Dingsdag 26 Augustus 1884. jk 5310. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad vertchijnt Ma a ml ay en lUiHitrrilayaound. Abonnement per 3 miuimlon 1.—Franco per pott 1.16. Adrertentifin 1--6 regels 01) Cts elke regal incur 10 Cta.groote letters naar plaatsruimtetoot randca en andore citn iurigting geechiedt liongrre prijebetekening. Legale olficieSle eu onteigen. Adv. per regel 1G Cts. KeclaiuM per regel £6 Cu. Aft. nummtr* 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KertegrachtWijk B 60. Politieke Revue. Aan de Times wordt het volgende uit Durban getelegrafeerd De beriglen over hetgeen in den Transvaalschen Volksraad met betrekking tot de nieuwe conventie is voorgevallen, zijn vol van uitdrukkingen van verontwaardigde heiligheid tegen de voorstanders der inlanders, sir Her cules Robinson en den heer Mackenzie. Deze twee heeren werden door president Krüger en Joubert leugenaars en intriganten genoemd. Krüger ver ontschuldigde het Engelsche gouvernementdat door hen was misleid. De Volksraad is zeer ontevreden over de benoeming van Mackenzie. De commissaris van het Kaapsche gouvernement de heer Rhodesis op de grens van Rechuana- land aangekomenwaar de rust nog altijd ge stoord is. Ofschoon de Volksraad de conventie heelt goedgekeurd houden zijn leden stijf en sterk voldat men lot het (raclaat van Zand- rivier moet terugkomen en dat de vorige wes- lergrens moet worden gehandhaafd. Een telegram uil Cairo bevat geen verblij dende lijding voor de Engelsche expeditiedaar zij aanhoudenden val der Nijlspiegel vermeldt, zoodal hel voor eene stoomboot onmogelijk is de Cataracten te passeeren. In militaire kringen te Cairo gelooft men dat de basis der operaliën zal moeten worden verlegd van den Nijl naar Soeakiratenzij de Nijl spoedig en snel mogt wassen. Majoor Kitchener seint uil Debbesdat een emir van den MahdiElhotda genaamdeen den Engelschen bevrienden stam heeft geslagen. Sheikh Igeh is opgerukt om zich te vereenigen met een anderen troep rebellen dienaar men zegtzich op drie dagreizen alstands van Deb bes ophoudt. Een lid van het Hooger- en een van hel La gerhuis hebben de houding van het Huis der Lords in zake het kieswetsontwerp verdedigd. Lord Carnarvon trad te Newbury en de heer Gibson te Halifax open beiden beweerden dal liet lloogeihuis zeer leregl het ontwerp be treffende de kieswethervorming had verworpen. De reden hiervan was dat de regering niet tegelijk hel wetsontwerp had ingediend betref fende de nieuwe instelling van het land in kies districten, zoodat de verwerping der kieswet FEUILLETON. Vergeef ons onze Schulden, 3) DOOK E. MENNIG. «Waar zou Frans toch blijven?" zeide Grethe bezorgd tot haarzelve. Zij schrikte op het geluid van hare eigen woorden en haastig stond zij op. Het avondklokje begon te luidenzijne vriende lijke zachte klanken werden door het avond koeltje overgebrachtterwijl daar ginds boven de toppen der bergen aan den hemel inilliocnen sterren fonkelden. Hel geheelc landschap lag daar zoo kalmzoo vredig dat de vrouw on willekeurig hare handen vouwde en bad. Daarop ging zij in huis en zette zich aan hel venster. Zij staarde naar builenmisschien wel in de hoopdat de tonen van het klokje haar lot vrede en bei listing zouden stemmendat het licht der sterren tol haar gemoed zou door dringen want het was donker in hare ziel, o zoo donker Plotseling vernam zij over de brug haastige schreden, die spoedig naderden. De molenaars- vrouw ontstak snel de lamp en zij was daarmede nauwelijks gereed of de deur werd geopend en Frans trad binnen. «Goeden