en schepen (klein en groot) kruism hier door elkander, 's Middags gingen wij met elkander Londen eens in. Dat is een verschrikkelijk grootc stad, bijna zonder eind. Dingsdag II bepl gingen wij met elkander onze nieuwe woning eens zien: de «Drummond Castle." Dat is eon prachtig stoomschipzooals U waar schijnlijk nooit hebt gezien, 's Avonds om 6 uur gingen wij voor goed aan boord en daar kreeg ik ook alweer een prachtige hut voor mijn huisgezin met 6 slaapplaatsen, liet was ook alweer onze chef die daarvoor had ge- aorgd. Toen de kinderen sliepengingen wij met ons vieren nog eens Londen in. Wij namen plaats in het spoor en die bracht ons midden in de stad. Daar hebben wij nog eens een kijkje genomen en toen met middernacht gingen wij weer naar boord terug. Woensdag 12 September vertrok de boot uit Londen. Aan boord is alles goed. Wij krijgen driemaal daags vleeschzooveel men wil en evenzoo met hel oroodbjter, kaas, koffij thee en water, maar de aardappelen zyn on geschild en gekookt zonder zoui, dus aan dat artikel smullen wij niet erg. Toen wij het dok uil waren gesleeptging de boot met eigen sloom het Engelsche kanaal in. Tegen 11 uur zagen wij daar in het kanaal aan den mond der zee weer twee booten, die vergaan waren voor een gedeelte met hun masten boven het water uitsteken. Dat maakte een naren indruk op vele passagiers. Mijn vrouw en kinderen waren weer geheel hersteld van hun zeeziekte «n kwamen maar altijd op het dek tot 's avonds laat, want wij badden prachtig weder. Tegen .8 uur 's middags kregen wij eene groote stad in 't gezicht. Als ik hel goed verslaan heb heet deze Dover. Die stad is gebouwd op een krijtberg aan zee. Bat was een mooi gezicht. Men zag niets anders als krijt en daar bovenop huizen en torens. Hel gezicht was zoo mooi dat het rooeijelijk aan 'l verstand is te brengen. Wij zaten den ganschen dag op het dek. Men voelde bijna geen tocht of schommeling. Donderdag 13 >epiemberb uur 's morgens kregen wij wet r land in 't gezicht. Het waren rotsen en daarachter allemaal hooge bergen begroeid met gras en prachtige bosschen. Aan den voet van den berg ligt de stad Dartmouth. Daar had men een mooi gezicht. Op die rotsen zag men groote zeevogels en lusschen die rotsen zag men jongens zwemmen. Wij stoomden de haven binnen welke geheel tusschen de bergen inligl. Daar bleven wij op de ree liggen. Om 10 uur gingen er veel passagiers aan wal (ons gezelschap ^ok). Dat kostte elk onzer six pence (30 cis.) Wij liepen deze stad eens rond en zagen daar veel huizendie van klipsteen ge maakt warea Daarna gingen wij den berg op welke op sommige plaatsen zoo stijl was, dat hij bijna niet was te beklimmen. Tegen 2 uur dachten wij weer aan boord te gaan en juist toen wij op weg warenhoorden wij dat er boven op dien berg een wedren met hinder nissen was. Daar trokken wy naar toe en zoo doende zijn wij getuige geweest van een echten Engelschen wedren. Hel terrein was feestelijk ingeiigt en een tribune opgeslagen, kolossaal groot Om 2 uur begon de wedren in jockey- cosluum Om halfvier gingen wij op reis naar boord. Wij haddenooktwe AlrikaanscheHeeren bij onsRuhrman en Zeilinga, en die maakten ons attent op den bouw van daar en dien in Transvaaldat deze precies hetzelfde was. Zy graaiden uil en op den berg klipsteenen en deze werd zoo goed mogelijk op elkaar ge stapeld met een soort van klei er tusschen. De muren waren p. m AO c, ra dik en werden van buiten en van binnen naar den draad ge werkt Hel zijn sterke muren en men behoeft geen puikbest werkman te zijn om daai met selaar te wezen. Ik was blijde dat ik op mijne zeereis de Transvjalsche manier van bouwen zag. Toen w ij in de stad terug waren werden er inkoopen gedaan De een kocht dit en de ander kocht dat. Ik kocht een paar flinke schoenen met ijzeren zooien en hakken voor pd. sL (f6.en 12 eijeren voor den kleinen jongen voor f1.50, dat was wel wat duurmaar ik moest ze torn hebbenwant aan boord kreeg ik ze niet. Indesloep, welke ons weer aan boord brarhtzat een Kngelsche darne en die las een courantdaar stonden alie passagiers indus ik las daar ook reven Achterbergen in, dus dat heeft li zeker ook wel gelezen. Vrijdag IA SepL vertrokken wij weder uit Dartmouth het ruime sop in en Zaturdag 15 een knap heerdie tue! uitgebreide armen op haar toetreedt en haar v»;rv< Igens leeder aan zijn hart drukt. Weinige «ogenblikken l3ter hebben zij zich naast clkind r