wordt het echtpaar in de stad zijner inwoning zeer geacht en be mind en zoowel Bruno als Louise telden vele ware vrienden onder de inwoners. Toen Bruno's engagement met mcj. Louise ter Sluis publiek geworden wasschudde menigeen in T eerst zijn hoofd en er werd raar gemompeld over de afkomst der bruid. Doch alle geruchten (welke wij later zullen ziendat niet van allen grond ontbloot waren)verstomdentoen men het meisje leerde kennen. «O Bruno antwoordde Louiseterwijl tij tegen zijn schouder leundeen vertrouwend «Ik heb mij voorgenomen, sedert ik chef de cabinet van den minister benallen die bier komen zonder onderscheid van rangmijnheer te noemen." «Dan leg ik u tien dagen arrest op," ant woordde de kolonel; «ik heb mij voorgenomen zoo le handelen met alle officieren die hun pligt vergeten." Den 5e November a. e. za! de Kuropeesche commissie voor de Donauvaart te Galatz bijeen komen om haren gedelegeerde te benoemen bij j de gemengde commissiewaaringelijk men weel, Bulgarije, Servië, Hurnenië en Üostenrijk- IJongarije vertegenwoordigd zijn. Men geloolt, dat Bumcnic bedenkingen zal opperen en dat de mogendheden die bet tractaai van Berlijn ondcrteckendcn tusschen beiden zullen moeten komenten einde de commissie in slaat le stellen om haren arbeid te volbrengen. De berigten uil Damaskus ontvangen melden, dal onder de Turksche ambtenaren daar ter slede groote beduchtheid is omstaan ten ge volge van oproerige aanplakbiljetten. Daarin wordt gezegd, dal hel Turksche juk niet langer mag worden gedragenalle Arabische muzel mannen worden aangespoord aan de onrcgl- vaardigu Turksche ambtenaren niet langer te j gehoorzamen. Halifax 18 October. Twee personen. Bracken I en Holmes genaamdzijn hier in een hotel I gearresteerd. Men heeft in hunne reislasschen een hoeveelheid dynamietpalronen gevonden Holmes droeg twee geladen revolvers bij zich en beiden hadden dynamietpalronen in hunne zakken. Zij verklaarden Amerikanen te zijn. Allerlei. Ken oppassend huisvader te Bergen-op-Zoom vond bij tehuiskomst zijne woning verlaten. Zijne wederhelft heeft met medeneming der heide kinderen hel hazenpad gekozenzonder een briefje achtergelaten te hebben waarheen. Verleden week verdronken een wolf, een beer en twee hyena's bij Hatzenporl in den Moezel. De menagerie ven Edmondsdie in genoemde stad eenige voorstellingen gegeveu had zou namelijk in de pas gerepareerde pont tol hem opzag, «o, Bruno, als gij eens wist, hoe onaangenaam ik het vind als gij niet bij mij zijl! Wat heeft de baron zoo lang met u te bespreken gehad 7" «Ochkind niets bizonders. Maar 'l is u hekend dat hij indien hij eens aan 't pralen is niet gemakkelijk ophoudt." «Welnu, Bruno, als gij weer eens 'n cliënt hebtdie zulk een geruimen tijd bij u blijft zonder noodzakelijkheidoch toe zeg hem dan, dat uw vrouwtje op u wacht met de thee, en zal hij wel vertrekkenof zoo nietein digde zij aarzelend, «breng hem dan mêe naar de huiskamer." En zij keek hem bij deze woorden zoo schalks aan, dal hij onwillekeurig glimlachte. «Goed, Louise, ik zal het onthouden. Maar geel' mij nu eerst een kop theeZijn de cou ranten nog niet gekomen En de brieven «O, ja, 'lis waar ook, ik zou u geheel vergelen te vertellendal ik o neen vervolgde zij met zichtbare verlegenheid, «hij is ook aan u gerichtnu dal wij een brief van Mama ontvangen hebbenwaarin zij ons meldde datmaar lees hem zelfen zij overhandigde hem het schrijventerwijl zij zich ijverig met 't inschenken van een kop thee bezig hield. Bruno's gelaat onderging eene groote verandering en zijne blikken drukten geene blijde verrassing uilterwijl hij op hall luiden loon las «Lieve