Donderdag 3 September 1885. FEÜIL LETON. jtë 31^4. Uitgever A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Dondtrilaymidilag. Alionnommit |ier 3 mauuden ƒ1.— Franco pci post/1.16. Advertentifu 10 regelt. flO Cts.elke regel meer 10 Cte.gronte letters naar plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt lioogere prijsberekt ling. Legale offiuiefile ea onteigen. Adv. per regel 15 Cts. Reclames oor regel 2~> Cts. Afz. nummer* 10 Cts. Bureau MUURHUIZEN hoek KortograchtWijk B 60. K ii n i s y; e v i n z. e n De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85). Doen te welen dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor liet jaar 1880, door hen aan den Raad aangebodengedurende veertien dagen te rekenen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggenen dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 31. Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van 'sKonings Com missaris in Utrecht van den 28. Augustas 1885, nu. 1 A.z. Vestigt de aandacht van de bij de scheepvaart op de Zuiderzee belanghebbende ingezetenen dezer gemeente op het in de Ned. Staatscourant van den 28 Augustus II. n°. 202voorkomend bericht van den heer Minister van Marine aan zeevarenden dat er tusschen 31 Augustus en 19 September aanstaandeschoten zullen gedaan worden uit het fort ade Harssens" in de richting van de vlakte «Lutjeswaard dat het veldwaarbinnen de schootslijnen vallen zal worden aangeduid als volgt: teu westendoor een op de reede liggend vaartuig met eene ronde ving in topen de ton nen langs den Tesselstroom ten noorden door eene ankerbocivormige ton rood en witen de wiUe tonnen aan den zuidkant van den Tesselstroom ten oosten: door de roode ton van ade Vlieterhet drijfbaken van «de Kuil" en eene ankerbocivormige ton, ronden wit, welke ton gelegen 0. t. Z. (miswijzend) van het fort «de Harssensbenevens een benoorden de roode ton van de Ureehornliggend vaartuig met eene roode vlag in toptevens de zuidelijke grens van het schootsveld aangeeft. Het bevaren van de binnen deze grenzen ge legen vaarwegen is gevaarlijk gedurende de hierboven gestelde dagenvan zonsopkomst tot zonsondergang. Gedaan te Amersfoort, den 31. Augustus 1885. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. i) Een drama uit den Rococotijd door SacherMasoch. Het gebeurde in den tijd toen in Frankrijk Lodewijk XV op den troon zal en de schoone geestige markiezin de Pompadour hem regeerde in den tijd der staartpruiken en der mouches de. Bastille en de kunst om goud te maken. In eender enge straten van het oude Parijs, in een klein zoogenaamd «paleis" met een zeer smal front, een oud afgebrokkeld wapenschild boven de deur en een nietig «pare" met be lachelijk geschoren heggen zat in een aardig ingericht boudoir een allerliefst jong meisje van nauwelijks twintig jarenmeer pikant dan schoon en meer gracieus dan edel gevormd eene echte Frangaiscfreule Adriennc de Marneville. Zij zat voor het klavier en speelde eene sonate van Lulliterwijl aan hare voeten op een ge borduurd voetbankje een jonkman zatdie een papier op de knieör. had liggen waarop Jiij van tijd tot tijd met een not lood iets schreef en dan uitgelaten lachte. Het was noch een schoon noch een elegant manmaar zijn ge laal droeg de kenmerken van geest en talent, die in dien tijd evenwel waarde hadden als een adelsdiplomaals rang en rijkdom. Poiitieke Revue. De mirakels zijn altijd de wereld niet uit 1 Want wie ter wereld zou ooit gedacht heb ben dat eene Regeering en eene Wetgevende macht er hare attentie en zorgen aan zouden wijden om de «buffetjuffrouwen afteschaffen En toch is dit zóó in de Australische kolonie Victoria want de Regeering heeft te Melbourne in het Huis der Afgevaardigden zoodanig mira culeus wetsvoorstel ingediend datnaar Re- geerings-opinie de zedelijkheid ou la «vertu" va t'elle se nicher moet in de hand werken. Het strekt tot afschaffing der «barmaids" buffetjuffrouwen. Er zijn ermooie en leelijke in de geheele kolonie 346alzoo eene op 2662 inwoners. Dq Staatssecretarisallicht een man van onder vinding vreest van het voortbestaan der «bar maids" ernstige gevaren minder voor het pu bliek dan wel voor de deugd dezer meisjes zeiven. De Staatssecretaris acht zijne medebur geressen derhalve niet hoog. De Engelsche barmaids toch wandelen niet gelijk de Duitsche biermamsellenin de gelag kamer rond maar staan achter haar hoog buffet tegen iedere verleiding beschut. Haar in het belang der deugd deze plaatste willen misgunnen mag wel «overdreven" voor zorg heeten. Niet alleen het Duitsche «lieb Vaterland" maar heel Europa en alle cosmopolitanen kun nen «rullig" (gerust) zijn Want de Europeesche Keizerstrits waarborgde een paar dager, geledenblijkens onderstaande berichtenden «bliivenden" vrede. HelaasWat is «blijvend" ten goedein dit vreugde- en tranendal Namelijk «blijvend" in de onderlinge ver houding der aardbewoners Heden vriendenmorgen vijandendat leert, reeds van eeuwen her, de historie en de conversatie Niet