bij den post van f275 voor bediening van de melm- pónt met reparatie dat meer dan liet dubbele van hel voorleden jaar begrootte bedraagt. Na eenige toelichting door den heer Croockcwit en den Voorzitter gegeven, die den heer Gerritsen zijne ineeningniel doen wijzigen, zegt deze laatste cr vrede mede te hebbenwanneer op de uilga ven het oog wordt gehouden. |>e heer v. d. Wall Bake zegt van deze gelegen heid gebruik te willen maken mcdetcdeelen dat sinds een paar dagen het gerucht zich heelt ver spreid datin weerwil van de in 1881 onthouden iiiinisleriëele goedkeuring aan een plan lot ver hooging van den Slaugschcndijk uien aan dat pl.m thans uilvoering geelten II. en W. vragen wat Iiiiii college voornemens is in deze te doen. De Voorzitter zegt dat ook hom zulks is ter oore gekomen en dal II. en W. onmiddellijk daarna zich permissieve tot Gedeputeerde blaten hebben gewend om vooral met het oog op den aan staanden winter die maatregelen te willen ne men welke noodig zijn om deze gemeente voorde daardoor te ontstane gevaren te behoeden, hoorden Secretaris wordt dien hriel'voorgelezen. De lieer v. d. Wall liakc betuigt zijn dank voor do door II. en W. in deze genomen maatregelen. Uoor don lieer van Beek wordt gezegd dat het gerucht zeer overdreven is. Waarna het artikel wordt aangenomenals mede de artt. (.15 en Art. h7. Onderhoud van gehouwen. he 2e aldeelingecne zinkhedekking van de vischinarktwenschelijk achtende, stelt voor dit artikel met de daarvoor meer gevorderde kosten ad 11UU te verhoogen. Op voorstel van den heer van Burgsleeden wordt z. li. o. besloten in plaats van de voorge stelde pannen dakbedekking liet gebouwtje der vischinarkt met zink le bedekken en dientenge volge de daarvoor rn voor dakbeschotverven en herstel van goten uitgetrokken som van I .'(.'10 met 1100 te verhoogen. Waarna hel artikel wordt aangenomen als mede de volg. nden tot en met art 1(13. Art 104. Kosten van hoog«-r onderwijs wordt met 150 vermeerderdals zijnd- de jaarwedde van den concierge met dat bedrag vvrboogd en met 1400 verminderd voor kosten van onderwijs in natuur- en scheikunde reeds in ecne andere som begrepen, hit en de volgende artL tol en met art. 100 worden aangenomen. AiL 110. Kosten van lager onderwijs. In de memorie van toelichting komt met be trekking lot dit art. o. a. voor he plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs stelt voor, en zulks naar aanleiding van een door de hooiden der scholen deswege gedaan verzoek hunne jaarwedden met een vierde te verhoogen. Alhoewel wij eenige ver hooging billijk achten vinden wij echter geene vrijheid eene verhooging tot opgemeld bedrag vooi testellendoch geven IJ in overweging met wijziging van het raadsbesluit d d. 15 Maart 1f*81, de jaarw edde van de hooiden der tusschen- en kostel. scholen voor ieder met I UK) en die van 'l hoold der jongensschool mei I 150 te verhoogen. Volgens bet rapport .o bi de I e alileeling de door B. en VV. voorgestelde verbooging der jaarwedden van de hooiden der scholen onvoldoende vooral ook uil overweging dat hij aanneming hel vooruit zicht beslaat op eene spoedige herhaling van aan vragen, hetwelk haar met hel oog op de daar mede gepaard gaande wijziging niet wenschelijk voorkomt. Zij geelt derhalve in overweging, om overeen komstig het denkbeeld der commissie van toe zicht op het lager onderwijsde jaarwedden niet te verhoogen. De minderheid echter meende dat eene ver hooging met 1 r, voldoende is. Naar aanleiding van een voorstel van den Voorzitter, tevens Voorzitter van de Schoolcom missie geelt de aldeeling mede in overweging de jaarwedde van de beide onderwijzers (ver vangende hoofden), met 1'iOO tc verhoogen. Volgens het rapport vcreenigt do meerderheid der 2e aid. zich met '1 voorstel lot verhooging der jaarwedden van de hoofden der scholen zooals dit door B. en VV. is gedaan andere leden geven in overweging die jaarweddenzoouls door de schoolcommissie wordt aangegeven met 1 t te verhoogen. Ken lid wijzende op het schoolver zuim in deze gemeente geelt in overweging van de schoolcommissie advies intcwinnenomtrent de vraag in hoeverre eene verordening op den kinderarbeid haar wenschelijk voorkomt. Nadat door den Voorzitter de debatten overhel lager onderwijs in hel algemeen zijn geopend zegt de heer Gerritsen dat door hem dc inwinning van advies van de schoolcommissie omtrent schoolverzuimin overweging is gegevenen dat 2 jaren geleden door hem aan deze vergade ring het voorstel tot het in 