Donderdag 26 m 3377. Politieke Revue. FE UIL LET ON. Ditfcever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. l)it Mad rcrscnijnt Maandag ea Handtrilaymititlag A iiouii anient |vr 8 moan post ƒ1.13. AdvertentiCn 1--0 regula 00 Cl» elke regel meer 111 Cfn. vr plaatsruimte Tiior fandeu eu audere extra mr.irtiug geschiedt kiMigere prijsl -n ollicioéla en onteigen. Adv. per regel 15 Cis. Ituuluiuee per regel 25 Cu. A/s. a Uureau MUUR HUIZEN hoek KorlcgracutWijk B 60. li ii ii i s g e v i ii i£. De Bl'RGEMKESTEIt en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen ie wetendat de in art. SI der welregelende liet lager onderwijs bedoelde Slaat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren op de gemeente-Secre tarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 23. Maart 1885. Burgemeester en Wel houders voornoemd De burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN' WIJCK. De Secretaris W. L. SCHKLTUS. HULPBANK te AMERSFOORT. Tol liet geven van geldf.n ter leen zal eene Commissie uit hel bestuur op MAANDAG, den SO. M A A R T aanslaande 's namiddags van iialh wke tot halfdhie zitting houden in een der loeiden van het Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor bel teruggeven van gelden. .I. C. LEINWEBERSecretaris. Van het ooi logslooneel in Egypte zijn be langrijke lijdingen ontvangen. li.- Engeische troepen bij Soeakim zijn voort durend slaags met de bend -n v#n Osman Digma. Ditmaal wordt geen stoute tocht ondernomen met hei doelin een enkelen slag den vijand te verpletteren Generaal Graham gaat integendeel zeer voorzichtig te werk en schijnt voorloopig zich ie bepalen tot. hel bezetten van strategische positiondie tot steun van latere operatiën moeten strekken. Verscheidene regimentenmet kavalerie en artillerie en een detachement der genie onder hevel van generaal Mac Neil, rukten in twee carrésin de richting van Tamai opom zare- ba's op Ie richten welke door één regiment infanterie zullen bezet worden. De andere troe pen zullen naar hel kamp terugkeeren. Talrijke insurgenten op de heuvels bij Has- hien bijeen verzameld, trachtten den voortgang «Ier Engelschen te sluiten maar werden dooi- het kanonvuur van de troepen in de zareba van KKSIE lllltüfi LUS 2D; door S De oude heer Waltorn had van Willy's ant woord gaarne eene uitlegging gehadmaar Gerard stond op als om te vertrekken "Hoe, baron, verlaat ge ons reeds," zeide mevrouw beleefdheidshalvehoewel zij met blijdschap dit waarnam. «.la, mevrouw, Einy wacht mij vooreen ridje te paaid.' «Hè. mag zij dit'?" ontviel Angéle bijna spot tend. Een bestraffende blik harer moeder deed het meisje dadelijk het ongepaste harer woorden in/.icn. cVergeef mij. baron." begon zij, eik..." «Geene excuses, mejuffrouw, in uw gezegde lag niets dan waarheid opgesloten. Rij inijne tehuiskomst boezemde Emy's bleeke gelaatskleur mij bezorgdheid in daarenboven was zij zeer veranderdvoorheen was zij uitgelaten vroolijk den gi'heelen dag hoorde men hare zilveren stem door hel huis en nu zit zij stil en kalm, bijna zonder een woord te spreken. Ik trachtte de reden dezer verandering van haar te verne men doch zij ontweck mijne vragen, ik voor mij geloof dat mama haar te weinig beweging iu de frissche lucht toeslaat en haar te veel van hel gezelschap der belangwekkende made moiselle Circais laat proliteeren. Daarom heb ik eindelijk na veel smeekenmama's toestem ming verkregendat 't goede kind dagelijks een ridje met mij te paard mag doen. Ik hoop. Hashien aanwezig, en door 't vuur der