m 3262. Dingsdag 18 Maart 1884. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad Terachijnt Maandaj ra ifonder dug attmd. Abonnement per 3 maaadea ƒ1.—France par pont ƒ1.16. Advertentie1-0 regeli 00 Cu elka regel meer 10 Cu.; groote letten naar plaatsruimte voor randen en andere extra iurigting geaeliiedt lioogere prijaberekening. Legale officie#!* en onteigen. Adv per regel 15 Cto. lleclamei per regel 26 CU. d/t. nummert 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Kevoe. De Fransche Senaat behandelt nog steeds de gemeentewetdoch legt daarbij een langzaam heid aan den dag welke betreurd wordt vooral met het oog op liet leil dal reeds 4 Mei de verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad moeten plaats hebben en men alzoo nog steeds in de onzekerheid blijlt boe de verkiezingen zullen plaats hebben. Velen gelooven dat voor ditmaal het status quo in deze nog zal gehand haafd worden. Prins Jcróine Napoleon heelt zicli weder eens echt repuhlikeinsrh uitgedrukt en zich daarbij vijandig verklaard jegens den graal van Parijs, «ik heb liet goud niet «Ier prinsen van Orleans moet hij gezegd hebben maai ben arm ik ben daar lier op. Ik bezit iels beters dan rijk dommen, nl. den eerbied voor de souvereinileil van bel volk en bet vaste plan met alle inagt te strijden legen diegenendie op die regten inbreuk zouden willen maken." Dat bij zich hierdoor des te meer onmogelijk heelt gemaakt bij de Bonaparlislen lijdt geen twijlel. Ken belangrijk debat beeft in liet lloogerhuis plaats gehad naar aanleiding der bezetiing van Merv door Rusland. Üe ex-onderkoning van Indiëlord Lyllon de graaf Carnarvon, mar kies Salisbury en alle redenaars van de zijde der oppositie die aan hel debat hebben deel genomen hebben met kracht op de gevaren gewezen die uil de annexatie van Merv voor Kngelsch-indië voortspruiten. Vooral lord Lyllon deed een hevigen aanval op Ruslandwelke mogendheid bij van woordbreuk beschuldigde. Aan de diplomatieke verklaringen van Rusland hecht lord Lyiton volstrekt geen waarde, wan neer iels zou kunnen gebeurenwaardoor de belangen van dien Staal zeil maar in liet minst bedreigd werden. Vooral wal Afghanistan be- trelt, mag Kngeland niet dulden, dal Rusland zijn invloed doe gelden. Overigens was dit debat slechts eene herhaling van datwal eenige dagen geleden in hel Lagerhuis is gevoerd. In den loop van hel debat beloofde lord Granville binnenkort een blaauwboek openbaar te maken bevallende alle onderhandelingen die over deze quaestie zijn gevoerd. liet was Ie verwachten dat de Engelschen de troepen van Osman-Digina opnieuw zouden verslaan en zij hebben ze verslagen. Alleen is ~"FKUI llkton. VERGULDE BOEIEN. EENE HOFGESCHIEDENIS 5) door S. Roeline nam den sleep harer japon met eene trotsclie beweging over den arm en verliet haastig hel vertrek. In de gang gekomen wilde zij eersL de breede trap afgaanmaar zij be dacht zich eensklaps en deed eenige schreden naar de linkerzijde. Zij opende eene deur en trad zacht de kamer binnenwaar eene groote lamp haar zacht licht over de meubelen goot en ook over de jonge damedie in eenen leuningstoel lag en rustig sluimerde. Prinses Roeline beschouwde met verwonderde maar liefdevolle blikken de slapende op wier aan minnig gelaal een gelukkig glimlachje zweefde. Het zware goudblonde haar vormde een soort van diadeem op het kleine liooldterwijl slechts eene enkele wille roos lot versiersel diende. Roeline boog zich over hel meisje heenen drukte een kus op hare frisscbe lippenmompelende <0, gij ondeugd, is het nu..." «Wat is erriep de aangesprokene, gebed ontwaakt op verschrikten