Vrijdag 18 J u 1 ij 1884 m5298. 'SgBfc imsta OOIRIK. Uitgever lilt bind rerschijot Maamlaj cn VundfrdafaotMd. Abonnement per 3 manndoa ƒ1.— Fmneo per BllTG&U A. H. VAN CLEEPP 7'/1" «.1 .U» r^l u HUURHUIZEN plaatsruimtevoor randen en andera extra inngttng geschiedt lioogere prijsberekening. Legale, te Alll6r8fOOrt. eSciede ee onteigen. Adv. per regel 15 Cta. lUelamee per regel 25 Cts. A/t. nummert IS Cle. llOOlC KOftSJTSCht Wijk 13 60. Uul|)bniik te Amersfoort. Tol hel geven van gelden tkh leen zal eene Commissie ■it het bestuur op MAANDAG, den "21JULI aanstaande 's namiddags van halftwëe tot hacpdkië, tilling houden in een der localen van het Kaadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden sok voor hel teruggeven van gelden. J. C. LEINWKBËK, Secretaris. Politieke ttevue. In weerwil van olficieuse tegenspraak blijft men er aan gelooven, dal de anarchisten een aanslag op hel leven van den keizer van Oos tenrijk voorhaddentoen hij zich per spoor naar l'ola begaf, om de vloot te inspeeteeren De Pest. Lloyd verneemtdal de keizerlijke trein lussclien Divacca en Pola onverwacht bleef stilstaantoen hel bleekdal het alarmsignaal niet in orde was. Een volgende trein werd door de signalen der wachters tol slaan gehragl. Er was een rail gebroken op een plaatswaar een ongeluk de verschrik kei ijksle gevolgen zou heb ben gehad. Te Triest is een verdacht per soon KauiTmann genaamd gevangen genomen, die voor een zeer gevaarlijk anarchist wordt gehouden. Het voorstel om aan alle veroordeelden, die in de zaak van Monceau-les-Mines betrokken zijnamnesiie te verleenen bij gelegenheid van den verjaardag van de inneming van de Bastille is Zalurdag in de Fransche Kamer van Algevaar digden in het breede besprokennadat er in den ministerraad des morgens reeds over be raadslaagd was. De minister van binnenlands*, he zakende heer Waldeck-Rousseauverzette zi6hnamens de regeringmet kracht tegen dit vooislel, dal door de heeren Tony Révil on en Laguerrenamens de uiterste linkerzijde was ontwikkeld. De minister zeidedal de re gering den toestand der gemoederen wel in aan merking neemt en daarom aan velen kwijt schelding en vermindering van straf verleent maar legen amnestie aan de anarchisten komt zij nadrukkelijk op. De Kamer heeft dan ook het voorstel met 283 tegen 123 stemmen verworpen. Volgens de Observer moet de arbeid der con ferentie betreffende de Egyptische aangelegen- FEUILLETON. Eene theevisite en hare gevolgen 11) door S «Hoeveel keerenmijnheer Laruewas Lisetles antwoord, «hebt gij dergelijke vraag tot eene dame gericht? Zij klinkt ook zeeral- gezaagd cii il bemerk daaruitdal ik mij in uw persoon vergist heb." «Moet ik dat als een compliment of als een affront opnemen, mejuffrouw?" «Juist zooals u verkiest, mijnheer." «Ik zie welmejuffrouwdat alleswal ik zeggeen gunstig onthaal bij u vindthoewel ik niet vermoeden kan, wal daarvan de oor zaak is." «Ik wordt altijd min of meer onaangenaam ge stemd als ik heeren zulke allerdaagsche gezeg den legen mij hoor uilen. Ik voor mij zou hel wel zoo goed achtenof liever 't zou mij een bewijs hunner degelijkheid zijn als zij den inhoud van hun gesprek evenredigde aan den aard en het karakter der dame, met wie zij het aan knoopte." «Niet onwaar," mompelde Larue goedkeurend. «Waarachtig zij durft... als zij een achttal jaren ionger of ik een weinig ouder was... ja dan zou ik nog dwaasheden kunnen begaannu cchtei niet." Luid voegde hij daarbij «U zijl meer oprecht dan beleefd mejuffrouw. Ten bewijze evenwel, dat