lijne tarotrdeeling tot een jaar celstraf en G boeien, gcêvenredtgd aan de bedragen, door hem verduisterd. Uitspraak heden Donderdag. Gemeenteraad van Amersfoort. Tnr alttin* tu des QtmMOterud van Amersfoort ren Dingsdag 31 January ji gepreeideerd door den Heer BurgemeciUr Jür. Mr T A. J. van Aech tu tVyekweren alle leden aanwezig en werdenna leungde notulen der jongste uiting goedgekeurJ. Ann 'het beelnil der rorige sitting om do reiniging der gemeente in eigon belieer te neme»ie het eerste begin van uitvoering gegevendoor de viuletelling vnn eene verordening betrekkelijk de nigemeeae reimgingsdieust. Het beheer van en het toesicht op die dienst i» daarbij epgeJragen aan burg eu Weth die daarin worden bijgestaan door eene commissie bestaande uit een der leden van het diigolijksch bestuur als Voorsiiteren twee leden van den gemeenteraad. Ala adviseerende leden siju aan dese commissie voorts toege.oegd twte leden buiten den raad Hese regeling voldoet niet geheel aan den weuieh van den rud men had het liefst aan die leden deselfdo reglen willen toekranen als ann de overigen. Daar- se gen bestond echter beswaar met het oog op de bepaling Tan art 64 der grmeeateweldie alleen vaste commissien uit den raad keut tot bijstand van burg. ea Weth. in hun beheer. Om l« voor komen dal de verordening door eene hoogere autoriteit vernietigd ton worden, moest men derhalve sich er toe bepalen om aan de leden buiten den raad slechte eene raadgevende slem toe te kesneu. Onder het beter loetigt op den leinigingsdienat was volgeus het ontwerp van bun? en Weth brgrepeu 1 het doen reinigen van alle openbare secreten, urinoirs, riolen, het wegruimen soo noodigvu mesthoopenen verder alles wal de openbare reinheid en, binnen de grenzeu van den weraknng der commissiede belangen vu den pubhekea gezondheids dienst •I de reinheid der gemeente ka» bevorderen 3. het doen opnalen vu de asch, f.ecaliên en Tuilnis langs de huilen der ingeteteneu 5. de geleidelijke invoering vu het tonnenstelsel het doen bereiden der compostierons., uit de opgesamrlde asch faecal ico en andere vuiloisstoffen en don verkoop daar vu 6. het doea ophalen en verkoope» vu puin. Den heer üroeaeboom ging de bepaling omtrent de invoering vu bet tonnenstelsel niet ver genoeg Geleidelijke invoering wilde ook hij maar mei dien verstande dat reeds dadelijk een termijn sou worden gesteld waarop ia plaats vu eene moree'e pressie eene vu materieelen aard sou kannen uugeweud worden door het uitmonden iu riolen iu stads-wateren eu het houden van boer putten te verbieden lly wilde aanvankelijk dien termijn op 1 Jan. 1SS6, later du n op 1 Ju 18">b stellen. Dat denkbeeld werd echter krachtig boetreden .dvorens tot dien ingrijpenden maatregel over te gaan wilde men eerst afwachten hoede taak tal werken Achtte da commissie voor de gemeente-reiniging later Je taak daartoe rijp du stond het hem altoos vrij om met het voorstel daartoe bij den raad te k..men. Dit bleek het gevoelen vu de meerderheid te nijn j het voorstel -U roenchoom werd met 10 tegen 6 «temmen verworpen Met de digelijksche werktaamheden tal onder toeiigt van de ooauniksiede directeur-optichter-Boekheuder belast worden. Die ambtenaar ontvangt tijne benoeming van ilea raad die ook tijne i attractie «aststeit en tijn tractemenl bepaalt Voor deie nieuwe betrekking hebben tub reeds £00 aollicituten aangemeld De werk- liedeu bij de reiniging worden door Burg en Weth. benoemd en outslageo in overleg met de commissie en den dircctear dr rege ling san hun getal en hunne bezoldiging is ook bij het dagehjksch bestuur. Burg en Weth hadden voorta ook nog eene verordening vonrge dragen tot regeling van deu verkering der commissie voor de ge meente re.nigtng De loffelijke sposd door hen daarbij betracht had echternaar het oordeel vu onderacheiden raadsledendit nadeel dat bun werk eemgermate de sporen droeg van de over haast.ng, waarmede bet