Te 6 uur in den morgen kondigden kanon- scholen, die v.m hol Hotel des Invalides gelost werden Dmgsd.ig den Danjzeiuars 'l begin van het feest aan. Van al 8 uur 's morgens verdrong zich een grooie menigte in den omtrek van het stadhuis om hel voorbijtrekken der school- balaljons te zien. Hierbij was dc regeering ver tegenwoordigd door den minister van openbaar onderwijsterwijl ook de beide vice presidenten van de Kamer van Algeviardigdenvele leden der Kamertwee prefecten en alle maires van Parijs Hierbij tegenwoordig waren. L)e parade van een gedeelte van liet garnizoen van Parijs had in de Champs Elysóes plaats. Hier was de regering niet vertegenwoordigd. Na atloop hiervan trok de menigte naar de Place de la Concorde waar door lal van ver- eenigingen kransen gelegd werden op hel Slraals- burg-gedenkiteken. Hieronder waren verschei dene deputationdie vereenigingen in den Klzas vertegenwoordigden. Het gedenkieeken was als het ware begraven onder de 75 krjnsendie door de verschillende vereenigingen waren ge deponeerd. De steden Metz en Straatsburg hadden twee kransen van levende bloemen ge zonden die door twee jonge meisjes op het gedenkieeken werden gelegd. Zonder ongeregeldheden is de dag echter niet voorbijgegaan. Eenigejongeliedenlol gymnas tische vereenigingen Dehoorende, gingen legen den middag voorbij hel Hórel Continentalwaar zij onder andore vlaggen twee Uuilsohe vlaggen zagen wapperen. Zij verzochten deze vlaggen weg te nemen en toen aan hun verzoek niet werd voldaangingen zij vrij kalm verder. Op de Place de la Concorde wakkerde echter de gisting aan door dat een yeemdeling riep Leve Pruisen, weg met Frankrijk! en op de Fransche vlag spuwde. Hij werd dooi de menigte gevolgd lot in de Hue Koyale. Toen na dit voorval de jongelieden weder voorbij het llólel Continental kwainen herhaal den zij hun eischdal de vlaggen weggenomen moesten worden. Een groote menigte ondersteundeal schreeu wende dezen wensch. De direeleur van liet hotel deed een der vlaggen wegnemen en liet daarop verscheidene jongelui in zijn hotel. Dezen, de tweede vlag vinüende, namen haar mede en scheurden ze op straat in .ukken. Het voorval duurde slechts kort. De politie verspreidde de groepen vóór het hoteldoch de eigenlijke manilestanlen waren toen reeds weg. In deze schermutseling zijn verscheidene ruilen van het hotel verbrijzeld. Te Manchester werd dezer dagen iemand wegens hel stelen van meer dan 80 paraplutas tol 12 maanden gevangenisstral veroordeeld Die diet was indertijd, in de jaren 1845 lot -47 «Ie assessor Eyber, president van den Duilschen leeskring en van de humoristische vereeniging te Berlijn. Ilij erlde in 1849 van zijn vader 200,000 thaler, werd op een rauoi uiodenia.ik- stertje verheid en trouwde haar. Zijn geld bragl hem geen geluk aanhij werd een speler en arm hij eindigde met valsche wissels te maken. Ilij ontvlugile naar Engeland, werd daar pianist in een calé-chanlant, verloor zijne vrouw en kwam nog eenmaal in eene betere positie. De Burgemeester van Huil benoemde hem lot zijn particulieren secretaris. Eyber beloonde het in nem gestelde vertrouwen al heel slecht. Ilij moest worden weggejaagd. Nu daalde hij van trap tot trap. Als diel vjn parapluies zag men terwijl er eene smartelijke uitdrukking op het gelaat der spreekster verscheen. «Zij is achtiien jarendoch tol een leven vol smart en lijden gedoemd." «Vergeef, mejuffrouw," sprak Larue op war men toon, «dal ik onbewust zulk een leeder punt aanroerde. Hadde ik geweten, dal..." «0mijnheerwaartoe d e verontschuldiging. Als ik, te huiskomende, mij ter ruste wil be geven dan leg ik eerst mijn hoofd neerals ik overtuigd ben dat mijne arme Line rustig slaapt. Zij lijdt aan zenuwtoevallen die soms zoo hevig zijndat wij hel ergste vreezen. Prules- foren, die wij geraadpleegd haddon, haalden dc schouders op en lieten ons vertrekken met de heiuigingdal zij weinig hoop op herstel koesteren. En mijnheer nu gij weet hoe treu rig «ijijn huiselijk leven iszal het u mis schien verwonderendal ik zoo vroolijk ben. Ma.ir ik moei dat zijnterwille van mijne on gelukkige zuster van mijne goede moeder. Door mijne opgewektheid bezweer ik den somberen geest, welke hen dieigt te overmeesteren en ik doe alle moeite om het» steeds een blijmoedig gelaat te toonen. Geloof