ik die deugd, welke ikvolgens uniet bezit hoog in u waardeer, beloof ik u plechtig, gecne enkele vleierij tegenover u te gebruiken. Zilt u nu te- heden nog niet ver gevorderd zijn. De financieele raadslieden zijn thans eerst gekomen tol de be spreking van de hooldquaesliede reductie van den interest Engeland dringt op deze reductie aan, terwijl de Fransche gedelegeerden haar hardnekkig bestrijden. Het berigt omtrent het verraaddoor den Moedir van Dongola gepleegdis afkomstig van een koopman Ie Dongolaeen Britsch onder daan. Deze heeft een uitvoerigen brief geschre ven waarvan dc hoofdinhoud door den corres pondent van de Daily News te Assoeanaan zijn blad i3 geseind. In dien brief wordt gemeld dat de Moedir aan de bevolking mededeelde door den Mahdi tot emir te zijn aangesteld en dal hij haar verzocht het Christendom af lo zweren. Toen de Chrisienen daartoe niet wilden overgaan liet de Moedir hen in de gevangenis werpen. Daar bezocht hij hen om te vertellen dat de stad geheel werd ingesloten door sheik Heydeyddie slechts dan geen aanval doen zou, als alle inwoners muzelmannen werden. Dal verhaal hielp nog nietwaarop de Moedir de lieden begon te bedreigen met verbeurdver klaring hunner eigendommen en opzending naar Mohammed Attuned, om als slaven te worden verkocht. Eindelijk bezweken de Christenen en met Mohainroedaansche namen gedoopt, om helsden zij hel nieuwe geloot. Geen van hen mocht de stad verlatenter wijl de Moeuir iniusschen een bezoek bragt aan Sheik Heydeyd te Debbah. Hel Engelsche blad de St. James Gazelle zegt, dal de Regering een inededeeling heeft gedaanwaaruil blijktdal Osman Digna zich meester heeft gemaakt van GO mijlen van Soeakim aan de roode zee gelegen haven Assis. Allerlei. Zekere Henry Ward te Philadelphia die een reusachtig en zeer boosaardig varken in zijn hok wilde jagen werd door dit dier aangevallen dal zich op zijne achterpoolen verhief en zich op heut stortte. Ter aarde geworpenwerd Ward zoodanig verscheurddat hij binnen eenige dagen overleed. In een woning op de Heerengrachl bij de Wolvenstraat te Amsterdam heeft een bediende Muller genaamd, tijdens zijn heer met familie op reis wasalle gouden en zilveren kostbaar heden gestolen en te gelde gemaakt. De voor naamste daarvan zijn reeds door de recherche bij goud- en zilverkashouders teruggevonden terwijl de diefdie naar zijn vaderland (Duitsch- land) gevlugt isweldra in handen der politie zal zijn. Een niet alledaag3ch schouwspel trok te Epe lal van toeschouwers. Men zag namelijk iemand druk in de weer met het inslaan van de spiegel ruiten van het hois van den heer P. L. W. Nadat er reeds een viertal verbrijzeld waren werd men den persoon met veel moeite meester en zag mendat men met een krankzinnige te doen had, waarna uien dezen ongelukkige, zekeren W. N. onmiddellijk in verzekerde be waring stelde. De arbeider G. W. te Soest, werd, terwijl hij bezig was een aardappelenkelder schoon te makendoor eene groote kelderral aange vallen. Het dier scheen woedendotndal hel in zijne sombere ust werd gestoorden bragt den man eenige ernstige verwondingen toe. Niet dan met groote moeite gelukte het eenige ter hulp toegeschoten personen hel dier ai te maken. Onlangs stierf te Lowellin den Amerikaan- schen staal Mainezekere Samuel Folsorain den ouderdom van 110 jaar. Hij dronk veel, rookte bijna altijd en was een der lastigste en onaangenaamste mannen in die omstreken. Toen hij tien jaar geleden zijn pensioen ontving voor dienst in den oorlog van 1812, liet hij een