van achteren gekregendus on70 hoot yloog over de golven lieen, zomler «lat wij hel minste van wind voelden. Maandag 8 October lieten wij hel anker vallen voor Oost Londeneene stad mei minder handel dan de vorige. Kr lagen 2 driemasters op ree. Tegen 4 uren op den middag zag men op de kust brand en volgens liet zeggen van den heer Zeilinga (onze vriend) was het een gras- of boschbrand. s Avonds 8 uren zagen wij hel weer toen was hei mooijer gezigtomdat het donker was. 's Morgens van 10 October lieten wij het anker tallen aan onze laatste haven Port-Nalal en legen 11 uren gingen wij mei een bootje naar de stad genaamd Durban. Dat was een vreugde toen wij daar allen zoo goed en wel bij elkander stonden. Wy hadden weer vasten grond onder onz? voeten. Ons goed werd gevisiteerd; inaar wij hadden er niei veel last mede want da heer de Waalconsul van Nederlandzorgde voor ons en voor ons goed zoo uitstekend als hij maar kon. Voor onze geweren moesten wij voor eiken loop 112 betalen. Dus mijn geweer koste my I 24.voor inkomende regten. In het dok, waar wij met ons goed stonden, was het een verschrikkelijk geschreeuw en lawaai van de kailersdie daar aan hel sjouwen waren. Allervreemdst waren zij opgeschikt Hingen in neus en oorengrooie banden om armen en beenen en nog sieraden voor het voorhoofdenz. Maar wat ons trof, dat was dat die kaffers z waren arbeid moesten ver- riglen en dan achter hen liep een blanke (Engels* liman) met een karwats en daarmede sloeg hy die kailers. Wij gingen ver de stad anin een logement genaamd Sakers private Boarding-llouse. Daar hadden wij het heel goed. Een voorbeeld hoe duur of alles hier iskan blijken uit hel volgendeVoor een horologifiglas f 0.60voor haarknippen en f cheer en f(J. DO; voor een halt heindje met boord er op f0.90, enz. Durban is eene grooie stad met drukke zeevaart, spoorweglijnen en tramsalles gelijk in een liollandsche stad. Al de arneid geschiedt door kaffers. Door blanken wordt hoegenaamd niets gesjouwd ol gedragen. Heel dikwijls ziet men een rijtuig mei blanken cr in en dan een eindje daarachter ziel men een kaffer loopen en of dat paard nu draalt o! in galop isdie kaffer moet bij dit rijtuig blijven. Ik zag hier hoornen met sinaasappelen citroenenvijgenpisangs en meer andere lekkere viuchlen. Dat was een mooi gezigt. Wij dronken met ons geheele gezelschap voor het eerst hier een echte kop liollandsche kolfij en thee. Mijn vrouw ik en de kinderen hebben dat voorregl al in Kaapstad gehad bij den hoer Faddagonzooals ik in mijn ■vorigen brief reeds heb gemeld. Wordt vervolgd. LIJsT DEK ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende d« 1c helft dor maand Mei 1884. Plaats van Kamen der geadresseerden. bestemming. 1. Mevr. Bi icgerAmsterdam. Jansen ïk Mej. Kuilman 4. Cernay G. van WoutRotterdam. 6. E. v Nimwegen Watergraafsmeer. 7. Moj. Dasbergen X. Wed. 11. Bosch Briefkaart. I. ff. BuismanAmsterdam. Heglhebbenden vervoegen zich aan liet post kantoor Ie AmeistoorL Ter zitting van den Gemeenteraad van gisteren middag gepresideerd door den heer Burge meester Jlir. Mi. T. A. J. van Asch van Wijck waren aanwezig 1.1 leden en mei kennisgeving •Iwezig «1e heeren van Beek en Jhr. Calkoen. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting was aan de orde 1. Een voorstel van Burg. en Weth. om gevolg te geven aan het verlangen van den Minister van Justitieuitgedrukt in diens missive van 26 April jl.om met het oog op de vestiging van eene strafgevangenis vooi jeugdige meisjes alhier, het gebouw van hol tegenwoordig huis van be waring evenals vroegertoen hel huis van •arrest waswederom aan liet rijk voor f 400 merkendedat Mietje de gasten van hunne kieeden n hielp ontdoenging zij weer naar hare plaats en zette zich kalm neder. Eindelijk scheen uien dan gei eed le wezen en na eenig gehaspelwie hei eerst zou binnen treden werd men het eindelijk daarover eens en vond de begroeting lusschen de bezoeksters en de Sastvrouw plaats. Tal van hartelijke hand- rukken werden gewisseldvergezeld van al- Jerlei vriendelijke zoetsappige woordjes, welke op gelijke wijze door mejuffrouw Annc-Koosje werden beantwoord. Wordt vervolgd. 