De volgende telegraphische berichten zijn via Penang van den Gouverneur van Atjehc. a. ont vangen tin namiddag 29 Juli een detachement van één officier en vijl en twintig minderen door zoogenaamde bevriende Aljohxhe hooiden met hun onderhoorigen plotseling bij Tjot-Goe aan gevallen. Wij bekwamon acht dooden en acht gewondenallen minderenen verloren elf Ücauinonl-geweren. (Zie verder hieronder). tKadja van Langsar heelt inval gedaan in Madjapahil; Radja Madjapahit gevangen genomen en veel buil geinaakL Controleur Édi met oor- Ingsstoomer derwaarts. tVijand wil vijandelijkheden hervatten. GrOolc bendewaarbij Tengkoe Ui Tiroeverscheen XXVI Moekims bij Tjot-Rangandere bende bij Gle-Taroein (IX Moekims)." Er is een verordering atgekondigd waarbij alle in- en uitvoer in de door den Gouverneur aan gewezen staatjes van Aljeh en onderhoorigheden wordt verboden met bedreiging van zware boelen en verbeurdverklaring der goederen legen de overtreders. De Java-Bode voegt er aan toe als inen nu maar zorgt voor de middelen oiu die verordening te doen nakomen. «Niet ver van een onzer voorposten was eene brug, die hersteld moest worden. Een luitenant tnet 25 man was hierbij tegenwoordig om hel werk te besturen. Nadat 't algeloopen wastrok ken ze naar de benling terug. Een bevriend hoold, dal bijna dagelijks in de benling kwam sloot zich bij den troep aan. Daar de weg niet breed wasliepen zijn volgelingen vlak naast de sol daten. Toen zij hij een begroeid gedeelte waren gekomen, ging hel hoold naar dtn luitenant toe en inaakle, beide handen vooruitstekende, eene beweging om hem te groeten. Vlak bijge komen, trekt hij op eens zijn rontjong en stool naar den luitenant. Deze ontwijkt den stool en valt in een drooge sloot. Tegehjkeriijd vallen de volgelingen op de soldaten aan die van hun gewen n geen gebruik kunnen maken een veer tigtal andere kerels springen uit de remboe en er heerscht eene groote paniek onder de soldaten, die in allerijl vlugten. Slechts een ser geant en een paar man houden stand lol er bulp is, en voorkomen daardoor een algeoieene slag ting. De Atjehers worden nu op de vlugt gejaagddoch niet dan nadat ze 8 man gedood 8 man zwaar gewond en 1 man en 17 geweren medegenomen hadden." Allerlei. Eenige maandaghouders te Amsterdam kregen tw ist over het betalen van een borrel. Al spoedig werd men handgemeen en geraakten er twee te water. Een derde wilde hein reddendoch kon zelf niet zwemmenzoodal de hulp van eenige omstanders noodig was om T 3tal weder op den vasten wal te brengen. Hel bad had hen in een zeer vredelievende stemming gebragt waarvan zij zich haastten in de eerste de besla herberg de «bewijzen" te geven Een N'ederi. diplomaat vermiste dezer dagen tc Brussel 2 biljetten van 1000 francs. Hij ver dacht zijo kamerdienaar en om zekerheid te verkrijgenverstopte hij een biljet van 100 francs in een vesL Ook dat biljet verdween en toen hij zijn dienaar daarover onderhield ver dween ook deze. De poliüe wist hein echter le vinden. Hij bekende de 100 Irancs gestolen le hebbenmaar ontkent den diefstal der twee biljetten van 1000 ir. In een dorp digi bij Guéret woonde het echt paar Vincent. De vrouw was aan den drank «Ben aanlig sommetje 't mocht wal I U je zijl mild. Hoor eensmijnheerals u kans zaagt om eene huishoudster voor minder loon le krijgen, dan hadt ge mij reeds lang uil uwen dienst ontslagen." «Nu, en dan rekent gij hel verval niet?" «ileeiemeiijd mijnheerwaarin bestaat dal Logo's komen hier nooitrekeningen worden er niet betaald om de zeer eenvoudige reden, dal zij er niet zijnwant ondanks dal men u reeds vaak gewaarschuwd heeftdat hel huis zeer bouw vallig is wilt gij er geen enkele reparatie aan laten doen. '1 Eenige extraatje dat ik buiten mijn loon beurzijn de paar stuivers voor de schillen, die ik aan de groentevrouw verkoop." Wal zegt gcschillen Zijn dezen ook geld waard? «Ja zeker, maar zij behooren rnij, verstaal n ol gunt ge inij dal voordeeltje ook niet 'l Is me hier anders een roijaal dienstje «Nu, en ge vergeel ook, dal gij steeds het geld voor de huishouding..." «Obedoelt u daarmede soms dal ik daarvan iet* overhoud. Dal weel ge wel beterik kun er verslaafd on gebruikte eiken dig een halve liter brandewijn (Vincent hield een hei bei g). Reeds tweemalen bad zij getracht