DE 1NDGEIEL, AMERSFOORT, 21 Mei 1884. Door Z.Exc. Mr. W. baron van Goltslein van Oldenaller, Oud-Minister van Koloniën, Voor zitter van hel op 24—27 Junij aanst. te Amers foort te houden XXXVlie Landhuishoudkundig Congres, wordt Zaturdag 7 Junij e. k. in Ainicitia aldaar een diner aangeboden aan de Eerevoor- zillers en Leden van hel Bestuur en de Sub commissies van het Congres. Naar men ons meldt, is het voorstel lot hel maken van een afleidingskanaal oia de stad Amersfoort, door al de voornaamste ingelanden der gemeenten Woudenberg en Itenswoude on- derleekend aan het Bestuur van hel Heemraad- schap de rivier de Eem beken enz. gezonden. Namens een aantal leden der Socielail Ainicitia te Amersfoort is den heer Bothof, Kastelein der Sociëteit, en Ëchlgenoote ter gelegenheid van hun onlangs gevierd zilveren bruiloltsleeslgis teren een souvenir aangeboden bestaande in 9 lepels en 9 vorken van massiet zilver vergezeld van een Iraai uitgevoerd livreibehelzende in uitmuntend rondschrill de namen der leden die tol het souvenir hebben bijgedragen. Het rondschrill en de verdere calligraphische opschrilten en ornamenten van hel livrei zijn het werk van onzen bekwamen stadgenoot den heer U. Hcymans, die zich uitstekend van deze geheel belanglooze laak heeft gekweten. Ter vergadering van Donderdagavond jL der Amcrsfoorlsche Vrijwillige Brandweer zijn ge kozen als leden van hel bestuur de heer II. Uumoulin tol adjunct-onderbrandineester cn de heer J. van der Plankter vervanging van de heeren S. üeenik en A. Mulderdie ontslag verzochten wegens vertrek naar elders. De heer M. J. Lagerwey, leerling van de 4de klasse der Hoogere Burgerschool te Amers foort slaagde heden te Utrecht voor hel zoogenaamde lillerarisrh-malhematisch examen voor aanstaande artsen. Tol brievenbesteller aan het postkantoor te Amersloorl is aangesteldingaande 1 Junij J. van Wijland, lot dusver hulpbricvenbesleller aldaar. Door den Minister van Justitie is bevorderd tol brigadier-majoor de Rijksveldwachter der 2e kl. J. T. van Doesburgmet verplaatsing van Amersfoort naar 's Bosch terwijl van 's Bosch naar Amersloorl is verplaatst de brigadier-ma joor C. de Lange. Dingsdag 8 Junij aanst.'s middags halfeen zal de Garnizoensvoedingscommissie ie Amers loorl in hel openbaar aan hel bureau van den lloogEd.geslr. lieer Garnizoenscommandant aan besteden de levering van de voor de troepen- uiénages te Amersloorl benoodigde aardappelen voor hel tijdvak van 15 Junij lol 1 Nov. 1884. De voorwaarden liggen dagelijks van I0loll2 uren op voormeld bureau ter visie. Een aantal grooie bladen vermelden het volgende «Een twaalfjarige knaap v. D., te Amersfoort vermoedende dal er bier in eene kruik was nam er heimelijk eene teug uil. In de kruik bevond zich zoog. zuringzoutvoor het schoon maken van kruiken bestemd. Zijn toestand is zorgvol." Naar wij vernemen was het geval zeer onbe duidend en liep de knaap later levenslustig op straat. De grooie bladendie vocnneld berigl plaat sten kunnen nu weder in hunne kolommen zijn herstel vermeldenals een zeer belang rijk extra-nieuws. Door Z. M. den Koning is den heer E. de Jong, voormalig hoold der openb school te Soe6leen pensioen van f784.verleend. Men zal zich den gruwelnkeo moord herinne ren in den nacht van 28 Feb. jl. te Rotterdam op den Noordsthen matroos Hansen gepleegd. Reeds geruiinrn tijd bevond zich als van deze misdaad verdacht zekere J. 11. K. in preventieve hechtenis totdat hij eergisteren in vrijheid ge steld is, daar de instructie geene genoegzame gronden van bezwaar tegen hem opleverden. Rij ordonnantie van de Ariond.-Reglbank Ie Breda zijn verwezen naar den proc.