had moeten Terrigl worden dit ontwerp werd durom ter nadere overweging au Borg en Weth. terug ge- xondeu. Dit renvooi belette intnsscben niet da', mvn in d-te uiting reeds ovtrgmg lot de samenstelling vu de commissie Tot leden der commissie uil den raad werden benoemd ue heer dr. P Grocneboom en nadat de heer .sser voor eene op hem ni gebragte keate had bedanktjhr A. D J CaJkoen. Alt adviseerende leden, oiet-reads- leden weiden grkoten de neeren D vu der Werf, opiigter bij den wateistaat en J baron vu Hardenbroek vu Locthortt. Ten behoeve der verbetering vu de Waterateeg, van den Lagenweg tot den Lieaderucnen weg, werd besloten tot kovtelooie ovvreeming van den grond door de gemeento, die daar binnen een jaar eene behoor.ijae ktibeslrating tal auleggen en tich belast met bet onderhoud der bestrating en vso de heul onder den wegdie nende tot afvoer van bet water uit de belendende slooteu De weg tal op eene breedte worden gebregtdat twee hooiwagens er elkander kuoocn paaseerenom dal te verkrijgenmoeten 8.J wilgeboomen woiden weggenomenwaarvoor den eigenaar een nehadevergoeitng is toegekend van ƒ175 ten paar jaren geleden waren reeds pogingen aangewend, door bet dagelijktch bestuur om de overdraft vu deken weg aan de gemeente te verkrijgen, toen waren dete op den onw.l van een der eigenaren afgestuit Aan het dagelgkach kestnnr werd door den heer Bake hulde gebragt voor het beleid waarmede hel tnans dete taak tot een goed einde had ge bragt De beer Gerritsen meendedat die hnlde alleen au den Vooraitter van tet dageiijkscn bestuur toekwam doch dete wees dien eentijdigen lof terug, omdat die taak door hem «n de Met- honden in onderling overleg behudeld wat. en besteeg de trap, by zich zelveo befchuu- wingen makende over hel verschil der wijze, waarop zijn zoonije behandeld werd. Zachlkens trad hij hel slaapvertrek binnen en naderde hel bedwaaraan de dokier en Keetje stonden. Deze wierp ham een dankbaren blik loe en wees vervolgens op Kareiüie mei hel vuur der koorts op de wangenwild in het rond staarde. Arrnand boog zich over hem en drukte zijne koude hand op zijn voorhoofd. Deze aanraking scheen hern goed te doentenminste hij werd rustiger onder zijne aanraking. De dokter oordeelde het toen noodig, dat er 's nachts bij den patiënt gewaakt moest wordendaar hij vreesdedal de koorts zich later wel weer verheffen zou. Dadelijk bood Arrnand zich aan om le blijven en hoewel Keetje eerst eenige bedenkingen maakte, ein digde zij toch om zijn aanbod dankbaar aan te nemen. De geneesheer vertrokbelovende den volgenden morgen vroegtijdig terug te komen de meeste mogelijke rust aanbevelende. Arrnand schreef Florry een briefjewaarin hij haar melddedat hij dien nacht bij Karei bleet en iwijlelde niet ol zij zou zulks billijken. Van wanorde, waarin hij alles aangetroffen had repte I ij geen woord. Terwijl hij a.m 'tbed gezeten was, wierp bij zijne blikken nu eens op Kareidan weer op Keetje, üie onophoudelijk weende en zoo- we r ooor de smart bcheerscht werddat zij biel in staal was iets le doen. Wordt vei voljd. b cndi.t i. u» »"U. 10^.1-. ka Keren van liet locaal voor be»mettelijk.e tiekto. £eno som van 336 wordt hiervoor voldoende geacht; daaronder u ook begrepen liet Tt'etiwd van 6lW dat door den heer G. S. Klokke was gedaan troor heltoon»! L de Lugestreat dat nb bergplaats vu braudspulltu gebezigd wordt, is afgeweten dat X wordt te gering geacht, om vergoeding te geven voor de betwïreu die de rerkoop vu hel perceel met tich ton brengen De Koninklijke goedkeuring is ontvangen op het raadsbesluit om voor I8e+ het bedrag dat door de gemoute geheven wordt «1. vuur- haven eu losgeld voor het bevaren vsu de Bern met £>U pet. ré verminderen. Burg. en Weth t.ju geinagügd om zoo sag f... ,n„rstoi L0i vervolging is gedaande verscuuldigde geldt n in ontvangst te nemen vau de personen die don gcsielden termijn vu 30 dogen hebben laten voorbijgaan