doodkist voor zich inaken ging er in liggen om te passen cn vond dal ze iets te klein was. Daarop twistte hij met den timmerman en nood zaakte hem 20 doll, van zijn rekening te laten vallen. De kist werd toen ter zijde gezet en Folsotn vertrok naar een ander gedeelte der plaats. Eenige weien voor zijn dood keerde hij terug naar hel huis waar de doodkist nog stondwerd daar ziek en stierf. Hij werd in de kist begraven. vreden «Volkomenmijnheer. Als er meer vrouwen zoo dachten als ik zouden er veel minder onge lukkige huwelijken zijn zouden de heeren zich meer ongedwongen tegenover «ene dame kunnen bewegen en zou hen veel hoofdbreken bespaard blijvenwantochhoezeer moet gij uwen geest niet pijnigen oin dergelijke zoutelooze gesprekken te kunnen voeren! Ja, lach maar, mijnheerik ben er zeker van dal gij eigenlijk mijne redeneering zeer juist vindt, al wilt gij mij zulks niet bekennen. Gij zijl advocaat en als zoodanig slim genoeg om te bedenkendal gij met instemming uw eigen vonnis velt." «'I Bestewat ik dus doen kan is oin niet. daarop te antwoorden." «la, dal raad ik u ook in uw geval. Hoor Eveline eens vroolijk lachenging zij op ge heel anderen loon voort, «'tdoet mij goed, als eene gehuwde vrouw zoo recht geluk kig is." «Ja, werkelijk? Maar neemt uwe vriendin hel leven niet al te luchthartig op !k ken haar te kort om daaromtrent zeker te wezenmaar hel komt mij zoo in hare manieren voor." «Gij hebt haar goed en 'och weer verkeerd beoordeeldmijnheer Larue. Eveline is vroolijk ja dikwijls zells overmoedig. Zij gelijki dan een twaalfjarig kind en kan ik hel den dokter vol strekt niet kwalijk nemendal hij haar dan in zijne armen trekt en liefkoost. Maar onder dat blijmoedig uiterlijk verbergt zij een warm harteen hartdat de vreugde en de smart van hare naasten diep gevoelt. Ik weel niet, wan neer zij mij schoonerbeminnenswaardiger toeschijnt, in hare zorglooze oogenblikken waarin zich haar mond lol een glimlach plooit of in diewaarin tranen van medelijden den glans harer schalksche oogen verduisteren, waar in woorden van troost en deelneming haren lip pen ontvloeien. Ohaar karakter is eene bekoor lijke mengeling van ernst en vroolijklieidvan zorgeloosheid en lijn gevoel. Menigmaalals ik haar aandachtig gadesla, «Is zij haren echtge noot met hare plagerijen vervolgtdan denk ik onwillekeurigblijmoedig kind God g--ve dal uw weg steeds met rozenwaarvan eene liefdevolle hand de doornen behoedzaam ver- wijdere bestrooid zal zijnwant gij zijl eene >e leedere plant om legen stormen bestand te zijn. Gij zult u, evenals het riet, buigen voor eene windvlaagmaar gij kunt u niet als gene weer opheffen. Gij zijl als hel klimop dal zich oin den eik slingert. Maar, vindt u inij niet zeer sentimenteel en hijgevolg vervelendzoo onderbrak zij zich zelve. «Dat is anders een gebrek waaraan ik mij over het algemeen niet dikwijls schuldig maak." «Als alle jonge oames van dezelfde meening warenhernam Larue den klemtoon leggende op jonge, «dan zou hel onderling verkeer veel vrijer en ongedwongencr zijnen het woord «geëmancipeerd" zou in onbruik geraken want daarmede wordt zij iu bestempelddie zich even builen de getrokken grenslijn waagt. Men haalt de schouders op als er over een zoodanig meisje gesproken wordt, lerwyl men verachtend mompelt «van haar verwondert mij niets, zy is ook geëmancipeerd." Doch nubasta over dat onderwerp, licht gij broeders en zusters, inejuffiouw «Slechts eene zuster," klonk hel antwoord.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1