S«plaatst geweest op 31 December boven «le rie percent nog een percent extra-rente bij le •chrüven, gelijk in den laatsten lijd telken jare is geschied. Ook buiten de gewone zittingen vindt het publiek steeds de leden des Bestuurs bereid gelden ter plaatsing in ontvangst te nemen of zich inet de zorg voor de uitbetaling van teruggevraagde sommen le belasten. De ingebragte gelden worden door hel be stuur belegd in prolongatie of beleeningop hypotheekol in Nedertandsche renlegevende landseffecien. liet Departement Amersfoort der Maalsch. «Tot Nut van 't Algemeen" is aan sprakelijk voor de ingebragte gelden terwijl daarenboven hel bestuur der Spaarbank ver antwoordelijk is voor zijn beheer. De waarden en gelden worden bewaard in een ijzeren brandkislvoorzien van drie ver schillend werkende slotenwaarvan de sleutels respectievelijk zijn onder berusting van den voor zitter, den penningmeester en den secretaris. Deze kist is geplaatst in een afgeschoten brandvrije kluisgesloten door een ijzeren deur met twee verschillend werkende sloten waarvan de sleu tels onder berusting zijn van den voorzitter en den secretaris. Het bestuur bestaat uit de Heeren Mr. F. H. van Persijn, Voorzitter, oud burge meester en oud-lid der Amersf. Regtbank. Mr. i. de Louter, advocaat en notaris. C. L de Be veren, secretaris van hel Amersf. Nutsdeparteiuent. A. J. BosSecretarisgemeente-ontvanger. \Y. LSchellus, secretaris der gem. Amersfoort. Mr. A. Slheeman Penningmeesteroud-griffier van 't kantongeregl. B. W. van Bui gsteeden, lid van den gemeenteraad. Wij besluiten deze beknopte mededeeling met den innigen wensch dal de Rijkspostspaarbank en de Amersfoortsehe Spaarbank harmonieus naast elkander in bloei mogen toenemen en daar door tevens de welvaart der landskinderen krach- lig moge worden bevorderd. Red. Amersf. Cl. De Directeur van het postkantoor maakt be kend dal gedurende den Zomerdienst de laatste lichting van de brievenbus in de SL Janstraat blijft bepaald op 8 uur 's avonds. De Directeur voornoemd C. SM ITT. Amersfoort, 26 Mei 1.S84. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand April 1884. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. L. PhlippeauAmersfoort. 2. J. van den HoekAmsterdam. 3. Ruis's Hage. Van het hulpkantoor Leusden. 4. J. v. NesAmsterdam. Van het hulpkantoor Soeslerberg. 5. J. C. Hendriks's Hage. Briefkaart. 1. Wed. BruinMaassluis. Verzonden geweest naar Duilschland. 4. Oscar SperlingBerlijn. Regthebbenden vervoegen zich aan hel post kantoor to Amersfoort. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eem. Dnraii Rood» ilni* O VMM- lim bic- 6BH Po ra Geibb lui bi boren boned. il ca. sTiia. iti» 1*8 M. M. it. M M M. M. M. )H Mei 3,o+ ♦,78 5.1 3.01 2,85 3,bi 0,83 0,20 10 e 4,93 +.85 5,07 3,i 2,83 2,29 0,61 20 +,99 5,08 3,00 2,83 2,28 0,58 21 ♦,UH +.84 6.0« 3,00 2,81 3,28 0,58 AP. 32 4,99 +,85 ♦,8* 6,0+ 3,00 2,81 2,28 0,53 -0,30 SS +.9* 5,01 2.98 2.59 2,27 0,50 —0,30 3+ +,99 4,83 5,00 3,31 2,5+ 2.2 0,58 -0,36 token u be eden A. P. grootheid van zielzooveel zelfverloochening. Verlaat u volkomen op mijik zal al het mogelijke in het werk stellen om u zoo tuin mogelijk ie doen lijden in dien korten lijd dal gij mijne bruid voor het oog der wereld zijl. Ik zal het mij zelve nooit vei geven zulk eene opoffering van u geëischt le hebben." «Gij vergist u, graaf," gaf zij op zu'k eenen kouden, hoogharligen toon ten antwoord, dal hij haar verwonderd aanstaarde, «als er van «enig offer sprake is, dan breng ik hel voor mijne zuster.' D'Embrécourt boog zwijgend, hij begreep, wat zij bedoeldedie onverschilligheid kwetste hemhoewel hij erkennen moest ze verdiend te hebben en niet in staat zijnde om langer in hel bijzyn der prinsessen le vertoeven nam hij waidia afscheid. Werd/ vereoUjd. Uit 's Grjvenhage wor.lt gemeld De kermis is achter den rug. Nu pruttelt iedereen weer dat 't zoo'n akelige boel was, maar niemjnd bleef noglans te huis. De wed rennen van 'l circus-Carré hebben heel wal toeschouwers gelrokken, vooral verleden Zondag. Maar deze equestrische voorstelling in de open lucht want anders was 't niets - heelt toch heel wat kwaad bloed