docb bereid tyu de betaling ta Au'uurir. en Weth. ie om adviee vorionden een verzoek ven mei. G. Doeeburg waarbij tij vraagt, dut de straal tueeclieu deu weg naar Boekesteiu en don Woudeiiborgschea straatweg dien tij voor eenige jaren beeft aangelegd, vu gasverlichting moge worden voorzien onder bereid rerklariug om do bestrating met do nu aan wezige pelroleumlanlaarnpalon au de goiueeuto afteelaan. AMER&FOOHT24 January 1Ö»4 Z. M. heelt benoemd lol Gouverneur-Generaal van Ned. Indië Mr. van Keeslol dusver Voorzitter van de Tweede Kamer. Reeds meer dan 430 ondertekeningen be vinden zich op hel in ons vorig nummer ge plaatste adres van ingezetenen aan Z. M. den Koning, opkomende tegen «onjuiste bewering" voorkomende in het adres aan Z. M. den Koning onlangs met legen 7 stemmen door den Gemeenteraad van Amersioorl vastgesteld Ier zake de Zondagswei. Hel ongunstige weder van gisteren en heden heelt waarschijnlijk belet dal nog veel meer in gezetenen daarop kwamen onderteekenen bij de Boekhandelareu Slothouwer en Zoon j. J. Berends en P. 3. de Grootalwaar het adres ter onderleekening ligt lot en met morgen Vrijdag 25 Januarij. Gisteren is overleden de heer W. Morre geboren Araersfoorteroud-strijder van den Tieodaagsch-m Veldtogt, lid der Aid. Amersfoort van het Metalen Kruis. Hij heelt met roem al de krijgsverrigtingen tegen de Belgen bijgewoond en is onverlet alle gevaren ontkomen, lly was broeder van den dapperen vrijwilliger Gooso Morre, mede geboren Amersloorterdie bij de belegering der Citadel van Antwerpen zijn regter- arin en linkerhand verloor, terwijl hij onver schrokken op de Lunet St. Laurent op zijn post bleet le midden van de overmagt der aange rukte Franschen. Tot lid der Eerste Kamer der Stalen-Generaal is in plaats van wijlen Mr. G. A. de Baadt door de Staten van Zuid-Holland gekozen de heer Mr. W. II. de Beaufortoud lid der Tweede Kamer met 53 van de 77 stemmen. Te Amersfoort zijn volgens een ons gezonden berigtlül presidenten en 97 secretarissen, daaronder gerekend de presidentes en secre taressen. De heer Henri Boers heelt zijne betrekking als secretaris der aldeeling Utrecht van hel Nederlandsch Pensioenverbond voor werklieden neergelegd en is als zoodanig voorloopig ver vangen door den heer M. J. Van der Stad. De Transvaalsche Gedelegeerden zullen binnen eenige dagen Engeland verlaten voor hun olficieel bezoek aan Nederland. Een der voornaamste Nederlandsche reeders heelt een vaartuig te hun ner beschikking gesteld. Het vertrek zal echter niet plaats hebben alvorens het antwoord van Lord Derby te ontvangen. Met het oog op de zekerheid, dat in geval van mobilisatie zich al ras behoelte aan officieren zal doen gevoelen, heeft Z. M. de Koning, op voorstel van den Minister van Oorlog besloten, daarin te voorzien door te bepalen, dal een zeker aantal mililie-onderolficieren lot militie-luitenant bij de corpsen benoemd kannen worden na een practisch examen. De mihlie-olficieren zijn door een ziglbaar leeken onderscheiden van de eigenlijke beroeps-officieren; zij genieten, in dienst zijnde, een jaarlyksch tractemenl van 1900 en ontvangen tegemoetkoming in de kosten van hunne unilorm. De minister verwacht van dezen maatregel o. a. toeneming van het dienstneinen door beschaalde en ontwikkelde jongelieden. Te Utrecht hebben een aantal geniesoldaten met uitgetrokken sabel op de Mariaplaats den rusligcn voorbijgangers angst en schrik aan gejaagd en dapper ingehakt op de glasruiten van den lapper 15. aldaar, ni alvorens al wal onder hun bereik waszoo ook de brandende lampin diens gelagkamer met hunne zijd ge weren le hebben vernieldalléén omdat de man geen rusie en onderlinge vechterij in zijn huis wilde gedoogen. Tegelijk met de opzet telijke vernieling dier glasruiten, verdween ook een daarachter uitgestald kistje met sigaren. De man lijdt door een en ander veel süuue. Door toedoen van een politieagentdie