In dezen stand van zaken kwam het raad zaam voor, aan de Hol!. Uz. Spw. Mij. de ver plichting op le leggenom de lijn Resteren Nijmegen te aanvaardenzoodra de reg. dil •zal verlangen. Dit vastgesteld door den wet- Sever steil de reg. zich vooralsdan desgevor- erd gebruik le maken van haar recht0111 de volledige regeling nopens het gemeenschappelijk gebruik voor te schrijvenzoodra de onmoge lijkheid van minnelijke overeenkomst tusschcn de betrokkenen zal zijn gebleken. De huur, van de Holl. Uz Spw. Mij. bedon gen komt overeen met art. 50 der overeenkomst van 1881 (wet van 10 Dec. 1882L Wanneer later de Expl. Mij. rechtstreeks inet Amsterdam morht worden verbondenwordt die huur wegens het gemeenschappelijk gebruik op de belli gebracht De Hollundschc IJzeren Spw. Mij. verbindt zich voor het gebruik van de lijn ResterenNijmegen jaarlijks 187.000 te be talen met een aandeel in de kosten van be diening enz.dit beihag is berekend naar den maatstaf, welken de Expl. Mij. in een gelijk soortig geval (Almeloo) billijk achtte. De Holl. Uz. Spw. Mij. heelt zich voorbehouden deze overeenkomst le doen eindigenwanneer de verbinding met Nijmegen niet binnen 5 jaren is tot stand gekomen. Aan een particulier schrijven uit Amsterdam ontleent de Drd. Cl. het volgende: «Met hel bouwvak is hel hier treurig gesteld naar ik zeker weet loopen hier nu ongeveer .'1000 tim merlieden2000 metselaars, 1050 schilders en 500 steenhouwers zonder werk en dat in een tijd van anders zoo verbazende drukte. Doch aan wien daarvan de schuld Voor een deel zeker aan de werklieden zelf, daar vroeger, toen hier Ier stede de nieuwe wijken werden aangelegd en er dus overvloed van werk was en goed geld verdiend werdde Amsterdam mers in plaats van 's Maandags naar karwei te gaan bij troepjes de stad doorkruisten en zich daarbij vaak zoozeer aan drank te buiten gingen dat zij zells Dinsdags geen lust luidden om te beginnen tot groole verlegenheid der aannemers, die natuurlijk op tijd klaar moesten zijn. Eindelijk zulks moedehebben de aan nemers daar een einde aan gemaakt en lieten zij werklieden uit alle plaatsen des rijksja zells van het buitenlandherwaarts komen die wel Maandags en Dinsdag werkten en op wie dus kon gerekend worden. Nu er weinig work isworden deze in de eerste plaats bezig gehouden en de Amsterdanische werkman moet in zijne eigen stad zonder werk loopenof dit elders zoeken. In de gemeente Doetinchem kreeg gisteren op een bruilollspartij de vader met zijne twee zoons en aangetrouwde dochter een zoo hevige twist dat de policie moest te hulp komen om de klappen uitdeelende bruiloftsgasten te scheiden. Ken luchtreiziger te Carlcslown viel uil een ballon die vlam vatte toen hij opsteeg. De bal lon was intussciien nog loflit voet ge-tegen en de ongelukkige werd letterlijk door den val brijzeld. masker van koelheid en onverschilligheid tracht te verbergen. Zij gedraagt zirh jegens u al zeer zonderling, maar gij hebt haar zeker onwille keurig eens gekwetst." «NVelk eene goede advocaat zijl ge," kon Mortimer zich niet weerhouden te zeggen, ter wijl hij eerbiedig een kus op hare blanke hand drukte. Hilly voelde, dat een hoogc blos hare wangen overtoog/ij trad om dezen voor Hor* timer te verbergen naar de piano en nam een muziekboek ter hand. Von Sehottwitz volgde baar, na zich overtuigd te hebben Hat de aan wezigen al hunne opmerkzaamheid op eenige nhutogralé-n uit Zweden en Noorwegendie liuehow hen Ier bezichtiging gaf, gevestigd haddon. Eene rilling doorvoer llilly's gestalte toen Mortimer naast haar stond zij wist wat hij haar zeggen zou zij durfde hem niet aan te blikken. «Freulebegon hij niet trillende stern «zoo als gij weelvertrek ik morgen naar rnijne bezittingen. Ik hoop slechts korten tijd daar te vertoeven maar toch smart het mij diep om van u te scheidenzoo diepdat slechts eene belofte van u mij «enigszins vertroosten kan." Hij wachtte een oogenblik op ccnig antwoord doch zij zweeg zij vermocht geen klank te uilen. «Zult gij gedurende mijne afwezigheid aan mij denken ging hij op onbeschrijfelijk innigen toon voort, «wilt gij mij dat verzoek toestaan." Hij -tak zijne hand naar haar uil en hij legde heilig bevende, de hare daarin. ilildegard fluisterde hij«gij moet het weten hoe innig ik u bemin niet