schepen in bedwang gehouden en leden groote verliezen. Uil particuliere berichten uil Soeakim blijkt dat de Arabieren den Engelschen in het gevecht bij llasheen zware verliezen hebben toegebracht grooter dan Graham's berichten melden. liet voornaamste voorval in het gevecht was de terugtocht der in verwarring gebrachte Ben- gaalselie laneiers. Terwijl zij de Arabieren na zetten, keerden deze eensklaps orn, de gelederen der laneiers werden daardoor verbroken zoo dat zij moesten teruggaan waarbij zij groute verliezen ledenen slechts door de dapperheid der garde gered werden. De Arabieren volgden een nieuwe taktiek in kleine af'deelingen van vijftig personen viel-n zij aan maai' zij volg den legen de ruiterij hun oude taktiek gingen op den grond liggen en sneden de paarden in de poolenwanneer deze in hunne nabij heid kwamen. Het verlies van den vijand wordt op 6U0 man geschatde Engelschen verloren 2."l man aan dooden en 20 aan gewonden. In de nabijheid van Soeakim werd een be slissende veldslag verwacht. Verscheidene regi menten cavalerie en artillerie en een detache ment genietroepen zijn bijeengetrokken onder bevel van generaal Mac Neilen uit Soeakim ver trokken in de richting van Tamaiom zareba's (versterkte legerplaatsen) op te richten die door een regiment infanterie zullen worden bezet. Nadat de Zareba bijna gereed wasdeden de opstandelingen een hevigen aanvaldoeh wer den na een gevecht van één uur teruggeslagen. Aan de Daily News wordt uit Alahabad van Zondag jl. gemeld Gister werd de mobilisatie van twee legerkorpsente zamen 25.000 man gelast. Twee sterke divisiën zullen in reserve wor den gehouden. Het voornemen is 25000 man naar Peshen te zenden voordat hel wanne jaargetijde aanvangt. ïn Ierland is de St. Patricksdag onder veel tumult en uitspattingen van allerlei aard ge vierd. Te Dublin trok het gepeupeldat op de band der nationalisten ismet muziekkorpsen en vlaggen door de straten en liet het niet aan «hoera's" en «leve de Mahdi" ontbreken. Nog veel meer geweld maakte men te Londonderry. dat dit middel helpen zaltenminste ik stel er mij wel eenige uitwerking van voor. Wat dunkt ujuffrouw «Ik ben het volkomen met u eenshervatte j de aangesprokene onbeschroomd «'t is ook geen leven voor een jonglevenslustig meisje om steeds bewaakt te worden door eene oudej knorrende menschenschuwe gouvernante die op elk harer woorden, op ieder gebaar iets aan te merken heeft." «Maar, Angèle," vermaande mevr. Waltorn, een weinig in verlegenheid gebracht door des meisjes vrijmoedigheid. «Óch. mama, ik mag toch mijne meening wel te kennen gevenals hij deze verlangt te welen. Ik zeg u baronvervolgde zij tot den jongeling, «dat ik reeds lang van verdriet weggekwijnd w;.sen het zal mij niet verwon deren als zulks met uwe zuster ook het geval wordt." «Maar waarom komt u haar dan niet eens bezoeken. Mij dunkt, twee meisjes van nage noeg denzelfden leeftijd en daarenboven zoo dicht in elkanders nabijheid wonende behoeven zich toch niet te bepalen tot nu en dan eene beleefdheidsvisite. Ik ben verzekerdmejuf frouw dat uwe nabijheid mijne zuster meer goed doen zal dan tien ridjes te paard." «Ik heb uwe zuster eenmaal bezocht, maar daar zij vooral in den laatsten tijd zich ver genoegt met mij slechts te groeten hoewel ik erkennen moet op eene zeer vriendelijke lieve wijze zoo meen ik daaruit te moeten opmaken dat mijne komst ten uwent niet zeer aangenaam is." «Och mejuffrouw hoe kunt u iets derge- Om de feesten te besluiten werden daar kort na middernacht twee luide