M 3415. ,«2?9Cffe, Maandag 3 J2||| Augustus 1885. Uitgever H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit lilad verschijnt Mnandatj eu IhiHdrrikvjmuMag AihiiiiiiiiiiiiiiI per 3 nuuiMiicN f 1.—I'rmcn post/l.15. Advertentihn 1U regels Mil Cu elke regel meer III (.tg. i groote letters plaatsruimtevoor ramleu en andere extra mrigtiiig geschiedt Innigere prijsberekening. Leg ullicieële eu onteigen. Adv. per regel 15 Cis. Keelaines eer regel i.'i Uls. Bureau HUDKUUIUN hook KortoeraotitW ij k II GO. Politieke Revue. In hartje van komkommertijd on vacantic Naar buiten naar do luiden, naar 't strand, naar de naluurtooneclen naar bergen dalen en/.- hij muziek en andere levensamusementen Dat is thans leus van allen die genot willen cn kunnen erlangen. Kn juist in onzen lijd hij de vlugge mid delen van vervoer, vooral met «stoom," kan dal alles heter verkregen worden dan in de knie- en srlioengesjieiiperiodesen pruikentijd. Tegenwoordig gaal hijuu alles met sloom. Kn ook zoo velen wordensoms als met stoom arm ol rijk. Dacht men «tijdwinst is geldwinst" per tele graaf, als «spraak des winds," te hebben ver kregen tiaar komt op eens de telefoon ah een nog grooter mirakeluitspruitsel van den meiischelijkeri geesthel niuiisehdom als «eleetriek'Muggen koerier verstrekken. Kn waarhij zal het nog blijven Wat zullen onze nazateninzonderheid op het gehicd tier uitvindingen tot vergemakkelij king en vervhigging \an wereldverkeer en we- rclddiseoiirs ervaren Die vraag kan zeker thans niemand heant- woorden maar men «liii/clt hijna als men denkt hoe hel erover honderd jaren'' in de beschaafde wereld /.al uitzien Ontler alle. slainlen en bedrijven zullen dan misschien tie knapste mensrhen en kunstenaars zoo ontelbaar, zoo overvloedig zijn, dat zij bijna overal tegen elkander zullen slootenel kander ten onderste hoven zullen loopen. Dan zal de kapitale kwestie zijn wie hunner weder hel vlugst kunnen opslaan om anderen zelfs een vlieg aftcknippcn. De Kranschen wreisdien steeds «builenland- sclie militaire aflcitliug" waardoor «binncnland- sclie rust"' des te heler wordt bevorderd. In de laatste dertig jaren werden zij dan ook bezig gehouden door o. a. den Krimoorlog tien oorlog met Oostenrijk ter zake van «oen eeiiig Italië vrij tot aan de Aziatische zee tic expeditie naar Meviko tien oorlog met Pruisen en Duilschland laatstelijk tien oorlog met Tunis en China en nu willen zij Madagascar anncxceren. FEUILLETON.- CAMILLA. Vrij Hoogduitsch door S «tiij schijnt te vergeten, Camilla," klonk het driftig van zijne lippen «dal ik niet met mij laat spelen. Ik laat u de keus om mij met die achting te behandelenwaarop elk man van eer aanspraak kan maken of om mij de. gronden bloot te leggen voor uw trotschja helecdigend gedrag." Camilla was nog zeer bleekmaar zij lachte niet langer zij zag hem integendeel met hare wondersehoone oog en ernstig aan. «Ik heil mij zelve niet bewust dat ik u minachtend behandeld heb." zeide zij eindelijk rustig «Maar het schijnt mij los dat gij neden zeer prikkelbaar van humeur zijl: daarom vind ik hel bijna aangenaam, dat ik eonen brief Ie schrijven heb zoodal ik u voor hoden verlaat." Zij stond langzaam op eo reikte hem volgens hare gewoonte hare, linker hand. Ilij wees deze ruw terug en zeide som her«Uw linker sla ik af... ik verlang uw rechter of. in het geheel gee.ne hand. «Zoo als ge wilt. Adieu!' en met een lichte hoofdbuiging verliet zij het vertrek. Den anderen morgen bleef Mortimer te huis, maar hij hoorde geene muziek. tt «Waarom oefent mijne vrouw zich lieden niet.' vraagde hij den ouden Krederik. «Waarschijnlijk omdat dc genadige lieer tehuis was, want dc kamenier van de