't leven roepen van ecne verordening op den kinderarbeid is gedaan 't welk met hel oog op het toenmaals door dc Uooge regeering ingediend wets-ontwern te dezer zakeis verworpen De Voorzitter geeft daarop te kennen dat deze zaak hij B. en VV. een punt van overweging zal uitmaken. Waarna de algcmeonc beraadslaging wordt gesloten en bet artikel in behandeling gebracht. De heer ('elosse deelt mede dal van de hooiden der scholen een nader verzoek is ontvangen waarop de schoolcommissie heelt geadviseerd deze zaak te renvooieeren aan II. en W. met uilnoodiging nadere voorstellen le doen. De Voorzitter verklaart zich liiei mede le kun nen vereenigen en acht eene geheelc herziening der verordening wenschelijk vooral ook mei liet oog op de bepaling van een minimum en maximum van de Iraetemenlen en steil voor de zaak aan li. en W. le renvooieeren met uilnoo diging in dien geest voorstellen le doen waar toe z. h. o. wordt beslotenen liet artikel aangenomen, na aftrek van 1450 als bedrag der verhooging dooi II. en VV. voorgesteld. De artt. 111 tot c:« met 118 worden aange nomen. Art. 110. Belooningen en eereblijken voor getrouw schoolbezoek. Volgens liet rapport der ie aldeeling achten enkele leden dc hiervoor uitgetrokken som van f 100 onvoldoende en stellen voor die te bren gen op f 200. Na eene woordenwisseling tusschen de heeren Celossc die zich tegen de verhooging verklaarde er meer prijs op stellende op de uitreiking van diploma's dan van prijzen en de lieer v. d. Wall Bake die in de uitreiking van diploma's aan leerlingen van 712jarigen leeftijd geen nul zietterwijl de Voorzitter zegt dat de be paling van uitreiking van diploma's voor de ouders een prikkel zal zijn om hunne kinderen ter school te zenden doel de heer v. d. Wall Bake het voorstel dezen post met fKKI te ver hoogen. welk voorstel vervolgens met 12 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Vóór stemden dc heeren v. <L Wall Bakeliuet en Gerritsen. Waarna het artikel wordt aangenomen, zoo mede de artt. 120127. ArL 128. Koslen van hel begraven der lijken van armen. Volgens het rapport der le afdeeling meenen enkele leden dat bij het begraven der lijken van armen met le weinig eerbied wordt le werk gegaan, zoodal zij, ook uil eer. sanitair oog punt in overweging geven het vervoer van de lijken met een wagen te doen plaats hebben. De Voorzitter deelt mede dat naar de ineening van B. en W. bij het bedoeld begraven niet met te weinig eerbied wordt te werk gegaan en de omstandigheid dat de gemeente de lijken van arinen inel een wagen zou doen begraven waarschijnlijk aanleiding zou geven, dat ande ren die thans lid van een begrafenisfonds zijn zich daaraan onttrokken en van gemeenle-wege lieten begraven het zou overweging verdienen wanneer men dienaangaande niet eene vereent - ging kon contracteeren. De beer Calkoen zegt dat liet bovengenoemde door hem in de aldeeling is besproken op grond dat Inj meermalen getuige is geweest van de gedragingen bij dergelijke begralenissen Hij koestert geen vrees dat wanneer tot den genoemden maatregel wordt overgegaan lieden die lid van ecn begrafenisfonds zijn zich daaraan zullen onttrekken. De heer Zandijk zegt geïnformeerd tc hebben naar het aantal lijken dal jaarlijks op kosten der gemeente wordt begraven en dat dat aantal te gering is dan dat daartegen de kosten van aan- sclialling en onderhoud van paard en wagen zou den opwegen. De heer Calkoen zou willen zien conlracteeren met een' voerman. De heeren Groeneboom en Croockcwit ver eenigen zich met het door den heer Calkoen aangevoerde. De Voorzitter vraagt of het de goedkeuring van den heer Calkoen wegdraagt dat B. en NV. zich te deztr zake in contact stellen mei eene begralënis- vereeniging, en wanneer de voor hem uitgespro ken vrees mocht blijken ongegrond te zijn naar bevinding van zaken le handelen heigeen de heer Calkoen bevestigend hcantw oordt. Waarna hel art. wordt aangenomen zoomede de artt. 12D tol en met 144. Art. 145. Toelage aan den uitgever van dc Amersfoortsche Courant voor de plaatsing van kennisgevingen des geineentebestuurs. Volgens het rapport der 2e afd. meent een lid dat die uilgever hij eene plaatsing van de ken nisgevingen van hel gemeentebestuur belang heeft, en acht mitsdien de toelage aan hem ver strekt te hoog w aarom hij voorstelt die op f 100 uiltetrekken. De Voorzitter zegt dal het dogcl. bestuur zich hiermede niet vereenigtwaarop de heer Gerrit sen mededeelt genoemd voorstel te hebben ge daan