's jaars Ie verhuren. Thans is bedoeld gebouw in huur bij de com missie van toezigt op hel huis van bewating, voor f500 's jaars, op voorwaarde dal hel ge woon onderhoud ten laste der gemeente is hij eene verhuring aan het rijk wordt voor dal onderhoud van zijnentwege gezorgd. Uil aanmerking daarvan komt Burg. en Weth. de huurprijs voldoende voor. Hei voorstel is mei algemecne stemmen aan genomen en alzoo hel gebouw der gemeente dal thans als kantonnaal huis van arrest en be waring dient, doch met de invoering van het nieuwe strafstelsel die bestemming verliezen zal, is wederom aan hel l ijk verhuurd voor een huur prijs van f 4000111 voorlaan te dienen als straf gevangenis voor meisjes, die eene gevangenisstral van meer dan drie maanden moeten ondergaan en bij ingang der straf den leeltijd van 18 jaar nog niet hebben bereikten voor wie derhalve is voorgeschrevendat zij in gemeenschappe lijke opsluiting hare straf moeten ondergaan. De kosten van inrigting van hel gebouw voor zijne nieuwe bestemming komen dit bleek uit de inlichtingenin deze zitting door den voorzitter gegeven voor rekening van het rijkdat ook het onderhoud van hel gebouw moet bekostigen, doch daarom I' 100 per jaar minder huur betaalt dan lot dusver. 2. Een voorstel van Burg. en Weth. tol wijzi ging van art. 5 laatste alinea der verordening tot regeling van het getal der openbare lagere scholen en het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel, in dier voege, dat zij wordt gelezen: «Wordt het onderwijs in de Franschelioogduilsche ol Engelsclie taalin handteekenengymnastiek ol zang opgedragen aan een onderw ijzer ol onderwijzeres niet aan de school werkzaamdan kan voor ieder dier vakken eene bezoldigingberekend naar den maatstaf van flOO voor twee lesuren per week als maximumworden toegelegd." Dit voorstel is een gevolg van hel verzoek van mej. Meijners, te Apeldoorn, oin legen eene belooning van f 150 's jaars werkzaam te zijn als vakonderwijzeres in de Fransche (aaldat door het hoofd der meisjesschool in gunstige overweging wordt aanbevolendoor wie voorts eene uitbreiding van het aantal lesuren in gym nastiek met het oog op heL klimmend getal leerlingendat bij opening van den nieuwen cursus waarschijnlijk pi. m. 90 zal zijn, noodig wordt geacht en tengevolge waarvan de bezol diging van den onderwijzer in dat vakthans f 150 beloopendetol 1225 zou moeten wor den verhoogd. Die denkbeelden van hel hoofd der meisjes- schooi worden door de schoolcomra. ondersteund. Het voorstel werd aanbevolen als in hel be lang van hel onderwijsvooral ook omdat het hoofd der school, mej. Delincée, die nu zelve veel lesuren voor hare rekening heeltdaardoor van eenige lessen zou worden ontlast, wal haar zeer le stade zuude komen «in haar onder- hebbend personeel te controleeren. Verder werd het verdedigd als geldelijk voordeelig voor de gemeenteomdat daardoor op min kostbare wijze voor f 150 in het jaar in de be hoefte tot uitbreiding van hel onderwijzend per soneel die zich nu reeds aan die inrigiing doel gevoelenzou zijn voorzien. De bestrijders van hel voorstel waren inlusschen van meening dal die bezuiniging slechts in schijn eene zou zijn. De tijd voor uitbreiding van het personeel aan deze inrigiing was h. i. nog niet gekomen daartoe moest eerst de ondervinding over een langeren lijd worden afgewacht. Bleek dan uit breiding wenschelijkdan was het beter die le verkrijgen door aanstelling van nog eene vaste onderwijzeres, dan door voor speciale vakken onderwijzeressen aan le stellen. Door dit laatste liep de school gevaar haar karakter van inrigting voor uitgebreid lager on derwijs te verliezen en langzamerhand over le gaan in eene voor middelbaar onderwijsen dat achtte men voor deze gemeente niet wenschelijk. Hel voorstel van Burg, en Weth. werd ten slotte verworpen met 8 tegen 5 stemmen, die der heeren Croorkewit, Celosse, van den Wall Bake Haet en Gerritsen. Een voorstel lot ver hooging van het tractement van den gyranas- liekonderwijzer van f155 lel f225 wegens meer dere lesuren, dat er mede in opgenomen was, verviel daardoor tevens. 3. Een advies van Burg. en Weth. op het request van eenige ingezetenen tot verlichting van den grintweg buiten Bloemendaldaartoe strekkendedat door plaatsing van een lantaarn op bedoelden wegaan hel verlangen van adressanten zal worden voldaan. Dit verzoek is ingewilligd. 