Donderdag1 28 Mei 1885. m 5596. Politieks Revue. FEUILLETON. 3) CAMILLA. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en ltuHderdaymiililaij. Abonnement per 3 iniuoiileu f 1 franco |«r post/1.16. Advortentien 1—0 regels 0(1 CU. elke regel meer 10 Clc. pronte letters nnnr plaatsruimte; voor randen en andere extra iunptiug geschiedt lioopire prijsbcreki uing. Legale, officieéle en onteigeu. Adv. per regel 16 Cis. Ucclatnns lier repel 25 Cts. Af: Hnntntrrt 10 Cta. Bureau MUUR HUIZEN hoek KoriosrachtWijk B 60. Er was gedurende de Iwce Pinksterdagen schier algeinecne vacantie. Vele Amsterdumsche beursliedcn namen eene dricdaagschvacantie. Maar 'l voorldurend ongunstigesoms zeer l»ar weder heeft landelijke- en zeestrandge- noegens belet. Dut was bovendien zeer nadcelig voor veler belangen evenwel er zijn nog een 3 a 4-lal zomermaanden ophanden zoodat er nog veel kans is dat bij intredend en bestendig lraai weder zicli alles nog best redresseert. Dc politiek was in de feestdagen in ruste ten minste men bespeurde bij haar geen leven iets dat zeer natuurlijk is. Immers hare trompettersde dienaren van de pers die als koningin der aarde wordt be titeld bleven mede vacantie houden. Gepaste rust is ook billijk voor intellectueel werk. Zeker niet minder dan handelaren indus- tricelen en ambachtslieden hebben ook zij recht op ontspanning van geest en lichaam. Maar nu dient weder te worden opgevat de draad der voornaamste staatkundige wereldinci denten tijdens en sedert het Pinksterfeest op gerezen ot gewijzigd, en dat volgt beknopt mogelijk hieronder. De Parijsche commune leeft ook thans nog in sommiger onzalige gedachtenis. Zondag jl., de verjaardag van den «val" der communehchben de rcvolutionnaircn en het kleine honpken van liet restant aanhangers der commune dwazen in merg en been zich naar Pèrc Lachaisede groote begraafplaats begeven, om eene manifestatie aan den dag te leggen waarom niet liever aan den nacht op de graven der in der tijd gesneuvelde strij ders voor die commune-utopie. Deze manifestatiezijnde eigenlijk eene be spottelijke demonstratie gaf aanleiding tot eene botsing met de Paiijsche politie, die natuurlijk hel ontplooien en exposeeren van oproerige commune-zinnebeelden en vlaggen wilde te keer gaan. 't Spreekt van zelf dat er velen dier gekken Vrij gevolgd naar 'tHoogduitsch door S. Heeds van bare prilste jeugd af was Hilly gewoon om tot Camilla op te zien als tot eene ouderewijzere zusterwat Milla deed was in hare ongen goed. 't Was meer dan liefde ja vereeringwaarmede Hilly hare nicht aan hing en welke steeds toenam. Camilla was niet blind voor den invloeddien zij op Hilly had deze en tante Lotje waren de eenigc personen tegen wie zij haar warm edel gemoed toonde tegen anderen was zij wel is waar vriendelijk maar Zelfs in hare vroolijkheid was een trek van onverschilligheid niet te miskennen. Daar aan paarde zich nog baar gevoel van recht en onrecht dat zij nooit bij welke gelegenheid ook aarzelde te laten blijken en dal was vol doende om haar den naam van «trotsehe," koude schoonheid te verwerven. Reide meisjes gaven reeds op zeer jeugdigen leeftijd blijk van grdolen inuzikalen aanleg hare grootmoeder liet haar onderricht door de beste meesters in die kunst geven en weldra ver baasden zij eenieder door bare vorderingen. Reeds sprak men er over om de nichtjes naar een conservatoire te zendentoen plotseling Camilla de muziek ontrouw werd. Het volgende was de aanleiding tol die eensklaps veranderde gezindheid. Mevrouw von Greifstein maakte met hare kleindochters