Dingsdag 1 Januarij 1884. m 5*258. '$3BËs 1MEEF00EECIE COM. Uitgever Dit bl»A vmehf]at t)o*d*r<Ujtwd. thna««nt e*rtniuiln /I.-. Ptbbm par BliriAQ A. H. VAN CLE8FV poa/l.u. l-« r.,.u «O cu.10 a. MUDRHUIZEN pluUruiata; »oor rudaa aa aadara aatra inrigtiaj faaehiadt hoofara prljabarakaaiap. L»g»U B/4 te Amersfoort. oSciaêia aa oiiWipa AAt par ratal 1» Cto Haelama. pat ujgS6 Gt*. Aft 10 Ola. hCOk Kortagraoht Wijk B BO. Politieke Iter tie. In de Fransche Kamer van Afgevaardigden was de beraadslaging aan de orde over hol credietontwerp van 50 millioen voor de kolo nisatie van Algcrië. Door den heer Tirman werd de noodzake lijkheid van de officieele kolonisatie uiteengezet. Het volgende wordt omtrent hel wapenleit der Franschen voor Sonlay gemeld Den 1öden 's ochtends hadden de zeesol daten het vreemden-legioen en eenige andere troepen hunne stelling genomen aan den noord- weslelijken kant der vesting, terwijl de Alge- rijnsche tirailleurs die den linkervleugel vormdende verdedingswerken aan de noord zijde voor hunne rekening namen. De citadel was mitsdien van drie kanten ingesloten zoodut de vijand enkel aan de zuidzijde kon ontkomen. De Bchoul-bij-nachl Courbei had geen troepen genoeg oio de vesting geheel en al in te sluiten. Te elf ure 's voormiddags waren de troepen niet zonder gevochten te hebben op de punten van waar zij sloren zouden loopen zoodra hel sein gegeven zou worden. Een allerhevigst vuur werd legen de vesting geopend. De kogels zetten honderden met stroo bedekte huizen in brand rondom den ringmuur, alsook eene menigte huizen aan den weg die naar den sleileii oever leidde, welke door de Algerijnsche tirailleurs na twee uren vechlens genomen werd. Nu werd hel vuur een uur lang gestaakt, om de troepen wal rust te laten nemen. Te vijl ure 's namiddags werd hel sein tot den stormaanval gegeven. De ringmuur ver toonde van de westelijke poort naar de noor delijke niets meer dan een hoop aarde van waar de stoimkolonne"2000 inan sterk en bestaande uit troepen van het vreemden legioen en van de oorlogschepenmet ongewone on stuimigheid voorwaarts rukte, alles voor zich neerwerpende en geen kwartier verleenende. Sontay was nu genomen ofschoon de poorten der stevig gebarricadeerde citadel de troepen nog verhinderde de vesting binnen te dringen. De kazernes buiten hel glacis weiden verlaten FK 1 LLËTON. Wie van de twee is te verkiesen Eene schets voor den tegenwoordigen tijd 2) door S «Hé, hé, vriendlief, draaf zoo niet door," vermaande Armandterwijl hy zijne hand op den arm van den opgewonden jongeling logde, «gij spreekt zonder te denken. Ik wist niet, dal gij de vrouwen slechts in twee klassen verdoeldet, die der «natuurkinderen" zoo gy ze belieft te noemen en die der «geëmanci- peerden" en bovendiendal gij inel de laatste haar bedoeltdie door biljartenrooken of door meer dergelijke aardigheden zich aan de spotternijen der wereld blootstellenwelke zij dan ook ten volle verdienen. Noem hel ook geene emancipatiemijn vriendwant «au fond" der zaak is het niet ande.s dan eene niet al- lerdaagsche wijze oin de algemeene aandacht op zich to doen vestigen. Ik hoorde laatst een mijner kennissen zeggen: «Niets doet mij onaangenamer bij eene vrouw aan dan eene inktvlek aan hare hand op te merken." In die weinige woorden ligt eene diepo waarheid want immers daardoor doen zij een ander on willekeurig denken: «llé die vrouw schrijft," en zonder opzet monstert men dan haar toilet lel men op do ininsle barer woordenbarer