Dingsdag- 27 November 1888. DE WITTE BAZ&R. m 52-26. Uitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Haandag an Donderdagavond. Abonnement par S maanden 1.—Franco per port/1.1S. AdyertentiSn 10 reg«U 00 Cl».; elka regel meer 10 Ct». groot* letter» naar plaatarnimte voor randen en andere extra Inrigting geeehiedt hoogere prijiberekening. Legale ufGuieflle en onteigen. Adv. per regel 16 Ct». Reclame» per regel >5 Ot». Aft. nummert 10 Cu. Bureau MUURHUIZEN hoek Korte grachtWijk B 00. AMERSFOORT, 26 November 1883. Hel laalsle bedrijf van het Treurspel «de Indische Begrooting" is Donderdag jl. in de Tweede Kamer opgevoerd en eindigde met een grooten veldslagwaarin de betrokken Minister werd overwonnen, die in een monoloog-naspel zijn politieken dood ingingwant nadat Don derdag Hoofdstuk 11 (uitgaven in Indië) met 43 tegen 35 stemmen was verworpen, zond de Minister zijn ontslag in. Z. M. heeft benoemd bij den plaatselijken staf, tol Kapitein plaatselijk Adjudant te Amers foort den le luitenant J. Vlam, van hel le reg. infanterie. Dingsdag den 27. November 1883 des na middags ten 1 uurzal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Voorstel van Burg. en Weth. aangaande de heffing van het vuur-, haven- en tongeld. 2 Voorstel van Burg. en NVeth. tot verhoo ging der bezoldiging van den persoon belast met de invordering van het vuur-, haven- en tong'-ld aan de Eembrug. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot onder- handsehc verhuring van gemeente-eigendommen. 4. Aanvullings-kohieren van den fiocfdelijken omslag, dienst 1883. 5. Aanvullings kohier der hondenbelasting dienst 1883. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tan aanzien van liet schoonhouden der lokalen van de openbare meisjesschool. 7. Voorstel van Burg. en Weth. ten aanzien der verslagen van de Gemeentelaads-zitiingen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. betrekkelijk de gemeente-reiniging. 9. Verzoek van den lieer A. v. d. Vliet om eer vol ontslag als onderwijzer aan deTussrhensehool. 10. Benoeming (wegens period, aftreding) van 1. Ct-n curator van het gymnasium; 2. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs 3. een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs 4. een lid der gezondheidscommissie. 5. twee leden van het burgerlijk armbestuur. Met nog een enkel woord herinneren wij den tooneelminnaren dat, zooals in het berigt van ons jongste exlra-ntiiomer werd gedetail leerd heden Maandagavond de Toonceluilvoe- ringder Amersf. Rederijkerskamer «Door Vriend schap tol Kunst" plaats vindt. Zondagmiddag ontstond ten huize van den heer V., aan de Langesliaat, een schoorsteen brand welke door de buren en met de hulp der politie spoedig werd gebluschl. Naar men verneemt bestaat het voornemen bij genoegzame inteekeningin den loop van de maand December a. s. in de lokalen van den heer van der Wilde in «de Arend" alhier eene Tooneelvoorstelling te geven door de Ver- eenigdc Tooneelisten van Rotterdam," uit Nieuw Concordia Felix onder directie en met mede werking van den lieer II. D. Nieuwenhuijs. Alsdan zouden de drie blijspelen «De Straatjongen van Parijs," «Baron en Huisknecht" en «De Bloed zuigers of de Minnenhandel" worden opgevoerd en mag dan ook met het oog op het succes waarmede «de Vereenigde Tooneelisten" alhier dikwerf werkzaam warenworden verwacht dat van deze gelegenheid ruim gebruik zal worden gemaaktvooral wanneer men in aan merking neemt dat de entree zoo billijk mogelijk is gesteld. Morgen, Dingsdag, circuleert de inteekenlijsl Zekere W. K., die Zondagmorgen omstreeks 8 uur met zijn broeder G. K. aan de beek nabij de Roodebrug aan hel visschen was werd getroffen door een overvalaan welke kwaal hij reeds geruimen tijd leedraakte le water, en vóór dal zijn broeder er iets van had gemerkt, was hij reeds verdronken althans toen deze hem wilde gaan vragen om aas vond hij hem reeds levenloos in hel water liggen. De heer D. F. van Slooten, onderwijzer met hoofdacte aan de Op. Koslelooze school (Koe straat) te Amersfoort heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de Fransche taal bij hel Lager Onderwijs. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De Indische begrooting is gevallenVan Bloemen Waanders is gescalpeerd I Wat heeft de arme man geleden. Als hij rondweg erkende van 't een of ander geen studie gemaakt te hebben dan heette heldot inoest ge toch wel gedaan hebben als ge minister wilt spelen als hij overleg noodig achtte met de Indische regering dan klonk hetgij verschuilt u steeds achter hel Indisch bestuurterwijl ge u voor- sleldel zelf de bezuinigingstaak ter hand te nemengaf hij plannen dan werden ze uil- geraleld en vernietigd hield hij ze not; achter dan werd hij bespol en aangevallen. Welk een fiad vol brandnetels heeft de minister in de aatste dagen gestadig doorwandeld Mij dunkt dat hij thans wel van zijn voorliefde voor die plant genezen zal zijn. In vollen ernst geloof ik dat de minister innerlijk gelukkig zal zijn geweest toen dezen middag aan