avondmoeder," sprak hij op korten en ruwen toondoch de verwonderde blik der aangesprokene bemerkendevoegde hij er vriendelijker bij «hoe gaal hel met u Hoe moedehoe bleek hoe treurig zag de jongeling er uitHoe koudhoe onverschillig was nu zijn anders zoo zacht, vroolijk oog'? ürelhe snelde op hem toe en terwijl zij zijne veeleer te beschouwen is als verleende hel Huis een uitstel aan de regering om alsnog te doen wal zij reeds had beliooren te doen. Beiden lieten goed uitkomendat wanneer in de aan staande najaarszitling het verlangde ontwerp weder achterwege blijilde lords den moed wel zullen hebben hel eerstbedoelde ontwerp op nieuw af te keuren. De democratische candidaal voor het presi dentschap de heer Cleveland heeft een schrij ven aan de dagbladen gericht, waarin hij me dedeelt de candidaluur aan te nemen. In dit schrijven verklaart hij een voorstander te zijn van de herziening der grondwet en van de onbepaalde niet-herkiesbaarheid van den presi dent der Republiek. Ooa over andere kwesliën spreekt hij. Tevens wenscht hijdal de benoeming van staatsambtenaren steeds afhangt van de be kwaamheid der sollicitanten. Over de taiief- quaestie, welke het voornaamste punt van verschil in Amerika thans is, zegt hij niets. Een verontrustende tijding voor Portugal is van Mozambique ontvangennamelijk dat er een algemeene opstand der inboorlingen te Zambeze heeft plaats gehadwaarbij de Porlugeesche troepen verslagen en allen gedood of gewond werden. Er is versterking uil Enropa gevraagd. Admiraal Courbet heelt het bombardement van hel arsenaal van Footchow Donderdagavond, op hel oogenblik dal aan de Chineesche kust de zon opgaatmoeten aanvangen. Na het bombardement zullen de troepen lan den om de vernieling van het materieel en den voorraaddie ongeveer de waarde van een milliard hebbenie vollaoijen. Deze handeling zal een represaille zijn van hel Fransche gouvernement legen China en van de haven en de mijnen van Kelung zullen zich de Franschen onmiddellijk meester maken om een onderpand te hebben voor de betaling der schadevergoeding. Allerlei. Kleine oorzaken enz. Een jongen te Labiano Italiëstal een appel. De eigenaar van den appelden diefstal ontdekt hebbende gaat den hand vattevraagde zij met eene slemwaarin liefde en angst duidelijk te hooi en waren «Frans, mijn jongen wat is er met u ge beurd Hij antwoordde niet dadelijkzijne lippen kruldenzijne borst zwoegde hevighij drukte de hand zijner moeder zoo vastdat zij een kreet van pijn niet onderdrukken kon. «Niels moederriep hij gejaagd uil, «niets moeder. Mij scheelt niets en ontbreekt toch alles Neendal is ondankbaarniet alleswant ik heb u nog, u, mijne lieve moeder!" «Um Gods wilFrans, spreek niet zoo raadsel achtig is vader een ongeluk overkomen «Maak u niet noodeloos bezorgd moeder Tot nu toe heeft niemand nog een ongeluk ge had maar wellicht zal het niet lang duren of hel zal iemand treffen en hetwelk hem zwaar te dragen zal vallen. Maar die persoon is vader niet! Wie nooit hel geluk gekend heeft, zal ook geen ongeluk ondervinden hijdie blind ter wereld komt, kan niet bevroeden hoe heerlijk het is te zienhij kan niet welen dal de aarde soms zoo schoon is 'l Was Grethetoen zij haren zoon op die wijze hoorde sprekenalsof zij een zwaard door het hart voelde gaan. Zij begreepdat hij alles wistdat hij hare gansche lijdensgeschiedenis vernomen had doch hoewel zij iets vermoedde, was zij niet geheel op de hoogte van alles. Frans had hare hand losgelaten en mal de kamer mei groolo schreden. Grethe keek dit smartelijk aan doch zeide nietshij