waar het is voor u geen geheim meer, neen?" Zij knikte bevestigend met het blonde hooftjje terwijl er tranen aan hare wim pers parelden. Wordl vcivoljU. Het aantal manschappen van het fte regiment huzaren, in garnizoen te 's-llage dat op Zon en feestdagen verboden is de sabel tc dragen moet opmerkelijk zijn. Zaterdag 1.1. was het 48 jaar geleden dal koningin Victoria den troon van Engeland he slegen heeft. Slechts drie vorsten van Engeland hebben langer geregeerd namelijk Hendrik III die 50, Kduard III. die 50en George III, die 00 jaar aan de regeering geweest is. Bij de.schietoefeningen in hel kamp van Bul- bonne l»ij Lyon schoot Zaterdag een soldaat op den kolonel Mathieu. De kogel trof het paard dat de zoon van den kolonel bereed. De schiet oefeningen werden onmiddellijk gestaakt en een onderzoek ingestelddal tot de ontdekking van den soldaat leidde. Hij werd terstond in hech tenis genomen. l'it eene rondtrekkende menagerie te Georgs- walilbij Huuihurgin Boliemeontsnapte dezer dagen een tijger bij bet schoonmaken zijner kooi. Hij vluchtte in een korenveld en een man, met niets dan een hamer gewapend had de vermetelheid hel, dier te gaan opzoeken. In een oogwenk lag de man inet opengereten dij ter aarde en de tijger rende den weg op. Daar slaagden een herbergier en een paar gen darmes er in, het dier met geweerschoten af te maken De eigenaar der menagerie lijdt f2400 schade. Tijdens de Molukkenboot te Timor-Koepang vertoefdewas in hare nabijheid aan het strand een man bezig te baden toen hij op eens door een grooten kaaiman werd aangevallen en mee gesleurd. Juist kondigde op dit oogenblik het schot den morgen aanwaarvan de kaaiman zoodanig schriktedat hij zijn prooi losliet en ijlings in de diepte verdween waardoor de man met den schrikplus een geringe verwonding vrij kwam. De mail zal dat gelukkig schol lang in dankbare herinnering houden. Bij het laatste zware onweder zochten vijf mannen een schuilplaats onder een zoogenaamde turlkeel hij hel dorp lloline bij Geile. De bliksem sloeg echter juist in die keet en stak haar in brand. Van de vijl' mannen is er nog slecht één in hel leven gebleven en deze is geheel verlamd. Van de overigen vond men niets dan de verkoolde lijken terug. Een Duitsch geneesheer heeft tal van gegevens verzameld omtrent de wijze van leven van per- -onendie een hoogen leeftijd hebben bereikt hij ontdekte dat in de meeste gevallen de tnen- schen die hot langst leefden diegenen waren die de gewoonte, hadden om zeer laat naar bed te gaan. Op iedere tien personen, die tachtig jaar of nog ouder warentrof de doctor er minstens acht aan die gewoon waren oin niet voor een of twee uur in den nacht te gaan slapen hij vermoedt dat vroeg opstaan de levenskracht eer vermindert dan vermeerdert en het leven verkort. Hij houdt vol dat het eene dwaling is om te gelooven dat de ochtenduren hel meest ver sterkend zijn. en beschouwt ze integendeel als /«•er geschikt om vermoeidheid op Ie wekken. Voor Mitiuuigc ge-irllun is de ochtendlucht veel gevaarlijker dan de avondlucht. Den 24sten April werd de korporaal K. van het 1st»: regiment huzaren, van Deventer naar Leeuwarden overgebracht en Ier beschikking van den auditeur militair gesteld wegens hel aanhoudend weigeren van dienst. K. was in den zomer van 1884 hij het uitvoeren van eene manoeuvre van het paard gevallen. Hij kreeg daarbij eene lichte schenkclhreuk waarvan hij naar hel oordeel der militaire geneeskundige reeds sedert lang genezen was. Na herhaalde keuringenzoowel te Deventer als te Arnhem en le Groningen ondergaan I»; hebbenbleef hij echter volhouden niet in slaat le zijn dienst te doen, en zelfs zijn paard niet te kunnen poetsen. Hij stond derhalve dezer «lagen voor uen krijgsraad te Leeuwarden terechtwegen» het weigeren van liet verrichten van dienst, van welk feit hij evenwel werd vrijgesproken. K. is reeds weer in zijne garnizoensplaats terug gekeerd. In de Kaap-kolonie is onlangs een nieuwe wet in werking gelredenom dronkenschap tegen te gaan. Wanneer iemand in een tijds verloop van .'5 maanden driemaal wegens dron kenschap beboet is, wordt.alle drankverkoopers op boete van f.