Politieke Revue. Hoe altijd cn altijd groote mannen door af gunstige of kleine zielen worden bestookt, leert de wereldgeschiedenis en thans weder de volgende aanval op Engelands groote kabi netsleider. Een woedend artikel tegen Gladstone in de «Saturday Review getiteld «Gij zijl die man eindigt als volgt Indien er morgen in Engeland een plebisciet gehouden wierd over de vraag: «ls het tegen woordige ministerie schuldig of niet schuldig aan den val van Khartoem en aan Gordon's dood •>- dan zou de uitspraak der enorme meerderheid van eerlijke cn verstandige men- schen Toriesliberalen of radicalen luiden «Schuldig." De Pall Mall Gaz. deelt de volgende bijzon derheden mede omtrent Wolseley's veldtoehts- plan. De brigade Brackenbury l vroeger Earle) die den Nijl opgaat, is thans 175 kilom. van Berber, dat het vercenigingspunt der geheele Engelsche armee zal zijn. De brigade Stewart thiols gecommandeerd door sir Kevers Bulier zalals zij Metaminch heeft genomenniet naar Khartoem gaan maar na eene bezetting te Metammeh te hebben gelatenzich te Ber ber met de brigade Brackenbury vereenigen. En wanneer dan Berber is genomenzal het grootste gedeelte der Engelsche armee er den zomer doorbrengenin afwachtingdat de weg van Soeakin door de uit Engeland gezon den versterkingen zal zijn geopend. In het laatst van den zomer zou Wolseley mar Khar toem trekken. Een depêche van generaal Brière meldt dat de Fransehe troepen op 13 dezer de stad Lang Sonde eerste versterkte plaats van Chineeseh grondgebied hebben ingenomen. De Fransehe vlag wapperde 's middags reeds op de citadel. Den nacht te voren was het Chineeseh leger op de vlucht gedrevenna een lievig gevecht geleverd op acht kilometers afstand van de stad. liet gerucht is in omloop dat insgelijks een zeegevecht zou plaats gehad hebben tusschen de Fransehe en Chineesche schepen. Te Berlijn is thans het verdragomtrent de grensregelingtusschen Portugal en de «As- socialion Internationale du Congo" geleekend Portugal verkrijgt hierbij den zuidelijken Congo- ocver gerekend van de kust tot en niet Nokki van deze plaats strekt het Porlugeesche gebied zich uit zuidwaarts van den Congotot op ongeveer 70 gr. 0. L. van Greenwich. De Congo-staatwaartoe Banana en Boma zullen behoorenheeft een kustgebied van 30 a 40 kilometers ten noorden der Congo-monding. In Boma en Banana is inzonderheid de Neder- landsehe handel gevestigd. Allerlei. Armand Peltzer is zijn einde nabij. Zijn bec- nen zijn reeds gezwollenhij kan niet meer loopenheeft veel pijn en wordt door een hardnekkigen hoest gekweld. Zijne moeder en zijn dochtertje bezoeken hem dagelijks en Annand trekt dan burgerkleeren aan. Orde regeert de wereld. Hiervan was ook een dief te Mecklenburg overtuigddie alle diefstallen welke hij na verloop van lijd had gepleegdzeer nauwkeurig in een boek had ingeschrevenbenevens de bedragenwelke deze diefstallen hem hadden opgebracht. Zijne niet geheel en alwat haar broeder bedoelde en orn eene nadere uitlegging durlde zij niet vragen in het bijzijn harer oudershij kon niet door de wolkenwelke de toekomstdus ook de hare verborgen hielden dringen anders zou zij daarin een antwoord kunnen ontwaren want de lijd zou komendat zij den zin van haars broeders woorden niet alleen begrijpen maai ook gevoelen zou. «Gij vat alles ook te ernstig op, Willy," bromde de heer Wulorn, «ik wilde, dat gij een weinig meer in de genoegensdie uwen leeftijd passen behagen scheptet's Avonds bezoekt gij nooit een koffiehuis en slechts enkele malen de ko medie als cr iets ernstigs ten tooneele opge voerd wordt. Enfin daaraan is eenmaal niets te veranderen ik laat u uwe liefhebberijen maar ik kan niet goed verdragen (Jat ge jonge lieden die van hunne jeugrl profiteeren, (laar- om laakt. Overigens, moet ik u zeggen, dat ik gaarne met den jongen baron von Lachnilz zal keiini> maken en als hij van een goed glas wijn en een vroolijk gesprek houdt, dan voor spel ik iinat hij dikwijls onze gast zal zijn." En dal is eene eer. die wij wel zeer op prijs mogen stellenzeide Willy op zulk eenen sarcastischen