mij dikwijls dringen mijne tranen terug, dikwijls lach cn scherts ik, terwijl mijn hart vol is." Larue antwoordde nietdoch drukte hare handlen bewijzedat hij haar begreep. Wordt vervolgd. Item op de bank der beschuldigden cn moest hij tol een jaar gevangenis veroordeeld worden. Te Hilversum is iemand gearresteerd en naar Amsterdam gevankelijk overgebrachtdie een politieagent was te lijf gegaan inet... hel houten been zijn vadeis, dat was algesohroeld oin als wapen te dienen. Verleden week gingen te Zurich drie artisten van hel Flora-Theaterdie des avonds in Fati- nitza moesten optredeneen zeiltochtje op het Züricher meer maken. Op enkele meiers afstand van den oever van Neumunsler school de wind eensklaps uil cn de boot met de drie opvarenden sloeg om. Hulp kon niet bij lijds verleend worden, zoodat twee van hen, waarondereen meisje van 17 jaar, Fraulein Peizoluver dronken. De derde heeft den oever nog zwem mende kunnen hereiken. Zondag trok een afdeeling van het leger der Sociaal-Democratengarnizoen 's-Gravenhage uil lol hot houden van manoeuvres in Haarlems drevenonder aanvoering van den legercom mandant, den heer Domela Nieuwenhuis. De manschappen bleken beginselvast te zijn in het Hloemendaalsche boseh en onderweg naar Haar lem doch de burgemeester van Bloemendaal liet den commandant, zijn naamgenootweten, dal zulke excerciliën in 'l vervolg daar niet meer mogten gehouden worden. Te Haarlem kwam de aldeeling in gevecht mei de llaar- lemsche anti-Sociaal-democralen. Men zegt dat er gewonden vielen cn dat de aanvallers hel vaandel (de roode vlag der Sociaal-democraten hebben overmeesterd. Ook moeten er gevange nen zijn gema"kl. Sommigen beweren dat deze manoeuvre een historische beteekenis had en wel een plastische voorstelling van het Kaas- en Broodvolk-oproer in 1492. De legerafdeeling zal nu overdenkingen houden over de manoeu vres en er de gewigtige beteekenis van bloot leggen tot heil der maatschappijMogelijk heelt het muisje een staartje, gelijkende op deR afloop van Jan van Leiden's tours de force. Dagelijks leest men van de onzinnigste wed denschappen. Zoo had een inwoner van Neu- brandenburg beweerddal de gevel van een nieuw gebouw minstens 1 i voel van de loodlijn afweekterwijl een timmermandie aan hel huis werkteverzekerde dut de afwijking niet meer dan I j duim was. Onder handslag en in tegenwoordigheid van getuigen ging men een weddenschap aan en de genoemde inwoner stelde zijn geheele vermogen tegen het weekloon van den liiumermansgezel. Bij het neerlaten van de loodlijn bleekdal de afwijking naauwe- lijks li duim bedroeg, en daar de verliezende partij zijn niet onaanzienlijk vermogen niet goed willig wil afstaan, heeft de timinerinansgezel een aanklacht ingediend. Do uitspraak dezer zonderlinge zaak ziel men natuurlijk met nieuws gierigheid te gemoeL Zaterdagnacht vroeg een soldaatdie aan de Eichwaldpoorl te Posen de wacht hield aan twee onderofficieren den verlofpas te zien. Daar zij hiervan waarschijnlijk niet voorzien waren grepen de onderofficieren den soldaat aan doch deze staagde er in zijn sabel te trekken. Toen de onderofficieren hierop op de vlugl gingen laadde de soldaat zijn geweeren toen aan zijn verzoekom le bly ven slaandat hij tot drie maal toe herhaalde, niet werd voldaanschoot hij zijn geweer af en trof een der onderofficieren inhei hoofd, tengevolge waarvan hij onmiddelijk overleed. Een geregtehjk onderzoek is ingesteld. Ook in Duitschland heeft Zondagmiddag een hevig onweder gewoed. Te Barmen waar bij gelegenheid van de kermis juist wedrennen werden gehouden, sloeg de bliksem in een menigte toeschouwers, tengevolge waarvan twin tig personen ter aarde stortten, die min of meer zwaar gekwetst werden. Eenigen werden door familieleden en bekenden weggedragen in nabij gelegen woningen, terwijl de overigen onder de tribune werden gebragl om te beproeven hen lot hel leven terug le roepen. Met acht per sonen staagde men hiermededoch vier waren reeds dood. Het haar van ue dooden was ge schroeid en aan de voelen hadden zij open brandwondendaarentegen waren de schoenen onbeschadigd. Eergisteren is in hooger beroep behandeld de zaak van C. Louwe53 jaar voormalig ondcr- wijzer le Wijk aan Zee, beschuldigd van onze delijke handelingen gepleegd op meisjesaan zijn zorg toevertrouwd, van tot 13 jaar. Mr. J. H. Kistproc.