genadige vrouw moet altijd acht gevenwanneer u uitgaat en terugkomt." Maar vechten kost geld veel geld. Kvenwel Frankrijk is nog rijk genoeg om voor zijne krijgsaffaires schallen opteoH'erc.n. De Fransche kamer van afgevaardigden be raadslaagde over een crediet van twaall inillioen francs voor Madagascar wij kiezen met opzet dien term omdat hij door de Fransche regeering hij voorkeur wordt gebruikt. Zij op hare beurt doet hetomdat zij voorloopig van eene ver overing van Madagascar nog niet wil spreken maar alleen van de handhaving van Frankrijk» rechten tegenover tie Hovas. Toch zal tien een of anderen dag deze voorloopige maatregel door eene nieuwe expeditie moeien worden gevolgd en dit c red iet van twaalf millioeu door groolere sommen, liet oogenhlik is thans niet gunstig de kamer beleeft hare laatste dagenhet seizoen is niet geschikt voor eenen veldtocht in tie keerkringsgewestcn maar niemand twijfelt aan eene expeditie naar Madagascar na de Tunis en Toiikincxpedities. Sedert lang maakt Frankrijk aanspraak op Madagascar. Tiet directoiredat soms de huid van den heer verkocht eer het dier in zijne macht wasbeschouwde het in theorie als een Fransch departementen Frankrijk heelt be halve eene nederzetting aan de Dalibaaiten noorden daarvan het eiland Nossi-Beh en aan tie oostkust St Marie terwijl tie regeering van Louis Philippe hare belangstelling in de zoo lang hangende kolonisatieplannen bewees, door in 1841 het eiland Mayotle te doen bezetten. De minister de Freycinet, die thans het crediet verdedigdehad reeds tijdens zijn eerste mi- nisleischap «vues" op hel groole en schoone eiland Madagascar. Het schijnt thans bewezen dat de Mahdi op 21 Juni gestorven is aan den typhusdie na den val van Khartoem was uitgebarstenten gevolge van het niet hegraven der lijken. De nieuwe MahdiAbdullah is een der vier Kha- lifs door den overleden Mahdi benoemd. Abdullah is een zeer bekwaam man hij werd vroeger reeds beschouwd als de rechterhand van den Mahdi. Hij is echter slechts het opperhoofd van een kleinen stamen de opperhoofden der grooter stammen weigeren hem te erkennen. De Kngelschen denken dat zij met Abdullah zullen kunnen onderhandelen. Mortimer glimlachte hilter. Den volgenden dag reed hij op den gewonen tijd uitdorh keerde na een halt uur door eenen zijweg naar huis terug. Onbemerkt trad hij de gang binnen en luisterde. JaCamilla speelde. Voorzichtig naderde hij en opende zacht de deur van het vertrekwaarin zij zich bevond. Tot in het diepst zijner ziel getroffen door die heerlijke toonenbleef Mortimer onbewegelijk staan. Reeds lang waren zij weggestorven en nog steeds mijmerde hij voorttoen een zacht weenen hein tol de werkelijkheid terugvoerde. Opziende bemerkte hijdat zijne vrouw haar gelaat in de handen verborgen hield. Onhoorbaar na derde bij haar. «Wien of wat gelden deze tranen?" Zij hief verschrikt het hoofd opmaar toen haar oog op zijn bleekontroerd gelaat viel verzachte zich haar onverschillige blik. «Uwe moeder." antwoordde zij zacht. Dat antwoord had hij niet verwacht en het trof hem diep. Hij kon ook niet vermoeden dat zij gedeeltelijk uil gewetenswroeging vergoten werden want schond Camilla niet telkens de belofte de overledene gedaan «Uwe smart eert mijne moeder nog in het graf. Maar zijl gij niet onrechtvaardig om de dooden zooveel en de levenden zoo weinig liefde te schenken «Ik weel niet... ik kan niet andei's," sta melde 'ij. Hij zuclile diep. «Het is mij onmogelijk te gelooven dal er in zulk een wonderschoon om hulsel geen hart woonthernam hij met eenen gloeiend hcwonderenden blik op hare prachtige gestalte. Camilla's wangen werden met eenen Sir Moses Montelioredc bekende