tohaDÓel geopend in TURF, foorstel willen doen om alle te dezer zake geno men besluiten intctrekken. De orzitter echter geeft den heer Herschel in bedenking zulks nog eens rijpelijk te overwegen met het oog op de gevolgen die een besluit in dien zin zouden hebben waarna wordt besloten de benoeming van een tweede lid der commissie aantehouden lot eene volgende vergadering. 12. Benoeming van een herschaller bedoeld by art 5 der verordening op de hefting van 't vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in hel klein. Benoemd de heer J. Kerkhoff. Vervolgens wordt mededteling gedaan dat is ingekomen 1. «ene afwijzende beschikking van de Stalen der provincie utrecht, op het adres van den gemeenteraad tot verbetering van de Eem en om die rivier in onderhoud en beheer te doen overgaan bij de Provincie. De Voorzitter wil vóór dat dit besluit door deze vergadering voor kennisgeving wordt aan genomen zeggendat het ons ten zeerste zal hebben gegriefd dat de Statencok in het nader adres dezer vergadering dd. 11 Nov. j.l., geene aanleiding hebben kunnen vinden onze gemeente de eer te bewijzen het verzoek op de griltie ter nader onderzoek te deponeerenen dat de wijze vwaarop hel verzoek van den Raad is terzijde gelegd leedwezen heelt gewekt. Bij de betuiging van dat leedwezenwil hij •gaat hij voortechter een woord van dank bren- gen aan de voor dit district zitting hebbende leden voor de wijze waarop door hun met warmte da zaak der gemeente is voorgedragen en verdedigd kanhetgeen ons nu te doen staatthans geen onderwerp van behandeling uilmakende Raad kan zich verzekerd houden dat B. en W. ter dezer zake nieuwe plannen aan zijn oordeel zullen («der werpen. 2. Goedkeuring van het raadsbesluit tot vast stelling van hel le aanv. kohier hoold. omslag, dienst 1884 3. Goedkeuring op de begrooting der Schut terijdienst 188o; 4. Goedkeuring op raadsbesluit waarbij de jaarwedde van het hoold der school 3e soort m de Koningstraat op I 1200 en die van den onderwijzer A. Veen op f 600 wordt vastgesteld. 5. Goedkeuring op het besluit lot aanneming der schenking en tot aankoop van gronden benoodigd lei verbreeding van de Wolfersteeg. Nog wordt ter tafel gebracht eene missieve van li en W. inhoudende dat aaa den aannemer van hel stralenw erkT. W. Bontevoor de oplevering uitstel is verleend tot 1 Mei 1885, behoudens hot recht van den Raad tot toepas sing der bepaling dat den aannemer voor te late oplevering op de aannemingssom zal wor den gekort die som welke hij volgens de voor waarden der aanbesteding heeft verbeurd. En een adres van het koninklijk oudheidkundig genootschap nopens de wenschelykheid der restauratie van de KoppelpoorL Ter Secretarie gedeponeerd. Ten slotte deelt de heer Herschel mede dat hij van verschillende ingezetenen heeft vernomen dat zijongeacht de vermindering van den prijs van hel gas van 14 tot op 10 cL per M*na genoeg geen verschil bespeuren in het bedrag daarvoor door hun aan de Concessionarissen voor en na Augustus j. 1. betaald. .Naar aan leiding daarvan geelt de Voorzitter de toezeg ging dat deze zaak bij het dag. best. een punt van onderzoek zal uilmaken. Waarna de vergadering wordt gesloten. De Gedep. Sta'en van de provincie Utrecht hebben geen termen gevondenom de jaar wedde der wethouders van Amerslooriin 1879 vastgesteld op f900. overeenkomstig het voorstel van den gemeenteraad te verminderen. Door Heercn Burgemeester en Wethouders ▼an Arnersloort is gisteren aanbesteedde leve ring over 1885 van 1. Bureaubehoeften der Secretarie: minste inschrijvers de heeren Slothouwer k Zoon en J. J. Berends. 2. School behoeften voor de openbare lagere scholen: minste inschrijvers de heeren slothouwer k Zoon J. J. Berends en A. J. Klasser. Gegund den minsten inschrijvers. Na de gisteren door ons gepubliceerde ope ningsrede van den Voorzitter Jhr. Ilr. T. A J. van Asch van Wijck ter vergadering van de «Ver- eeniging tot Werkvcrechaffing" te Amersfoort, werden als volgt geresumeerde discussiën ge houden De heer P. Ilondius Ti. erkent weldat de omstandigheden, waarin velen verkeeren. rnocije- lijk zijn, maar dat niet moet worden vergeten dat velen vroeger veel hebben verdiend en niet hebben overgespaardwaardoor zij thans in moeyetijkheden zijn geraakt Dl I). P. M. Graswinckel brengt hulde aan de poging aangewend om thans iets te doen maai heelt geen sympathie voor het pion zooals hel door hel voorloopig bestuur is ontworpen. Hij zou 1. willen dal de Vereeniging niet werd opgerigt voor eene reeks van jarenmaar dat zij slechts voor dit jaar zou werken. Er is dit jaar veel noodig zeker I 4600.maar een volgend jaar welligt nieten nu zal het volk op de Vereeniging gaan steunen en men zal veje personen uit den omtrek hierheen trekken die in de verwaclning verkeeren dal hier vypr hen geld tc verdienen is. Men zal daardoor dc armoede doen toenemen. 