-generaalnarn hel 0. M. wsar. De eisch w as 1 jaar celstraf1 Sü boete en 10 jaar verlies van burgerregL Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in dé provincie Utrech' dd. 14 dezerNo. 1 Az. Brengen ter kennis van de ingezetenendat op den 17. Juli eerstkomende, den voor de begrafenis van hel stoffelijk overschot van Z. K. II. den Prins Alexander der Nederlanden Prins van Oranje bepaalden dag, geene tooneelvoor- stellingea of openbare vermakelijkhe den wordon toegelaten. Amersfoort, den 15. Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd Dc Burgemeester, De Secretaris, W. A. CR00CKEW1T, W. L. SCHKLTUS. WeÜL, L AMERSFOORT, 17 Julij 1884. Door den trein die lieden om 12 u. 6 m. var. Zutphen te Amersfoort aankwam, is nabij Bur- neveld tengevolge van het niet gesloten zijn van een overweg een boerenkar aangereden en zijn een boer de beide beenen afgereden. De ande reu daarop aanwezigkwamen er vrij wel al. liet paard is gedood. In No. 3290 van 20 Junij jl. herinnerden wij er eenigszins uitvoerig aan dal tijdens hel in lSOU te Amersfoort gehouden Landhuish. Congres aan de gemeenlegebouwen en woningen dei- ingezetenen de vlaggen prijkten en derhalve ook ruogt worden verwacht, dal dit tijdens hel op handen zijnde Congres zal geschieden. Men mag zich dauroin voorstellen dal op de aansl. Con gresdagen van Üingsdag af, tc Amersfoort evenals in 1800, de vlaggen zullen wapperen. Door diverse belangstellenden is van de gele genheid gebruik gemaakt om bij den heer J. Schulman de twee Iraaije zilveren candela- bres te bezigiigen welkemet eene naamlijst der geversden heer Burgemeester van Amers- loortJbr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck bij gelegenheid van zijn huwelijk, door eenige ingezetenen wordt aangeboden. Gisteren 16 Julij 's morgens hallnegen ver- eenigden de Amersf. Cricketclubs Achilles" en «Kracht en Vlugheid" zich op de Varkensmarkt, marcheerdenmet hel Muziekcorps «deAinersl. Harmonie" aan 't hoofd, naar T Station ter ont vangst der Utr. Cricketclub «Hercules," die bij aankomst met muziek cn gejuich werd begroet. Langs de Bergstraat en Leusdervveg bega! zich de opiogt naar het veld onder Oud-Leusden alwaar hel terrein veisierd en alles door den heer J. van der Wilde goed ingerigt was. Te hallelf ving de match aan. «Hercules" kwam Teerst aan 't bat en maakte indeeeis e inning 78 punten. De beste batsman van «Her cules" van dien dag was de heer Taalman Kip die 30 runs maakte. De uitslag van dien wed strijd was dat «Hercules" met glans de over winning behaalde, 't geen wel na.uurlijk is, omdat deze club eens zoo lang beslaat als de Amersfoorische en dus meer dan dubbel lijd lol oefening kon aanwenden. Vervolgens werd een potpourri gespeeld waaraan ook leden van andere clubs deelnamen. Daarna geschiedde door Miss B. Ilowespre sidente der Lawntennisclub de overreiking van het vaandel door de jonge dames aangeboden aan «Achilles," welker president de heer D. Bonkdaarvoor de erkentelijkheid der leden ontboezemde en die, mede mete-me toespraak de medailleuitgeloofd door den heer Elias cerelid van «Achilles," behaald door de club «Hercules" aan haren president den lieer van den \Nall Bake ter hand stelde waarvoor door hem dank werd betuigd. Ten slotte werd een opiogt naar en door Amersfoort georganiseerd en na bel diner en eene wandeling door Amersfoortgeleidden de leden van «Achilles" de leden van (Hercules" 's a vends 9 uren naar den spoortrein op Utrecht. Gisteren werd voor den nieuwen houw van hel Centraal Israëlietisch Weeshuis le Utrecht, de eerste steen gelegd. Daarbij waren tegen woordig, namens regenten, de heeren Mi. L van Lier, voorzitter, A. I). Hamburger, secre taris en H. J. de Beerpenningm.en namens da commissie van loezigide heeren G. A. Willing voorzitter en B. Meijer l)z., secretaris, wiet- toespraken door den heer Alb. Nijlandarchi tect, werden beantwoord, liet gebouw, aan genomen door den heer G. J. van Violen aldaar beloollte oordeelen naar de aanvankelijke flinke wijze van uilvoering, een goed geheel te zullen vormen, met de reeds vroeger opgetrok ken nieuwe vleugels. Bij de verkiezing in het hooldkiesdistrict Haarlem voor een lid der Tweede Kamer van

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2