kinderen, 't deed mij genoegen uil uwe waarde letters te vernemen dat gij gezond en Irisch zijlhetgeen ik ook ben. Op uw aan houdend verzoeklieve kinderenwil ik dan eindelijk toegeven om eens bij u te komen lo» gooi enik bleef veel liever tehuismaar afin van over de rivier gezet worden en juist toen een der vele en zware wagens uit hel vaartuig op den wal rijden zou brak de verbindingsbrug en geraakte de wagen, waarin bovengenoemde dieren zatenle water. De paarden werden gered doch de kooijen der wilde dieren zonken onder een gevaarlijk gehuil in de diepte weg en vóór dat men die er weder kon uilhalen hadden de vier woudbewoners den dood in de golven gevonden. In de Turksche hoofdstad trekt men met kracht te velde tegen de Kuropeesche dames modes die daar meer en meer in zwang komen. De Sultan heeltin overleg met den Sheik-ul-Islara het hoold der kerk door de politie bekend laten maken dat al de Maho- inedaansche vrouwen binnen een maand alstand moeten doen van het dragen van Kuropeesche mantelskleedjesenz. en de oud-Turksche kleederdragt weder moeten aannemen. Zijdie deze verordening overtredenzuilen met zware geldboeten gestraft worden. Dit besluit heeft groote opschudding verwekt onder de Muzelmansche dames, die langzamer hand in sierlijke kleeding met de Parijzenaarslers begonnen te wedijveren en nu weinig lust ge voelen om terugiekeeren lot den ondoorzigtigen sluijer en de leredsjehet wijde opperkleed. Wederom zijn twee kolonialen (Duitschers) »n het werfdepot te Harderwijk gedeserteerd. Be arr.-regtbank te Middelburg heeft P. V., 32 jaarwerkman le Ellewoudsdijkwegens openbare dronkenschap bij herhaling gepleegd, veroordeeld tot 21 dagen gev. en verder opzen ding gedurende <"i maanden naar eene Bijks- werkinrigling. Bij Kuinre verdronken Woensdagnacht drie personen die hun vee voor het opgestuwde zeewater wilden binnenhalen. Door de duister nis en het stormweder misleidgeraakten zij in eene sloot. Eenige koeien en schapen zijn insgelijks om gekomen. De Koning van België is een rijzige persoon lijkheid wanneer men hem in zijn rijtuig of ik heb hel nu eenmaal bepaald en kom morgen om tien uren." Goddan almompelde Bruno. «Jelui behoeft geene lillaljes voor me klaar te makenwant ge weetdaarvan houd ik nietdat ben ik bij me tehuis ook niet gewoondat herinnert ge je ook wel Loetje, want al ben je nu getrouwd met 'n advocaatdaarom zult je dal ook wel niet ver geten zijn. Mijn plan is om maar drie weken bij jelui te blijven hoe komt die lijd voorbij «en als hel mij bevalt, dan knoop ik daar nog een paar weekjes bij aan." Nu ik zal wel zorgen, dat zulks niet plaats hebben zal. «'t Nieuwskinderenzal ik maar bewaren tot ik jelui spreek. Aalde meid die hoe langer hoe imperlenenter wordtzendt jelui vele groe ten. Wcest veelmaal omhelsd door haar, die zich met achting noemt Uwe liefh. moeder de wed. ter SluisGeelman. P. S. Hoe gaal het met onzen jongen. Geef hem vele kussen voor zijne grootmoe Oja zorg dal er 'n figelante aan T station is roet 'n «imperialzooals zoo 'n ding hielwant ik breng behalve den prooien kolfer van Tante Griel nog 'n hocdedoos van Nicht Aniieuiie en een velies van neel Jan mèedie hel mij ein delijk na veel bidden en sineeken geleend lieefL Oom Ko wou hel niet doen. Ja kindersdaar uit zie je dat ik gelijk heb met te zeggen van je vennicljc moet je hel maar hebben. Nu lot morgenzorg voor de figelante met 'n «imperialom tien uren koinl de trein aan." Zwijgend vouwde Bruno den brief toe, een briefwelke zoo duidelijk de beschaving zijner schoonmoeder bewees, llij blikte naar zijne

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1