ontploffingen ge hoord waardoor de voorkant van cru huis vernield werd. In bet graafschap Westrn ;lh hielden Moonlight benden extra slrooploi ui-n. Een van die benden drong in liet huis van -en ontvanger der pachtgelden niet ver van Bally- inahouen dwong den man een duren eed te zwerendat bij voor zijn post zou bedun ken. Daarop vuurden deze vermomde kerels schoten boven zijn hoofd af en namen de vlucht. Niet ver van Askeaton (Limerick) staken Moon lighters het huis van een arbeider in luarid. De man had gewerkt voor een pachter, die een hoeve had gehuurd waarvan de vorige boer wegens wanbetaling was uitgezet. Een bloedig gevecht had Dinsdagnacht plaats in een spoortrein op de lijn naar Cork. Vier pas sagiers die door de feesten ter eere van St. Patrick waarschijnlijk in een hoog benevelde I stemming waren geraakt begonnen een vecht partijdie hieimede eindigde, dat twee irui- I ner uit den wagen vielen of geworpen werden. Men vond hun door messteken verminkte i j^en I op de rails. De beide anderen zijn in arivs' Te Renaix is een aanslag gepleegd die. zeer i de bevolking verontrust heelt. De stad vierde de installatie van haren nieuwen burgemeester een gunsteling van het ministerie van bimuui- landsche zaken. Eene groote volksmenigte was op de been de optochten en het banket had den plaats gehadhet feest zou niet een vuur werk op de Place de l'Hdtel de Yillc besl ten worden. Het vuurwerk was nauwelijks begon nen of met vreeselijk geweld barstte een vijzel uiteen de stukken vlogen overalalle lichten in het geïllumineerd stadhuis werden uitge- bluschtue ramen waren in gruis; een aan.al personen zijn gewondeen werkman gedood. De vuurwerkmaker beweertdat er in hel ge heim dynamiet in den vijzel geworpen moet zijn. Hetgeen ook aan een aanslag doet den ken isdat de burgemeester en gemeente- I raadsleden den vorigen dag brieven met rouvv- randen ontvangen hebben waarin zij werden uitgenoodigd tot eene «lijkmis voor de over- l leden bewoners der stadtegen den volgen den dag. lijks denkenveel minder zeggen. Emy is te verheugd om eene gezellin in hare nabijheid te hebben dan dat. «Ho, ho, baron, heb ik met een enkel woord bevv. erddat het de schuld uwer zuster is «Neen. dat is waar. maar ik meende dit uit uwe redeneering te moeten opmaken. Aan wien is zij anders te wijten «Och baron hernam Angèleterwijl een blos hare wangen verfde «och baron laten wij het gesprek over dit onderwerp staken dat mij pijnlijk is. Alleen dit wil ik er nog hij- voegen dat Einy mijne symphatie opgewekt heeftkortomdat ik mij gelukkig zoude re kenen als ik iets tot haar genoegentot haar welzijn kon bijdragen. Daarombaron zal ik tot haar komenwanneer zij hei verlangt." «Nu, mejuffrouw, dan ben ik verzekerd, dat ik u weldra ten onzent ontmoeten zal en zulks zal mij zeer verblijden. «Denkt gij geruimen tijd in de ouder! >e woning te vertoevenvraagde de heer Waltorn. «Dat weet ik nog niet, mijnheer, maar in elk geval blijf ik langer dan acht dag-u i Nu, mevrouw," wendde hij zich tot de/vt was mij aangenaam met u kennis te maken En met nog eenige plichtplegingen vertrok Ihj, na beloofd te hebben spoedig zijn bezoek ie zullen hervatten. Een half uur later kwam er een knecht van baron von Laehnitz en bracht een brielje voor Angèleterwijl hij op antwoord wachten Weef. Daarin vraagde Emy haar of zij lust had om met haar en haren broeder een ridje te paard te doen daar zij dan tegelijkertijd in de ge legenheid waren om eens nader kennis te ma-

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1