EXTRA-NUMMER. Zaturdag 24 November 1883. m 52-25 Uitg«ver A. H. VAN CLEBFF te Amersfoort. Dit blad »«r»chJJnt Maandag an Vonder day a vond. Abonnement per 3 maanden 1Franco por poJt/1.16. Advortonlifn1<1 regale (Hi Ct$. elke regel aeer 10 Cta. grooto letten naar plaaUrnimtevoor randen eo andere eitre inrigting geechiedt hoogere prgeberekeeieg. Legale n onteigen. Adv. per regal 16 Cte. Keclamee per regel 26 Clo. •- Aft nummert 10 Cte. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegraehtWijk B 60. De Directeur van het Postkantoor te Amers foort maakt bekenddat van al 20 November e. k. hel kantoor op werkdagen zal geopend zijn van 's morgens 7 tot 's avonds 0 ure. Amersfoort, 24 November 1883. De Directeur, SMIT T. AMERSFOORT, 23 November 1883. Bij Kon. besluit van 11 Nov. 1883, No. 25, is benoemd lol Commissaris van Politie en Commissaris van Rijkspolitie te Amersfoort de lieer II. K. W. de Bruijn thans Burgemeester der gemeente Slad-Üoclinchcm. Met zeer veel genoegen zal gewis door de ingezetenen van Amersfoort en environsbewoners worden vernomen dat, blijkens bovenstaande kennisgeving van den lieer Directeurhet Postkantoor te Amersfoort op werkdagen zal geopend zijn van 's ochtends 7 lot 's avonds 9 urenaanlcvangcn Maandag 26 November. De algemeene attentie onzer waarde stad- genooten wordt minzaamst ingeroepen voor den inhoud der achterstaande advertentie, heli el lende het Sinterklaasfeest door de Aid. Amersfoort van «Volksonderwijs" georganiseerd en mag met vertrouwen worden gehoopt, dal de aan het slot der adv. vermelde lleeren een rijken oogst geschenken voor de feestvierende kinderen zullen erlangen van de ingezetenon van Aincrsloorl en van vele environsbewonerswie hel zeker hoogelijk ter harte gaalnat aldus hoogst lofwaardig de jeugd tol h erbist en tie schaving wordt aangemoedigd en waardoor nuttige en vlijtige leden voor de algetncene za- menleving worden opgekweekt. De krachten der Afdeeling schieten te kort, om voor het groot aantal kleinen een «Feest" interiglen'tvvelk bij dezen in genoegehjke herinnering blijll en 'tvvelk voor hen een mag- tige prikkel tot het getrouwelijk bijwonen der schooltijden zal zijn. Men drale derhalve niet om boekenhanger bibliotheek huiskamersalon étagère enz. enz. te inspeclcercnalwaar dan zeker wel veel zal worden gevondenzeer geschikt voor het ondcrwerpelijkcedele doelen dit voor melden lleeren hoogst welkom zal zijnte meer welkomindien deze geschenken hun «vlugst mogelijk" worden gezondenwant door spoedige toezending wordt hunne edelmoedige taak groolclijks verligtaangezien de inrig ting van dergelijk leest niet al te kort vóór Sinterklaas kan geschieden, maar des te beter, doelmatiger en fraaijer zal uitvallennaar mate zij «in lijds" door de geschenken van welwil lende stadgenoolcn en environsbewoners daartoe zullen worden in slaat gesteld. Maandag 26 Nov. e. k. wordt, blijkens in vo rige nummers voorkomende adv., door de Aiucrs- foortsche Rederijkerskamer «Door Vriendschap tol Kunst" eene openbare Toonceluilvoering gegeven, bestaande uit hel Drama «Ücweder- gevonden Zoon" en het Kluchtspel «De Wijn proef of een Afschaffer. In het Drama is door den bekwamen schrijver Hoek hooge ernst zoo doelmatig met de koraisch- tragische tooncelljcs ineengewevendat het eenieder, die eenig gevoel voor het toonccl heefi, in ruime mate zal bocijen en een paar aangename uren zal verschaffen. Het daarop volgende kluchtspel is voornamelijk ter bijwo ning aanbevelenswaardig voor hen die, om zich van 's levens «.orgen te ontspannenook eens hartelijk willen lagchcii. 'tStuk bevat ecne aaneenschakeling van geestige zettenwaarin de gevierde schrijver Leonard een erkend meester is. Hel verdienstelijk verleden der Rederijkers- vereeniging waarin zij dikwijls bewijzen van goede rolopvatting in diverse beroemde stukken heeft gegeven, waarborgt eene lofwaardige uilvoering op aanst. Maandagavondzoodat met vol vertrouwen ruime opkomst van looneel- minnende stadgenoolen mag worden tegemoet- geziendie dan tevens door hunne aanwezig heid toonendal zij het prijslijk streven der lleeren Dilettanten gaarne waardceren. Tengevolge van de invoering bij de NederL Posterijen van verrekenpakketten zul len voortaan voor hel publiek drieonderling in kleur van elkander verschillende adreskaarten worden in gebruik gesteldnl voor verre kenpakketten. voor pakketten met aangegeven waarde en voor gewone pakketten. In het antwoord van den Minister van Bin- nenlandschc Zaken op hel Verslag der aldee- lingen van de Tweede Kamer over hoofdstuk V leest men ook het volgende Men verweet den Minister beinoeijingen met de verkiezingen. Deze hebben beslaan in het uitbrengen van zijne stem als kiezer te 's Uage. De eedskwestie te Goes is in onderzoek. liet onderwerp schutterij rustmet het oog op grondwets-herziening. Van den Minister is geen voorstel tot af schaffing van de wettelijke bepaling in de