ntoest eerst een weinig tol kalmte komen. Eindelijk zette hij zich naast haar neder en begon «Hoor eens, moeder, ik zal u iels vertellen, vroolijk en treurig zooals het gebeurd is. Er was eens een vader van den dief waarschuwen doch in plaats van dank oogstte hij een pak slaag in. Daarop liep hij naar huisgreep een geweer en schoot den vader van den jongen, die den appel ge stolen had, dood. Drie gezinnen uit de gemeente Westslelling- werf, die naar Amerika zijn vertrokken, zul len, volgens hun schrijven, spoedigterugkeeren omdat het hun in de Nieuwe Wereld zoo te genvalt. Ze hebben al hun geld bijna verspeeld. Er moeten duizenden in Amerika zonder werk zijn. Eene jeugdige dienstbodedie Zondag haar «avondje" hadkleedde zich heimelijk met den japon en hoed van de dochter des huizes. Se dert keerde zij in haar dienst niet meer terug en volgde er eene aanklagt bij de politie welke haar in arrest nam nog in hel bezit van de weggenomen kleedingslukkea. Te Breda is een kind van 4 jaren gestorven dal 10 dagen te voren door een schommel aan het hoofd werd getroffen. Eerst scheen dit on geval geen schadelijke gevolgen te zullen heb bendoch later ontstond daaruit een heisen- zieklewaaraan hel kind bezweek. Uil Amsterdam meldt men: Op de stoep eener woning in de Sarphati- slraai werd eergisteravond zonder eenige hulp een welgeschapen wereldburger geboren. Moeder cn kind werden in eeH vigelante naar hun woning in de nieuwe stad (buiten de Muiderpoori) ver voerd waar de ietwat onthutste vader beiden hartelijk ontving. De bevolking van Rotterdam is hel vorige jaar vermeerderd met 3862 ingezetenen en daardoor is hel zielental geslegen lot 160002. Bij Aerschot heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Toen de trein die ten 8.26 uit Aerschot naar Antwerpen vertrekthij een over weg gekomen wasbevonden zich daar eene vrouw van een landbouwermet haar dochter van 23 en nog een kind van 4 jaren, liet kind liep onder den sluitboom door. Moeder en kleine knaapdie evenals ikFran6 heette. Zijn vader was norsch en brommigzijne moeder daarentegen altijd treurig gestemd. De vader speelde nooit met Frans, lielkoosde hem nimmer, doch de moeder wel echter telkens waaneer zij hem kustewelden er tranen in hare oogen up. En hel iongeije dacht ten laatstedat dit alles zoo behoordemaar weldra zou hij zijne dwaling inzien. Want eens ontmoette hij in het bosch twee vreemde kinderen een knaapje en een meisjespoedig had de wederzijdsche ken nismaking plaats en hel duurde niet lang ol zij plukten gezamenlijk bloemen, waarvan zij krans jes voor elkander maakten. Toen zij moede waren keerden zij naar hel dorp terug en de twee kinderen namen Fransje uiedo naar het huis hunner ouders. O hoe mooi, hoe vroolijk was hel daar! Hoe vertrou welijk begroetten de kinderen hunnen vader en hunne moeder en ontvingen met ongeveinsde vreugde hunne liefkoozingen. De man hief zijn zoon in «Je hoogte en de vrouw kuste hare doch ter zonder daarbij tranen te storten. Fransje was getuige van dal looneel en staarde het mei verwondering aan. Op eenmaal echter was hei alsof er een schok door zijne leden ging hij begon luidkeels te schreien en verliet ijlings de vriendelijke woningwaar de vader met zijnen zoon speeldewaar de moeder hare kinderen omhelsde zonder te wcenen." «Houd op, Franshoud opsmeekte Grethe diep geroeidhaar gelaal in de handen verber gende. «Mijne kleine geschiedenis is nog niet geëiu- digdmoederhoewel zij niet lang meer is. In den eersten tijd wilde Fransje niet meer

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1