eene reis naar Dresdenbij deze gelegenheid bezochten zij ook eene lenloon- want wat zijn de communistendie alles in de wereld gelijkelijk verdeeld wenschenanders w rden gewond. Een dertigtal hunner z«jn gearresteerd. Laat men ze weder lesdan zullen zij op nieuw beginnen om hunne dwaze theoriën te trachten in practijk te brengen. Zou bet dan niet beter zijn om hen een tijd lang in een verbeterhuis den kost te geven Zij zouden daardoor belet worden anderen en zichzelven kwaad te doen. Laten wij ons liever van de ellendige commune transporteeren naar het «genie." Maarook het grootste genie wordt ten laatste ten prooi aan den onverbiddelijkcn dooddie eigenlijk de eenige ware en onvervalschte com munist in de wereld is want hij maakt allen gelijkvorsten en bedelaarsverstandigen en onverstand igen. Toch blijft de «geest" van het «genie" voort leven bij net nageslac ht en zoo ^al dan ook de genie-reus Victor Hugo de onovertroffen fran- sclie dichterecuwen na eeuwen in eere blijven bij de gansche wereld en zijn schoonst mauso leum zal zijn dat hoe lang hij ook geleefd heeft in zijn aardsch omhulsel, hij echter door zijne zielontboezcmingen onsterfelijk zal wezen. Het Fransche Parlement heeft dan ook de wijding zijner nagedachtenis glansrijk erkend als te zijn een «plicht" voor de gansche Fran sche Natie en 20,000 francs toegestaan voor zijne begrafenisterwijl dadelijk na aanneming van dit regeeringsvoorstel de zitting werd ge schorst «ten teeken van rouw." Op een volk dat zichzelf respecteertrust de verhevene verplichting om zulke groote mannen in hooge mate te respecteeren en na hunnen laatsten ademtocht met eene «nationale" begra fenis te vereeren. Op dit oogenblik zijn wij nog onmachtig ern iets gedecideerds omtrent de onderhandelingen tusschen de Britsche en Russische regeeringen te vermeldendoch wellicht brengt de tele graaf die spraak des winiïs nog vóór dc uitgave van dit nummer belangrijke en zakelijke bizonderheden. Alles hangt echter af van de «eerlijkheid" stelling van schilderijen. Camilla die voor de eerste maal baars levens toen werkelijk goede schilderstukken aanschouwde voelde zich won derbaar door die stoute voorstellingen op liet doek aangedaan ja, zoo overweldigend was de. indruk dien zij ontvangen had dat zij tante Lotje bekende, dat zij sterven wilde, als zij geene schilderes worden mocht. Hare groot moeder vernam toevallig die hartstochtelijke woorden zij naderde na eenige oogenblikken liet opge wonden kind en sprak toen kalm «Nu goed Camilla als gij werkelijk meent dat gij aanleg tot schilderen bezit, dan zal ik u behulpzaam zijn om uw talent te ontwik kelen." Camilla jubelde bij deze vriendelijkheid niet van vreugdezij viel de oude dame niet om den halsmaar drukte slechts eenen kus op hare fijne hand en zeide «Ik dank u grootmama." Maar hare oogen glinsterdeneen blos kleurde hare wangen donkerrood en dat alles legde welsprekender getuigenis van 's meisjes blijascliap af, dan de meest opgewonden ontboezemingen. Reeds na het eerste onderzoek bleek het dal. Camilla werkelijk veel talent bad en weldra ontving zij geregeld les. Spoedig verklaarde bare meesteres de baronesdat net noodig voor hare leerlinge was «lat zij eene schilderschool be zocht en ook daarin stemde de oude dame da delijk toe. Zij zag Camilla niet ongaarne eenigen lijd vertrekken niet het oog op den verschillenden godsdienst dien de beide meisjes beleden. Allen uil het geslacht der von Greifsleins waren katholiek doch Camilla's vader badondanks de vermaningen zijner familieeene protestant- sche