4. Stalen van oninbare posten in zake der. hoef- delijken omslag en de hondenbekdienst 1882. Aan de staten van oninbare posten in zake den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting dienst 1882, die door den gemeente-ontvanger waren ingezondenwerd goedkeuring verleend waarmede resp. bedragen f934,85 en f275,50, door onwillige belastingschuldigenwerden af gevoerd. De heer Celosse nam den deurwaarder die den staat had opgemaakt in bescherming tegen hel afkeurend oordeel door den heer Huel, op grond van een geval waarbij hem gebleken was, dal de als onvermogend opgegevene wel zou kunnen betalenuitgesproken over de zorg daaraan door dien ambtenaar besteed hij gaf toe, dal op de beide stalen menschen voor kwamen die hy goeden wilhet geld wel zouden kunnen opbrengenmaar waar die wil ontbreektmoet de deurwaarder rekening er mede houdenol bij eene vervolging de kosten op den inboedel der onwilligen le verhalen zynwaar dal thans niet het geval schijnt zit er niets anders dan oninbaarverklaring op. In antwoord op eene vraag, door den lieer van den Wall Bake in de vorige zitting ge daan deelde de burgemeester nog mede dat omtrent de oprigling van een laboratorium oin de lichtsterktede zuiverheid en de druk king van hel gas onder de nieuwe concessie le controleerennog onderhandelingen inet den concessionaris werden gevoerdinet het oog ook op de wenschelykheid om hel op een groo- leren afstand dan GU0 meterzooals eerst was voorgenomen, van de fabriek te slichten, liet resultaat dier onderhandelingen zul te zijner lyd worden medegedeeld. Den heer C. Bedijs is eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school 2e soortwegens zijne benoeming lol hoofd der school te tieic- ren. Hel ontslag gaat 1 Augustus in. 5. Voordragl lol af- en overschrijving van de posten op de begrooling der dienstdoende schutterij, dienst 1883. Aangenomen. Ingekomen is de goedkeuring door Gedepu teerde Staten van hel raadsbesluit lol hel aan gaan eenei geldlcening van f84,000 voor de verbetering van straten en bruggenonder op merking inlusschendal bij de suppieloire be grooling voor 1884, die in verhand met dit besluit moet worden vastgesteldde voor het halljaar verschuldigde renten niet mogen vol daan worden uit het bedrag der leeningdoch gevonden zullen moeten worden uit «Ie gewone inkomsten, op de begrooling voor 1884 voor komende. Uel subsidie, dat voor 1884 van rijkswege cal worden uitgekeerd aan de gemeente ten behoeve van hei gymnasium is hy Kon. besluit van 1U Mei jl. op I 7075 vastgesteld. Regenten van hel burgerweeshuis zonden de rekening der onder hun beheer slaande stichting insluitende in ontvangst en uilgaal lol een gelijk bedrag van 110,081,17$. AMERSFOORT, 12 Junij 1884. Gisieren werd getelegrafeerd: Omtrent den toestand van Z. K. II den Prins van Oranje valt weinig nieuws mede le deeien. Over het algemeen is hel ziekteproces niet verergerd. De ligchaainstemperatuur daalde reeds onder 40 graden. In de ademhalingsorganen vertoonde zich insgelijks verbetering. Toch is menalthans tol na den 21 en dag niet zonder zorg. Hedenmiddag 12 uren: Aanhoudend hoesten belette den Prins eenige rust te nemen en maakte hein hedenochtend dof. De inpcwandsverschijn- selen blijven bevredigend. Prins zeer zwak. Onze voormalige stadgenootde heer A. J. Hondelink heelt dezer dagen te Utrecht met gunstig gevolg het malhematisch-literarisch examen algelegd. Naar men verneemt, beslaat het voornemen bij de opening van den nieuwen cursus aan de Hoogere Burgerschool le Amersfoort den rooster der lessen zóó le regelen, dat leerlingen uil naburige gemeenten de lessen op die inrigiing kunnen volgen. Verzoeken, uit verschillende omliggende gemeenten ontvangenhebben lot dezen maatregel geleid. Hel 21ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal op Woensdag 18 Junij e.k. op Boekenrode (bij Haarlem) gehouden worden. Als sprekers zullen optreden de heerenII. Piersonte Zet ten (openingsrede); A. C. Adlar, te Amster dam; J. D. van Arkelte Rloeinendaaldr. A. W. Bronsveld, le Utrecht; A. Bruminelkamp le KampenW. baron van Doorn van Wesl- Wesicapelle, te 's GravenhageA. E. v. d. Dussen, te Amsterdam; dr. G. J. v. d. Flier, le 's Gravenhagedr. J. Th. Jonker, te Rot Kr da mA. J. Kan, te Velp; ,1. Kromsigtte Leiti rdorp; inr. J. F. van hennepte Amster dam; T. M. Looman, te AmsterdamG. van Aasell, van Sumatra; L. C. Schuller tot Peitr- sutn te AlkmaarJ. E. Schroderte Arnhem B J. Swaan, le Gouda; J. P. G. Westhoff, te AmsterdamJ. H. Wiersmate BenschopP. van Wijk Jr., le Kokhuizen; H. V. Hogerzeil,

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2