gezet. Terwijl immers geen enkele tent ol kraam 's Zondags open mogt zijn of verkoopen kon voor des avonds 8 uur werd voor de wedrennen van Carré eene uitzonde ring gemaaktalsol hel ook geen kermis-ver- looning was. Met groote belangstelling heeft menook vooral in den Haag, de waarlijk schitterende ont vangst vernomen, die aan ons vorstenpaar le Brussel is ten deel gevallen. Wat mij zeer verwondertis dal ik tot heden niets vernam van door onzen koning geschonken onderscheidingen. Dat ze zullen worden uitge reikt staal vastik weel dal de heer Alewijn de directeur van 's konings kabineteen geheel pakket met kruisen linten en brevetten meenam en bijna eiken dag van 'l verblijl le Brussel uren lang moest besleden om de stukken met be geleidende brieven in gereedheid te brengen. Behalve ridderkruisen moet Z. M. aan onderschei dene corporatiën en aan de armen van Brussel belangrijke geschenken hebben doen toekomen. Later is vernomen, dal die onderscheidingen zijn toegekendmaar de heer Buisburge meester van Brusselheeft daarvoor bedankt omdat hij nooit decoraliën aanneemt. Waarlijk curieus Allerlei. De Rotterdamsche Diergaarde verloor dezer dagen een zijner oudste bewoonstersal. de ijsbeerindiesedert het vorige jaar haar heer gemaal was overledeneen kwijnend leven had geleid. De studenten RamGrenfeld en Boddaert betrokken in de zaak van hel Mansterkerkho! hebben zich te Utrecht in arrest begevenom de hun door het Hoi te Amsterdam opgelegde celstraf le ondergaan. Zij hadden zich per request tot den Minister van Justitie gewendmet hel verzoekom de opgelegde celstraf te mogen ondergaan in de pistole. De Minister heelt zulks geweigerd. In de Gazette raédicale van Nanles wordt gewag gemaakt van verscheiden gevallen waarin rood vonk zonder twijfel werd overgebragt door hon den en katten. Beide soorten van huisdieren zijn gebleken aan roodvonk te kunnen ziek worden en sterven. Dit is eene gewiglige waar neming met het oog op de wyze van verbrei ding van besmettelijke ziekten. Voor eenigen tijd werden een BelgBerghein en een Franschman, Blinwegens moord op eon juwelier veroordeeld, de eerste lot den dood, de laatste tot levenslangen dwangarbeid. Omtrent Blin blijkt 't volgende: Voor 35 jaar leefde in een voorstad van Auxerre een kleine industrieelBlineen zeer geacht man. Hij had vier kinderen. De oudsteAimée was zeer schoon en zeer geestig. In de naaste buurt woonde de familie G. De oudste zoon was een knap jonkmanhij maakte kennis met Aimée Op zekeren dag moest Aimée hare ouders eene smartelijke bekentenis doen. Hevige loo- neelen in de beide gezinnen volgden rasmen eischle van den eeoen kant een huwelijk en aan den anderen kant werd dit huwelijk belet. Intusschen werd Aimée moeder van een jongen. En nu volgden verschrikkelijke looneelen. Bij gelegenheid van een feest wordt in de buurt bij de piano gezongen. Aimée komt plotseling binnenzet zich voor de pianozij zingt het «Chanson de la Folie," dat toen in de mode was en bij haren toestand paste zij was krankzinnig en werd den volgenden dag naar een gesticht gevoerd. Eenige dagen later beging haar vroegere minnaar, de G. zelfmoord. Aimée herstelde en keerde in 't ouderlijke huis terug. Men hield voor haar den dood van G. verborgen. Toch vernam zij dien bij toeval en in eene nieu wen aanval van hare kwaal sprong zij in de Yonne. Haar vader, die veel van haar gehouden had sprong in een putzijne vrouw stierf van verdriet en toen in 4870 de Pruisen Auxerre bin nentrokken werd een der zoons wanhopig en hing zich op. En Je kleine Blin de zoon van Aimée. die le midden van al deze ellende op groeide, boel in dwangarbeid ee.ie vreeselijke misdaadden moord op den juwelier. Niemand zou zoo iets durven verzinnen en toch is het waar. Voor de zooveelste keer zien wij dus bewezendat de waarheid soms vreemder, zonderlinger, verschrikkelijker is «ian de verdichting. De te Rijssel gearresteerde postdirecteur Pieters te Yzendijke had postwissels uitgegeven op de kantoren Rotterdam, Groningen en Amsterdam, tol bedrag van I tiü.000betaalbaar aan make laars in effectenwelk bedrag zoog. bij hem postdirecteur gestort was door eene juffrouw