bewegingen en in «lies meent men terecht of ten onrechte iels buitengewoons waar te nemen dat men met den naam van emancipatie be stempelt. Ja, vriendlief, zulke dames bederven de zaak barer sekse om deze moei dt re rechten Ie doen toekennen. .Maar 'l is ook niet zoo'n echlgcnooledie ik beter voor u beschouw De bezetting had de wijk genomen naar hel inwendig gedeelte der vesting. Er werden vele soldalen gedood. De Zwartvlaggen vochten hard nekkig de mecslen hunner lieten zich dooden. De Annamielen waren gevluchtzoodra er storm geloopen werdde Chinecsche soldaten hadden veel moed aan den dag gelegd maar zij vielen in den aanval met de bajonet. De nacht viel. Courbei achtte hel niet raad zaam om met het bombardement der citadel voort te gaan en een tweede slormloopen te gelastendaar hij de troepen na zooveel vor- moeijenis wal rust wilde gunnen. Bovendien twijlelde hij nietof de citadel zou den vol genden dag overgegeven worden. Er waren intusschen maatregelen genomen om, des ver- eischlden strijd voort te zettendoch den volgenden dag was de stad verlaten. Alle ver dedigers de Zwartvlaggende Annamielen de Chineezende overheid hadden 's nachts siillckens de vlucht genomen langs de zuidzijde en waren den weg van Hong-hoa ingeslagen, gevolgd door de troepen die de op den weg van Hanoi opgeworpen verschansingen be waakten. Den 17 Dec. werd Sonlay zonder gevecht bezet. Hel verlies der Franschen was aan dooden 85 manwaaronder 4 officierenen aan ge kwetsten 240 man waaronder 15 officieren. De geneesheeren des Keizers van Rusland hebben hoopdal Z. M. binnen veertien dagen geheel zal zyn hersteld. Uit Khartoem wordt gemelddat aldaar 1300 man Egyptische troepen uit Tasheda zijn aangekomenzonder op hun logt verzet ge vonden te hebben. Zij berigtendat op de wegen alles rustig is. Hel garnizoen van Khar- thoem is dus thans 4000 man sterk. De gouverneur van Dongola meldt uit Ara bische brondat het Egyptische leger 4000 mande Mahdi 40,000 inan verloor, liet res tant von hel Egyptische leger bevindt zich te Birkel en is goeii voorzien van waier. Een uit El Obeid ontkomen slavin verhaaltdal de Mahdi in groolen angst verkeert en zijne familie in veiligheid heeft gebragt. Hij vei langde hulp van de naburige stammendie echter weigerden. De Transvaalsche Deputatie en de Engeltchn Regeering zijn het nog niet eens over de laalat ontworpen grenslyn. De Stammen die jegens de Boeren onvrien delijk gestemd zijn en aanspraak hebben op Britsche bescherming blijven builen die grens lyn en anderendie zich by de Boeren aan sloten worden by het Transvaalsche gebied ingerekend. De Daily News geeft san de Deputatie den raad om geen lijd te verliezen met aan te dringen op het onmogelijke. De openbare meening (zegt zij) verlangt eene volledige oplossing van de beslaande moeijclijk- hedeo; zij zal derhalve hare toestemming niet geven tot eenigerlei schikkingdieaan do Boeren groole conccssiën veileenend, andere aangelegenheden bij welke Engeland's goede trouw betrokken is, in verwariing en onze kerheid laten zou. 31 December 1883 1 Januarij 18 84. Wederom verzwindt een jaarkring. Het leed van dien jaar cirkel is getoracht. Het lief is genoten. Voor hendie de levenswandeling tol in 't graf aflegdeneen traan der herinnering. Voor de ingelredencn in hel groole tranen- en vreugdedal een blijde welkomstgroet in de algemeene zaïnenleving. De geslachten komen en de gesl^phtcn gaan maar de komend, n doen voortdurend nieuwe onmetelijke overwinningen van den mensche- lyken geest ontspruiten waarvan de vertrokke- nen mede voortdurend de grondslagen legd.