Want niet ehkel tegen de verleide en on- noozclc straatspektakelmakers moet men han delen maar inen moet de hoofd-drüversdie in die manoeuvres achter de coulisses staan op 't spoor komen. Een groote mcnse hen massa trok Maandagavond negen uur door de Kalverstraat naar den Dam en begon daarna den tocht over den Zeedijk langs de Nieuwemarkl en den Kloveniersburg wal 0111 zich daarna weer op den Dam te ver zamelen. Een tweede optocht trok in de richting van den Jordaan. Bij den heer Eijgenraamin de Paleisstraat, werd. evenals voor eenige jaren tijdens het kerinisoproerde groote winkelruit ingeworpeneen handeling«lie maar al te goed past in het kader der sociaal-democraten. Volgens hen immers is bezit diefstalen mag men er dus ook geen «eigen raam" op nahou den. Ook moesten de ruiten van een aantal an dere perceolen het ontgeldenom aan de ver nielzucht bot te vieren. Deze optocht stuitte in de Willemstraat op de policiedie hem met den sabel terugdreef, waarbij eenige personen gewond weiden. Te kwart over tienen verschenen 26 agenten op den Domonder aanvoering van den com missaris Stork. Na herhaalde aanmaning tot de menigte om uiteen te gaanwerden de sabels getrokken en de mcnschengrocpen verjaagd. Een afdeeling agenten trok toen door de Dam- -en Paleisstraten en deed herhaaldelijk een uit val op de meer en meer aanwassende menigte •die zich wel voor een oogenblik verjagen liet maar telkens weer door andere straten en steeg jes op den Dam terug kwam en op die wijze uren lang der policie werk gaf. Hier en daar vielen slachtoffersin het geheel werden twaalf tiersonen gewond en naar hel Gasthuis gebracht. Nog lang na middernacht bleven tal van nieuws gierigen op de been. Na twaalven maakten twintig agenten inet uitgetrokken sabel een «charge in de Pieter Jaeobdwarsstraat en bij hel vnomunentwaar zich eenige weinige mannen jongens bevonden. Omstreeks denzelfden tijd gaven twee dronken mannen aan bun vader landslievend gemoed lucht bij de Paleisstraat <loor liederen te galmen zij spraken af elkaar •wederkeerig thuis te brengen en zeilden den Dam over, doch vielen in banden van de ge wapende machtde beide patriotten werden «mier \eel toeloop opgebracht. Bij de geleverde veldslagen werd ook de hoofdinspecteur van policie Hazenberg gewond dooreen zijner onderbebbenden doch dat geschiedde per ongeluk. Even gelukkig was een rechercheur. Een telegrambesteller kreeg zulk een smeer, dat hij door zijne kameraden naar het Gasthuis inoesl worden gebracht. Arrestatiën hadden herhaaldelijk plaats, zoo wel in het centrum der beweging als op het Jonas Daniël Meijerplein en andere plaatsen. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Dinsdag 25 Augustus jl.gepresideerd door den Heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Aschi van Wijck, waren aanwezig 12 leden en afwezig de Heeren van den Wall Bakeuit- landigMi v. Zijst en P. A. Huel met kennisg. De rekeningen van het burgerlijk armbe stuur der d. d. schutterijvan de kamer van koophandel en van het burgerweeshuiszoo mede de gemeenterekening, allen over 1884, zijn goedgekeurd. De laatste bedraagt in ont vangst f252.690.215, in uitgaaf f207.876.465 en fluit derhalve met een batig saldo van f 44831,75. Een voorstel tot het verleenen van eene verlangen van het aristocratische publiek. Nadat voor de vierde rnaal bet gordijn was opgetrokken ontvielen plotseling de rozen aan Camilla's band en zonk zij bewusteloos op den grond. Onmiddellijk was Mortimer aan hare zijde en besproeide haar gelaat met eau de cologne. Zij sloeg de oogen op en dankte hem rnet een blik vol liefdewaardoor hem hel bloed sneller door de aderen tintelde. Hij hief haar op, nam haar in zijne armen en droeg haar naar het rijtuig'twelk buiten gereed stond aan welks portier zich Hans von Treuen met bleek gelaat bevond. Camilla reikte hem de handwaarop hij een vurigen kus drukte, terwijl hij fluisterde: «ik heb genoeg gezien Milla ik zeg u vaar wel ik vertrek morgen naar het buitenland." «Dat is niet noodigik ga op reis," lispelde Camilla. liet portier werd gesloten en voort ging het rijtuig waarin ook Mortimer plaats had genomen tegenover Camilla die vermoeid de oogen had gesloten. Aan zijn gevoel toegevende drukte hij