toondat allen hem verbaasd aanstaarden. Wordl vei vulyd. orde bracht hem echter ten val. Voor eenigen tijd werd hij in hechtenis genomen als ver dacht van diefstal, doch daar niets bepaald bewezen kon wordenzou hem zijn vriilieiü weder teruggegeven wordentoen een politie beambte nogmaals nauwkeurig huiszoeking detd en het noodlottige «grootboek vond. Uil Uil boek bleekdal de ordelievendes dief seder t 1883 niet minder dan 00 diefstallen bad ge pleegd. Tegenover dit bewijs kon hij niet lan ger ontkennen. In de vorige maand heefd een geducht ge veeld plaats gehad in de stedelijke gevangenis van Khokand in de provincie Ferghanain Turkestan. Tusschen 24 gevangenen en de militairendie de gevangenis bewaaktenwas het tot kloppen gekomen. De oificier der wacht werd gedood en 9 soldaten gewond terwijl van de gevangenen er 10 doodgeschoten en 11 ge wond werden. Generaal-majoor Petrowsky is te Elisabetharad, in liet Russiclie gouvernement Chersonin den ouderdom van 115 jaren overleden. Hij trad in het laatst der vorige eeuw in dienst en onder scheidde zicli in den strijd tegen Napoleon. Een en hetzelfde huis te Budapest was op een en denzelfden dag in de vorige week het schouwtooneel van eene geboorte een doop plechtigheid een huwelijk en een sterfgeval. Een bewoner van dat buis trad in het hu welijk en toen de bruidsstoet uit het kerk gebouw tcrugkeeide, vernam men dat de schoon zuster van den jonggehuwden man van een tweeling was bevallen onmiddellijk weiden aan stalten voor de doopplechtigheid gemaakteen der jonggeborenen stierf reeds na verloop van weinige uren. Te Marseille is brand ontstaan in een hótel in benedenverdieping waar het benoodigde gas voor de inrichting werd vervaardigd. Iederoogen- blik verwachtte men eene onlploftingmaar uit een moeielijk te omschrijven gevoel van wel willendheid heeft inen eene. bruiloftspartijdie op de eerste verdieping gehouden werdniet willen storen. Daar werd dus inderdaad op een vulkaan gedanst. Het huis is niet in de lucht gevlogenmaar de schade bedraagt ruim 20,000 francs. Het huwelijk van de schatrijke Ainerikaanschc miss Mackay met prins Colonna is te Parijs voltrokken. De ouders van de bruid gaven bij die gelegenheid 50,000 fres. voor den Pieters penning en 50,000 fres. voor de armen van Parijs. In de corbeille van de bruid zijn o. a. 43 japonnen. Men zegt, dat de ouders der bruid hun schoonzoon jaarlijks 2 millioen frs. zullen geven. Te Yivonnc in Frankrijk had Maandagavond een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een man en eene vrouw met hun kind begingen de onvoor zichtigheid bij het afstappen van den treinde verkeerde zijde te nemen. Juist kwam een trein aan en wierp den vader en de moeder omver. Ile vader werd aan stukken gereden terwijl de moeder aan beide beenen overreden werd cn in doodsgevaar verkeert, 't Kind is ongedeerd. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft een comité aangesteld, om aan de vreemdelin gen welke tijdens de Tentoonstelling de stad zullen bezoeken logementen te bezorgen die onder het opzicht van prijs en degelijkheid niets te wenschen laten. In Andalusië komen pog van tijd tot tijd schokken van aardbeving voorvooral in het gebergte van Teiada waar rnen 's nachts vuur gloed cn rook bespeurt, alsof een vulkaan in werking was. Vele huizen en kerken zijn nog in den laatsten tijd ingestortdoordien de re gen de gescheurde muren had dooi weekt. De ellendezegt een correspondent der Allg. Ztg. is nog altijd onbeschrijfelijk in weerwil van de milde gaven die uit alle oorden der we reld toeslroornen. De nationale rollede in Spanje heelt 2.147.9/4 Ir. bereikt, behalve al wat door particulieren en vereonigingen is bijeengebracht. Ongelukkig is Andalusië ook dezen winter door zware overstroomingen geteisterd. (Kor den brand in het krankzinnigengesticht te Philadelphia wordt nader gemeld De meeste verpleegden waren reeds te bedtoen het vuur uitbrak. De ontzetting was onbeschrijfe lijk toen de arme krankzinnigen zich plotse ling door de vlammen omringd zagen. Enkele sprongen uit de vensters. De