zijn bitter lijden een einde werd gemaakt; even als ik zou durven verzekeren dat velen der tegenstemmers hun votum ten nadeele der begrooiing hebben uil- gebragt omdat zij hetna hel ondubbelzinnig fiasco, door hem hij alle discussie schier gemaakt, verraad aan 's lands belang rekenden dezen mi nister te handhaven. En zoo is 't De heer van Bloemen Waanderspartijman of nietis een man van beginseleen eerlijkrespectabel maneen kundig ambtenaar in ruste maar geen minister. Hij beeft weer ondervonden hoe waar hel istel brille au second rang qui s' éclipse au premier. Het is een les voor aspirant-ministers. RegeringstelcgramSterke vijandelijke bende wilde gisteren transport Anagaloeng-Tjut Base- toel aanvallen. Troepen van Anagaloeng rukten uil om vijand aantevallen. KolonelGewestelijk Militaire Commandant, ging terstond met 3de balaillon en eene sectie artillerie van hier naar Anagaloeng, om zoo noodig hulp te verleenen. Vijand leed gevoelige nederlaag. Onzerzijds twee gesneuvelden. Gewond vijf mindere mili tairen (waarvan één sedert overleden) en één mandoer dwangarbeider. Vijand liet ruim twin tig dooden op het terrein. Tc Veenendaal heeft eene stemming plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad. Daarbij heeft zich het zeker nog ongehoorde geval voorgedaandat op geen enkel der stem biljetten het vereischte zegel voorkwam. Het zal thans de vraag zyn, of de autoriteiten genoegen met den uitslag der stemming zullen nemen. De Antwerpsche kolfiehuishouder Van Houlte is nog niet teruggevondenevenmin als eene vrouwdie daar eenige dagen vermist wordt en een 17 jarige schoenmaker, die te Molen beek waar hij woonde niet werd terugge zien. Ook de heer Deschainps is le Brussel of elders nog niet gevonden. Een Fransche brikde Rocaberg is op reis van St. Pierre Miquelon naar St. Malo veronge lukt door aanvaring. Acht en tachtig mensehen kwamen daarbij om hel leven. Eenentwintig Ïeredden werden door hel Amerikaansche schip )?na op Fayal (een der Azorische eilanden) aan wal gezel Correspondontie. EVA tou wel gaiirne willen weten, w.mocrr de toejtnngsweff naaren liet plein voor het Amersfoorteclio (tation toch eindelijk eens tullen worden in orde gebrachtx<M dat mrnschen en boetten er faUoonlijk kuunon loopeu vooral nadat het geregend, of go tneeuwd hooft P Warempelvoor vrouwen»u i«ku voor »Dm>n" tijn de mod derpoelen aldaar niet meer begaanbaar. Men kan van haar toch niet vorderen dat tij wijde kaplaareen tnllen aantrekken om met de rokken in de laareen geatoptde reit naar 1 etalion te onder- l>t vreemdelingen die Amerefonrt bezoeken ttaan er perplen» over, dat Amerafoort daarmede by alle andere planteen tef wereldtoo erg ten achter (teak Feuilleton 2e bladzijde. Woensdag 28e verschijnt een EXTRA-NUMMER. Inzendingen, Adverteniiën enz. voor dat EXTRA NUMMER worden vlugst mogelijk verzochl Een beproefd vriend. Men vindt tegenwoordig in bijna elke familie een middel dat ongemeen snel populair geworden ishet zijn de door de eerste autoriteiten der geneeskunde onderzochte en aanbevulenc Zwit- sersche Pillen van den Apotheker Rich, i'randl Met eene doosdie voor meer dan ccne maand toereikend is en in de Apotheken 70 cents kost, is iedereen in het bezit van een kracht- datiig en onschadelijk huismiddel. De talrijke resultaten en de vele aanbevelingen hebben dit preparaat overal burgerschap veileend; hel reinigt het bloed en is bij vele chronische ziekten zeer werkdadig. Men gelieve nauw keurig acht te geven dat elke doos als etiket een wit kruis op een rood veld draagt en voerzien is van de handteekening van Rich. BrandL ADVERTENTIE* Op den 25. November 1883 overleed te Barnbveld plotseling onze hartelijk geliefde Vader en Behuwdvaderde WelEdelZeerGel. Heer Dr. JEAN RUDOLPHE VAN MAANEN, in leven Medicinae Doctorin den ouderdom van ruim 84 jaren. P. J. VAN MAANEN J. C. C. VAN MAANEN geb. Ras. Verzoeke can rouwbeklag verschoond le blijven. Heden overleed le Ameroxgen onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder JOHANNES KNOPPERS, in den ouderdom van bijna 69 jaren. Amersfoort, 22 November 1883. S. KNOPPERS. G. KNOPPERSv. d. Burg. Ruime keuze van BINNEN- en BUITENLAND- SCHE WITTE GOEDEREN. Groote sorteering ZAKDOEKEN met en zonder gekleurde randen in étui, zeer geschikt voor St Nicolaas-Cadeaux. R. KOK Langstraat. Ontvangen ruime kfatc FESTONS an EXTRE-DEUX. ST. NICOLAAS is gearri veerd bij C E HUÊTINK, Utr.-straat E 23, en heeft grooten voorraad raedegebragt. MOOI JE en GOEDKOOPE ARTIKELEN, als; Plakalbums, Schrijf-, Zak-en Tcckeiipoi tcfeuillee, Poèzy-en Portretalbums. Naaikisten, Speelgoed, Odeurs, Zeep, Friseer- en ZukkatnmenEau de Cologne Porlenionnaieste veel om op te noe men Luxe Postpapier en Envehppes Groote keuze Prentenboeken waaronder Juweeltjes. Prachtwerkjes in menigte Scheurkalenders van af f5 cis. Door de groote hoeveelheid worden alle ar tikelen tot de laagste prijzen opgeruimd. Voor veel bezoek beveelt hii zit h minzaam aan. C. E. HUÈTLXK.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1