2. meent hij dat een wcrkinri<jtin<i niet gewenscht isoindal zulks zeer voel geld zal kosten en men concurrentie zal aandoen aan de fabrieken die toch al moeije- lijkheden genoeg ondervinden 3: gelooft hij dat de diaconie er onder zal lijden aangezien dege nen die aan deze Vereeniging geld geven, minder zullen geven aan de besturen van arm verzorging -4. komt hel lieui voor dal de resul taten niet bevredigend zullen zijn. Gesteld men verkrijgt 1900.— dan zal men legen een loon van b. v. f3 slechts 30 personen 10 weken kun nen laten werken; eindelijk meent hij dal hiervan het gevolg zal zijn dal alleen eenige gunstelin gen geholpen zullen wordenaangezien het bestuur onwillekeurig in dc eerste plaats zal letten op personen bij de leden van het bestuur bekend. De heer P. A. Hucl verblijdt zich juist over de voortduring der Vereeniging en brengt hulde aan de pogingen. De Vereeniging heeft in ail« deelen zijne sympathiemen moet toonendal men iets voor den werkman doen wildie builen schuld niet werken kan. Wanneer er een lig- chaam is, dat in moeijelijke omstandigheden optreedt, dan is er meer waarborg dal er ge handeld wordt. Alleen had hij gaarne gezien dat in art. 2 het woord voornamenllijk" voor de woorden «in lijden van gebrek aan werk" was weggelaten, oindal hij zouwenschen, dat alleen bu gebrek aan werk de Vereeniging optrad. Ihs Uur/c/iir en de heer C. V. Gerritsen hadden ook liever geziendat de Vereeniging niet v v.r langen tijd was opgerigtde laatste meentdat alteen de tijdsomstandigheden lot oprigting der Vereeniging hebben geleid en zou het betreuren wanneer de werkman ging steu nen op di-ze Vereeniginghij zou hel zeer betreuren wanneer de werkman kon gaan ver onderstel. n. dat inen verpligt als het ware was voor hem te zorgenzulks zou leiden tot communisme en de socialistische denkbeelden doen ingang vinden. I»e Yooizittet beantwoordt de verschillende sprekers. De vraag of de werkman iets had kunnen oversparen, wil hij thans niet bespre ken wij staan voor de omstandigheiddal d-t'.n winter velen zonder werk zullen zijn, dit- welken willen, vooral tengevolge daarvan dat door den aanleg van den spoorweg Amers foortNijmegen velen hierheen zijn gekomen die thans nu t kunnen werken en altijd wachten op hervatting van werkzaamheden zoodra de onteigening van enkele pencelen is afgeloopen wal e> liter in de eerste 2 a 3 maanden niet te wa« hl en is. Hel komt hem voor dat vastheid voor de Vereeniging wenschelijk is. Niet omdat hij elk jaar evenveel geld zou willen laten verwerken maar opdat er een ligchaam is dat kan op treden. wanneer zulks noodig is. Erkenninc als regtspersoon was gewenschtomdat de Ver eeniging dan als zoodanig zich b v. met ge meentebesturen in verbinding kan stellen. Er kunnen werkzaamheden verrigt worden in het belang der gemeenteof der omliggende ge meenten en dan i> het billijk dal die gemeenten bijdragenevenzoo kan b. v. de gemeente Amersfoort bijdragen wanneer men aan per sonen die anders zonder werk zunwerk verschaft, omdat men daardoor voorkomt, dal die personen ten laste der gemeente komen. En aangezien nu de wet bepaaltdat erkenning bij Kon. besluit alleen geschieden kanw anneer de Vereeniging voor niet langer dan .10 jaren is opgerigtheeft rnen een termijn van 29 jaren genomen. Heelt de Vereeniging geen sympathie dan zal zij spoedig ophouden le werkenheeft zij wel sympathiedan zal rnen den termijn verlengen. Ilij wil daarin niet vooruitloopea Hij gelooft niet dat door de oprigting der Vereeniging velen hierheen zullen komen. Het bestuur zal wel als regel aannemendat alleen diegenen aan het werk zullen gesteld worden die b. v. zes maanden hier wonen. Voor dit jaar zal misschien een belangrijk bedrag in komen maar de vaste bijdragen zullen niet zooveel zijn. Degenen, die bijdrageu hebben toegezegdhebben gevoeld de noodzakelijkheid om vooral dit jaar le steunen en van de f 400.