een kusden eersten kus op hare lippen zij sloeg de oogen op en in 'tzellüc oogenblik week hij terug ais had hij eene misdaad begaan. Slot volgt. gratificatie aan den gemeente-architect en den opzichter over de gemeente-eigendommen strekkende om den eerste f 600 en den tweede f100 (oelcstnan voor buitengewone werk zaamheden bij de belangrijke vernieuwing van straten, wegen en bruggen, in 1884 en in den loop van dit jaar tol stand gebracht of waarvan de voltooiing nadertis op voor stel van den heer van Beek naar de afdeelingen verzonden de heer van Beek oordeeldedat bij deze zaak geen groote haast wasen dat voor een deel der leening nog geen bestemming was aangewezen belgeen waarschijnlijk bij de behandeling der begrooting zou geschieden bij welke gelegenheid dil voorstel tevens zou kunnen besproken worden. Voor kennisgeving werd aangenomen eene missieve van don Baad van Malebetrekkelijk de bezoldiging voor de lijdelijke waarneming der betrekking van commissaris van politie de missieve strekt om liet gemeentebestuur ge legenheid aan te biedenbij de behandeling van het hooger beroep van de beslissing van Gedep. Staten de zaak nader toe te lichten. Ingekomen en ter secretarie nedergelegd is een voorstel tot reorganisatie van het onderwijs aan de burgeravondschoolop voordracht van de commissie van toezicht op het lager onder wijs; het doel is, oin door uitbreiding van het onderwijs in het hand- en rechtlijnig teeke nen die school meer dienstbaar te maken aan belangen van den ambachtsstand. In verband daarmede wordt voorgedragen de tractemenlen der leeraren in bet teekenen aan de hoogere burgerschool met Ojarigen cursusdie met dat onderwijs belast zijn te verhoogen en wel van den leeraar in het handteekenen tol f1060 en van den leeraar in t rechll. teekenen tot f1000. Verder is nog ingekomen eene missieve, be treffende «Ie vorming van een voorloopig Zui- «lerzce-coiiiité. Die brief is ter secretarie neder gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Na afdoening der zaken nam de Heer B. E. Herscheldie voor het laatst de raadszittingen bijwoonde een hartelijk afscheid van de leden dank betuigende voor de genoten vriendschap en zich in de voortduring dier vriendschap aanbevelende. De voorzitter antwoordde hierop inet eenige welwillende woorden. DAGEL1JKSCIIE WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eem. uitl'M kouden hits over lam poth- Geerc- LUI Dl boren bened. beu oen bbuo. srEi». AARD. 1835. M. m. m. m. m. m. m. m *,89 +,6« +.75 2,61 2,2+ 2,20 0,+8 0,11 17 +,88 +.85 +.75 2,02 2,25 2,20 0,+ü 0.05 18 +.37 *,88 +.75 2.72 2,31 2 25 0,58 0 81 10 +.87 +,öfl +.75 2.72 2,30 2,25 0,65 0 71 30 +.83 +.07 +.7+ •2.71 2,33 2,23 0,53 u.25 21 - +.00 4.70 +.78 2,7+ 2,3+ 2,26 0,53 0.05 23 5,01 *.71 +.78 2,75 2.35 2.25 0,55 0.20 liet leekrn i» beneden A. F LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort cn arrondissement gedurende de 2c helR der maand Juni. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. Ilcl klccdingmagaz. stad Londen. Meppel. 2. Anna Boomstra Amsterdam. 3. Mcj. Hobijn 4. F. van llourl's Gravenhage. 5. Van LoenNieuwkoop. 6. J. v. d. GeestWeesp. 7. 11. A. KoekenW/b Duurstede. Van het hulpkantoor te Lensden. 8. R. D. van Kooij Maassluis. Verzonden geweest naar Engeland. Van het hulpkantoor Maarsbergen. 1. Lticv CheldeLonden. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Post kantoor te Amersfoort —mi—mmmmmmmmmi VOLKSZANGSCHOOL TE AMERSFOORT. De Gemeenteraad beeft gunstig beschikt op het verzoek van het Afdelingsbestuur van Toonkunst cn voor het Zangonderwijs aan on vermogende kinderen opengesteld eene ge- wenschte localilcit in de gemeenteschool aan de Koestraat. Aldaar zal nu gedurende Sept. iederen Woens dagavond van halfzeven tot halflien worden on derzocht. welke van de 294 ingeschreven kin deren zich aanbevelen door aanleg en door ge regelde opkomst orn in aanmerking te komen voor den cursus 188586. Wanneer men in aanmerking neemtdat niet meer dan 40 leerlingen tegelijk kunnen deelnemen aan het onderrichtwil het goede vruchten dragenen dat hier te Amersfoort zich ruim zovenmaal meer kinderen hebben aangemeld voor het kosteloos zangonderwijs dan indertijd te Amsterdam en te Utrechtdan