toon uit, «wal wilt gg?" «Niets, niets," antwoordde hare zuster, want in deze betrekking stonden de beide meisjes tol elkander, «maar zij' gij dan vergelen, hel gevecht eerder gekomen dan men verwachtte. Dinsdagavond vertrokken de Kngelsche troepen infanterie en artillerie door mariniers versterkt uil Soeakinde cavalerie volgde later ter wile van de paarden die gedrenkt moesten worden. De cavalerie was trouwens van weinig nut. liet laatste gedeelte van den weg, dien de Engelschen hadden af te leggen om hel kamp van Osman-Digma te bereiken is steil en smal en voor cavalerie dus moeijelijk te gebruiken. Ook h«-bbeo waarschijnlijk de ruiters te voel gevochten en deden de infanteristen hel meeste van bel bloedige werk. De Arabieren hadden zich op een grooten veldslag voorbereid en vrouwen en kinderen uit hun kamp gezonden. Zij hadden geene verschan singen opgeworpen en schijnen zelis van de voordeelen van bel terrein weinig gebruik ge maakt te hebben. Met hunne lansen zwaaijende, in fanatieke opgewondenheidmoeien zij de Engelschen dat is in dit geval den zekeren dood zijn tegemoet gegaan. Woensdag had de bloedige worsteling plaats. De particuliere correspondent van deCeniral News seint uil Soeakimdal de Engelsche expediiie kort na de uitrukking detachementen van den vijand ontmoette en een aantal kleinere gevechten plaats vonden. Eerst na 9 uur is hel gevecht meer algemeen geworden. De opstande lingen wierpen zich met builengewonen moed op de tweede brigade, die door generaal Graham werd gekoiiimandeerdna een hardnekkig ge vecht slaagden zij er in de brigade terug te slaan en de kanonnen Gatling tn Gardner te ontnemen. De eerste brigade slaagde er in den aanval der opstandelingen afteslaan. Eenige oogen- hlikken latertoen de bi igadc-Grahain zich hersteld had kwam zij weder te hulp en na een gevecht van twee uren is hel gelukt de kanonnen te heroveren die de Engelschen ont nomen waren. 100 Engelschen waaronder ver scheidene officierenzijn gedood. Voor zoover aanvankelijk bekend waren de verliezen der Engelschen 100 dooden en 150 gekweisten. Die van den vijand heliepen 4300 dooden en gekwetsten. Drie dorpen zijn verbrand en Osman is naar het gebergte gevlugL Allerlei. Te Moergestel ontving de eijerenkoopman uil dal van avond de groote soirée plaats heeft." «0 ja dal is waar ook. Gij moet weten Roelineik heb ecnigen lijd zitten lezenhoe liet kwam kan ik u niet zeggenmaar lang zamerhand ontgleed hel hoek mijne handen en ik «bliep in. Maar laat ik nu spoedig uwe kamenier schellen opdat gij uw toilet kunt maken. Welke japon hebt gij voor heden avond bestemd «Doe geene inoeiteRoeline, ik ben reeds gekleed, 'l Is u bekenddal zwart mijne lieve lingskleur is en met die witte rozen versierd welke August mij van ochtend zond is zij nel en eenvoudigjuist zoo als ik het gaarne hebben wil." En zij verhief zich en ke» k Roe line aandie haar opmerkzaam beschouwde. Toen zij daar in den stoel lag, kon men niet bemerken dat zij misvormd was en wel zeer in 'l oogloopend. Bovendien hinkte zij een weinigwaardoor hare gestuite nog uieer in eengedrongen scheeudun zij werkelijk was. Maar dal alles vergal men voor eene wijle als men op haar gelaal staardewelks schoonheid wellicht nog verhoogd werd door den zwaar- moedigen trek die om haren mond lag. Prinses Cecilia wistdat zij mismaakt waszij las het in de oogen barer familiezij meende het te hooran in liet gefluister der hovelingen zij gevoelde het, wanneer hunne blikken haar volgdenals zij aan den arm van een rijken heer vuortirad. Zij ontveinsde hel zich niet, dat men haar, zoo zij geene prinses