% verboden hem te tappen. Opdat iedere kastelein dit wek, wordt de lief hebber dooreen politie-agent in alle drankhuizen rondgeleid terwijl de herbergier in zijn eigen belang verzocht wordtgoed nota te neuten van liet gelaat en voorkomen van dety dronkaard. Zijn portret op te hangen zou nog wel zoo praktisch en meer afdoeude zijn. Bij hevelschrift «Ier rechtbank te Botterdam van 18 Juni jl. i* de zaak tegen Jeanne Ma l ie Lord teoud 21 jaren, zonder beroep, ge- horen le Molenbeek St. Jean laatst wonende te Scheveniiigenthans gedetineerd verwezen naar den proo.-generaal hij hut gerechtshof te 's Graveiihage. De beklaagde werd gevankelijk van Botterdam naar hel huis van arrest te 's llagc overgebracht. In de jongste vergadering van het buitenge woon Groot-Oosten der Nederlandsche Vrijuiet- selaarsorde is nog met 88 tegen 49 stemmen hel beginseldat Maconnieke Vereenigingen in Nederland, niet onder dit Groot-Oosten ressor- teerendcdus de Vrije Loges kunnen worden erkendaangenomen. Tevens is besloten, dat met dergelijke Maconnieke lichamen vriend schappelijke betrekkingen kunnen worden aan geknoopt. De door het llooc Militaire Gerechtshof be volen nieuwe instructiein zake het gebeurde met de oflicicren van hel reg. huzaren te 's-llage, zal heden een aanvang nemen door het verhoor der betrokken oflieieren tegenover tie verschil lende getuigen. Het eerste onderzoekhetwelk niet op eene vervolging van de betrokken personen uitliep was gevoerd door dan commissaris WullFers in wiens afdceling de feiten waren voorgevallen. Te Gentin de Betuwe waar in den laat- sten tijd veelvuldige branden hebben plaats ge had is Maandagnacht een persoon van beroep steenovensgastbetrapt op hel oogenblik dat hij bezig was zijns buurmans huiseene be duidende boerderij in brand te steken. Dour spoedige hulp werd de brand nog gebluschl mi de dader in arrest genomen. Hij heeft reeds hekend meerdere huizen in brand te hebben gestoken. Zijn wij goed ingelicht dan wordt thans tusschcn de Nederlandsche en Brilscho regec- ringen onderhandeld over het beramen van maatregelen tot het tegengaan van dun handel in «blanke slavinnen." In een linnenwasscbcrij te Tourcoing waarin een zestigtal menschcn aan hel werk waren is des middags de stoomketel gesprongen. De ge- bede inrichting i.s vernield en Ipersonen, waar onder de eigenaarzijn gedoodterwijl IN zwaar gewond zijn. «Yol-au-vent" is de naam van een nieuw- soortigen diefstaldoor de hoeren pi< k-pockets welke ter gelegenheid der tentoonstelling Ant werpen bezoeken uitgevonden. Hel i- een der zonderlingste diefstallen welke die gerit ili>eerde schurken tot hiertoe hchhcn uitgevonden en is dus goed het publiek er opmerkzaam op le maken. Ken beleefde, lange, magere Engcisch- inan loopt u. wanneer hel tamelijk hard waait tegen hel lijt en tra hoed reit af. Met veel complimenten en verontschuldiuiiigen raapt luj uw hnolddckscl opzet het zells op uw hoofd en gij bedankt tevreden uw vriendehjken helper. Echter, wanneer hij vertrokken is, on waart gij dal uw horloge of iels anders uil uwe zakken verdwenen is. De Ll.b' der «brieven uit Amerika" van Mr. A..L. P. in het «Bijblad van het Paleis van Jus titie" behelst het volgende Aan vermakelijke wetsontwerpen is hier geen gebrek. Een er van. dat de harten van'vele jonge lieden van angst heeft doen trillen had lol doel de «skating rinks" te regelen. Eensklaps toch is er een ware razernij ontstaan voor «lil vrij onschuldige vermaak. De virtuoos in die lichaams oefening nam plotseling de plaats in vóór hem vervuld door Jen koetsieren men las in de couranten dagelijks van «elopements" van rijke, jonge^meisjes met arme, doch gracieuze «lin kers." Predikanten ijverden van den kansel tegen hel goddclooze tijdverdrijf; dokiers waar schuwden er legenmaar vergeefs. Eindelijk werd een wetsontwerp voorgesteld waarbij de verkoop van sterken drank in «skating rinks" verboden werd en een aantal andere beperkin gen werden ingevoerd. Maar vóórdat de wel ingevoerd is zal zij waarschijnlijk overbodig zijn dergelijke «era/es" duren niet lang. Ken schandaal-proces legen een politieagent die zich zeer onbehoorlijk tegenover een jong meisje gedragen had heelt gedurende eenige wekgn de pennen onzer dagbladschrijvers in beweging gebracht, en is geëindigd met de veroordeeling van den agent tol zeventien jaren tuchthuisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2