behoed het geen beloog, dat én leerkracht, én tijd, én geldmiddelen hier tekortschieten, om de school al aanstonds op zulk een ruime schaal interichtenals men zou verwachten bij dien buitengewonen aandrang van leerlingen. Aanvankelijk zullen nu de 294 ingeschrevenen naar gelang van den leeftijd worden gescheiden in drie afdeelingenteneinde het onderzoek en de afzondering van voor hel onderwijs schadelijke elementen te vergemakkelijken. Eerst daarna kan de zaak op vasten voet worden geregeld. Om die regeling zooveel mogelijk te bespoedigen zal de directeur zijn beschikbaren tijd geheel daaraan geven gedurende de maand September en worden dus de oefeningen van de Zangver- eeniging eerst mei October opgevat. De resultaten door den lieer Petri te Utrecht verkregen waar de inrichtingen van zang onder zijne leiding een zeer goeden naam hebben, waarborgen ook hier eene gunstige uitkomst. Ten behoeve van de zangschool is eene zeer deugdzame piano en een voldoend aantal zang boekjes aangeschaft. AMERSFOORT, 27 Augustus 1885. Mejuffrouw A. J. van Logehemonderwij zeres in de Duitse he taal enz.met hoofdacte aan de Openbare School voor meisjes te Amers foortis eergisteren bij het examen in de Fran- sclic taallager onderwijsgeslaagd. Van de 23 damesdie aan dut examen deelnamen slaagden 14. Blijkens nevensst. adv. heeft de Directie der Nedcrl. Centraalspoorwegmaatschappij treinen georganiseerd van Amersfoort morgen Vrijdag, naar het Sehielterrein der Amersf. Weerbaardeid cn van daar terug naar Amersfoort waarvan zeker door velen gaarne zal worden gebruik gemaakt. De Wedstrijd en de Prijsuitdeeling worden door muziek opgeluisterd. Voorts is eene beste gelegenheid oin van Utrecht afreizende met den trein van 11.22, alsdan over Amersfoort met dezen hiernevens geannonceerden extratrein op het Scliiellerrieii aanwezig te zijn terwijl men van het Sehiel terrein na afloop der prijsuildciling te 5 uren naar Amersfoort terugkeert en van daar te 6 u. 9 min. of met latere treinen weder naar Utrecht kan vertrekken. In da vergadering van de vereeniging Ainers- foortsohe vrijwillige brandweer is de heer J. J. dc Koninghafgetreden brandmeester-voor zitter bet eere-lidiuaatscbap der vereeniging aangebodenhetwelk door genoemden lieer i* aanvaard. Tot brandmeester-voorzitter der vereeniging is benoemd de heer II E. van Sweden en tot onder-brandmeester de heer A. C. van Baaien. In eene vergadering van werkende leden der rederijkerskamer «Ontwikkelingdie verle den week in een der localen van «de Arend" is gehouden en door eenige kunstlievende leden werd bijgewoondis een wedstrijd gehouden in improvisatiën. Daarvoor was door een der leden een boek werk De wonderen der natuur, van A. Winkler Prinsals prijs beschikbaar gesteld die dooi den heer J. M. Iloode met 19 punten werd be haald. De heeren v. B. en v. G. verkregen ieder 15 en de heer v. K. 11 punten. Timmermans is door het Hof tc 's Bosch wegens moord op Mrs. van Oppen vader en zoonen manslag op Mcj. Maria van Oppen veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Ter voorkoming van teleurstelling strektdal het Rijksmuseum te Amsterdam nes Maandags onverbiddelijk gesloten blijftcn dat hoe groot op Zaturdag en Zondag de toeloop ook nu nog zijn inogede groote afmetingen der zalen toch ruimschoots gelegenheid aanbieden om de kunst werken ook op die dagen naar believen in oogeii- schouw te nemen. Door de Indische Regeering zal een proces worden gevoerd tegen den te Melbourne geves- tigden aannemer van de leverancie van gezouten vlecsch aan het departement van oorlog hier te lande wegens slechte hoedanigheid van liet geleverde vleesch. Eenige werklieden die in de huurt hadden gewerktpleegden Donderdagavond een gewcld- dige aanranding op de eerbaarheid van een jong meisjeop den hock van de Van der Helst en Van Woustraten te Amsterdam. De. politie was onzichtbaar, zoodat de schavuiten ongestraft konden heengaan toen de voorbijgangers het meisje kwamen ontzetten. De moordenaar Willem Sauerbrcidie Anna Holte uil Operbergstrasso bij Well op schande lijke wijze om het leven heelt gebrachtis door den scherprechter Krauts te Dortmund met den bijl onthoofd.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2