op de sophn neeigezet en op vertrouwelijrenhartelijker! toon begint hij uiel haar een gi-rprdk. Slot rolyt. Sept. zagen wij veel groote xeevisschende Engelschen noemen «e bruinvisschen en de Hollandsche zeelieden zeggen legen hen (den boer met zijn varkens); zij waren pi. in. 9U centimeter langzy hadden een vreeselijke snelheid en omdat het zeewater zoo buitenge woon helder iskon rnen ze goed zien en dan in hun snelle vaart sprongen zij onophoudelijk boven zee uitsoms wel ten lengte van 8 tot 10 voet, en dat deden zij allemaalzoodoende zag men veel van dia visschen boven water. Wij hielden maar altijd goed weer. Kr was een weinig wind meer gekomen en dat belette ons om los op het dek te loopen Men moest zich altijd vasthouden anders ging men van de been. Zondag 16 Sept. zagen wij een groole partij vliegende visschen. Zij waren zoo groot als houtduiven maar hun vlucht is niet zoo groot. Zij vlogen allen in en uit het water. Halfelf begon de godsdienstoaleningaoowel voor de Kngelschenals voor ons. De heer Okkerse opende de godsdienstoefening. Onze Janson Jr. las de predicatie voor en de heer üuhrinan sprak een prachtig dankgebed uit. Dingsdag 18 Sept. kregen wij weer land in 't gezicht. Dat was het eiland Porto Santo en een eind verder het eiland Madera. Daar bleef de boot 5 uren stil liggen op de ree. Daar hebben wij ons uitstekend geamuseerd. Daar kwamen heel veel sloepjes met naakte jongens van 8 tol 15 jaar, en als men dan geld in zee gooidedan duikten zij dal geld op en dal was nooit mis. Zij kwamen altijd met het geldstukje omhoog en daar hel zeewater mooi nelder is zag men op een heele diepte die jongens onder water duiken en weer omhoog komen. Dit was mooi om te zien. Zij zijn in hel water nel zoo goed thuis als op het vaste land. Het eiland is ook prachtig gelegen tegen een hoogen berg en bijzonder vruchtbaar. In heel veel bootjes waren appelenperen perzikken abrikozen eijeren enz.; ook stroohoedenstoelen, tafels, canapés, alles gemaakt van rietwerk, werden te koop aangeboden. Er werd heel veel gekocht want van Madera tot aan de Kaap zullen wij niet meer aanleggen ea dal is een reis, die. als deze ronder tegenspoed mag atloopen, 16 dagen kan duren. Tegen den avond, 5 uur, werd hel anker geligt en stoomden wij den grooten plas weer op En nu begon eerst de groole zeereis (U zal misschien wel vinden dat deze brief vreemd is geschreven. Maar ik moet U daarvoor ook attent maken dal ik gedurig maar eens ging schi ijven Als er wat nieaws wasdan begon ik maar weer. Hierboven schreef ik dat aan boord alles goed wasmaar ik kan U melden dal zich dit uitsluitend beperkt tot het eten van ons3de klasse. De behandeling wordt slechterzij kun nen zoo het schijnt ons niet goed zeib-n en het is daarom dat wij Hollanders al een paar keer met de Engelschen hel aan den slok hebben gehad. De «Drummond Cast'e" zit vol met wandluizen ea dal is oorzaak dat de meeste 3e klasse passagiers op het dek slapen. Daar ik een hul voor mijn huisgezin van de 2de klasse heb gekregen heb ik lot heden van da* onluig gelukkig nog geen last gehad. Maar men heeft uil mnn hut mijn nieuwe kaplaarzen gestolen). Daar wij nu kort naar de linie toe komen worden er overal zeilen gespannen. Daar kunnen wij onder zitten, want het begint al knap warm te worden. Wurdi venoU/U. Allerlei. In de Limburgsche gemeente Oud-Vroenhoven moet een spekslager uil Maastrichtdie sedert 10 jaren niets aan 't onderwijs gedaan had, lot waarnemend hoofd der school zijn benoemd. Drie Fransche vélocipèdisten kwamen Dings- dagavond te Deventer van Zutfen aan. Zij hebben de reis per vélocipède van Frankrijk naar ons land gemaakt en zullen het op dezelfde wijze verder bezoeken. Eene in hel zwart gekleede en digtgcsluierde dame vervoegde zich onlangs aan hel Kapitool te Washington waar de volksvertegenwoordi gers zitting hielden. Zij had een rijzweep in de hand en deelde mede, dat rij met het doel gekomen was, om een dier heeren een pak slaag toe te dienen hardnekkig weigerde zij echter om den naam van den br(rokken persoon te noemen. Weldra werd het berigt omtrent deze raadsel achtige zaak in de zaal verspreid en merkwaar digerwijze bleekna afloop der zitting dal.... ge«n der heeren zich naar buiten durfde begeven. Op de spoorbaan tusschen Siegburgcn Trois- dorl heeft een ongeluk plaats g h »ddat tol waarschuwing aan vele reizigers kan dienen Ken reiziger wierp onder het