V r i j d a g 16 Mei 1884. m 5280. Uitgever A. H. VANCLEE te Amersfoort. pp Dit bled yereehijnt Maandag id Vondardagataud. ibomeueat jur 3 maanden /l.—Fmnee per puit/1.16. Advertentiénregel i 80 CU.ilki regel meer 10 CU. groote letton mr plaatsruimte Toor randeu in andere extra inrigting geechiedt hoegere prijsberekening. Legale oficiefle en onteigen. Ad», per regel 15 CU. Ueelamee per regel 26 Cu. Aft. umntra 10 Cta. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 00. AMERSFOORT, 15 Mei 1884. Ter heden- namiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort, gepresideerd door den heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck waren aanwezig 13 leden en alvve/ig de heeren M. L. Celosse en C. Scheltus Izn. Na voorlezing en goedkeuring der jongste ziltingnoiulen was aan de orde 1. Voorstel van burg. en Weill. lol hel aan schaffen van eene brandspuit. Z. h. o. aangenomen. 2. Eindbeslissing over hel plan der vernieu wing van stralen. B. en W. leggen aan den raad over hel plan der beshaiing, gewijzigd naar aanleiding van zijn ütsluildd. 6 dezerwaarvan hel totaal bedraagl 158712, mei inbegrip der koslen voor de voetpaden langs den Ulrechlschen Stiaal- weg, ten beurage van 1800, lol aanleg waar van echier nog geen besluil is genomen. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Huel voegen zij hierbij de begroeting van koslen voor hei aanleggen van klinkerpaden langs en riuleering van den Soesterweg. Mei hel oog op de daarvoor gevorderde kosien, ad 15444, alsmede op de mogelijk heid eencr verandering van den weg't zij door verhooging oi vei laging, in verband mei de plaatsing van hel spoorweg-station incenen zij zich legen de aanneming van hel vooislel te moeien verklaren. Mogt de raad echter ver- meenendal in den legenwoordi;en toestand nu leeds behoort le worden voorzien, dan zou het Klinkerpad aan de oostzijde op eene gerin gere breedte aangelegd kunnen wordenwaar door ook de lioleering zou kunnen vervallen. B. en W. leggan verder nog over het plan der geldlt-ening, aanlegaan voor de vernieuwing van stratenwegen en bruggende inrigting van de reinigingsdienst en het aanschaffen van eene brandspuit. Bij niel-aanneming van hel voorstel vun den heer lluet op I 8Ö00U nu altrek eencr som van 15000, reeds op de begrooling voor 1884 uitgeirokken voor de Shjkpoortsbrug voor bestraling met Ben-Ahin-keien en bovendek van de Kamppoortshrug De uitslag der beraadslaging was dal het voorstel van den heer lluet builen behandeling bleef en eveneens de voelpadenbeslraling langs den Ulrechlschen straatweg. 8. Ontwerp besluil tot hel aangaan eener geldleening. Aangenomen mei slgem. stemmen tot een bedrag van I 84.ÜU0 met jaarlijksche aflossing van I 3000. 4. Reclame van den heer P. Melhorsl legen zijnen aanslag in den hooldeltjken omslag dienst 1884. Toegestaan. 5. Rekesi van W. Stork, inzake de herschalling zijner localileit voor hel vergunningsrechl tot ver koop van sterken drank in het klein. Daaromtrent is besloten conform het advies van Burg. en Weth. tot afwijzing. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere scholen (school 2e soort). Op de voordragl zijn geplaatst de heeren P. van den llooff, A. A. ter Beek, beide le Amersfoorten J. Bregmante Helder. Benoemd de heer P. van den Hooff, met 10 stemmen. Aanvraag van het Rijk tot afstand van een gedeelte van den Heezerwegopgenomen in den Staat der te onteigenen perceelen voorden aanleg van den Staatsspoorweg Amersfoort Nijmegen. Op voorstel van den Voorzitter met alg. st. aangenomen lol den op 118 bepualden prijs. Door den heer van den Wall Bake zijn aan Burg. en Weth. inlichtingen gevraagd omtrent de uitvoering der gasconcessie. Burg. en Weth. zullen daaromtrent nader antwoorden. Daarna is eene zitting met gesloten deuren gehouden en bij heropening der zitting werd deze door den Voorzitter gesloten. Onder de zinspreuk «Kracht en Vlugheid" is te Amersfoort eene tweede Cricketclub op- gerigl, waarvan hel bestuur bestaal uil de Jon- geheeren D. OssenbruggenpresidentD. 11. Pompe, secretaris, en M. Wolff, captain. Hedenochtend is aan het kleine Spui le Amersfoort een scheidingsmuur ingestortnaar den kant eener kamer, waarin zich eene vrouw bevond die door de gevallen sleenen enz. is gewond. De llaagsche correspondent der Zutph. Cour. schrijft o. a. In Atjeh schijnt hel treuriger gesteld dan ooit. In de dagbladen heeft reeds hel een en ander gestaan over de verliezen welke ons den 21sien Maart weder zijn loegebragl; maar ik ben in hel bezit van brievenwaarmede ik die berig- len nog eenigermale kan aanvullen. Niet minder dan 1200 man waren er dien dag op marsch, niet om met den vijand slag te leveren maar eenvou dig oiu een transport te dekken. En van die 1200 man waren er des avonds 58 gedood of gew ond Verschrikkelijk moet de vijand ons van alle kanten hebben bestookt. Een luitenantwiens been ver- biijzeld werd smeekte dat men hem zou dood schieten omdat hij tot geen prijs levend in de handen van den vijand wilde achterblijven. Met veel moeite gelukte hel echier nog aan een paar dappere kameraden om hem weg te slepen. Heden Donderdag 15 Mei zal voor het geregts- hof te Arnhem lereglstaan L. R.wed. J. v. d. S.oud 48 jarenlandbouwster ie Doorn spijk die 7 Febr. jl. te Zwolle in hechtenis gesteld, den 18 April aldaar is bevallen. Zij wordt beschuldigd van op 28 Dec. 1888 te Kampen 16 grain ratlenkruid le hebben gekocht en daarvan op den 10 en 11 Januarij dezes jaars in haar woning te Doornspijk opzettelijk eene zoodanige hoeveelheid aan haar echtgenoot voornoemd te hebben toegedienddal deze daaraan reeds in den avond van laatstgenoem den dag is overleden. Te Wageningen is een gebogchelde de zoon van de wed. v. V. een op het oog zeer nietig ventje - ingedeeld bij de nationale militie, omdat hij als lolcling van dit jaarna een twee- lal oproepingenniet voor den militieraad is verschenen. Een Arnhemmer bemerkte eergislernacht dat tegen den achtergevel van zijn huis zachlkens een ladder werd geplaatst. Het vermoeden dat poging tol inbraak werd gepleegdbleek bij onderzoek ongegrond le zijn daar de beide ge waande inbrekers zich alras als vrijers van de dienstbode deden kennen. Dc grootste postdie waarschijnlijk ooit per stoomer van New-York naar Europa werd over- gebraglnam onlangs de Noordduilsche Lloyd stoomer Eider van daar naar Bremen mede. Zij bestond uil 399 brieven- en 226 drukwerkzak- ken. 358 der brievenzakken, die van uit hel New-yorker postkantoor verzonden waren, be vallen 156,236 gewone en 8900 aangeteekende brieven. Bovendien nam de Eider voor 600,000 dollars (1,500,000) aan contanten mede. Zulk een verbazende postexpeditie in een tijd van «slapte in zaken" in Amerika is curieus. Men zou dus hel dubbel wel moeten ondervin den, indien er «drukte in zaken" ware. Hel Frankforler Journal meldt dat te Ober- Breidenbach