le Yzendijkeen waarvoor de makelaars effecten moesten koopen en toezenden aan de bedoeiüe juffrouw, zooals later bleek zijne eigen vrouw, die echter van de zaak niets aiwisi. De postwis sels werden dooi hem in hel daarvoor bestemde register echter niet ingeschreven. Daar hel bevreemding verwekte, dat zulk een aanzienlijk bedrag door middel van postwis sels was verzondenwerd door de directie der posterijen een onderzoek ingesteld. Een inspec teur kwam veil, week te Yzendykeoiu de zaak te onderzoeken. De directeur P. ontkende van de zaak iets al te welen en daar dc boeken en registers be nevens ue in kas zijnde gelden in orde blekeo le zijntelegrapheerde de i specleur naar hel hoofdbestuurdal alles op hei kantoor in orde wasen vroeg hij om nadere inlichtingen waarop een «eiegram terugkwamdal de zaak een ander kantoor betrof n dal hel onderzoek geslaakt moest worden. Later is geblekendal de diiecteur P. dit telegram vervalschl heelt; er was nl. geseind, dal bedoelde postwissels wel door hul kanloor Yzendyke waren alge- zonden en dat I'. in verzekerde bewaring moest worden gehoud'-n. De inspecteurdie niet kan telegrapheeren was de dupe geweest van P., die zeil de depêche ontving en.... een telegram opschreeidat in zijn belang le pas kwam. Hel onderzoek werd na het ontvangen van het quasi-teiegrain gestaakt, en den volgenden morgen vertrok de inspecteur, om des Dings- dags weder terug te komen. Inmiddels was P. eene wandeling gaan doen uitgestrekt tol over de Belgische grenzen. Bij het geregtelijk onderzoek is gebleken dat hij eene waarde van 123.000 aan reeds van de makelaars ontvangen effecten heelt medege nomen voor de overige 137,000 had hij nog geen siukken ontvangen terwijl ook hel kas geld p. in. 1700verdwenen is. Vrouw en kind zijn door P. achtergelaten. AMERSFOORT, 2b Mei 1884. Door Heeren Burgemeester en Weihouders van Amersroort is heden aanbesteed de levering van 750 houten privaalionnen inet 300 ijzeren deksels (in drie partijeniedere van 250 tonnen met 100 deksels.) Gegund aan de heeren W. Hellenlhal te Hasselt 1e partij f597. Gebrs. Simons te Breda 2e >655. G. Jansen le Zutphen 3e >075. 1600 Juhbele Hectoliters (tonnen) beste lange Friese he turf voor de Gemeente 330 dubb. H. L voor het Burger-Weeshuis en 1300 dubb. H. L. voor hel St. Pieters- en Bloklandsgasthuisals mede 650 dubbele 11. L- beste harde turf voor de Gemeente290 dubb. 11. L. voor het Wees huis en 320 dubb. II. L. voor het Gasthuis. Gegund aan de heeren P. Schimmel tegen 2798/ioo rents per ton lange lurl voor de ge meente en 26#8/ioo cents per ton voor het wees- en gasthuis. K. Lover tegen 65 cents per ton harde turf voor de gemeente en J. van de Brug legen 60 cents per ton voor het wees- en gasthuis. Hel Nederlandsch Jongelingsverbond hield verleden Donderdag zijne jaarvergadering te Amersfoort. Meer dan drie honderd jongelingen uit verschillende oorden des lands kwamen in het logement van den heer A. Schimmel bijeen. De heer Van Ooslerwijk Bruijn presideerde de bijeenkomst. In de vóórvergadering werden ver schillende vragen gedaan en beam woord, die aanleiding gaven lot nullige discusiën lot ver betering en uitbreiding van Jongelingsvereeni- gingen. Urn halllwee begon eene wandeling naar den Ainersfoorischen berg en van daar over het buitengoed Niinmerdor van den heer Baron van Boetzelaer naar Amersloorl terug. Te vier uren had een gemeenschappelijken maaltijd plaats, en dank zij inej. Schimmel loegebragl voor de prompte behandeling. De vergadering had plaats in de Herv. kerk. De sprekers waren Dr. J. Th. de Visser uil Almelo, van Ooslerwijk Bruijn en Grdinger, die allen zeer uitnemend hebben gespioken. Het is verblijdend dat allen zeer opgeruimd Amers foort verlieten en gunstige indrukken van onze stadgenooten hehb'ii medegenomen. Tot aller leedwezen waren Ds. Iminink en Ds. Wartena geheel verhinderd de vergadering bijlewonen. De opening der le Amersfoort op 17 en 18 Junij e. k. le houden 49e jaar!, alg. vergadering der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Ster ken Drank" geschiedt Dingsdaguvond 17 Junij

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2