-gen. van hel Hol te 's Bosch1. W. J. Balienlijn44 jaren, meesterknecht; 2. J. II. Moors, brievenbestel ler; en 8. Z. A. van Hal, 47 jaren, kleermaker, allen wonende te Breda ter zake van in den nacht van 28 op 29 FVbraarij 1884 op het postkantoor gepleegden dieislal. Een der ingezetenen van Noordlaren had dezer dagen bij het nazien zijner nelten in hel mear, em zonderlinge vangst. In plaats van visch tochvond hij daarin twee zeldzame vogels, die hij levend mogl maglig worden. Tusschen de 2 en 8 voet groot, mei scherpen elsvormigen ongeianden bek gekuifden kop de poolen bijna aan heleinde van hel achterlijf, schijnen zij te behooren tot het duikersge slacht (gehoornde duiker^, dal in de omstreken van de Noordpool te huis behoort en als trek vogel op zijne togten somtijds onze kusten bezoekl Eergisteren zijn uil de rigting van Leiderdorp een aantal Zigeuners roet wagen te Leiden aan gekomen doch op last der politie uil deze ge meente weer verwijderd. Reeds waren zij bezig de ingezetenen last te veroorzaken. Tegen den avond werd nog een flinke bezending van deze ongenoodigde gasten verwacht. De vereeniging voor verbetering van het hon denras heelt Pasteurwegens zijn preservatief legen hondsdolheid een gouden medaille ver eerd. De Fransche regering zal ter beschikking van Pasteur voor zijn proefnemingen een aan het Bois de Boulogne belendend terrein stellenol weleen stuk grond te Villeneuve-l'Etang bij Garchesin Seine-et Oise. Minister Fallières deelde dit aan den beroemden geleerde mede bij een bezoekdal hij voor een paar dagen aan diens laboratorium in de rue d'Ulra bragU Onlangs werd in Texas eene jury zamenge- sleld die, op een lid na compleet was toen een burger van het plaatsje waar het voorval dat wij verhalenplaats vondals twaalfde medelid werd voorgesteld. Noch de rechter noch de advocaten hadden iets op den betrokken persoon aan te merken, toen eensklaps de beschuldigde opstond cn zich met kracht en klein tegen de keuze van een man vei klaarde, «van wien onmogelijk kon verwacht worden, dal hij onpartijdig over schuid en onschuld van hem, beklaagde, zoude kunnen beslissen." «Hoe komt ge er toe," vroeg de rechter, «oiu op zoo heftige wijze legen de keuze van uezen mede-burger als jury-lid te protesteeren?" «Omdat," antwoordde de man lol groot ver maak van alle aanwvzenden«hij drie jaren geleden, de vrouw, waarmede hij gehuwd is hij iiiij in huis heelt ieeren kennenhij he ;«t mij dat nooii kunnen vergeven en ik ben over tuigd dal hij hoewel er geen enkel bewijs voor mijne schuld Ie vinden ismij uit wraak schuldig zal verklaren." Uil Parijs wordt gemeld De veroordeeling van Sarah Barnum het bui tensporige werk der zedige Columbier trekt de algeiueene aandachthet overlijden van den graaf d'llaussonville wekt den rouw van de ernstige mannen die hun leven niet versnippe ren in kleinighedenmaar heel Parijs spreekt van den dood van Debuchy. Debuchy was afgevaardigde van het Noorder departement. Hij was een der rijkste labrikanten van het arrondissement Tourcoing en behoorde in de kamer lot de regterzijde. Een zeer respec tabel maneen z-er conservatief maneen ernstig staatsman zou men zeggen. Welnu: Dingsdcgavond jl. ontmoet eene jonge vrouw van verdachte zeden een eerbiedwaardig grijs aard kijkende naar een draaimolen. Zij maken kennis en gaan in den draaimolen zittende juffer op een paard de eerbiedwaardige grijs aard in een «bak." Zij gaan zaram naar een hotelnemen eene kamerzijn daar eenige oogenblikken Daar komt het meisje naar huilen vliegen. De heer is plotseling door eene bei oei te getroffen Geneeskundige hulp komt te laatde man is dood en in zijne zakken vindt men kaartjes, brieven en de medaille, die het insigne is van de afgevaardigden. De man, die zich in een bak had laten ronddraaijen met een meisje naast zich op 't houten paard was de achtenswaardige Debuchy Al de Frans'he oorlogsrampen van 1870 en 1871 zijn misschien veioorzaakl, omdat men te Parijs altijd duizend gelegenheden heeft tot verstrooijing terwijl men te Berlijn