Mn deze eigenaardig* militaire wij** van feest vieren een einde te maken. l)il geluktemaar aiei dan nadat er hier en daar wonden ge slagen waren. Daarop volgden arrestaliën Ook op andere punten van de stad werd slag geleverd. Naar aanleiding dezer ongeregeldheden door mariniersheeft de kolonel plaatselyke comman dant hij garnizoensorder zijne hooge ontevreden heid en verontwaardiging kenbaar gemaakt enlot hel instellen van een streng onderzoek naar de schuldigen hel garnizoen (inel uilzon dering der gegradueerden) in hel kwartier ge consigneerd om na onderzoek de beschuldigden voor een krijgsraad te doen teregt slaan. Ook te Zwolle waren Dingsdagavond de ka nonniers en inlanteristen zeer woelig en trokken tells legen de politie hunne sabels. Ren agent werd gewond Vier der belhamels zijn gear resteerd. Te Connelsville in Pennsylvanié beeft in een kolenmijn eene hevige ontplolfing van raijngas plaats gehad. Rr bevonden zieh 75 werklieden in den mijn. Reeds weiden 29 lijken gevonden en men vreest dat er nog meer gedood zyn. Velen zijn zwaar gekwetst. Gil New-York is getelegrafeerdDe windhoos van Maandagnacht heelt in het Zuiden verschrik kelijke verwoestingen veroorzaakt. Geheele di stricten zijn verwoesteenige kleine sleden zijn puinhoopenvele raensohen werden gedood door instortende huizende gevonden lijken waren vreeselijk verminkt. De Sun schal het aantal slagloffers op 300 400 en de vernielde huizen op 5000. Het veelzijdig nul van de telephoon is dezer dagen op zeer eigenaardige wijze gebleken. Ren honddie naar den naam Jack luisterdewas van den weg afgedwaald en liep op straal zijn haas te zoeken. Ren vriend van zijn meester zag Jack mismoedig loopen en begreep wel wat er aan haperde. Hij nam Jack mede en begaf zich met hem naar een telephoon-eigenaar. 4 Hebt ge je hond verloren vroeg hij door mid del van den toestel. - «Ja," luidde het antwoord, «waaris hij?" «Ik heb hem gevonden roep hem maar," lelephoneerde de vriend terug. «Jack Jack waar ben ie klonk hel door hel apparaat. De hond aie met zijn oor digi aan den ontvanger was gebraglmaakte een vtolijke beweging en antwooidde: «llau! hau! haul" Een kwartier later hadden de hond en zijn eigenaar elkaai teruggevonden. Sir John Lubbock die dezer dagen proeven nam om poedelhonden te laten lezen, zal vreemd opzien over dit gevalwaarin een hond niet alleen sprekend, maar zelfs versprekend optreedL Een 85-jarige grijsaarddie in de maand July IL zijn zoon vermoorddeis door het hof van assises te Lyon lol lien jaren gevangenis straf veroordeelt! en menigmaal schudde de oude Hanna treurig hel hooldals zij hare meesteres mei de handen in den schoot gevouwen in den leuning stoel zag zitten. Hoezeer was dat vroolijke bijna overmoedige vrouwtje in korten tijd ver anderd De dokter beproefde allesom haar uit dien doften gevoelloozen toestand te doen ontwaken maar vruchteloos. Eindelijk moest hij zijne pogingen opgeven en vestigde al zijne hoop op den invloed des lijds, die alle wonden heelt Zooals hierboven is geschreven waren er vijf weken verloopen na Ange's dood. 't Was een kouderegenachtige hei fstoaroiddagwaarop ik den welwillenden lezer de eetkamer in de woning van dokter van Garderen binnenleid. Hij en zijne echtgenoote waren aan lalel ge zeten doch geen van heide beloonde veel lust om de- dampende spijzen aan te roeren. Het werd langzamerhand schemerdonker in het vertrekzonder dal zij hel schenen te bemerken. Een zacht kloppen aan de deur deed hen uil bun gepeins ontwaken. Op het «binnen" des doktersvertoonde Hanna zich op den drempel. «Dokter," sprak zij haastig, «daar is een mandie vraagt of u dadelijk met hem mee wij gaan. Hij is een paardrijder en hy vertelde mijdal een der rijderesscn van middag ge vallen was en «Nu, nu, bet overige zal ik wel van hem vernemen. Ik zal maar dadelijk eens kijken hoe hel cr mee gesteld is. Ik kom spoedig terug, lieve," zoo eindigde hij liefdevol, terwijl hij een vluthligen kus op haar voorhoofd drukte en vervolgens haastig de kamer verliet. «Hanna, neem hel eten rnaar mede, maar zorg dat hel warm blijftik zal op mijn inan