— die reeds is toegezegdis nog geen */io aan vaste bijdrage. Dit hebben de ontwerpers ge wacht en men gaat van de veronderstelling uit «lat jaarlijks slechts weinig zal worden bij gedragen en ieder zal afwachten wal ieder jaar noodig fs. Er mout echter een ligchaam zijo, dat de zaken nagaat en op de lijogle blijft van die behoeftenwelke vallen huilen arm verzorging. Er is eene groole som genoemd f4UUU.—en daarbij gezegd, dat die som eigentlijk noodig zou zijn in een jaar als dit, maar misschien een 1900.- zou verkregen worden en alsdan slechts 30 personen gedurende 10 weken een laag loon kunnen verdienen. 0e opriglers gaan uil van liet denkbeeld dat reeds een goed werk is verligtwanneer reeds f300. kan verwerkt worden en daardoor 10 gezinnen gedurende 10 weken worden geholpen. Geenszins heeft liet voorloopig Coiniié de bedoeling eene wet kinrigting optcriglenhul weet hoe onzetlend veel geld dergelijke vverkinrigtingen kosten en eene dergelijke werkinrigling Arnersloort in financieel minder gunsligen toestand heeft ge- bragt. Bovendien worden zulke weikinrigtingen minder gewenschte concurrenten der fabrieken omdat beneden den prijs dikwijls wordt afgezet, aangezien men gaarne alles zoo spoedig moge- lijt verkoopt. Men wil alleen werk verschaffen wal anders niet gedaan zou worden. Daarbij moet liet loon zóó laait zijndal de looncn niet worden opgejaagd en alleen zij. komen werken, die in waarheid geen werk kunnen bekomen. Dal de diaconicn er onder /.tillen lijden gelooft hij niethij kan niet aannemen dat iemand in dezen lijd aan de armen iets zou onthouden om hei aan deze Vereeniging te gevenwel ge looft hijdal door dezen maatregel personen van de diaconie gehouden wordendie anders derwaarts zouden moeten komen. Ilij spoort ten slotte allen aan om zich aan- tesluiten Niet alleen de tijdsomstandigheden drongen hem deze Vereeniging oplerigtenhij meentdat in eene gemeente al> deze eene Ver eeniging tot werkverschaffing ook in andere lijden goede diensten kan bewijzen door optc- treden voor verbetering van wegen rond de stad en andere zaken le ven iglenwaarvoor hel ge meentebestuur niet altijd het initialiel kan nemen. Hel is ook om die redendal men in du Na- tulen heeft gesproken van «two» mime nthjk in tijden van gebrek aan werk" ten einde ook in andere tijden te kunnen optreden. Nadat nog door den heer Mr. J. de Louter bezwaar was gemaakt legen den langen duur der Vereeniging en naar zijne incening uioeijelijk voor geschikt werk zou kunnen worden zorg gedragen, spreekt de heer Aolff zijne ver wondering uitdal hier nog zooveel g. sproken is over de al dan niet wenschehjkiirid derzaik. Naar zijne meening behoorde die viaag op de vergadering niet te huis aangazien bepaaldelijk uitgenoodigd waren zij. die voor hel plan sym pathie hadden. Hij spreekt die sympathie uit en stelt voor de bespreking over de al ol niet wenschelijkheid van bet plan te doen eindigen en over tc gaan tol de werkzaamheden. De Voorzitter sluit zich drarbij aan en sluit de besprekingen. Na nog een woord van opwekking gesproken te hebbennoodigt hij allen die tol de Ver eeniging wcnscben loclclreden door jaarlijks bytedragen f2.ol I 25in eens, uil om te stemmen voor 7 leden van hel bestuur. Dc heer IV. 1. Croockeuil stelt voor om dc Heerendie de zaak hebben aangevathij acclamatie le benoemen. De heeren Kaljf en Ilolondus Ilagedoorn hebben hiertegen bezwaar, omdat zijmecnen, dal hel technisch element niet voldoende is vertegenwoordigd. Na deze opmerking wordt lot stemming over gegaan met den uilslag reeds in ons vorig nummer vermeld. De Tweede Kamer heelt met 35 tegen 33 stemmen verworpen het voorgestelde subsidie van I 150,DUOvoor de Tenloons'elling te Antwerpen, ol liever de f 75,000.de eerste helft, waarmede de begrooting van 1884 zou worden verhoogd. ADVERTENTIE N. <TT Door gebrek aan werk heeft PETER GOUW (HofjeKoning straat) een die hij met zijn wagen bezorgt aan de huizen. Hij beveelt zich dringend aan bij het publiek dankt voor ondei vonden belangstelling en be looft cenc prompte bediening Recornmandatien kunnen gevraagd worden bij D*. GRASWINCKEL. Gedrukt ter Boek-, Kantoor- en Courantdrukkerij van A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2