rijden een ledige wijnflesch nil het venster van zijn coupé welke juist een bisnwachter aan het hoofd trofwaar door deze zoodanig gekwetst werddat de man bewuseloos nederviel. Een conducteurdie dit zag. liet onmiddellijk den trein stoppen en de deuren der waggons op slot doen oui den dader in handen te krijgen. De reiziger sprong echter snel uil liet andore portier zwom een sloot over en kon zoo doende niet geval worden. Daar hij zijn koffer in den coupé achterliet zal men wel spoedig zijn naam te weten komen. De toestand van den gekwetste is levensge vaarlijk. Te Hannover zal in de maand September een tentoonstelling gehouden worden van artikelen die tot brouwen van bier benoodigd zijn Vooral zullen de aandacht trekken de laatste vindingen die op dit gebied zijn gedaan, de leekeningen van geheele ol gedeelten van brouwerijenenz. Te Springfield kwam dezer dagen een letter zetter aan en zocht in alle drukkerijen werk. Men kon den man niet helpenmaar gal hein een kleine geldelijke ondersteuning. Niet veel later liep een arm schoenmaker bij zijn vakge- noolen rond, ook hij vond geen arbeid, maar wel een kleinigheid in geld. 's Namiddags be delde een arm kleermaker bij de snijders des avonds een bakker bij de bakkersmet hetzelfde gevolg. Eindelijk werd te middernacht een beschonken vagebond naar hel poliliebureel gebragl en toen bleekdal het de zetter de schoenmakerde kleermaker en de bakker in één persoon vereenigd waren. De trein van Moskou naar SL Petersburg is Zaterdagnacht te Bologowskaja ontspoord. De machine met de tendereen bagagewagen personenwagen en een slaapwagen zijn v..n een zes meter hoogen dijk neergestort en gedeel telijk verpletterd. Een tweede personenwagen bleef op den slaapwagen hangen. Een 15 lal personen zijn gekwetst en één is gedood. Uij den slaapwagen heelt zich het verschijnsel voor gedaan dat de personendie de bovenste kooijen hadden zoo goed als geen letsel hebben bekomen terwijl van de vier die de beneden- kooiji-n hadden bezeteen gedood en de anderen zwaar gekwetst zijn. De conducteur van den bagagewagen die tus schen de stukken bekb-md is geraaktzal met de hand legen een gloeijendc plaaL De hand was geheel verkoold toen men er in slaagde den man los te werken. Te Saint-Vincent (dep. Ilaute-fiaronn-') maakte zekere Barlan hel hof aan de iüjarige vrouw van den maire Petit. Uil wraak, omdat zij niets van hem welen wildeviel Barlan haar op straal aan en bragl haar 15 messteken toe. De jonge vrouw bezweek aan de wonden. Barlan zelf snelde naar den spoorweg en wierp zich onder een treinzoodal tuen slechts zijn gruwelijk verminkt lijk vond. Te Neusladl ontstond dezer dagen brand in een speelgoedfabriek die zoo snel toenam dal spoedig de fabriek niet nog vijl gebouwen in de ascb lag. Toen de brand geüluschl was. wilde een brandweerman een balk wegnemen, die onder een poort stond. Eensklaps stortte de poort in en twee toeschouwers Werden onder de puinhoopen begraven bnel kwam de brand weer te hulp en toen 25 i 30 man bezig waren om de twee personen van onder de puinhoopen te halen viel een muur in waaronder vijl per sonen «Ier brandweer werden bedolven. Uil Koburg kwam een detachement soldalen te hulp die vijl lijken voor den dag haalden en twee zwaar gekwetsten. Men verhaalt de volgende historie van een Zuid-Bevi'landschen boer. Deze, weduwnaar zijnde en de huwelijksvoltrekking van zijn zoon bijwonende, was tol de overtuiging gekomen, dal het niet goed is, als de rnensch alleen is, en daarom trad hij in hel huwelijk met het meisje waarmede bedoelde zoon geruimen tijd geëngageerd was geweest («verkeeringe gehad heelt," zooals men daar zegten welk engage ment om eene ol andere reden was verbroken. De jonggetrouwde is nu niet de vrouwmaar de moeder van haar eeisten beminde. Onder nog andere omstandigheden kwam dezer dagen op een der dorpen van Zuid-Be veland een huwelijk tol stand. De execuleur- loslamentair had een nalatenschap laten ver zegelen en vervolgens de bewening ter bewa king overgelaten aan eene bejaarde dienstbode. Haar vreetande voor inbraakbad hij aan itfnar arbeider* t dia hal in leeAjjd nog won van de bedoelde dienstbode, welen over Ie halen in bet sterfhuis te slapen. Zoo achtte men de erfenis veiligen thans heelt de executeur als ambtenaar van den burgerlijken «land de beide oudjes door den band des huwelijks vereenigd.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2