wachten. Gij behoeft hel licht nog niet te «muieken." Wurdl varoolyiL Twee Saksische schooljongens van 13 jaren warendoor al wat zij van den Mahdi en zijne overwinningen lazen en hoordenzoozeer in geestdrift ontgloeid voor dezen nieuwen proleet dal zy besloten hun dorp te verlaten en zich bij zijn leger te voegen. Op de een of andere manier wisten zij wal geldeen oude sabel en een pistool maglig te wordenen daarmee gingen zij in alle stille op weg naar Soedanzij wisten wel zoowat waar dal land lag. Zij gingen te voel naar Leipzig en van daar per spoor naar Weenen. Hier was echter hun geld opzy hadden niet op zooveel kosten gerekendde rekening in hel logement kon niet betaald worden en zy werden aan de politie overgeleverd. Nu verhaalden de twee heldengeheel ter neergeslagen en ontmoedigdhel doel van hun reis. Hunne ouders kregen kennis van hel ge beurde en kwamen de knapen spoedig terughalen. De politie te Nijmegen heelt een viertal jeug dige vrouwen van slechle zeden in hechtenis genomendie er werk van maakten om mannen welke zij in hare valstrikken hadden welen te lokkenof die haar in hare schuilhoeken kwa men opzoekenuil te schudden. Zoo was weder een beschonken buitenman haar piooi gewor den, daar zij hem van zijn horlogeporlelueille met bankpapierporletnonnaie met geld en andere voorwerpen hadden beroofd. Eenige der gestolen voorwerpen bevinden zich reeds in handen der politie. Nader wordt gemeldHel door de vrouwen gestolen bankbiljet van f40 en de twee munt biljetten van flÖ zijn nu door de politie opge spoord. Dit papier was door een der vrouwen onder eene graszode in hel Kronenburger park nabij den verinaarden Kronenburger toren ver stopt, om het later, als hel onderzoek der politie zou zijn afgeloopen en de gelegenheid gunstiger zou zijnvan daar te voorschijn te halen en het uitlegeveo. Voor het Hof te Leeuwarden stond Donderdag jl. teregt Remmell v. d. Hulstoud 34 jaren wonende teAvereest, die, volgens zijne beken tenis, in den avond van 39 Mei 1881 Mina Koes em geld heeft gevraagd en van haar vernemendedat zij slechts f 1,70 had en dit aan hare ouders zoude geven omdat haar vader ziek was haar aangreep en dit geld afnam waarlegen zij zich verzette. Zij krabde hem toen in het gelaat. Daarna achter haar staande had hij haar van voren den hals afgesneden met ééne snedewaarop zij dadelijk dood was. Zijne vrouw heeft lang daarna hare vermoedens geopenbaard omtrent zijne schuld aan dien moord. De adv.-gen. eischie 25 jaren tuchthuisstraf. Een onbekende heeft aan de stad Kiel een bijdrage van 100.000 mark geschonken voor het opteriglen gesticht voor ongehuwde dames. Onlangs werd een geheime speelbank ontdekt te Pest, ten huize van zekeren graaf d'Ecque- villey. Toen een commissaris van politie met zevenals heeren vei monde agenten er een bezoek kwam brengen, werden zij in het salon toegelatendie door een dunne deur van de eigenlijke speelkamer was gescheiden. In het salon was een jong menschdie den commis saris kende en terstond naar binnen schreeuwde: «Maakt dat je weg komt." Tevens draaide hij de deur op slot en ging er tegen slaandoch na een paar seconden werd hij verwijderd en stormden de agenten binnen. De meeste spelers waren bezig door de ramen te ontvluchten. Vier bleven er achter, terwijl bovendien nog zeven overjassen in de voorkamer werden ge vonden waarin de visitekaartjes de namen der spelers verrieden. Alles, wal men vond, werd in beslag genomenen de graaf ontving eene mededeeling van den stadscoramandanlwaarin hem gelast werd om binnen 48 uren de hoold- slad te verlaten. Uit het onderzoek bleek dal deze geheime speelbank reeds drie en een half jaar had beslaan. Donderdag bood zich bij de wisselaars Plouvier en De Wilde, de Gent, een persoon aan, om 25 loten der leening Brussel 1874 te verkeopen. Toen de verkooper vertrokken was en Plouvier de loten nazagbevond hijdal een dezer •ellén in de maand September 1882 uitgeloot was met een premie van honderdduizend Irank. Aanstonds verwittigde men den verkooper van de ontdekking en betaalde hem de premie uil. Van de weinige overgebleven oud-strijders van Waterloo bevindt zich nog steeds een te Watergraafsmeer. Het is de 01-jarige Huibert van Weliedie 37 jaar geleden door die ge meente tot wegwerker aangesteldnog eiken dag zijn taak met lust en ijver vervuld. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eera. Datum Ioodek haas boren bcued M M 5.35 4.90 6,39 4,70 S.+3 4,74 5.40 ♦,70 5.38 4,08 5,38 «.60 4,65 5,30 poth- loeere-j lui- bül'o si kin aard Kek. - ia beneden A. P. 0,32 -0,35 0,50 -0,16 0,10 0.10 -0,16 AMERSFOORT, 25 February 1884. Het Comité te Amersfoort voor de ontvangst aldaar van de Deputatie der Zuid-Alrikaansclie Republiek houdt hedenavond te hal lacht eene vergadering ten Raadhuize. De nieuwe Transvaalsche conventie is defini tief vastgesteld. De gedelegeerden achten de overeenkomst vrij bevredigend. De Transvaalsche Deputatie is daarna naar Edinbuigh vertrokken, waar zij feestelijk wordt ontvangen en heelt heden aldaar een studenten- feestmaal ter barer eere plaats. Morgen keeren de leden terug ter onderteekening van de nieuwe conventie en Woensdagnamiddag vertrekt de deputatie van Londen per Batavier om Donderdag te Rotterdam aan te komen dien dag zal zy zich te Rotterdam niet ophoudendoch ter stond naar Den Haag gaan. Aldaar zal hel feest maal te barer eere Vrijdag ol Zaturdag plaats hebben. De gedelegeerden zyn voornemens Maandag of Dingsdag daarop te Amsterdam ie komen. Te Amersfoort is eene vergadering gehouden van hel Bestuur van hel in Juny aldaar te houden Laadhuishoudkuudig Congres met de leden der vaste commissie van bijstand lot vaststelling van hel programma Oer vraag punten waarvan een dertigtal waren ingezonden en die aan eene voorloopige ciitiek onderworpen werden. Men verneemtdat tijdens hel congresin de laatste week van Junyeene tentoonstelling zal gehouden worden georganiseerd door hel Ulrechlsche genootschap van landbouw en kruidkunde. Wat de festiviteiten betreftzullen er behalve volksspelen een zevental concerten door binnen- en builenlandsche muziekcorpsen gegeven word er. Eindelijk is op den 20. Juny een wedsliijd van eggen van wege de iniei na tionale tentoonstelling Ie Amsltrdain in ver- eeniging met het congresbestuur uilgeschreven op gronden van den heer De Beaulorl naby Amersfoort. Te Amersfoort is dezer dagen eene «Velocipe- declub" opgerigt, dragende den naam van «Velocitas.Reeds is een bestuur gekozen, waarvan de heeren J. Ankeismit president en J. Bonk secretaris-penningmeester zyn. Ter eere van 's Konings verjaardag is inhei Militair Te Huis" te Ainersloort den aldaar bijeengekomen manschappen eencn aangenamen avond verschaft, zyn toen <Di>solving Views" vertoond en hield een der heeren ÜHiciercn eene voordraglwelke met groote aandacht werd gevolgd en hel genoegen der bijeen komst uitermate verhoogde. Bij de Holl. IJz. Spoorwegmaatsch. bestaat hel voornemen om binnen kort in hare snel treinen op de lijnen AmsterdamRotterdam en AmsterdamAmersfoortZulphen salonrijtui gen van de compagnie der waggons-lits op- teoemen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld «De parade van hel garnizoen op 's Konings verjaardag in het daartoe volmaakt onge schikte Willemspark w.is hel toonbeeld van ver warring de opgetakelde masten in 'l Voorbout die nu jaren lang reeds de dienst van leesldc- coralie hebben gemaakt en zoo bekend zijn als de oude illuiuinaliën voor do minislerien, maak ten weinig meer effect dan de scbullerij-inuziek in het modderig centrum van het leeslterrein, terwijl hel vuurwerk in hel moerassige malie veld niemand beter dan den doctoren en apothe kers zal zijn te stade gekomen. Overigens was het vry woelig in de stadeensdeels door hel draven van de equipages naar de receptie en naar de soirée dansante ten Hoveanderdeels door het vreeslijk lawaai der brooddronken be volking en vooral van de soldaten die hier en daar duchtig huishielden mei de blanke sabels. De bals zijn in Den Haag niet van de lucht. Lr slaatbehalve een soirée musicale voor de eerstvolgende wekennog een hol bal op t programma; hel tweede casino was naauwelijks

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2