vrouw gehuwd. Deze had hem op haar van 't Russische gouvernement. Engeland en dal is in uitgestrekten zin zijn «belang" wilzelfs met opoffering \an veel zijner eigenliefde en figuurernstig den vrede. I Maar Rusland schijnt «kwaad" te «willen" zijn. En geen erger «kwaden" dan zij, die in elk geval «kwaad" in den zin hebben. Toeli zal vermoedelijk de Russische regeering haar oorlogszuchtige inteniiën niet bot kunnen vieren want er zijn nog vele voorname Euro- peesche acteurs achter de «coulissesdie het uilbarsten van eenen oorlog op het eigenlijk «tooneel" zullen weten te verhinderen. Men mag derhalve nog steeds het beste hopen ter oplossing van de Russisch-Britsche oorlogs kwestie. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Verblijdend zijn de berichten uit Carlsbad omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koningdiezich daar geheel voegende naar de raadgevingen en voorschriften van zijn genees heer dr. Londonin wien hij het meest onbe perkt vertrouwen heeft, met den dag zichtbaar in kracht en beterschap toeneemt. Waarschijn lijk zal Z. M. na de gewone kuurnog eenige weken in den vreemde blijven vertoeven ook in verband met het vertraagde vertrek der ko ningin naar Teplitz. De oorzaak daarvan is dat ook H. M. ofschoon niet ziekzich aan de Carlsbader kuur onderwerpt. Met 15 Juni alzoo een 14 dagen later, dan gewoonlijk zal ons badseizoen en het nieuwe Kurhuis tevensworden geopend. Dij 't ongunstig weder van de laatste dagen kan dit voor Scheveningen geen groot nadeel zijn maar toch moesten de Pinksterdagennaar ik vreesvoor onze badplaats op een groote mis rekening uitloopen. Wat 't Kurhuis betreft met verbazende vlug heid is 't «afgewerkt" en naar het uiterlijk te uor- deelenzal het een verrassend effect maken. Het binnenwerk zal echter nog in vrij primitieven staat blijven tot 't volgend jaar. Of het nieuwe reusachtige gebouwmei 't verhoogd en alge- sloten terras op feestelijke wijze zal geopend of ingewijd wordenis inij niet bekend. Doch wat sterfbed plechtig doen beloven, dat baar doch tertje in de protestantsche leerstellingen opge voed zou wórden. Ilaie grootouders moesten deze gelofte vervullen en misschien lag daarin de grond voor de koelheid waarmede de groot moeder haar kleinkind behandelde. Hoe het ook zijCamilla verliet de woning waarin zij hare prilste jeugd had doorgebracht om haar voor die eener vriendin harei groot moeder in de residentie te verwisselen. Zij werkte vlijtig en maakte weldra verbazende, vorderingen. Wat men voorzien had gebeurde het doek dat zij op eene tentoonstelling had ingezonden werd met den eersten prijs be kroond. Met roem en eerbewijzingeu overladen die zoowel de kunstenaresals het geestige schoone meisje goldenkeerde zij naar de haren terug. Hilly's liefde voor haar was ge durende hare afwezigheid eer toegenomen dan verkoeld en ook hare grootmoeder scheen har telijker jegens haar gezind te zijn dan voor haar vertrekhoewel er toch nog een hemels breed verschil lag in de wijze, waarop zij met de beide meisjes verkeerde. 111. In dien tijd was Hilly's muzikaal talent tot volkomen ontwikkeling gekomen. Er bad in den omtrek nauwelijks meer een concert plaats waarop zij het publiek niet door haar pianospel als het ware beteoverde. Daarbij was baar voor komen ook zeer bevalligzij was kleindoch hare gestalte was volmaakt geëvenredigdhare fijne gelaatstrekken ontvingen leven en bezieling door bare bruine oogenwaaruit goedheid en zachtheid spraken, Zij was naar de theoriën der

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1