-n. De wereld heeli plaats voor allenbiedt voor allendie arbeiden willenieder in zijnen stand en naar zyne kennis rn kracht, intel lectueel en malei teel levensvoedsel aan, oin dergelijke vrouwen inoelen niet huwen. Maar een kundigbeschaafd meisje al kan zij dan ook geen aanspraak maken op schoonheid past u eene vrouwwaarmede gij 's avonds als gij van kantoor komt een degelijk gesprek kunt aankuoopendie u raad kan geven op wier beleid en kennis gij vertrouwen kunt, die u 'l hoofd niet warm maakt over geschillen met dienstbodenover praatjes van de buren en over de brutaliteit van kruidenier, bakker en slager. DaaromKareiluister naar my en bedenk u nog nu liet tijd is." De aangesprokene zweeg, als dacht hij over de woorden zijns vriends naspoedig echter sprong hij driltig op, uitroepende «Beste Armand, spaar de moeite om mij te overtuigen en 'k wedals gy Keetje eens ge zien hebtdan zult gij mij gelijk geven dal ik bij mijn voornemen blijf." «'lis mogelijk, Karei," antwoordde Armand op koelen toon, «maar ik beiwijlul hel zeer. Evenwelik heb mijn plicht als vriend gedaan en God geve dal gij nooit berouw zult hebben mijn welgemeende woorden in den wind ge slagen te hebben." «Kom, kom, weg mol allen ernst. Laten wij ;ens di ink ju op de gezondheid mijner verlauldo." «Van hario gaarne, oude kameraaden de heide vrienden klonken. Maar nu wordt liet, geloof ik, lijd om u, waarde lezerseens iets omtrent Armand Gre- nier mede Ie doelen* IJn lulde 28 jaren en bezat een leer gunstig uiterlijk. Zijn manlijk gelast was door een zorgvuldig onderhouden h.ard omgeven die hein ouder deed schijnen, liy was wegens zijne fijne manieren, zync beminnelijk heid en wat niet tuinder zegtwegens zyne rondholstigheid een gezochte cavalier by de ionge dames en een party werd niet als vol komen geslaagd beschouwdals Armand er niet by tegenwoordig geweest was. Ook ond«-r de hoeren waren Vi len hem toegedaan en vooral de oudere zagen hem met genoegen in hunnen kring plaats nemen daar het hen meermalen gebleken wasdal hy van alle markten tehuis was. De jongelui droegen hem in werkelijkheid geen goed hart toe wegens zyn geluk by de jonge dainesin schijn waren zij echter allen zyne vrienden. Doch ArmanU hel zich niet misleiden hy wist hunne vriendschap op den rechten prys te stellen. Zyne ouders waren gestorven en hy bez.it op de wyde wereld geene bloedverwanten. Hy nad zich voor wei nige jaren als advocaat gevestigd en hoewel hy geene diukke praktijk had. verdiende hy meer dun hij behoefde. In zyne viye uren legde hy zich op de schilderkunst toe cn meermalen waren zijne schilderyen op de eene of andere tentoonstelling bekroond geworden. Voor weinige weken voor hel tydstipwaarop dit verhaal een aanvang neemthad Armand op eene party kennis gemaakt roet een jong meisje, Florence Merville geheeten. Zy was bij haar oomkolonel Stratum gelogeerd, tin stond in een kiing van jongelieden, toen tU aandtnarm baars gastheera binnentrad. Dadelyk richtten zich aller blikken op haarmaar slechts voor één oogenbhkwaarop de een lot den ander zeido «Hm niets bijzonders, volstrekt niet mooi. wel een aardig figuurtjemaar anders niets1 De jonge dames hadden hel nieuws van dn komst eener onbekende past met geene groolo ingenomenheid begroet. Weer een meisje meer en vervolgen* er waren buitendien zoo wcinif

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1