haar man helleven le benomeneons door hem in zijn slaap te willen ophangen en eens door hem met een mes de keel le willen ulsnijdcn Dezer dagen nu, terwijl zij zamen ontheten kregen zij twist met elkander. De vrouw nam haar broodmes en bragl daarmede haar man een wonde toe aan hel hart, zoodal hij kort daarop den geest gal. De moordenares bleel rustig dooreten met het nieswaarmede zij de daad had gepleegd. Zij loont geen berouw. Bij de militaire manoeuvres in hel vuur tus- sclien Wassenaar en Voorschotenliep een ka nonnier vjn hel 2e reg. veld-artilleriebezig om zijn stuk uit le wisschenonvoorziglig voorbij den mond van een ander kanonom zijn wisscticr le gaan nat makenjuist op hel ondeelbaar oogenblik dal vuur gekommandeerd was. De man kreeg hel volle scholwel is waar los kruit, in de borst en was *oo hevig getroffendat hij onder de handen van den officier van gezondheid den geest gaf. Voor een jongmensch te Stadskanaal zocht diens voogd gelegenheid om hem op te leiden bij de gemeente-administratie en plaatste daar toe een advertentie. Een burgemeester, die reeds meer jongelui had opgeleid en op dat oogenblik er nog een uil de provincie Groningen bij zich had, schrijft er op en vraagt voor kost en inwoning met vrije kamer I 700 en f200 leergeld; den In Sept. 1879 komt het jong mensch ten huize van den burgemeester. De twee eerste jaren loopen geregeld almaar in November 1881 gaat de leerling naar zijn zus ter, die in Friesland getrouwd isen de voogd schreel daarop aan den burgemeesterdal het nu beter geacht werddal zijn pupil bij de familie bleel. De burgemeester was echter daar mede niei ingenomen hij eischte teruglevering van hei jongmenschdal hem lol diens meer derjarigheid was toevertrouwd of betaling als schadevergoedingvan hel volle loopende jaar kost- en leergeld. De voogd bood een kwartaal aan; maar de burgemeester bleef bij zijn eisch. Van daar een civiel proces, voor het llol le Leeuwarden behandeldwaarbij dc regisvraag is te beslissen, ol zoodanig contract opzegbaar is of niet. Voor gedaagde trad mr. T. Van üellinga Tromp op, voorden burgemeester mr. J. Cohen. Lilspiaak 15 October. De Luxemburgsche regering heeft de uitleve ring toegestaan van Louis Dechinan beschuldigd van in de maand April eene daine Haubrisch te Amsterdam te hebben berooid en daarna vermoord. De beschuldigde2Gjaarond, woon de te Amsterdam en was daar als kapper ge vestigd. Tc Luxemburg werd hij gevangen ge nomen onder den valschen naam van bdouard Schmidt. Naar aanleiding der in den laatslen tijd meer dan eens voorgekomen duels 38n de militaire school le Brusselzal de Belgische Minister van Oorlogin overeenstemming met generaal Vautier, directeur dier school, strenge maatre gelen nemen om aan dal gevaarlijke «spel" voor goed een einde le inaken. Hannover is op het oogenblik het eldorado der bierdrinkers. Den Oden dezer is aldaar een tentoonstelling geopend van alle artikelen, die op hel bierbrouwersvak betrekking hebben. Allerhande modellen van bierbrouwerijen en machinerièn zijn er geëxposeerd terwijl levens een groot aantal der brouwerijen een kiosk niet eens eiken middag een stukje vlecsch van bekostigen. Ik overhouden Lieve deugd als u dat ternauwernood slechts vermoeden kon dan had u hel bedrag reeds lang verminderd." «En hebt ge niet een weinig op een legaatje na mijnen dood gerekend «T Helpt mij wal, zoo ik hel al deed? Daar voor zijl u veel te schraapzuchtig. Daarmede denkt u mij steeds te paaien, want ge zijl ook niet doin orn zeer goed inwendig toe te stemmen dal ge geene andere huishoudster zult vinden die zich naar uwe luimen schikt zooals ik. En ik ben gek genoeg om mij te laten bepraten want och ik zeg dikwijls tol ruij zelve Ursula bederl voor één ei de struif niet, m. a. w. door eene weekzelfs door eenen dagkunt gij al uwe verwachtingen op de toekomst ver nietigen. En zoo redenecrende blijf ik steeds hel eene jaar na hel andere, zonder dat..." «Ik lol heden uw getrouw wachten door een plotselingen dood beloondeniet waar Maar basta daaroverUrsulaik heb u een voorstel te doen, dat uwe goedkeuring wel wegdragen zal." Wordt vervolgd. hchbm opgeslcldw aarin zij haar brouwsel legen 5 en 10 pl'ennige por glas vei koupen. Do tentoonstelling duurt lot den 14den en zij ver heugt zich niet alleen in hel bezoek van vak lieden maar ook van andere belangslellenden. AMERSFOORT, 11 September 1884. Ter zitting van den Gemeenteraad van A mers- foort, hedennamiddag gehouden, gepresideerd door den beer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Ascli van NVijck, waren aanwezig 14 leden en afwezig de heer Grocnebooin met kennisg. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is eene kennisgeving van den heer W. A. Croockewil, d.d. 4 Sept., dal hij zijne herbenoeming tot Wethouder aanneemt. Nog is ingekomen het Kon. besluit van 25 Aug. 1884, n°. 9, waarbij lot hel onder de hand verpachten der bank van leening over 1885 tnagliging wordt verleend. Voor informatie. Voorstel van Burg. en Wethouders betref fende aanstelling van een leeraar in de lleüieeuw- sche taal aan het Gymnasium. Burg. en Weth. geven deswegens het vol gende le kennen «Door curatoren van het gymnasium wordt onze aandacht gevestigd op de wenschelijkheid om aan de beslaande leervakken hel onderwijs in de llebreeuwsche taal toe te voegen. Naar het oordeel van dat college is dat leer vak hoewel voorde gymnasia niet verplichtend gesteld toch voor de aanstaande theologanten van groot belangaangezien door eenige kennis van die taal hunne studie aan de universiteit zou kunnen bekort worden, en zal de gelegen heid tol het ontvangen van onderwijs daarin allicht tot vermeerdeiing van hel getal leerlingen aanleiding geven en alzoo mede dienstig kunnen zijn lot dtn voorldunnden bloei der inrichting. Ook de inspecteur over de gymnasia is hel gevoelen toegedaan dal hel hoogst wenschelijk is, dc gelegenheid lol hel ontvangen van on derwijs in die taal open le stellenwelke troo- wens reeds aan dc meeste gymnasia beslaat en voor hel onderwijs daarin minstens 3 uren per weck beschikbaar te stellenals 2 uren voor de 5e klasse en 1 uur voor de Ge klasse. Als gevolg van zoodanige uitbreiding aan bet onderwijs le geven wordt de aanstelling van een leeraar in die taal noodzakelijkwiens be zoldiging naar dc incening van curatorenin overleg melden inspecteur, 1100 perjaar voor elk lesuur per week zou moeten bedragen met dien verstande echtermet het oog op de omstandigheid, dal zich niet elk jaar leerlingen zullen aanmelden dalwanneer geen onderwijs wordt gegevende leeraar geene bezoldiging geniet. Ons met hel denkbeeld van curatoren en den inspecteur vereenigcode, hebben wij de eer uwer vergadering voor te stellenlol de aan stelling van zoodanigen leeraar op de aange geven jaarwedde te hesluiten in verband waar mede wij eene toevoeging aan hel besluit van 5 Juni 1883, houdende ncgeling van het geial en de jaarwedden der leeraren aan hel gymna sium aan uwe goedkeuring onderwerpen." Ingevolge met alg. st. aangenomen voorstel van den heer Duel is tot de aanstelling besloten tol eene maximum-jaarwedde van 1300. Voorstel tut hel geven van eene gratificatie aan den gemeente-opzichter. Met ovei legging van eene voordracht der commissie voor de gciueenie-rciniging lot liet verleenen van eene grutilicatie van 1100 aan den opzichter 1'. van den lluuff', geven B. en W. te kennen, dal zij zich met dc door haar aange voerde gronden (de waarneming gedurende de vacature, van hel technisch gedeelte derwcik- zaamheden aan de betrekking van directeur der gemeente-reiniging verbonden) vercenigcn en mitsdien voorstellen tol toekenning van de gratificatie le besluiten. Daai toe is zonder hoofd, omvraag besloten. Voorstel ten aanzien van de bestrating. D. en W. stellen voor, le besluiten lol het doen vernieuwen der bestrating in Waalklin kers van de Vijverstraalmet gemetselde goten in portland-cementde VYindsleeglangs de Groen- en Appelmarktde Kerksliaal; de Korte Lavcndelstraatlangs de GroenmarktHavik aan de beide zijdenSlovcstraatZwanenhals- steeg tlellcbrug en Hellingslraat. De kosten hiervan zijn begroot op f13074. Op voorstel van den heer Gerritsen is met meerderheid van stemmen besloten om dit naai' de raadsaldeelingen te verzenden. Dc trekking der 5e klasse van de slaalslotcrij die altijd op Maandag plaals grijptis ditmaal door den minister van finuniien é£n dag verzet zoodat de trekking nu begint op Dingsdng 30 September. Waarschijnlijk is dit met bol oog op den Groolen Verzoendag gedaan.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2