enkel in eene eeuwmaar zelfs in een jaareene maand een dag een uureene minuuteene seconde kan veel veranderen. Goede trouw zelfsverandert soms door de omstandigheden. «Veranderde omstandigheden ziedaar dik wijls het excuus tot woordbreuk en verraad En zou dan de algemeene vrede onverander lijk «blijvend" kunnen «blijven Geloove hetwie wil. Een pistoolschoteene dynamietbom kan de jongste ervaring leerde het den levens draad afsnijden van een der Keizers die thans den Het was de dichter Desforgesdie van de moedwillige schoone aan het klavier eene ge vaarlijke opdracht had ontvangen welke haren dienstvaardige» aanbidder gemakkelijk in da Bastille kon brengen. Hij moest eene satyre schrijven op de almachtige vrouw, aan wier voeten toen geheel Frankrijk lag en wier kleine hand dikwijls krachtig ingreep in het lot van Europa. «Ik ben gereed, Adriennc," riep plotseling de dichterterwijl hij opsprong en het vertrek ronddanste. Vervolgens nam hij een tooneelspe- lershouding aan en las zijn vera voor. Adrier.ne had haar spel afgebroken en luisterde met groote aandacht naar de welluidende maar boosaardige verzen. «Zeer goed. charmant!" riep zij van tijd tot tijd. Eindelijk sprong zij van haren zetel op en applaudisseerde. «Gij zij* dus tevreden vroeg Desforges over gelukkig. «Op dezen dag benoem ik u tol mijnen ridder en hoofdpoëetzeide zij pathetisch. «Aangenomenantwoordde Desforges. «En deze verzen behooren dus mijvroeg het meisje. «Ja maar veroorloof mij eerst een afschrift te nemenhernam Desforges. Terwijl hij de satyre vlug copiëerde verklaarde Adriennc hem, hoezeer zij de markiezin haatte. «blijvenden" vrede profeteerden. Moge de Keizer lijke vredeprofetie lang be waarheid worden Een uit Kremsier aan keizer Wilhelm gezon den gemeenschappelijk telegram der Oostenrijk- sche en Russische keizers bevat de verzekering dat geheel Europa in hunne ontmoeting te Kremsier een waarLurg kan zien, dat de vrede blijvend verzekerd is. Er hebben ook afzonderlijke conferentiën tus schen de wederzijdsche ministers plaats gehad maar er werden slechts zeer algemeene onder werpen behandeld. «Onze politiek zeide de Russische minister heeft een vasten grond slag dien ieder kent." «Deze bijeenkomst zal alle vrienden van den vrede voldoening geven. Er hadden conferentiën plaats over den algemeenen politieken toestand en alle groote Europeesche vraagstukken zijn onderzochtover alle was men het eens. Er zijn geen speciale tractaten gesloten maar men heeft toch de banden nog hechter gemaakt die sedert Skierniwicetusschen Oostenrijk en Rusland bestaan." Toch meenden nog pessimitische of kwaad- stokende politieke tinnegieters een of andere «zwarte stip" aan den zonnigen heinel van de bijeenkomst der Europeesche Cesars te zien. Daaronder zijn van die luidieom interes sant te zijnvan een standjeeen oproer makenen van oorlog en revolutie drooraen. Wie «verstand" wil «gebruiken" want'tis niet genoeg «veratand" te «hebben" zal zeker in de zamenkomst der Kejzcrs een gunstig ver schijnsel zien. Waar zooveel «malaise" op industrieelcom mercieel en deels ook op tinantieel gebied tegenwoordig heerachtzal zeker een gunstig paeifiek verschijnsel als het onder we rpelijke alge meen hoogelijk worden gewaardeerd. De Pruisische regeering gaat steeds voort met het uitzetten van vreemdelingen. Thans hebben alle Russische onderdanenbehalve die uit Kurlanden alle Polen uit Galiciëdie te Dantzig wonen kennisgeving gekregen dat zij hel Duitsche grondgebied voor den Islen Oc tober moeten verlaten. Twee dagbladen verzekerendat te Madrid een officiëele depêche ontvangen is mededee- lendedat Spaansche vaartuigen bezit hebben genomen van het eiland Yapeen van de ei landengroep Polaas (Caroline»)zonder eenig Duitsch vaartuig of een Duitsche vlag te vinden. Men is met deze tijding in Spanje in zijn schik. Te Madrid duren intusschen de anti-Duitsche manifestatiën voort. die eene schande voor Frankrijk was en zij ver heugde zich zeer toen de jonge dichter be loofde dat hij de boosaardige verzen door af schriften in de café's en bureaux d'esprit zou verbreiden. Nog een handkusdan spoedde hij zich weg om zijne belofte te vervullen en zij speelde weer hare sonatealsof er niets voorgevallen was want zij was eene echtelichtzinnige Fransche dame uit den rococotijd. Mevr. de Marneville hare moedereene nog altijd schoone en galcnte dame kwam binnen. «Mijn kind ik breng u eene verrassing zoo begon zij. «Hagij hebt mij het collier van smaragden gekocht, mama, waarom ik u onlangs vroeg riep het meisje opgewonden. «Neen, Adriennc wat ik u aanbied is meer waard. De markies de Maurepas vraagt uwe hand." «Maurepas is een knap man zeide Adrienn* blozende. En van den besten adel en zeer rijkvoegde de moeder er bij. «En ik moet hem dus trouwen1?" «Zeker. Wij zijn niet rijk en het zou dwaas zijn om uw geluk aftewijzen." «Maar, Desforges?" «Uw oude speelkameraad? De dichter?" «Hij bemint mij zeide Adriennc schuchter.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1