philnn- throop, is zacht en kahn op zijn buitenverblijf hij Ramsgate overleden. Sir Moses was de oud»te zoon van Joseph Klias Montelioreeen afstammeling van een i llaliaansche lamiliewelke zich in de vorige eeuw in Engeland vestigde en onder de Lon- densche koopliedenzoo niet een eerste dan toch een voorname plaats innam. Hij werd ge boren den 24sten October 1784. terwijl zijn moeder te Florence logeerde. In Engeland ont ging de jeugdige Moses een cornmercieele op voeding, en nog zeer jong verscheen hij reeds ter beurs. In 1812 huwde hij met Judith, doch- t'-r van Levy Barend Cohen wiens zuster do echlgenoote werd van Nathan Meyer von Rolli- I schildstichter van het huis Rothschild. Aan 1 dezen echt had Moses Montefiore Ie danken dat hij zich na betrekkelijk korten tijd met een zeer aanzienlijk vermogen uit de zaken kon terugtrekken. In 1837 was hij sherif van Londen en werd 1 bij gelegenheid van het bezoek der koningin aan Londen na haar troonsbeklimming in den adelstand verheven. Hetzelfde jaar maakte hij zijn eerste gewichtige reis naar het H. land ofschoon hij er al vroeger, in 1827. was ge weest. In het geheel deed hij zeven reizen naar Palestina, waarvan de laatste op zijn 89e jaar. Het doel dier reizen en van nog cenige andere naar Rusland, Turkije. MaroccoRumenië enz., i is bekend. Hij wijdde zich namelijk aan de on baatzuchtige taak om de armen van zijn ras en 1 godsdienst te helpen en voor hen tusschenboide te komenwaar hij hen meende verdrukt te zien. Niet alleen zijn persoonlijken invloed maar ook zijn vermogen had hij daarvoor veil. Ken zijner laatste philantrophische daden ten j behoeve van zijn volk was hel schenken van een aanzienlijke som aan de joden van Palestina. Zijn edelmoedigheid beperkte, zich intusschen niet tot zijne gelonfsgenooten. Ook christelijke in stellingen van liefdadigheid heeft hij herhaalde lijk met milde hand gesteund. Yardaardat zoowel door Gristenen als Joden aan zijn graf I erkentelijke hulde is gebracht. Door de geheele stad zag men terstond na de tijding van het overlijdende vlaggen halt- stok uitgestoken. In hem is een mensch ten grave gedaald donkeren blos overtogenterwijl zij snel op stond. De gewone onverschillige trek vertoonde zich weer na weinige oogenblikken op haar gelaat. «Dat zijdelingsche verwijt is onrechtvaardig; gij weet zeer goed dat het onverdiend is." «Hoezoo?" vraagde hij scherp. «Moet uwe opoffering voor uwe nicht of voor haren man want ik weet niet voor wien gij het eigenlijk deedtdaarvan een bewijs zijn Hebt gij u tegen mij wel ooit anders als liefdeloos betoond Hebt gij ooit een wensch van mij vervuld Jagij w eigert mij zelfsonder een nietige uitvlucht om van uw muziekaal talent te genieten." «Ik wilde u de moeite besparen om eene vergelijking tusschen Hilly en mij te maken." «Camilla!" riep hij vertoornd uit. Zij wenkte echter afwerend met de hand en verwijderde zich snel. Op hare kamer gekomen ©verdacht zijwat zij gezegd had. In hare woorden lag veel op gesloten eene vernedering voor hare dierbare nichteene beleediging voor Mortimer cn ein delijk een ijverzuchtig gevoel 0. hoezeei be rouwde haar liet voorgevallene. De troUche jonge vrouw vergoot bittere tranen niet alleen uit berouwmaar tevens uil onmacht on» een gevoel te overwinnen dat hoe langer hoe meer de bovenhand in hare ziel verkreeg. Zij zou hem in hel vervolg vriendelijker bejegenen zoodat dergelijke scènes niet meer zouden voorvallen. Camilla zag er bleek en lijdend uiltoen zij 's middags in de eetzaal tradwaar Mortimer haar afwachtte. Zij groette hem vriendelijk cn ilc wreveldien hij voor haar gevoeldeloste

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1