moesten waren echter te ontsteld of te machteloos orn zelfs maar een poging tot redding te doen. De ge heele buurt kwam natuurlijk op de been cn hel ontbrak niet aan de heldhaftigste inspan- ui; om dc omielukkieenvan wier kreten de omtrek ynliiiileUt helpen, liet gebouw is indicel afeebrand. Tot lieden zijn at loken gevonden en vele vernleceden vond men later in de stad ronddolende. De meeste der ooigo- koiocn slarhtullers waren mannen die wegens den hevigen aard van hun waanzin in cellen waren opgesloten. K ii ii i g e i ii - De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den lieer Com missaris des Konings in dc provincie Utrecht van den 10. Februari 1885, N'o. 3 Az., Brengt ter kennis van dc ingezetenen dezer gemeente dat dc voorloopig gestaakte schiet oefeningen uit het fort «de Iiarssens" (stelling Helder) zijn hervat en daardoor liet bevaren van de bij aankondiging dd. 2 Februari 11. ver melde vaarwegen wederom gevaarlijk is. Amersfoortden 18. Februari 1885. De Burgemeester voornoemd nv. A. ckoockevvit. VVeth., 1°. Br. AMERSFOIIRtTTÓ" Februari 1885. De 08e verjaardag van I. M. den Koning wordt heden op de gebruikelijke wijze te Amers foort gevierd door het uilsteken der vlaggen aan de geniecnlcgehouwen cn particuliere wo ningen carillonnenientenz., en biedt de heer A. M. Tromp van Holst, Majoor-Konunandant der dd. Schutterijaan het corps officieren dier Schutterij een diner aan. Begunstigd door prachtig weder wordt thans tijdens het ter pers gaan van dit nummer, groote. parade door dd. Schutterij en garnizoen gehoudengekommandeerd door den Kapitein Jhr. Barnaart en geïnspecteerd door den luite nant-kolonel Doorman, garnizoens-koinmandant. De Afdeeling Amersfoort van het «Metalen Kruis" bestaat thans nog uit 18 leden oud- strijders, waaronder de drie bestuursleden, en is de lieer G. llubers Dz., president der af deeling voormalig cerate luilenanl bij de mobile schutterijthans op uijna 82jarigen leeftijd de oudste van het 18tal. De Afd. lelt bovendien twee elders wonende eere-leden. Zondag 22 Februari e. k. wordl de diensl in de llenionstrantsche kerk te Amersfoort waar genomen door Ds. J. A. Böhringerpredikant te Amsterdam. Yan wegc de «Veraeniging tot Werkver- srhalfing" te Amersfoort zijn thans honderd personen aan het werk gesteld. Voor de. gemeente Amersfoort zal de eerste zitting van den Militieraadwaarin o. a. uit spraak wordl gedaan omtrent dc lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend gehouden worden op Maandagden 9. Maart a. s. en de tweede zittingwaarin onder meer uitspraak wordt gedaan omtrent hen die als plaatsvervanger of nummerwisselaar wenschen opletreden op Woensdag15 April 1885. Bij de algcrncene beschouwingen over de Staatsbegrooting heeft de heer Lobman namens deanti-revolutionnaire partij in de Tweede Kamer verklaard dat om tot dc noodzakelijke grond wetsherziening te komenvóór alles eene her ziening der kieswet met aanmerkelijke census verlaging noodig is, voorafgegaan door eene rechtvaardige indeding der kiestabel. Tegen dat stelsel werd van liberale zijde geprotesteerd. De minister Heemskerk verklaardedat de regccring de grondwetsherziening even urgent als gewichtig blijft beschouwen. I)e indiening van het daartoe strekkend ontwerp kan zeer spoedig verwacht worden. De heer Borgesius heeft cenc motie voorge steld om de prioriteit van de grondwetsher ziening hoven de kiesrechts- of kiestabels-lier- ziening te doen uitspreken. Vrijdag voortzetting. Dc kiestabel is, naar het Vaderland zegt, hij den Raad van State ingekomen. De voor stellen tol grondwetsherziening kunnen weldra de Tweede Kamer hereikenwant het ant woord der Regeering op de uitvoerige beden kingen van den Raad van State is reeds ge reed. Het voornemen schijnt te bestaan ook het rapport van den Raad aan de Tweede Kanier over te leggen. Gisterenavond kort voor 8 urenis de sncl- t'ein van Arnhem naar Zuid-Holland even voorbij station Ede gederailleerd waarbij een goederen wagen is verbrijzeld waaronder een conducteur

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2