wel op de besmettelijke ziekten omtrent de koepok inenting te wachten. Voorstellen tot wijziging van de wet op 't hooger onderwijs zal de Minisier nog niet indienen. Ook werkt de Minister niet mee om aan eene bijzondere school hel regt toe te kennenom den doctoralen graadmet de daaraan verbonden voorregtentoe te kennen. Gaarne zal de Minister overwegen of wijzi ging van hel Programma van examen aan de gymnasia noodig is. De Minisier meentdat de eind-examens niet kunnen overgelaten worden aan de docenten, gecontroleerd door curatoren. Aan ecne herziening der wet op 'l middel baar onderwijs heelt de Minisier zijne aandacht gewijd. Tot beperking van de uitgaven voer de op leiding van onderwijzers meent de Regeering voorshands niet te moeten overgaan. 01 op nieuw verlenging van den termijn be trekking hebbende op hel aanwezig zijn van 'l getal onderw ijzers in de lagere scholen noodig is, moet nog blijken. Aan vermindering van 't getal kweekscholen voor onderwijzers kan niet gedacht worden. Teneinde aan het verlangen der Kamer naar besparing tegemoet te komen heelt de Minisier art. 140 verminderd met f 35.000, zijnde hel be drag voor hel nieuwe archieigebouw in Drenthe bestemd. Dc zaak wordt dan een jaar uitgesteld. De heer G. C. Levey te Londen heelt aan de com misga rissen des Konings een brief gerigt waarin hij te kennen geeltdat onder de hooge bescherming van den lord-mayor van Londen van April tot October 1884 eene inter nationale tentoonstelling zal worden gehouden waartoe het bestuur van hel Crystal Palace hare uitgestrekte zalen en terreinen beschikbaar heelt gesteld. «Nu moge het waar zijnzoo luidt de briel«dat de tentoonstellingen elkander tegen woordig te snel opvolgendot h hel kan niet ontkend worden 1. dal sedert 1862 te Londen geen wereldtentoonstelling plaats vond 2. dat Londen nog steeds de w ereldtnarkl blijitwaar alle mogelijke artikelen het best afzet vinden, leder fabrikant of handelaardie artikelen heeft voor den groolen wereldhandel geschikt, zal te Londen exporteurs vindenbereid om die artikelen wanneer ze goed en voordeelig zijn contant te koopen en naar de meest verwijderde landen der wereld te verzenden. «Daar er vele Nederlandsche fabrikanten zijn die van deze gelegenheid zullen willen gebruik makenom hunne artikelen onder de oogen te brengen van hen die er belang bij hebben zoo komt hel den ondei geteekende wcnschelijk voordat er eene Nederlandsche commissie zij ter behartiging van de belangen der Nederland sche inzenders. «Reeds hebben zich bereid verklaard deheeren F. A. T. Delprat, gepensioneerd gene raai-majoor, oud-minister van oorlog; T. C. Tromp, oud wethouder der stad Amsterdam, lid van den gemeenteraadMr. M. J. Rikoff en G. Brongere, te Amsterdam; dr. L Serrurier, te Leiden. «Thans veroorlooft de ondergeteekende zich de vrijheid Uw Exc. eerbiedig te verzoeken, hem één of twee geschikte personen te willen aanwijzen in uwe provincie, die deel zouden kunnen uitmaken van de commissie ter behar tiging der Nederlandsche belangen." Het gebouw der Koloniale afdeeling van de Amsterdamsche tentoonstelling, dat tot lijdelijk Koloniaal Museum zou worden ingerigtis thansnaar 't Hbl. meldtvoor de som van f15,000 33n het comité der internationale land bouwtentoonstelling van 1884 overgegaan en zal zoo spoedig mogelijk ontruimd worden, terwijl de Kampong dit lol zal deelen. Hel onherbergzame Kamschatka is een goed land voor jagers. In dit jaar werden er reeds gescholen: 3000 bevers, 700 vossen, 1000 marters, 1300 beeren. 2000 zeehonden10 blauwe vossen20 wolven900 andere wilde dieren, 300 wilde schapen en 1800 veelvraten. Sedert 18 October wordt er uit Bamberg een 4-jarig kind vermisteen zoontje van den schrijnwerker Jungengel aldaarnaar alle waar schijnlijkheid is het door een bende Zigeuners onder aanvoering van den acrobaat Marshall, weggevoerd. Alle pogingen om het terug te vinden zijn tot nog toe vruchteloos gebleven de vader heeft eene belooning van 1000 mark uitgeloofd voor wie hem het kind levend terug brengt, terwijl de justitie last gegeven heelt om alle volwassen leden der bende gevangen te nemen zoodra men hun spoor kan te rugvinden. De Fransche Bank heeft sedert ecnigen tijd valsche bankbiljetten van 50 frs. ontvangen en valsche 2U-francs-stukken. Olschoon een naauw- keurige bezigliging de valschheid in het oog doet springen, is het zeer moeijelijk deze op pervlakkig te ontdekken gewigtaluieting en klank der geldstukken zijn goed. Onder de bekroonden aan wie de Academia Franfaise onlangs een «deugdprijs" ^3000 fir.) toekende was ook een 55jarig visscher uit den omtrek van DuinkerkenPierre Luvie genaamd die oud voor zijn lijdna een inoeitev^i leven, waarlijk wel zulk eene onderscheiding verdiende. Deze man toch redde gedurend' de 40 jaren dat hii de zee bevoerniet minder dan 80 luenschenlevens uit de golven.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1