uithoofde eene andere courant die kennis gevingen gratis opneemlen wanneer de post zelfs geheel werd opgehevendc concurreerende bladen nog als om st rijd de kennisgevingen zou den plaatsen. Het voorstel van den heer Gerritsen, in omvraag gebrachtwordt niet 10 togen 5 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren GerritsenHuet Groeneboom v. d. Wall Bake en Calkoen. Art. 140'Volgens het rapport der 1e afd. wijzen enkele leden op de wenschelijkhcid lot het verkrijgen van een uitvoerig versl. gder geincen- leraads-ziliingenen stellen voor Imj w ijze van proefneming totdat einde als nieuw artikel I 300 uiltetrekken. Enkele leden van dc 2e afd. achten een meer uitvoerig verslag der zittingen van den gemeente raad wenschelijk. waarom zij in overweging geven B. en NV iiillenoodigen dienaangaande voorstellen te doen en een nieuw artikel voor memorie iHtlclrckken De heer v. d. NY'all Bake verdedigt hel voorstel en acht de soiu van f300 Bij wijze van proef niet le groot De heer van Beek wijsl op het in de 2e afd. aangevoerde om B. en NV. uillenoodigcn ie dezer zake voorstellen te doen. De heer Visser wil de som in geen geval aan de uitgevers der couranten zien uitbetaalddoch ter beschikking van 11. en NV. gesteld. De Voorzitter acht de verslagendie thans worden gegeven zeer goed als teruggevende hetgeen in deze vergadering wordt behandeld en besloten. De beer Herschel acht de sorn te gering voor een uitvoerig verslag wil men zoodanig verslag dan bediene rnen zich van een Stenograaf De Voorzitter zegt dal B. en NV. zich niet ver antwoordelijk stellen voor een officieel verslag wanneer een voorstel wordt aangenomen. De heer Gerritsen ondersteunt hel voorstel van den heer v. d. Wall Bake, en zegt dat soins ingeslopen on nauwkeurigheden in het verslag, op zijn verzoek door dc couraniiers niet werden gerectificeerd. De heer Calkoen verklaart zich vóór het uil- trekken van een bedrag van f 300 cn tegen eene onbepaalde som Waarna een voorstel van den heer v. d. Wall Bake oin voor genoemd doel f 300 bij wijze van proef beschikbaar te stellenmet 8 tegen 7 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Zandijk Scheltus, v. BurgsteedenLagerweijHerschelCelosse en van Beek. Art. 14b. Toelage aan het XXXVII landhuis- houdkundig congres, uitgetrokken op f1200. Naar aanleiding van ingewonnen inlorraatiën bij het bestuur van het congres komt enkele leden de alhier uilgetrokken som onvoldoende voor. waarom zij voorstellen die tot f1500 te verhoogen. Een daartoe strekkend voorstel van den heer van Beek wordt z h. o. aangenomen. Wegens het vergevorderd uur wordt de ver gadering door den Voorzitter geschorst tot 's avonds 7 uur. Voortgezette vergadering des avonds te 7 ure. Inkomsten. Artt. 1 tot en met 5 worden aangenomen. Art. 6. Hoofdelijke omslag ter bestrijding van gemeente-behoeften. Volgens het rapport der 1e afd. wijzen enkele leden op de onbillijkheid eener vermindering van den aanslag naar gelang van hel aantal kinderen vooral met het oog op de groote uitgaven voor on derwijs en bovendien op de omstandigheid dat zoodanige vermindering niet als een grondslag voor de heffing kan aangemerkt worden zij vei - meenen derhalve dat de verordening wijziging be hoeft, waarom zij aan B en NV. vragen of deze zaak reeds een punt van overweging hij hun college uitmaakten in hoeverre eene voordracht daar omtrent kan worden verwacht. Een lid van de 2e afd. zich niet vereenigende niet de helling van den hoofdei ijken omslag, zooals die thans is is geregeldgeelt in overweging B. en W. uillenoodigcn le onderzo-ken in hoeverre die belasting op wettige grondslagen berust. De Voorzitter deelt mede dal B en N\„ met hel oog op de aanhangige plannen bij de iiooge rege ring tol helling van belastingen, «lil oogenhlik niet geschikt achten voor eene herziening vande grond slagen lol heffing van den hooldelijken omslag. NVat betreft de wettigheid der grondslagen, ver klaart hij ook van meening lezijndatdeattrek van den aanslag naar gelang van hel aantal kinderen een niet bij de wet bedoelde grondslag is. doch de wettigheid der helling op grond van een dooi den koning goedgekeurde verordeningniet wel be twistbaar is De heer Calkoen dringt aan op spoediger uit reiking der aanslagbiljetten't geen dit jaar eerst in Juni plaats vond met het oog op de bezwaren voor vele belastingschuldigen verbonden aan de voldoening van de belasting in beperkten tijd ruimte.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 3