bij een welgesteld landbouwer werd ingebroken. De diel maakte zich meester van een som van 16,000 mark in effecten en bankpapier, doch vond in de kamer, waar het geld bewaard werdtevens een vaatje beste brandewijn. Aan bron te zitten en zijn dorst niet le lavenscheen den inbreker ongepast te vinden. Hij dronk en dronk ten slotte zooveel dal hijtoen hij eindelijk heengingsmoor dronken bij de deur nederviel. Men vond hem den volgenden ochtend met 'l geld nog bij zich. Een zonderling proces wegens het verbreken van trouwbelohe zal binnenkort te Dublin in behandeling komen. De aanklaagster is eene in de fatsoenlijke kringen zeer bekende jonge dame miss Carpenter, die eerst sedert kort meerder jarig is gewordenen in 'l bezit is van een vermogen waarvan de rente 400 pond sterling per jaar bedra.igl. Bovendien is zij wel gevormd en heelt een aangenaam uiterlijk. De beschuldigde daarentegen is een tachtigjarige regter, dr. Darleyweduwnaar en vader van verscheidene volwassen kinderen. De aanklaagster zegt, dat de beschuldigde zijne beloite om haar te zullen huwen niet gestand heelt gedaan waarvan zij een schadeloosstelling van 10,000 pd. sl. vei langt. Dr. Darley ontkent echter niet deze beiolie gedaan te hebben, doch is van meening, dal een shilling, dien hij aan hel geregtsboi heelt ge deponeerd een voldoende schadeloosstelling is. Het is de vraag oi de jury er ook zoo over zal denken. Een proefrit van Amsterdam naar den Helder is gemaakt met een nieuw model saionwaggon zoog. Pullman's-carwaarvan in lokaal verkeer op de Hollandsche en Oosterspoor een vijftal in dienst zullen worden gesteld. Feuilleton en versing Huixvlijtsehool 2e 3e bindt. Vervolg der berigten 4e bladt. Burgerlijke Stuud van Amersfoort. GEBOREN: 10 Mei, Cornelis Johannes, z. van Hendrikus Jacobus Fijnenberg en Hendrika Cornelia Blommers. Naatje en Minatwee d. van Marcus Abraham Klein en Aleida Zil versmit. Gerarda Pelront 1L d. van Willem Luijpen en Wilhelmina Vos. 11 Mei, Maria, d. van Jan van Hoeijen en Everarda Takken- karup. Janna Hendrika d. van Peter Wil brink en Hendrika van den Anken. 12 Mei, Jannetjed. van Maas van Drie en Reijertje Kraanen. Chrisliaan Johannes, z. van Jan Abraham Gijsberlse en Christina Dieters. 13 Mei, Jacoba Maria, d. van Maria Eek. Geurtje Maasied. van Johannes van Dijkhuizen en Susanna Maria Hillegonda Huisman. ONDERTROUWD: 15 Mei, Peter Voskuilen en Hendrika van der Eiden. Aart van den Brink en Geertrui de Gans. GEHUWD: 14 Mei, Jacobus van Wageningen en Wilhelmina van Someren. 15 MeiJoseph Marlinus Boode en Hermina Margareiha Prins. Auguslinus Duijkers en Adriana VYilleuiina van "ÓTeRLEUEN: MeiDorus Hendrik »an de Weijer29 j. ongeh. 9 MeiHelena Clasina van Rooden, 50 j. ongeh. 10 Mei, Maria Elisabeth Schiphorst, 26 d. Willem van Selin, 21 j. ongeh. 12 Mei, Wilhelmina Catrina van Doornik, 23 m. 14 Mei, Dirk Frederik Romeijn46 j.echtg. van Neelljo Bloemendal. f——Mggp—W advertentie w frZTJ: Zondag 18 Mei aanst. vijfentwintigjarige gft j echtvereeniging /li van mijne geliefde Ouders jg CORNELIS HOOGLAND «1 HELENA BROE KM AN. |w Hun dankbars Zoon. na Amersfoort, 15 Mei 1884. Getrouwd J. M. BOODE en H. M. PRINS, diemede namens wederzydsche familiehar telijk d.mk betuigen voor de talrijke bewijzen van belangstelling bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden Amersfoort, 15 Mei 1884.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1