was. Oorscholvan een broodbakker uil Tilnurg een zeker bedrag tot kwijtii.u eener schuld. Hij begaf zich vandaar langs een binnenweg naar Heukelumeen gehucht der gemeente Berkcl. In een dennenhoschje werd hij plotseling aan gevallen door twee zwartgemaakte kerelsdie hein onder bedreiging van moord zijn geld af vroegen. Te vergeels verweerde hij zich. Hij werd op de grond geworpen op het hootd geslagen zoodal het bloed hem uit mond en neus vloeide en met een mes snetd men op den rug door zijn jas lol op het hemd Schreeuwen werd hem belet door hel digt houden van den monden men ontnam hem al zijn geld ten bedrage van f 46. De rijks- en de gemeente veldwachter uit Berkelspoedig van dit brutale feil verwittigdvonden op de plaats der aanran ding duidelijke kenleekenen eener worsteling en een eind weegs hel spoor der deugnieten, die echter nog niet zijn ontdekt. Ook te Oorschot moet dezer dagen eene aanran ding op den openharen weg hebben plaats gehad. De Keulsche tramwegmaatschappij is veroor deeld tot hel betalen van 2DU00 Mark schade vergoeding aan iemanddie verleden jaar door een tramwagen is overreden tengevolge waar van hij den reglerarm heelt verforen. Aan de maatschappij is de keus gelalen in plaats van bovengenoemde schadeloosstelling in eens, jaar lijks een pensioen van 100 Mark uil te betalen. In de mijn Hasenwinkel hij Dortmund heelt een verschrikkelijk ongeluk plaats gegrepen. Vier arbeiders maakten, ofschoon een politieregle ment zulks verbiedt, gebruik van den vang- of remkorl om uil de mijn na n* hoven te stijgen. Toen de korf bijna boven wasbrak plotseling het toestel en storibn de vier arbeiders in de diepte. Men vond slechts hunne vermorzel de lijken. Te Berlijn was een 35jurig metselaar bezig op eer. dak den windwijzer vast te zetten toen hij zyn evenw igt verloor en met den stang van den windwijzer in de hand naar beneden viel. De ijzeren slang kwam op de straat neder, doch de metselaar greep in zijn val de dak goot en bleef daaraan op duizelingwekkende hoogte boven de straal zweven. Op zijn ge schreeuw en dat der voorbijgangers schoot men uitlachen en bespotten zoudat geen enkele heer zich dan om haar bekommeren zou. De arme prinses leed hevig onder dal allesmaar in de stilte want der wereld toonde zij steeds een kalm, zacht gelaat, dal meer a.mirekke- hjkheid uitoefendedan waarvan zij zi' h zelve bewust was. Zij had behoefte aan liefde zij kon slechtsevenals eene bloerablotien en geur verspreiden onder de verwarmende zon, welke zonder uitzondering éénmaal in het hart van elk inensclienkind opgaatn. 1. in de zon der liefde, wier stralen onze sluimerende ge voelens wakker kussen ze lol volkomen was dom doen brengen. Zij veroorzaken ons wel is waar dikwijls veel smartmaar nopen ons evenwel tot de verklaring: «Wij hebben bij zoovele uren van lijden in ons leven, toch één oogenblik van zaligheid gekendde her innering daaraan is ons voldoende om te kunnen getuigen, dat wij niet voor niets geleefd hebben «Waarlijk," hernam Roeline na weinige oogenblikken«uw toilet is eenvoudig, maar zeer smaakvol. Hoeis die hoe.-l niet ver dwenen T' vraagde zij bezorgd terwijl zjj den arm om hare zuster heensloeg, wier figuur zich kromde onder eene zware benauwdheid. Na eenige seconden was de aanval voorbij. «Och t is nietshaastte zich prinses Gei ili te vei zekeren, «maak u er volstrekt niet bezoi»d over. Hebt gij gehoordvervolgde zij op eern-n anderen toon, «dat graaf Alexis il'Eui- brécourl voor het eerst na zijne lange afwezig heid dezen avond zijne opwachting zal komen

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1