wel werken moetzoo inen zich niet vervelen wil. Te Berlijn verveeltte Parijs amuseert men zichginds heelt men tijd voor de ernstige zaken, te Parijs kan men naauwelijks de aangename zaken af doen. Ik ondervond dal zeiltoen ik in Frankrijk aankwam uil Duilschlanddal steeds groeide voortdurend groeide en dat zoo te vreezen was. Vol van dit gevaar kwam ik aan; de ministers zagen er niets van, maar zij waren bereid mij te hooien: «Wat? Is het zoo ernstig?" «Zeker, 'lis meer dan ernstig; het is gevaar lijk" «Bah! Gevaarlijk! Wij zullen er toch eens ernstig over spreken. Laat eens zien wel, kom vanavond, hoe eerder hoe beter..». Maar neen pardonvan avond heb ik een bal.Morgenmiddag dusNeenmorgen heb ik een diner... Moigenavond dan... Wat is er ook weer Morgenavond?.... ül het optreden van mile Schneider I Kunt gij mij niet in mijne loge komen vertellen, wal er is? «Neen En wij lagchten en hel onderhoud werd uiigesleid. De minister had zooveel te doen".... En zoo ging men lagchende hel verder! Ie gemoelhet land moest de kosten betalen van hel vermaak der Parijzonaars. Het koste veel menschenbloed, vijl milliard en twee provincies... Over overstroomingen in het zuid-oosten v8n Spanjeverneemt men nader de volgende bij zonderheden In het dorp Fonuentera is geheel de veelbelovende oogst vernield. De Serpis trad buiten haar oevers. De stroom sleepte een man en twee kinderen mee. Een deel der baan van Yillena naar Alcoy is beschadigd. Te Oruehela slaan reeds twee straten onder water en kun nen de treinen niet meer rijden. De stoomboot Carlalia en de Fransche brik Berlhe zijn ge zonken. De bemanning werd gered en te Denic (bij Alicante) aan wal gebragt. In de omstreken van Valencia deed de storm veel schade aan den oogstduizenden olijlboomen werden ont worteld. Üe Segura stond 17 meters en de Guadalquivir 8 meters boven zijn gewoon wa terpijl. De Jucar heelt een dijk op eene lengte van 50 meiers doorgebrokenin de nabijheid van Hisla. De inwoners verkeeien in gevaar. De Almazora in de provincie Almeria is over stroomd de belendende eigendommen hebben veel schade geleden. De helll der stad .Murna slaat onder water. Een vtouw is vei dronken en 20 personen zijn verdwenen. Te Lores is de verwoesting verschrikkelijk men vreest da' in de wijk 8anta-Guiloua geen enkel gebouw over eind zal blijven. Volgens hetgeen eergisteren in de couloirs der Tweede Kamer werd vernomen, zijn de eergisteren benoemde 22 leden der commissie van onderzoek voor hel ontwerp tot grondwets herziening op 4 na allen voorstanders van het regeringsontwerp. ONOPHOUDELIJKE KLACHTEN hoort wen in bel voorjaar over hooldpijn ver moeidheid in de ledematen bloedaandrang naar het hoofd en de borst enz. Men neme slechts de alom met roem bekende Zwitsersche pillen van den apotheker R. Brandten deze verschijnselen zullen zeer spoedig verdwijnen. Te verkrijgen m alle apetheken. MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 30 Mei 1884. Tarwe .'8,— a 18.50. Rogge 16, f6,30. Boekweit f6,20 a 16.50. Boter f 1,15 a f 1,25 per kilo. Kaas f a f de 50 kilo. E ij eren f8.a f3.50 de 100 stuks. Aardappelen 11.80 a I 2.3U. ADVERTENTIE N. Bevallen van eene DOCHTERC. WENTZEL—Abrauamsen. Amersfoort 29 Mei. De Deurwaarder J. C. KLEBER te Amersfoort, is voornemens op Woensdag den 4den Juni 1884, des voormiddags ten 8 ureten huize van P. JAGTENBEKG in de Slijkstraat te Amers foort publiek om contant geld te VERKOOPEN: eene groote partij BLIK-, GLAS- cn AARDE WERK KLOMPEN BORSTELWERK. KRUI DENIERSWAREN, een W1MEL0PSTAHD en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags voor den verkoop op de gewone uren te zien. e alom bekende C. BECKER'3 BALANSEN h\ BASULKs II worden alleen vervaardigd en zijn t« ^5^ bekomen bij de Fabrikanten BECKER BUDDING TE ARNHEM.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 3