up hel rumoer aankwamwerd later een der bel hamels ingerekend en aan de militaire over heid overgeleverd. Wanneer zal men toch eens bij het dep. van oorlog tot iuzigl komen, dm hel dragen van wapenen builen dienstdoor militairen beneden den rang van onderofficiervoor de rustige burgerij een voortdurend gevaar opleven zonder eenig nul, dal daartegen opweegt. Het «Bijblad" van T «Paleis van Justitie" be helst o. a. omtrent den beroemden udvocaai Mr. Béiolaud het volgende Bétol.iud heelt eene welgestelde Nimrods- reputatie. De jagt is de harlslogl van dezen koelen man, üie wann wordt als hy over wildbraad spreekt. Aan dien harlslogl maakt hy alles dienst baar lol Zells zijn i eglsgelcerdheid. Op een goeden dag begint lust te sneeuwen, en er is sprake van naar huis keeron. Onver schrokken gaal Béiolaud voort met schieten bedaard en algemeiennaar zijn moorddadige gewoonte. Eensklaps verschijnt een veldwachter, die dreigt proces-verbaal op te maken wegens jagen in sneeuwlyd. Béiolaud is verbaasd hij spreekt den agent van het openhaar gezag aan en tracht dezen le midden der om hen heen dwarrelende sneeuw vlokken le overtuigenhy verklaart hem be daard in verschillende punten dal inen thans niet in het uildiukkelyk bij de wel voorziene geval vei keert: dal wel is waar bij artikel maar dal daarentegen bij artikeldal de be doeling des wetgeversdal de jurispruden tieenz. De veldwachter, verbouwereerd, zei het op een loopenen loopt nog. Een Regcringstelegram uil Indië van 22 Jan., door den lydelijken Minister van Koloniën in de Kamerzitting medegedeeld meldt Üp 7 Januari zijn de troepen le Tenoin ge land. Den volgenden dag is de gedeina een hevig gevechtstormenderhand genomen. Padangklingdal buitengewoon versterkt was, werd van twee kanten aangevallen, ge nomen en verbrand. Simpang Olim de verblijfplaats van den radja, werd plat gesiholen en Tenoin voor beeldig getuchtigdwaarna de troepen naar Kolla Radja zijn leruggek'erd. Leger en marine wedijverden in moed en volharding. Bijzonder onderscheidde zich de kapitein jhr. Leijssiusvan de infanterie die de stormko- lonne aanvoerde. De luitenant graaf Schimmelpenninck was de eerste bij de bestorming tot het nemen van de loopgraven en de gedei. Hij werd gewond door twee ligle klewanghouwen. De Amboineeschc livelier Pallig was de eerste, die den gewonden luitenant beschermde. De luitenant ter zee le klasse Prager narn stormenderhand een door den vyand bezette verstel king. De matroos 1c kl. Harent redde met levens gevaar onder een hevig vuur hel leven van een officier. Een luitenant en twee mindere militairen zijn gesneuveldtwee minderen vermisten vier minderen waaronder drie van de marine verwond. De Radja trok met de gevangenen van do «Nisero" landwaarts in. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: De benoeming van den lieer Karei Enthoven lid van de firma L. J. Enthoven Co., tot lidder der orde van den Ned. Leeuw, juist in deze dagen, bewijst dal de legering de opoffe ring van vermogende industrieelen in het belang van een personeel van p. m 700 arbeidersgezin nen op den waren prys weel te stellen De uit bundige vreugdewaarmede het werklieden- personeel deze onderscheiding van den «chef van de Pletlery" (de heer II. L. Enthoven, de tweede firmantis reeds sedert jaren ridder van den Leeuw) ontving getuigt overigens van den zeer geringen invloed die de hatelijke er» onware aantijgingen tegen de geachte en voor onze slad zoo zegenrijke liimu Enlhnven in het Socialistenblaudje opgenomenhebben uilgc- oelend. Door de Leidsche politic zijn twee personen aangehouden die liedjes betreffende de bekende vergiftigingszaak ventten, zonder vergunning van den burgemeester legen den drukker dier bed jes is mede proces-verhaal opgemaakt, daar noch de naam van den drukkernoch van dien des schrijvers op hel stuk voorkwamen en aorsl*

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2