Maandasr 4 Mei 1885. m 5589. Uitgever fl. VAN GLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en l>ti*drrda<jmiddaj Alumni-mm pint y 1.15. Advertentie» 1-0 regel» 00 Ct». elke rcgwl plaatsruimtevoor randen en uii'lere eilra iurigtiug geschiedt oflicieële eu unteigeu. Adv. per regel 15 CU. Kei-.Uni»» per regel per 5 maanden fl.— Knmc» per :ef 10 (lts.grmite letters tiaar h'eigrre prijsherekemng. Legale Bureau MUURHUIZEN hook KortoeraotitW ijk li 00. ik o ii n i s o v i n Schutter y. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 1 der wei op de Schutterijen van den 11. April 1827 (Staatsblad Nu. 17), bepalende dal ieder ingezeten van hel Rijk, die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden, co lijn 84ste niet heeft voleindigdtul hel uitoefenen van den schutterlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen, zoo hij Zijner Majesteils besluit van den 21 Maait 1828 (Staats blad No. 6)als anderszins, lot invoering van vuorzegde wet gemaakt, benevens het koninklijke besluit van den 7. Sepieuiher (1828 Staatsblad No. 55) Brengen ter kennis van de belanghebbendendat ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingezetenen, zonder onderscheid, geboren iu hel jaar I860, waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun gewoon vei blijf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welkehetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk over brengen van den z.ele huns vermogen- en de hoofdmid delen van hun bestaan hel voornemen oio zich binnen deze gemeente ie vestigen aan den dag hebben gelegd Dat wijders alle vreemdelingen alsook alle Neder landers mitsgaders de gepasporteenle militairen ge- horen ii, de jaren 1851 tot en met 1859, welke sedert de in het voiig jaar gedane inschrijving vaste woonplaats alhier hebben gevestigd ul nitluiofdc van hel door hen alhier uitgroeiend lierot p of bedrijf, beschouwd moeten worden hier te wonen lol deze aangifte gennuden zijn al ware het nok dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegevenaan de loting voldaan, of ook een numinerverwissfNfer gesteld hebben Dat diegenenwelke in meer dun eene gemeente hun gewoon verblijf houden gehouden ztju zich ter inschrij ving aantemelden daar waar eene dienstdoende Schut terij beslaat of tiaar waar zij voor de belasting op het per soneel zijn aangeslagen, terwijl He studenten, geëm- plooicerdcn m huizen van negotie klerken van nota rissen advocatenenz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijnde ambtenaren en geëmployeerden aan hel provinciaal Gouvernementen alle anderen al wonen zij ook eldersin de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenendie buiten 's lands sludeeren ol werkzaam zijn in de gemeente hunner vo rige woonplaats, de buitenlands-zeevarenden inden plaats, waar zij hun wettig domicilie, eu de aan boord wonende schippers in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben ol wel wegens perso neel, mobilair ol hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen Dal door iederdie zich lot die inschrijving aanmeldt, ene geboorleacle, of hij ontstentenis van dien eene acte van bekendheid ol een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden ovei ge legd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggendoor het Ge meentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onverminderd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken Dal do registers ter inschrijving op Vrijdag, den 15. Mei aanslaande geopend, en op Zaterdagden 30. dier maand gesloten worden; terwijl zij, die bevonden worden zich n iel vóór den I. Juni aanstaande te hebben doen in schrijven ambtshalve door hei Bestuur worden inge schreven door den Schuttersraad lol eene geldboete verwezenen bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving geenc redenen tol uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien hestonden zonder loling hij de Schutterij ingelijfd worden. Tol deze inschrijving wordt zitting gehouden ten raad- huize op Zaterdag den Hi. en Woensdag, den 20. Mei 1885 telkens des morgens van 10 tol I uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd verin-men alle belanghebbenden den lol deze aangifte vastgestel- den lijd zich ten nutte Ie makeneu daardoor te voorko men dat op hen de straffen wegens hel verzuim van iu sclirijvinghij art. 9 der wet op de schutterijen ver meldt, winden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen iu het algcloopen jaar uil dien hoofde in de tweede klasse van de «ilgciiiccnc rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedertdien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de be voegdheid hebben verloien om h die klasse te verblijven, en alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar optemaken algcmccne rol moeten gerangschikt worden, bij deze op geroepen om van dusdanige verandering van omstandig heden kennis tc geven aan het Gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aanlevan- gen inschrijving van's voormiddags 10 lol I uur des namiddags, en dns vóór den 15. Mei aanstaande, zul, lende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbenden - ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art 1 van het konink lijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag valt hein die in zijne plaats is opgeroepen, alles onverminderd de toepassing van de strafbepaling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblid No 12!, bedreigende eene geldboete van hoogstensf50 en eene gevangenisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen ge nomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 4. Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester Da Secielaris T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. W. L. SCHELTUS. Politieke Revue. De Daily News constateertdat gpon ultimatum door Rusland aan Engeland of door Engeland aan Rusland is gezonden. De Engelsche regeering heeft geen bezit ge nomen van Port Hamilton. De omstandight .1 dal een Engelsche kruizer zich in den omtrek van de haven ophoudthepft waarschijnlijk aan leiding gegeven tot dat gerucht. De Standard verneemt dat Engeland heeft voorgesteldde vraag of de overeenkomst van 17 .Maart door de Kussen is geschonden aan de uitspraak van een der gekroonde hooiden te onderwerpen en dat een ministerraad te Gatschina is bijoen geroepen om dat voorstel ,n overweging te nemen. Evenals Pruisen heeft Afghanistan een oorlogs- schat. die alleen in tijd van oorlog mag worden gebruikt. Zij wordt door de dames van de harem des Emirs bewaard. In de residentie Ie Kaboel I stait een vierkante toren tegenover elke zijde is een haremlik (woning van vrouwen». In de benedenverdieping woont hel hoofd der gesne- deuen die naar alle kanten liet oog op de vrouwen zijns meesters kan houden. Daarboven wordt de schat bewaard en in de bovenste ver dieping wonen duiven. Vier marmeren trappen voeren naar de schatkamerzij zijn aan de 1 vier zijden van den toren aangebracht en de toegang bevindt zich in de harem. De sleutels worden bewaard door den Emirden minister van oorlog eu den opperpriesterdie tweemaal I in liet jaar inspectie houden. Lit Hongkong wordt aan de Standard geseind I dat iu Tongkin nieuwe verwikkelingen zijn i ontstaan. De Chineesche generaals der troepen i aldaar verklaren eenstemmig te weigeren ge- i volg te geven aan het bevel des Keizers om j liet land te ontruimen. De Engelsche regeering heeft bericht ontvan gen dat het gerucht over het oprukken der Russen naar Marnchak ongegrond is. Generaal Komaroiï bevond zich op 28 April te Saraks. De Pall Mall, zegtdat de kansen op het be houd van den vrede als veel beter worden be- -chouwd dan in het begin der week. Het blad logenstraft verder de geruchten over het zenden van een ultimatum naar Si. Petersburg en de mobilisatie van al de Russische strijdkrachten. Particuliere telegrammen uit St. Petersburg maken echter melding van steeds toenemende toerustingen van Rusland ter zee. Twee panier- schepen bestemd voor de verdediging der havens van Revalliggen te Kroonstad zeilklaar. De geheele Russische Ooslzeevlootbeslaande uit 52 schepen met 18000 man wordt gemobiliseerd. Het te Wladiwostok inloopende Russische fregat Wornonach werd door zes Engelsche krui sers gevolgd die daar eveneens wilden binnen- loopen doch daarin door de Russische haven autoriteiten werden verhinderdop grond dat de toegang reeds door mijnen versperd is. Reeds meermalen is er sprake van geweest de prinsen van de vroeger over Frankrijk ge regeerd hebbende vorstenhuizen le verbannen. Thans moetvolgens Figarohiertoe in den ministerraad besloten zijn oischoon twee minis ters zich er tegen verklaarden. Hoe de prinsen FEUILLETON. EENE II lit DE LES 31) door S De vrouw van de wereld naderde het bed waarin haar kind zoo menigmaal de stoutste luchtkasteelen in hare droomen gebouwd had even koel als gold het om haar eene gewone vraag te doen. Zij gevoelde niets van de plech tigheid van dien dagzij had toegestemd en daarmede had zij gedaanwat zij meende der wereld en haar kind verschuldigd te zijn. aMama. ik zal dadelijk opstaan," klonk Emy's antwoord op de woorden der hoog moedige barones. «Ochmamalaat mij nog even nadenken nog eene korte wijle droomen.. voor de laatste maal. Mamanu ik hel ouder lijke huispapa en u verlaten ga nu is hel mij alsof ik liet niet kan alsof alles mij toe roept BlijfEmv blijf; als de deur zich achter it sluit, dan verdwijnt ook uw geluk. O. moe der. het valt mij hard om van allen en van alles wal mij dierbaar is te scheiden." «Wal zijl ge kinderachtig en dwaas. Kmy hernam de barones gestreng, «ik zou mij uwe ontroering kunnen voorstellen, ajs deze daaruit voortspruit omdat ge een industrieel uwe hand moet reiken. Maar tin lijkt zij mij bespottelijk toe en zelfs in die mate. dat ik u ernstig ver zoek om geen traan meer te storten. Kom. sta nu opover een kwartier zul de kamenier hier zijn om u lo, kleeden. Bemoedig u want an il rs kon de wereld eens denkendal ge on gelukkig waart." Emv antwoordde niets op deze koeleon verschillige woorden maat een blik op haar bleek gelaat verraadde wat er in hare ziel ont ging. Zij liet zich kappen en kleeden zooals men verlangde, nu en dan speelde er een treurig glimlachje om haten mond. dat niet verdween toen Angèle eensklaps binnentrad. De kamenier wilde haar juist de myrlhenkrans met den sluier in hel golvende haar bevestigentoen Angèle toesnelde en smeekend uitriep «Olaat mij dat doen Men zegt dat elke dienst aan eene bruid bewezen, geluk aan brengt, en ik wil zoo gaarne gelukkig zijn. Mug ik u helpen t Enj T «Zeker," en deze boog het hoofd om Angèle hel werk gemakkelijker tc maken. Weldra was zij gereed en toen zij zoo in 'l midden vau het vertrek in het sneeuwwitte gewaad stondkon Angèle zich niet onthouden om uit te roepen: «Ge gelijkt een engel. Emv. God zegene u, mijn zusje," vervolgde zij op ontroerden toon, terwijl zij haar arm oin de slanke gestalte der bruid sloeg, «en sehenke u geluk. Maar hoe, ge weentFoeige inoogt geen tranen op uwen huwelijksdag vergieten. Niet in staat om een woord te uilenhief Kmy het betraande oog tol Angèle op. Deze die zich niet voorstellen kouwal de bruid kon doen weenenwas zeer verwonderd en voegde haat licht verwijlend toe: «Bedwing u toch. Kmy. Willy denkt anders, dat ge u ongelukkig gevoelt." En werkelijk gelukte het haar om Emv na weinige oogenblikkeit tol kalmte le brengen zoozeer zells. dal Willy, toen luj zijne bruid den arm reikte om baat naar het tijtuig te ge-

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1